Şimdi Ara

Ağaç kesme odun motoru Motorlu Testere (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.453
Cevap
24
Favori
329.831
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: rallier_61

Kapaktaki o-ring tam oturmamış veya çatlak olabilir. Edevatsız açılan kapak olmalı ms360da

Blok yüksek ısılara maruz kalır; aylarca yatan makine üzerindeki tortu-yağ birikimi buharlaşıyor olabilir. Soğuk havada bu durum daha da belirgin olur

Motoru her kullandıktan sonra, sıfır km haline dönünceye kadar temizlerim; titizlik mi-hastalık mı Hatta belirli periyodlarla eksozun içini açıp, tinerle silmişliğim de vardı Dipnot: Hava filtrenizi birkaç kullanımdan sonra deterjanlı su ile yıkayın; karbüratörden dönen yağ buharı, geçirgenliği azaltır
    Kilitli kapak denen alengirli şeyden. Yapın şunu düzgünce eski sistem, yok kolaylık falan filan.

Demek ki zamanın var, benim de zamanım olsa severim bakım temizliği.

Hava filtresi kağıt gibi şeyden. O da temizleniyo mu deterjanla.

fırçayla tozunu alıp devam ediyodum ben.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: boys818181

Yeni aldığım makina resimleri . Bu arada Zincir yağ tavsiyede bulunurmusunuz arkadaşlar ve bakım yaparken talaş temizlemek için fırça mı kullanıyorsunuz ne alayım bakım için ?
    Bezle fırçayla temizliyorum ben.

Zincir yağı için de ucuz bi yağ al kullan, mesela ben litresi 10 liraya 20- 50 almıştım onu kullanıyorum.

Arabadan v.s. artan yağlrı kullanıyorum.

Çok ince ve çok kalın yağ kullanma sıkıntı yok.
    Hayırlı olsun buarada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alisilin07 -- 26 Kasım 2018; 10:7:54 >

• boys818181 kullanıcısına yanıt
    20w50 veya daha uyguna sae30 yağ kullandım aldığımdan beri; zincir yağlamayla ilgili bir problem yaşamadım hiç.
    ağaca(budama yaparken) kimyasal bulaşmasın veya çevreye zararım az olsun istiyorsanız, oregon arborol adında organik zincir yağı kullanabilirsiniz.
    hayırlı olsun ayrıca
  • Alisilin07 kullanıcısına yanıt
    Bendeki naylon filtre, sizdeki otomotiv tip filtre diye geçer chainsaw camiasında. Kağıt filtreler daha geniş yüzeyleri sayesinde daha fazla hava akışı sağlama, naylonlara göre daha fazla ve uzun süre partikül tutma özelliğiyle; üst sınıf veya performanslı makinelerde kullanılır.
    Kağıt filtrelere basınçlı hava tutmayın; şişip yine geçirgenliği azalır.
    Arabanın filtrelerini elektrikli süpürgeyle temizliyorum bu nedenle

Bir tüfeği, bir de testereyi temizlemem; aile arasında dalga konusudur, saatlerce uğraşırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rallier_61 -- 26 Kasım 2018; 13:32:22 >
  • https://youtu.be/FOJtmDYcFMg

Dikkat edelim arkadaşlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alisilin07 -- 26 Kasım 2018; 15:11:31 >
    zayıf motorla, kör zincirle, takozsuz, halatsız, ağacın yakınında araç bırakarak, eğime, rüzgara bakılmaksızın yapılan kesimlerde, bu gibi sonuçlar çıkabiliyor. ben de zeminin eğimine aldanıp, agaçın eğimini/dallarının yoğunlukta olduğu tarafını hesaba katmadan akasya ağacı devirirken, motoru kıstırmıştım bana bir palaya mal oldu. motoru bırakıp, uzaktan izledim olanları neyse ki motora zarar gelmedi
  • ms500i incelemeleri düşmeye başladı; bize de bir 15 yıl sonra gelir

20 depo kullanımı sonrasındaki, eksozun temizliği dikkatimi çekti. Motorun devirlenmesi de çok temiz ve hızlı; ne bir patırtı var, ne de boğulma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rallier_61 -- 26 Kasım 2018; 15:31:58 >

• @Alisilin07 - @rallier_61 teşekkürler saygılar arkadaşlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: rallier_61

ms500i incelemeleri düşmeye başladı; bize de bir 15 yıl sonra gelir

20 depo kullanımı sonrasındaki, eksozun temizliği dikkatimi çekti. Motorun devirlenmesi de çok temiz ve hızlı; ne bir patırtı var, ne de boğulma
    Farklı bi sesi var sanki çift silindir sesi gibi.

Alet güzel, video da güzel olmuş.

Yağ kapağı benzin kapağı benimkinin aynısından. :-)

Karbüratörlü ile enjeksiyonlu otomobil farkına benzettim; 79cc olmasına rağmen, sakin çalışıyor. 70hplik karbüratörlü broadway kükrerken, 75lik clio daha evcildi mesela
    Stihl, bundan sonra daha alt hacimlere uygular mı bilmiyorum ama bağ bahçe için de 79cc hardcore kaçar; hem fiyat hem güç açısından Ürün yelpazesi genişler diye düşünüyorum.

Karbüratörlü sistemlerde devir kesme işini bobin; haliyle ateşleme sistemi yapardı. Bunlarda yakıt mı kesiyor acaba? Modlamaya (port açma, limitörsüz bobin takma, eksoz açma v.s) gelmeyeceği kesin

Herhangi bir teknik veri; max.devir, torku/gücü verdiği devir bilgisi de yok şimdilik Bu alanda kallavi youtube kanallarında bile göremedim henüz ms500i; 2019 diye lanse edilmiş zaten.

• güzel
  • Büyük bir yapı markette, çokça övdüğüm Oleomac Gs 650 inceleme fırsatım oldu;

Ilk olumsuz puanı, plastik klavuz kapağı aldı, sertçe/kolay kırılmayacak türden ama yine de plastik. Alaşım metal olmasını yeğlerim. Ayrıca üzerindeki sabitleme somunları da yerinde kalmıyor; ormanda kaybolursa paydos

Motoru stanttan kaldırınca, hayli ağır oluşu dikkatimi çekti. 5 kiloluk Dolmardan sonra, zorlar diye düşünüyorum.

Karter metaldi.

Gaz tetiğinin, tel ile iletim yapmasından olsa gerek, basınca verdiği hissiyat pürüzsüzsü Tetik grubunun da bulunduğu arka elcik ve benzin deposunun plastiği oldukca sert ve kolayca çizilen türden/renktendi.

Start/stop& jikle kumandasının sıralaması ters duruyor; ani bir durumda stop etmek için, mandalı yukarı kaldırmak, hiç pratik degil.

Ayrıca üretici etiketinde made in china by emak görünce, "hani profesyonel sınıf oleo/efco'lar Italyan üretimiydi" dedim kendi kendime. Üstelik 2013 üretimiymiş; yeni bir olay olsa anlarım da.. Konuda bir kişi, "emak ile zomax aynı yerde üretiliyor" demişti, ben de bir bildiği vardir diye defahatlerce sormama rağmen; şahsın tarafıma ithamlarda bulunup, istedigim cevabı vermemesiyle kalmıştım.

Yine de zomax machinery ile emak(oleo/efco grubu üreticisi) arasında bir ortaklık olduğu bilgisine ulaşmadım. Bilen var ise söylesin Ülkemizdeki yerli distribitor semak'ın zomax ve efco/oleomac beraber pazarlamasının haricinde bir bağ göremedim

Ağaç kesme odun motoru Motorlu Testere

Satıcının etiketi ise 4500 liraydı; bu gs650 ise internetteki 2300₺ olanlar ne

Aynı raftaki, gs35 ise lehenden halliceydi. Plastiginin kalitesi bir yana isciligi de kötüydü; kenarları sivri, özensizdi.

Aynı reyonda, elektrikli zincirli testere bakan vatandaşı, internet alemine yonledirdim; kaptırmatör anlayışı hakimdi magazanin fiyat politikasinda..

Diğer yandan, kull. kılavuzunda "sentetik ve jaso/fc den aşağı yağ kullanmayın" diyen dolmarın 2t yağına da baktığımda, yarı sentetik olduğunu gördüm

Ağaç kesme odun motoru Motorlu Testere

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• https://www.emakgroup.com/int/emak-group/our-history/

Oleomac/Efco üreticisinin(Emak group) hikayesinde Çin rolleri(sitesinden translate çevirisidir):

" 2004'te Çinli şirket Emak Jiangmen, fiyat duyarlı pazarlara yönelik el yapımı ürünlerin üretimine adanmış bir fabrika ile kuruldu.

2008 yılında grup, içten yanmalı motorlar için silindir üreticisi Çinli firma Tailong ve uzun süredir küçük tarım makineleri üreticisi Bertolini'yi satın aldı. "

Distribitor semak hikayesi

http://www.semak.com.tr/tarihcemiz/

Zomax machinery

http://www.zomaxtool.com/web/About/about.html

Hazır zomax demiş iken, ziraishopta zm6010 için stok yenilemişler, 5 adet gelmis. Iki gundur sitede yoktu ama şimdi eklemişler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rallier_61 -- 3 Aralık 2018; 23:6:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu opet fulllife----elf evolution ------castrol gtx 20W50 yağlardan hangisini tercih edelim ustad lar ? çok fark varmıdır . Bize yakın bi Benzin istasonu var marketinde gözüme çarptıda
  • Testeremi almadan önce seni tanımış olsam kesinlikle önerdiğin motoru alırdım.

Senelerini ağaç işine adamış bi amca denk gelmişti, şunu al dedi almıştım.

Benim oleo-mac ilaçlama,motorunda da Emak yazıyor demek çinde yapılmış ha vay hayınlar

• quote:

Orijinalden alıntı: boys818181

Bu opet fulllife----elf evolution ------castrol gtx 20W50 yağlardan hangisini tercih edelim ustad lar ? çok fark varmıdır . Bize yakın bi Benzin istasonu var marketinde gözüme çarptıda
    En ucuzu hangisi ise onu alın. Yeter ki kapalı ve içinde tortu v.s barındıran bir yağ olmasın Temiz ve kullanılmamış olmak kaydıyla, açık yağ da alabilirsin. Sae30 yani 30 numara veya 20w50 kullanabilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rallier_61 -- 5 Aralık 2018; 14:6:16 >
    Şu an evde arızalı halde duran 2006 model Oleomac 936 da Emak, evvelinden beridir Emak üretir zaten
    İtayaya ek olarak, adamlar Çin'e fabrika açıp, tedarikçilerle anlaşmış; anlayacağın eski oleolar pek kalmadı

Emin ol, alınabilecek en iyi motoru almışsın(ms360) Türkiye şartlarında. Parçası da bulunur, kolay kolay da bozulmaz Daha iyisi için Almancı olmak gerekiyor sanırım.Şu yeni; sonu 1 ile biten modeller nedense hiç hoşuma gitmiyor(261 v.s)

bir de ziraishop yorumları mı okuyor nedir; hangi motordan bahsetsek fiyatı değişiyor. zomax 6010 iyi diyoruz fiyatı artıyor, oleo gs650 kötüymüş diyoruz fiyatı düşüyor(şu an 2000 civarında) eğer okuyorlarsa; bana gönderdikleri yanlış karbüratör tamir kitinin parasını geri göndersinler ayrıca gönderdikleri starter makarası da yan sanayi çıktı, kitlendi ip koptu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rallier_61 -- 5 Aralık 2018; 14:56:27 >

• Kolay kolay netten bu tür parçaları almamadan yanayım

Bakıp kontrok etmek gerek.

Tabi alacak bi bayii dükkan v.s. olmayınca yakınlarda mecbur netten alıyoruz.

Motosiklete hava filtresi sipariş geçtim orijinal değilmiş yuvasına oturmadı. Geri gönderdim aynısını göndermişler.

Bıktım artık kestim biçtim uydurdum.

fiyattan dolayı interneti tercih ettim aslında; tamir takımı 30, makara 5 liraya geldi 12 senelik motora fazla masraf yapmak da istemedim açıkçası
  • rallier_61 kullanıcısına yanıt
    saygılar dostum bu konudaki yazılarını okuyan ağaç kesme motoru konusunda çok şey öğrenir senden
  • 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.