Şimdi Ara

ACİL! Dip Switch Kullanımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
663
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ACİL! Arkadaşlar benim aldığım 3'lü dip switchim var. kullanımını çözdüm ama bir sorum var,220 ohm dirençmi kullanmalıyım yoksa değeri kaç olmalı?

• direnci ne için kullanacaksınız, daha detaylı bilgi verirseniz arkadaşlar yardımcı olacaktır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sarı çizmeli Mehmet Ağa ... böyle yardım mı istenir
  • 1k direnç kullanın , çünkü logiaritmik potanstan gelen indüktif dalgalar switcih çalışma frekansına etki ediyor. Bu da doğal olarak step up devresinin çıkış katında ters gerilim oluşturuyor. Başıma çok geldi o yüzden yazıyorum. Ayrıca direncin dışını izolasyon köpüğü ile kaplayın çünkü dirençler çalışırken yaklaşık 1500 derecelere çıkabiliyor. Kimse evinde yangın çıksın istemez herhalde.

Kalın sağlıcakla

• quote:

Orijinalden alıntı: dfk24

1k direnç kullanın , çünkü logiaritmik potanstan gelen indüktif dalgalar switcih çalışma frekansına etki ediyor. Bu da doğal olarak step up devresinin çıkış katında ters gerilim oluşturuyor. Başıma çok geldi o yüzden yazıyorum. Ayrıca direncin dışını izolasyon köpüğü ile kaplayın çünkü dirençler çalışırken yaklaşık 1500 derecelere çıkabiliyor. Kimse evinde yangın çıksın istemez herhalde.

Kalın sağlıcakla
    Böyle soruya böyle cevap Klavyenize sağlık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rafet32 -- 7 Haziran 2020; 22:49:32 >

• Ciddiye aldım okuyorum ben de
  • uykusuzkoala U kullanıcısına yanıt
    Dip switch'in devresinde gnd'ye bağlanmadan önce direnç kullanılır aynı push buton gibi bu direncin değeri kaç olmalı internette buldum ama hep farklı dirençler kullanılıyor
  • Pull-up veya pull-down dirençleri 100ohm--100K arasında bir değerde kullanabilirsiniz.

Değer seçimlerinde tasarıma özgü çeşitli kısıtlamalar olabilir. Kullanılan pinin iç direnci, batarya tüketimine etkisi... vb. Bu sizin devrenizin/tasarımınınız detaylarına bağlı. Siz detay vermediğiniz için net cevaplar almanız olası değil. Yukarıdaki mesajlarda bu noktaya dikkatinizi çekmek içindi.

Aşağıdaki cümleler yukarıdaki nedenden dolayı tahmine dayalı ve genel tavsiyeler içermektedir:

Sizin amatör olarak bu işle uğraştığınızı ve hazır yapılmış uygulamaları kendinize uyarlayacağınızı düşünerek, devrenizin çokda kritik bir nokta barındırmadığını tahmin ediyorum.

Bu şartlarda 1K...10K arası bir direnç kullanmanız (4,7K yaygın olarak tercih edilir). Özel bir nedenizin yoksa 220ohm gibi düşük değerli dirençleri bu amaç için kullanmayınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rafet32 -- 8 Haziran 2020; 12:31:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: rafet32

Pull-up veya pull-down dirençleri 100ohm--100K arasında bir değerde kullanabilirsiniz.

Değer seçimlerinde tasarıma özgü çeşitli kısıtlamalar olabilir. Kullanılan pinin iç direnci, batarya tüketimine etkisi... vb. Bu sizin devrenizin/tasarımınınız detaylarına bağlı. Siz detay vermediğiniz için net cevaplar almanız olası değil. Yukarıdaki mesajlarda bu noktaya dikkatinizi çekmek içindi.

Aşağıdaki cümleler yukarıdaki nedenden dolayı tahmine dayalı ve genel tavsiyeler içermektedir:

Sizin amatör olarak bu işle uğraştığınızı ve hazır yapılmış uygulamaları kendinize uyarlayacağınızı düşünerek, devrenizin çokda kritik bir nokta barındırmadığını tahmin ediyorum.

Bu şartlarda 1K...10K arası bir direnç kullanmanız (4,7K yaygın olarak tercih edilir). Özel bir nedenizin yoksa 220ohm gibi düşük değerli dirençleri bu amaç için kullanmayınız.
    Abi yakalamışken birşey sorayım size. Ben bu dip swiçlerle hiç uğraşmadım. Eskiden olurdu hani çıt çıt çıt diye sürgülü switç ile voltajı değişen dandik walkman adaptörleri olurdu. Ben o adaptörün LM317T versiyonunu yapmak istiyorum. Dip swiçe seri dirençler atarak voltaj seçimi yaptırasım var.

1-Bu dip swiç maksimum ne kadar güce dayanıyor? Benim hedef değerlerim 12V/500-800mA civarı max.
    2-Dip swiçlere internetten baktım ama net yanıt bulamadım(ya da yeterli araştırmadım) eski vantilatörlerin rotary düğmeleri gibi birine basınca diğeri atıyor mu bunun? öyleyse çok işe yarayabilir yani? Ama mekanizma nereye sığacak o da var. Atmıyodur...

• Ben genelde buralardayım

500mA, 800mA de sorun çıkartmaz diye tahmin ediyorum. Net bir katalog bilgisine sahip değilim.

Aklındaki ürünün linki veya resmi varsa onun üzerinden fikir yürütmeye çalışalım.

Hatta yapmak istediğin sürgülü switch ile lm317 de ayarlanan gerilimlerde çıkış almak ise, bu switchi lm317 nin ADJ bacağındaki potun yerine bağlaman gerekiyor. O kadar bir akım geçmeyecek.
  • rafet32 kullanıcısına yanıt
    Onu hiç düşünmemiştim doğru. ADJ bacağı referasn için.
    Bahsettiğim adaptör:

Bunu yapmak istememin iki nedeni var:
    Birincisi nostaljik olsun diye,
    İkincisi çıkışta panelmetre kullanmak zorunda olunmayacak. Çünkü fixlenmiş v değerlerini kendin seçebileceksin. Potanslı olsa işaretlemek zorlaşır. Resimdeki adaptörde trafo direkt çıkışa verilir sürgülü swiç anahtar ile. Çıt çıt diye kaydırırsın. İstediğin V değerine alırsın. Boştayken asla doğru değeri vermezAma yüke binince normalleşir.LM317T kullanırsam daha stabil ve akım sınırlamalı bile yapabilirim. Dip swiç çok güzel bir çözüm.

• Aşağıdaki resimdeki gibi bir kullanım ile istediğini kolayca yapabilirsin.
    Transistörleri kaldır yerine bu sürgülü anahtarı ekle işlem tamamdır.

Diğer detaylara bakmak istersen resmi aldığım datasheet linki:
    https://www.st.com/resource/en/datasheet/lm217.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rafet32 -- 9 Haziran 2020; 8:26:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: rafet32

Aşağıdaki resimdeki gibi bir kullanım ile istediğini kolayca yapabilirsin.
    Transistörleri kaldır yerine bu sürgülü anahtarı ekle işlem tamamdır.

Diğer detaylara bakmak istersen resmi aldığım datasheet linki:
    https://www.st.com/resource/en/datasheet/lm217.pdf

Hay sağolasın tamam. O adaptördeki komütatör bulunmuyor o yüzden dip swiç kullanıcam. Çizmeye başladım.

• 90No, switch şart değil yine de sen bilin;

https://www.youtube.com/results?search_query=lm317+voltage+regulator

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mavi-kaplan -- 9 Haziran 2020; 18:58:24 >
  • Lm317 kullanma. Hem akımı düşük olur hem verimsiz olur. Hazir satılan lm2596 devreleri var. Onlardan bi tane al. Mavi potansı sök. İstediğin voltaja göre kademeli swic devresi ekle. Devre oldukca basittir, multimetre ile birkaç dakikada çözersiniz.
    İsterseniz entegreyi ayrı alıp sıfırdan devre de kurabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: mavi-kaplan

90No, switch şart değil yine de sen bilin;

https://www.youtube.com/results?search_query=lm317+voltage+regulator
    Teşekkürler arkadaşlar,

Amaç burda güç kaynağı yapmak değil. Swiçli seçmemin iki nedeni var:

potanslıda V metre gerekir. Mesela elinde bir cihaz var, 6V lazım oldu. Dağ başındasın (şu an benim durumum) Bu potanslı adaptörü cihaza nasıl vericez? Ama fixlenmiş voltaj anahtarları olursa istediğin hazır... Ne istiyorsan ona basıcaksın bu kadar bitti.

ikinci sebep nostaljik birşeyler yapmak. Amaç yüksek akım eldesi falan da değil, şöyle anlatayım 500mA çıkışa sahip bir adaptör çizip arşive koyacağım gerekirse paylaşırım da... Yani amaç eski nostaljik adaptörlerin biraz daha modernini yapmak. Çok uçlu trafo eski adaptörlerinki gibi yok... Ne bileyim o sürgülü anahtardan yok... Durum böyle olunca tek çıkış trafo ve dipswiç ile meseleyi çözdüm ben de. Aşırı ısınmaması için yeter ki LM317 T serisi olsun. yanında T yazmayan alt seriler fazla akım desteklemediği için yanacaktır.

O hazır PWM modülüne gelince. Yok abi sağol kalsın Kendi devremi kendim yapmayı çok seviyorum.

Teşekkürler.

• Arkadaşım 90no evet nostasljik olsun iy güzel ama maddiyata bakıyor, pot ile bunların fiyatı bir mi? Bunlar zaten istediğin akımdan daha fazlas için üretilmiş fazlasını kaldırır.

https://www.google.com/search?biw=1280&bih=881&tbm=shop&sxsrf=ALeKk03IYekyEREttFuhS7yAlb-2Xhxuwg%3A1591799515397&ei=2-7gXqPqF4LurgSHuJ24DQ&q=kom%C3%BCtat%C3%B6r&oq=kom%C3%BCtat%C3%B6r&gs_l=psy-ab-sh.3..0l9j0i7i10i30k1.3505.3505.0.3861.1.1.0.0.0.0.160.160.0j1.1.0....0...1c.1.64.psy-ab-sh..0.1.159....0.9hx3gtAFLtw

Sana önerim ki aklı selim herkesin yapacağı pot çevresine kadran takmak ve dmm ile voltaj ölçüp buna yazmak. Aynen resmini verdiğin trafolu adaptörün üzerinde taksimatlı olduğu gibi. Voltmetre takacaksan veya opamplı vb. ledli türevi takacaksan eyvallah.

Döndürmeli olması şart mı;

https://www.google.com/search?biw=1280&bih=881&tbm=shop&sxsrf=ALeKk03dQpfNdGyJAUHFQ8yzU1k1V0rQYw%3A1591799690360&ei=iu_gXvTLFYTB8gL0-J3wBw&q=dip+switch&oq=dip+switch&gs_l=psy-ab-sh.3..35i39k1j0j0i30k1l5j0i5i30k1l3.8663.8663.0.8947.1.1.0.0.0.0.157.157.0j1.1.0....0...1c.1.64.psy-ab-sh..0.1.157....0.mNpZcPMib8Q

Görsellik olması şart değil dersen mini sürgülü - kaydırmalı anahtarlar hatta pin header ve jumper da iş görür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mavi-kaplan -- 10 Haziran 2020; 17:44:4 >

• mavi-kaplan M kullanıcısına yanıt
    https://www.direnc.net/8-pin-dip-switch

Ucuz?

Neyse devreyi yaptım bitirdim zaten. Şu an netim kopup duruyor uygun zaman başlık açıp yükleyeceğim bildirim atarım. Önderdiğin şekilde sürgülü anahtarlısını da yaparım yalnız sürgülü anahtarı yurtiçinde bulmak biraz zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KendiİsteğiyleAyrıldı -- 13 Haziran 2020; 16:57:29 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.