Şimdi Ara

Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.003
Cevap
19
Favori
148.374
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Beş Yıla yakındır kullandığım Asus Rampage V ext. anakart ve i7 5930k yı değiştiricem, 10 yıldır değişmeli olarak asus ve gigabyte anakartları kullanıyorum, 14-15 yıl önce çevreme bilgisayar topladığım zamanlar, msi anakartlarda genelde stabilite sorunları çıkardı, tabi üzerinden çok zaman geçti.

Z390 anakartları incelediğimde, MSI MEG Z390 Godlike baya dolu dolu göründü gözüme, fakat çekindiğim konu parça kalitesi, stabilite durumu nasıldır, kartın ön yüzünde soğutma özellikle M2 ler için çok iyi fakat, arka tarafında soğutucu bir plaka kullanılmamış, genel kullanım ve overclock için sizce bu anakart nasıldır ?.. ( Fiyata takılmayın sistem topladığımda 5-6 yıl kulalnırım o bakımdan önemsemiyorum. )

https://www.hepsiburada.com/msi-meg-z390-godlike-soket-1151-ddr4-4600-oc-m-2-usb3-1-rgb-wi-fi-e-atx-p-HBV00000EGS6C

• Arkadaşlar sizce gaming için zen2 mimarisini beklemeye değer mi? Intel bu seride pek ilerleme kaydedememiş gibi geldi.
    AMD de çekirdek sayısını artırıyor ama sanki çekirdek frekanslarının pek artırılma potansiyeli yok gibi.
    Yıllardır intel kullanırım fakat AMD daha yüksek performansı daha ucuza sunarsa elbet onu tercih ederim.
    Fiyattan ziyade CPU ağırlıklı, GPU'yu verimli kullanamayan online oyunlardaki performansa önem veriyorum.
    Halen 2. nesil 2600k kullandığım için büyük bir sıçrama olacak elbet. Yoğun olarak BF5 de oynayacağım fakat
    BF1'e göre Gtx1080'ime daha çok darboğaz yaptıracak gibi duruyor. Zen2'nin de ne zaman çıkacağı meçhul, bir tarih yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vain -- 16 Ekim 2018; 2:4:42 >
  • 2700X ile 9900K arasında %12 oyun performansı farkı var.

3700X Zen 2 mimarli yani +%15 IPC performansı ve +200mhz daha fazla olacak sadece bunlar bile %12lik 9900K ile oyun performansını eşitler üstüne 7nm olacak bide 16/32 çekirdekli olma durumu var. Zen 2 en geç yazın çıkacak durum buyken beklemek yada bekelemek sana kalmış.

Eğer ben çıktığı gibi BF5 oynayacağım 2600K ile idare edemem diyorsan senin yerinde olsaydım mesela şu an 2600 amazonda 150 dolar 1000 TL gibi bir fiyata geliyor onu alırdım yaza kadar onla idare eder sonra onla Zen 2'e geçerdim zaten X470 daha 2 nesil daha destekleyecek. 2600'u 1000 TL aldığın için 2. el satarken kaybında az olur, şu an TR'de en ucuz 1350 TL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 16 Ekim 2018; 3:8:29 >
  • @No Way Out

Hocam merhaba. Sana anakart önerisi danışmak istiyordum. Fikrini belirtirsen çok sevinirim.

Gigabyte Aorus Z 390 Elite

Asus Z390 Maximus XI Hero

arasında kaldım. Sence hangi anakart VRM, Faz vb özellikleri bakımından üstün?
  • Ben 9900K siparişini iptal etmeyi düşünüyorum, stok halde aio sıvı soğutma ile 75 dereceye ulaşan lehimli işlemci beni aşar ITX kullanıcısı olduğumdan. OC yapılmayacaksa da ne gereği var bu kadar para vermenin. Zen 2 yi bekleyenler listesine katılıyorum :)
  • Escapetolife kullanıcısına yanıt
    Mantıklı hareket hocam herkesin kaldıracağı değerler değil çünkü costum şart 9900K için

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende başka alan var mı 9900K karşılaştırma yapabileceğimiz biri çıkıcak mı acaba
  • 9900K fiyat olarak da çok pahalı çıktı. 9700K daha mantıklı duruyor. O da pahalı da, en azından 9900K kadar ısınmaz.

Oyunlarda da ondan aşağı kalmaz.
  • nothingtodeclare kullanıcısına yanıt
    ben varım ama inş 5 ghzde h110i ile soğutabilirim
  • _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    HT'yi kapamasa direk 9700K düşünürdüm, daha çok render, modelleme vs. amacıyla kullandığımdan çekirdek artışı benim için önemliydi. Demek ki yüksek frekans + çekirdek sayısı için bu mimari de sona gelindi.
  • Escapetolife kullanıcısına yanıt
    HT'lisi 9900K zaten :)

Zen 2 8 aydan evvel gelmez. Yaz ayları deniyor çünkü. Şuan 2700X alsanız da olur aslında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Escapetolife

Ben 9900K siparişini iptal etmeyi düşünüyorum, stok halde aio sıvı soğutma ile 75 dereceye ulaşan lehimli işlemci beni aşar ITX kullanıcısı olduğumdan. OC yapılmayacaksa da ne gereği var bu kadar para vermenin. Zen 2 yi bekleyenler listesine katılıyorum :)
    Bende lehime rağmen 9900k'nın sıcak çalışacağını düşünüyorum.

Zaten intel'de bu işlemcinin termal macunla inanılmaz sıcaklıklara çıktığını fark ettiği için mecburen lehim yapmak zorunda kaldı fakat ht ile birlikte 8 çekirdek 8 izlek bir işlemci üstüne çok yüksek saat hızlarıyla birlikte lehime rağmen bu işlemcide sıcaklıkların yüksek olacağı belli. 5 ghz ile 250 watt tüketime kadar ulaşabilen bu işlemci stok hızlarda 200 watt tüketimi geçecektir bu da kesinlikle yüksek sıcaklık olarak geri döner.

9700k ht olmadığı için daha serin çalışacaktır diye düşünüyorum fakat 8700k ile arasında ciddi bir performans farkı olmayacağı az çok belli, sıfır sistem alacaklar tercih edebilir fakat 8700k hatta 8700'den geçiş çok mantıksız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 17 Ekim 2018; 11:2:4 >

• Şu an 8700K ile çalışıyorum gayette yetiyor hatta undervolt yaptım yeni sıvı soğutucuyu kasa da takacak yer olmadığından o bile iş görüyor (max 3.2ghz). Ben zaten en başta Ryzen 1800x alacaktım da, işlemciler çıktı aradan 5-6 ay geçti ITX anakartlar yeni yeni çıkmaya başladı, sabrın sonuna gelip intel de karar kıldım. Artık firmalar Ryzen'e güvendiğinden anında çıkıyor kartlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Escapetolife -- 16 Ekim 2018; 13:40:42 >
  • MasTek kullanıcısına yanıt
    Elite ile Hero aynı konumlandırmaya sahip ürünler değil. Hero 290 dolarlık anakart, Elite 180 dolarlık anakart.

Hero'nun rakibi Master modelidir. Hero, Ace, Master 290 dolar yani aynı fiyat.

VRM soğutucusu herodan daha iyi, heronun biosu daha iyi.

Ace modelinin vrmleri ve vrm soğutucusu diğer ikisinden de kötü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 16 Ekim 2018; 18:1:39 >
  • donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Ayni 5960x iste. Lehimin amaci aldigi isiyi ust kapaga daha hizli iletmesi idi. Fakat uzerine bagladigimiz aio marka farketmeksizin 4.5 ghz ustunde su kaynatmaya basliyordu. Su andaki islemcinin 95 watt olmasina aldanmamak lazim 5ghz de olusturacagi tdp yi aio sogutucularla sogutmak mumkun degildir.

Anlik bench ler yapilabilir ama uzun kullanim senaryosunda sonuc husran olacaktir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Elite ile Hero aynı konumlandırmaya sahip ürünler değil. Hero 290 dolarlık anakart, Elite 180 dolarlık anakart.

Hero'nun rakibi Master modelidir. Hero, Ace, Master 290 dolar yani aynı fiyat.

VRM soğutucusu herodan daha iyi, heronun biosu daha iyi.

Ace modelinin vrmleri ve vrm soğutucusu diğer ikisinden de kötü.
    O zaman cevap belli. Gigabyte Z390 neslinde 290 $ fiyat kategorisinde en iyi anakart diyebiliriz sanırım. Cevabınız için teşekkür ederim. Genelde Gigavbyte ile çok kötü yorumlar duymuştum malzeme kalitesi olarak. O yüzden biraz şüpheliiyim.

Asus MAximux XI Hero 2025 TL civarından stoklara girmeye başladı. Gigabyte'ın da stoklara girmesini bekleyeyim o zaman?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MasTek -- 16 Ekim 2018; 17:21:49 >
  • MasTek kullanıcısına yanıt
    Teorik bilgilerin gerçeğe yansıması aynı olmayabiliyor, 9900K resmi olarak daha çıkmadığı için iki anakartın 9900K OC durumunda daha karşılaştırması yok. Acil lazımsa Hero alabilirsin, eşit seviyede ürünler.

• VRM Thortle, Current Limit Throtle, power limit Throtle ne ararsan var
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Yürü be 9700k :D
  • KanKoKan kullanıcısına yanıt
    Daha Gigabyte'ın en üst seviye ürünü çıkmadı, çıkınca onu alırsın. Onda X399 Xtreme gibi full finsaray gerçek heatsink olacak sadece bu bile MSI'n dandik heatsinkine göre(daha doğrusu msı'n ki bulk blok, heatsink bile değil) göre 20 derece farkettirir.

Godlike'ın max ederi 3000, 4200 TL için kötü anakart, capture kart gibi gereksiz oyuncaklarla fiyat şişirmişler.
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.