Şimdi Ara

ABD ordusunun son projesi: İnsansız hipersonik uçak SR-72 (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
2.388
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: combaba

Eğer savunma yere göre düşünülürse hız seni vuracak olan roketten fazla olunca kaçabilirsin. Ama aynı başarıyı hava savunmasında gösteremezsin. Keklik gibi avlanırsın. Çünkü çok hızlı gittiğinde manevra kabiliyetin hıza oranla düşer. Uçuş rotana mesela 30 derecelik basit bir füze bile bu uçağı avlar. Kaldı ki birde lazer savunmalar çıktı. Radar göre tanımlanması imkansız olan sistem lazer radar göre çocuk oyuncağı. Tespit emesi ve vurması saniyenin çok küçük bir kesiminde olacaktır. Bence psikolojik daha fala olan bir tasarım.

Hani hürkuşları diyorlar ya!!! Bunları keklik gibi avlar.

bu uçaklar havadayken roketler daha hızlıydı ama hiçbiri ateşlenmesine rağmen vuramadı ,roketlerin menzili vardır. yakıtları bitince işe yaramaz.Karşısından bile atsan radar izi düşük olduğundan tutturamıyorlar. roket savunmalar f-16 ları bile zor vuruyor bunları vurması çok zor.Bu uçaklar 30bin metreden gidiyor roketler o yüksekliğe çıktığında manevra iyi yapamazlar yakıtları azalır. radar kabiliyeti azalır.SR 71 lerin manevra yapmasına bile gerek kalmaz.
    Laserler tahmin ettiğin kadar verimli silhlar değiller.Bir kere onlarında etkili menzili var yani 30 km deki bir uçağı vurmak için tasarlanmadıkları kesin.Hem laser ışıktır havadan etkilenir dağılır yansır 1km uçak düşüren etki 30km de balon zor patlatır.u.ağın dış kısmı titanyum laseri bir katkı ile rahat yansıtır , kısacası laser bir işe yaramaz, zaten çok işe yarar bir savunma değildir.

• quote:

Orijinalden alıntı: tuago

quote:

Orijinalden alıntı: BerkOcal9

quote:

Orijinalden alıntı: PurposeLess sinan

quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Vecihi Hürkuş'lara Eskişehir uçak fabrikasına sahip çıkılsaydı belki bizde böyle haberler görüp gururlanıyor olurduk.

Onu, özel sektör olmasına rağmen kapatan İnönü'ye söyle, önünü göremeyen kronik sol kafa. Ne gerek var demişlerdir.

Uçak fabrikasını inönü kapatmadı Marshall yardımları sırasında kapandı ucak fabrikası

Nuri Demirağ'ın uçak fabrikaları kapatıldığında Cumhurbaşkanı İnönü ve başbakan Şemsettin Günaltay dır. Sadece fabrikalar kapatılmamış, üretilmiş uçakların satışını yasaklayan bir kanunda çıkartılmıştır. Marshall yardımı gelecek diyerek ülkede mevcut kurulu bir endüstri kolunu yok etmesi, CHP nin ne kadar ilerici(!), çağdaş(!) ve modern(!) bir zihniyete sahip olduğu hakkında ipuçları veriyor.

Ulan ne salladın be marshall yardımları türkiyeye zaten 1951 yılında geldi o dönemdede inönü seçimleri kaybetmişti kaynak neresi kaba etin falan mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

Vecihi Hürkuş'lara Eskişehir uçak fabrikasına sahip çıkılsaydı belki bizde böyle haberler görüp gururlanıyor olurduk.

Onu, özel sektör olmasına rağmen kapatan İnönü'ye söyle, önünü göremeyen kronik sol kafa. Ne gerek var demişlerdir.

Uçak fabrikasını inönü kapatmadı Marshall yardımları sırasında kapandı ucak fabrikası

https://tr.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTWFyc2hhbGxfUGxhbsSxI1QuQzMuQkNya2l5ZV9hLkMzLkE3LkM0LkIxcy5DNC5CMW5kYW4

marshal planı 1947 yılında önerilip 48-51 arası uygulanan ekonomik yardım paketi

• quote:

Orijinalden alıntı: Terry Malloy

quote:

quote:

quote:

https://tr.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTWFyc2hhbGxfUGxhbsSxI1QuQzMuQkNya2l5ZV9hLkMzLkE3LkM0LkIxcy5DNC5CMW5kYW4

marshal planı 1947 yılında önerilip 48-51 arası uygulanan ekonomik yardım paketi

Dogru. Aksini iddia eden yok zaten 51 yılında inönü iktidarda değildi 1960 a kadarda olmadı.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Dogru. Aksini iddia eden yok zaten 51 yılında inönü iktidarda değildi 1960 a kadarda olmadı.

Yardım 48 de kabul edildi vikipedide yıllara göre alınan para değerleri var bakmak bu kadar zor olmamalı

• Yol yaptılar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Yardım 48 de kabul edildi vikipedide yıllara göre alınan para değerleri var bakmak bu kadar zor olmamalı

Yardım 48 de kabul edildi ne? Bakkalla sözleşmemi yapıyorsun sanki koskoca 2 devletin anlaşması bu 48 de anlaşma daha sunulmamıştı bile türkiyeye.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Yardım 48 de kabul edildi ne? Bakkalla sözleşmemi yapıyorsun sanki koskoca 2 devletin anlaşması bu 48 de anlaşma daha sunulmamıştı bile türkiyeye.

https://tr.m.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9NYXJzaGFsbF9QbGFuxLE

Bak bakalım 1948 ve 1949 da kaç milyon dolar yardım alınmış

Sen baya geç geliyon 1948 de sunulmamıştı ne alaka plan 1945 lere dayanıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terry Malloy -- 20 Temmuz 2017; 6:46:25 >

• Öncelikle Hürkuş hakkında herkes olumlu ya da olumsuz eleştiri yapabilir ama kimse saygısızlık yapamaz. Diğer modern jetler le de kıyaslanamaz.
    ''HÜRKUŞ eğitim uçağı ile intibak, görerek, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılabilecektir'' Bu bir eğitim uçağı her pilotun başladığı uçaklar gibi. Bazıları zannediyor ki
    Mig lere F4 lere falan kafa tutmak için üretildi.
    Yapılan bazı eleştiriler arasında şu var parçaları biz yapmıyoruz nesi yerli bu uçağın diye. Yıllardır ATAK helikopteri için de yapıldı aynı eleştiriler.
    Elbette bütün parçalar yerli olsaydı çok daha iyi olurdu ama işin en önemli kısmını herkes unutuyor. O da yazılım!

Türkiyemiz için kim ne zaman bir şey yapmak istese yıllarca engellendi zaten birçok şey biliniyor bunları söylemeye gerek yok. Bunları zamanla aşacağımızı umuyorum.
    F16 nın kodlarını çözen mühendislerimiz intihar gerekçesiyle suikast e kurban gitmişti. Rahmetli Erbakan hocamızın da TV de hep bas bas bağırdığı gibi Amerika da uçaklara bir takım cihazları ve yazılımları
    yerleştirmek Amerika da bir kuraldır yoksa uçağın satışını yapamaz derdi hep. Yani istedikleri zaman uçağımızı uzaktan kontrol edebilme, düşürme gibi eylemlerde bulunabiliyorlardı.

İşte her şeyden önce önemli olan şeyin yazılım olduğunu bir kez daha görüyoruz. Hürkuş ve birçok aracın parçaları yurtdışından gelmiş olabilir ama bu bir başlangıç. İlerisi de gelecektir.
    O uçağı gönül rahatlığı ile TAI tarafından geliştirilen milli yazılımla kullanabilmenin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum günümüz şartlarında.

Belki biraz saçma olacak ama Alman Mercedes in Fransız Renault motorunu kullanmasını buna benzetiyorum. En iyi parçaları kullanarak mümkün olan en kaliteli aracı üretmek. Şimdilik elimizden gelenin
    en iyisinin bu olabileceğini demek istiyorum. Kendi parçalarımızı üretmek için daha çok yol var sabırlı olmalı herkes. Havacılık alanında çok iyi bir eğitim şart. Bu ülkede bunu başarabilecek beyinler var.
    Yeter ki gerekli şartlar sağlansın ve destek verilsin.

Ve tabi ki son teknolojiyi takip etmeli ve ona ayak uydurmalı.http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/dikey-kalkis-yapabilen-elektrikli-jet-testi-basariyla-gecti.html

1)http://www.kokpit.aero/hurkusb-neden-drop-tank-yok
    2)https://tr.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvVEFJX0jDvHJrdcWf
    3)http://www.kokpit.aero/aselsan-cinayetleri-feto

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aeromaster -- 22 Temmuz 2017; 18:34:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgkara

Bizdeki şu aşağılık kompleksine hastayım ,

-Abi adamlar yapmış bee , biz hala pervaneli uçak vik vik vik...

Ulan sr 71 yapıldı da nooldu , çölde çürüyor hepsi.

Milyarlarca dolar çölde çürüyor , çöplük.

Biz sıfırdan başladık tüm engellemelere rağmen , yolumuz uzun , zorlu , sarp.

Bi kerede milletimizin yanında olun be.

Helal olsun kanım be profil fotoğrafı yorum uyumu
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

"Yeterince hızlı hareket edebiliyorsan, hiçbir şey seni vuramaz."
    Yanlış bence. Lazer vurur. Işıktan hızlı gitmediğine göre..

Öyle ama şöyle düşün, ben bu uçağa lazerli bir hava savunma sistemiyle karşı koyuyorum. Normalde lazerin onu takip etmesi lazım. Bu geliyor ve üstümden geçiyor ama cihazım onu vuramıyor. Vursa da sanırım lazer onu delip geçemez? Biraz beklemesi gerekmez mi?

Gerçekten mükemmel bir teknoloji ama manevra kabiliyeti az olacak sonuçta insansız nasıl kontrol edebilir bir insan hem onu aşırı hızlı.

• quote:

Orijinalden alıntı: k2fg9

Yol yaptılar.

Hemde Double-Double
  • FerdosParadise kullanıcısına yanıt
    Düşürülen uçak bir İHA sr71 dusuremezler sr71 uzun süre önce emekliye ayrıldı verdiğiniz bilgiler yanlış

• Kaynak kodu uçağın uzaktan kumandası değildir kaynak kodu uçak üzerinde modifikasyon yaparken yada uçağa yeni bir silah entegre ederken kullanılan bir nevi arayüz siz kaynak kodunu bilmeden yeni bir füzeyi uçağa takamazsiniz örneğin geliştirilen som füzesi f35 e Lockheed Martin yardımıyla entegre edilecek kendimiz koda sahip olmadığımız için bu işlemi gerceklestiremiycez

• quote:

Orijinalden alıntı: f 22 raptor

Düşürülen uçak bir İHA sr71 dusuremezler sr71 uzun süre önce emekliye ayrıldı verdiğiniz bilgiler yanlış

Selam "f22 Raptor" Kardeşim.Verdiğim bilgiler yalnış değil.yine de uyardığın için teşekkür ederim.2011 de elektronik harp yöntemleriyle ele geçirdiği Amerika’ya ait RQ-170 casus uçağının kopyalarını yapmaya başladığı bildirildi.

Kaynak :http://www.bbc.com/turkce/haberler/2011/12/111208_iran_us_drone

1981 yılında Amerikalılar İran hava yolları yolcu uçağını Fars kötfezinde(basra körfezinde) 2 füze ile namertce vurduklarını biliyormuydun?209 kişi masum insan öldü!

Kaynak:https://www.tasnimnews.com/tr/news/2017/07/03/1451990/abd-filosundan-f%C4%B1rlat%C4%B1lan-2-f%C3%BCzenin-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCrd%C3%BC%C4%9F%C3%BC-iran-u%C3%A7a%C4%9F%C4%B1-ve-masum-290-can

• quote:

Orijinalden alıntı: f 22 raptor

Kaynak kodu uçağın uzaktan kumandası değildir kaynak kodu uçak üzerinde modifikasyon yaparken yada uçağa yeni bir silah entegre ederken kullanılan bir nevi arayüz siz kaynak kodunu bilmeden yeni bir füzeyi uçağa takamazsiniz örneğin geliştirilen som füzesi f35 e Lockheed Martin yardımıyla entegre edilecek kendimiz koda sahip olmadığımız için bu işlemi gerceklestiremiycez

İran düşürdüğü casus uçağın görüntülerini yayınladı - YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=eLdNHLVdVGk

• Terry Malloy kullanıcısına yanıt
    BerkOcal9 B kullanıcısına yanıt
    Şuna da bir cevap bulsana nereye gittin yahu. Eğleniyorduk.
  • s400 füze savunma ramplarının çöp olduğunu anlatan bir haber izledik. günaydın türkiye her nerde yaşıyorsan ve yaşatılıyorsan
  • uçakmış ,füzeymiş ,tankmış böyle savaş olmaz .savaşacak yiğitler çıkarlar er meydanına yiğitce bilek,göğüs gücüyle savaşırlar .korkak tavuklar teknolojiye güvenip savaşın bile adını lekeliyorlar. benim savaş felsefem bu tankta versen almam sonuçta savaşı yapacak benim,teknoloji değil
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.