DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Ağaçlar Üzerine
0
Cevap
0
Favori
3.412
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   3673 Mesaj
   06 Ekim 2009 00:01:33 Konu Sahibi
   Ağaçlar Üzerine

   Dünyada birçok ağaç türü bulunmaktadır. Her ağacın kendine has bir özelliği kendine has bir güzelliği vardır. Kimi ağaçlar kışın yaprak döker baharda en güzel çiçekleri açar, kimisi ise yapraklarını asla yalnız bırakmaz hep aynı kalmayı ister.
   Ağaçların özelliklerinin farklı olması onlara farklı karakterler yüklememe neden olur. Nitekim bir kiraz ağacı heybetlidir, güzel çiçek açar, meyvesi hoştur, ama bir yılın yarısını çıplak geçirir. Kiraz ağacı en çok yaz mevsimini sever çünkü en verimli olduğu, gölgesinde âşıkların oturduğu, çocukların kiraz toplamak için birbirleriyle yarıştığı mevsimdir yaz mevsimi. O küçücük ormanda yaz mevsimi oldu mu kiraz ağacını kimse tutamaz, burnu hep havadadır. Böyle zamanlarda diğer ağaçlardan hiç birini kendine denk saymaz, onun için zaten önemli olan yaz mevsimidir, yılın geri kalanı yaz mevsimi içindir ona göre. En önemli mevsim yazdır, en sevdiği mevsim de yazdır. Şüphesiz en çok korktuğu mevsim kıştır, kış mevsimi bir kiraz ağacı için kâbus gibidir. Çırılçıplak geçirmek zorunda olduğu bir kışı düşününce kiraz ağacı; sonbahar mevsiminde teker teker yapraklarını gözyaşı niyetine döker. Aslında yapraklarını dökmese daha iyi olacaktır ama doğanın kanunu bu işte herkese kendine has bir özellik bahşetmiştir.

   Bütün bir kış boyunca kiraz ağacının yaz anılarını dinlemek işin açıkçası bir çam ağacının pek de hoşuna gitmez. Çam ağacının pek de bir göz kamaştıran güzelliği yoktur. Yaprak dökmez ki bahar mevsiminde çiçek açsın, dallarında bin bir çeşit böcekler taşısın. Çam ağacı işte… Sıradan bir çam ağacı. Hiçbir zaman ön planda olmayı başaramaz, zavallı çam ağacı. Her zaman gıpta eder kiraz ağacına, onun gibi olabilmek için. Ama her seferinde incecik ve uzun yaprakları ona kim olduğunu hatırlatmak için fazla bile gelir.
   Sıradan olmak her zaman kolaydır, basittir. Zor olan farklı olabilmeyi başarabilmektir. Bu ormanda en sıradan ağaç çam ağacıdır ve hiç şüphesiz bu duruma fazlasıyla üzülmektedir. Kiraz ağacının yaz anılarını dinlerken bazen sebepsiz bir heyecan duyar, kiraz ağacı olmayı isterdi, kiraz ağacı olma şansının olmama ihtimalini bilerek. Hep bu şekilde geçti bir çam ağacının ömrü, sıradandı. Aslında sıradan olan çam ağacı değildi, sıradan olan çam ağacının kendindeki mükemmeliyeti görememesindeydi. Doğa ana çok az ağaç türüne kışın yaprak dökmeme yeteneğini bahşetmişti. Kış mevsiminin o dondurucu soğuğundan korunmak çok az ağaca ait bir özellikti. Ama çam ağacı hiç bir zaman bunları fark edemedi. O sadece yaz ve bahar mevsimi ikinci planda kalıyordu tabii hayata kiraz ağacının penceresinden bakınca bütün bir yıl ikinci planda sanıyordu kendini. Halbuki kiraz ağacı başta olmak üzere bir çok ağaç, yaz mevsimi yaprakları da beraberinde götürürken çam ağacını kıskanmaya başlardı. Birçok kuşa kışın yuva olan bu ağaç gerçekten kıskanılmaya değerdi. Kiraz ağacı ise bunun ezikliğini hep yaz anılarını anlatarak bastırmaya çalışırdı. Çam ağacı işte bunları fark edemedi, fark edemediği için sıradan bir hayat yaşadı sonunda bir baltayı beline yedi.   |
   |
   _____________________________

   Türkçede cümleler büyük harfle başlar, nokta ile biter.Bi, diil, ii, gelio, gelcem, ole Türkçe değildir; Bir, değil, iyi, geliyor, geleceğim, öyle denir. Türkçede q, w, x harfleri yoktur dolayısıyla we denmez ve denir. Soru ekleri kelimeden ayrı yazılır: Oldumu denmez oldu mu? denir. Dahi anlamındaki de ayrı yazılır. Bende denmez ben de denir. Yani "de" ekini cümleden attığınızda anlam bozulmuyorsa o zaman ayrı yazmanız gerekir. Ayrıca mesajlarınızdaki vurgular da ifadelerinizle hayat bulur, parmağınızın bir tuşa basılı kalmasıyla değil. Seviyoooommmmm yaaaaaaaaaaa denilmez, gerçekten çok seviyorum denir. Klavyeniz İngilizce ayarlı değilse i, o, s, g, u, c harfleri ı, ö, ş, ğ, ü, ç yerine kullanılmaz. Türkçede -bilite diye bir ek yoktur, bu tarz yazımlar Türkçeyi yozlaştırmaktan başka bir şeye yaramaz.
Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
izmir havalimanı transfer
modasor
SEO
ses yalıtımı
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,157
1.2.160

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.