Şimdi Ara

8' li role kartı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
2.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sunnybrave

röle ile kontrol etmek daha iyi , çünkü zile basıldığında role üzerinden tv yi tetikliyor ve video kanalına hiç bir düğmeye basmadan geçiş yapıyor böylelikle zile kim basmış tv de gözüküyor , böyle bir devre kurdum , dönüşümlü olarakta ayarlamıştım , ama pek kullanışlı olmadığından , bu sisteme döndüm , pcb şemsını çizdim , tek sorun , rölelinin biri aktifken diğeri tetiklendiğinde aktif olmamasını , istiyorum.
    zilin çalmasından anlıyabiliyormusun ki hangi kapının çaldığını
    rölede neye göre pozisyon seçtirecez
    kapılardan gelen 2 ayrı voltaj yoksa
    zilden alınan tek 12 volt ile o iş olmaz
    her zil çalışında doğru kamerayı göstermez

ben telleri ayırırım dersen bu röleli çizimi deniyebilirsin
    ben kendim için yapıyor olsaydım
    yukarıda verdiğim entegreli devrede değişiklik yapıp kullanırdım

8' li role kartı
    ,
    ,
    ,

röle süresi az gelirse diye transistör eklenmiş hali ;

8' li role kartı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dewmez -- 12 Aralık 2018; 8:50:44 >

• aparmant girişindeki görüntülü çift kablo ile çalışan diofunun zil sesi farklı , bizim dairedeki görüntülü diofanun zil sesi farklı , yani ayırt edilebiliyor hangisi çaldığı. bizim evde iki tane birbirinden bağımsız diafon monitörü monta edildi. cihazlar zaman ayarlı belli bir süre içinde kapanıyor. bende 12 v bu zaman ayarı üzerinden aldım , zaman doldumu , 12v kesiyor rölelerde kapanıyor.tekrar zile basıldıgında , zaman dolana kadar röleyi tetikliyor . Ve her iki cihazdan ayrı 12 v aldım. ben hangi zilin çaldığını tv de görüntüsünü alıyorum . bunda sıkıntı yok , sadece iki zil aynı anda basılırsa 2 röle çalışıyor , ve iki cihazın görüntüsü birbirine karışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunnybrave -- 12 Aralık 2018; 16:22:6 >
  • 8' li role kartı

böyle bir devre çizdim. yanlışlık oldugunu düşünüyrsanız veya daha az röle kullnabileceğim bir fikriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunnybrave -- 12 Aralık 2018; 18:50:17 >
  • çizdiğin devre doğrumu kontrol edemedim
    zaman harcamak, kontak takibi için kafa patlatmak lazım
    tek röle ile kurtulmak varken 6 tane kullanmak demek
    sık sık hangi röle bozuldu kontrol edecem demek

mademki zamanlama sorunu yok
    daha basit hali
    direnç 100 ohm a da düşürülebilir ama koruma amaçlı yüksek yazdım

8' li role kartı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dewmez -- 13 Aralık 2018; 8:10:4 >
  • bu devreye göre video2 sabit , diğer chizdan gelen 12v ile video 1 tetikleniyor , benin sorum şu , iki zilin çalması durumunda tv ye bu devreye göre 2 12v girişi olacak . tv korumak için direnç var , peki diofan cihazlarına herhangi bir zarar verirmi ?
  • diyotlar diafon voltajlarının birbirine karşmasını önler,
    farklı bir hata yapmazsanız her hangi birşey bozmaz bu devre

oto av geçişi için
    tv nin scart 8 pinine diyotlardan ve dirençten geçerek tek voltaj gider
  • analadım , teşekürler, bu basit ve kullanışlı devre , bakim benim 8 pinli pcb kartına nasıl uyarlıyacam bu devreyi, sanırım çizimi tekrar değiştirmem gerekecek. yada sadece bu devreyi tek bir pcb kartında yapacam .
  • mesaj silinsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkanisik -- 13 Aralık 2018; 16:36:27 >
  • sunnybrave kullanıcısına yanıt
    mesaj silinsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkanisik -- 13 Aralık 2018; 16:35:55 >
  • erkanışık kardeşim mesaj neden silinsin?
  • diğer problemleri çözdüm , şimdi ise röle pcb kartı projemde şöyle bir seye ihtiyacım oldu , rölenin her biri tetikliğende rölenin tetiklendiği sürece yanıp sönen led devresine ihtiyacım oldu , bunu 555 entegresi ile yapabiliyorum , ama pcb kartında fazla yer kaplamasın diye nasıl bir devre kullanmak gerekiyor ? yoksa 8 role için 8 tane 555 led blink devresi kullanmam mı gerekiyor? önerilerinizi bekliyorum teşekürler.
  • Yanilmiyorsam 7404 entegresiydi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 7404 entegresi benim sorunumu çözmüyor , benim yapmak istedeğim , 8 röle var , rölenin her biri tetiklendiği zaman ve tetiklendiği sürece yanıp sönmesi , yani her bir röle için yanıp sönen led .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunnybrave -- 30 Aralık 2018; 13:14:0 >

• bunu düşündüm ama ben rolelin açık veya kapalı kontağında başka yükler kullancağım için bunu uygulamadım , başka bir bildiğin yöntem varmı acaba?
  • Rolede yük kullanmanızın bir sakıncası yok led çok az akım çeker yükünüzle birlikte çalışır yani kullandığınız yükte bir güç ledi olduğunu düşünün role çekince yanmayacakmı aynı şey siz o ledi relenin kontağına bağlıyorsunuz role bırakınca oda söner bundan daha pratik kolay ve az elemenlı bir çözüm bulamazsınız diye düşünüyorum.
    Kolay gelsin tabi başka fikirler ve çözümlerde olabilir bu benim fikrim.
  • yapacağım pcb kartı, hazır piyasada satılan röle kartlarını tetikleyen bir pcb kartı olacak , bu yüzden hazır röle kartını bozmak istemiyorum , yani bu dediğim yanıp sönen ledi bu yapacağım pcb kartı üzerinden elde etmek istiyorum.
  • röle teiklenmeden önce 7805 entegresi normal bir şekilde çalışıyor , ama röle tetiklendikten kısa bir süre sonra 7805 entegresi aşırı ısınma yapıyor , devrede 74lS86an entegresini , röle tetiklenmeden önce led açık durumda kalsın diye kullandım . 555 devresinide röle tetiklendiği zaman led yansın sönsün diye kullandım , uln2803 entegresind başka bir güç kaynağından gelen voltajla röleyi tetiklemesi için kullandım ,7805 entegresinin ısınma sebebi ne olabilir acaba .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunnybrave -- 2 Ocak 2019; 20:30:27 >
  • 8' li role kartı

bu devrediki transistörün emiter bacağına 8 led bağlasam gnd sinide + vollajı , - voltaja çeviren darlington entegresinden alsam röle tetiklendiğinde aynı zamanda ledler te tetiklenir diye düşünüyorum . o zaman yanıp sönen devre çalışır mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunnybrave -- 6 Ocak 2019; 12:59:51 >
  • Siz bu devreyimi kullanıyorsunuz yoksa devredeki transistörün olduğu kısmı mı soruyorsunuz.
    Israrla + voltajı neden - voltaja çeviren darlington entegreden bahsediyorsunuz neden değiştirme ihtiyacı duyuyorsunuz ve hangi entegre bu darlington entegre.
    + yı - siye çevireceğinize neden devrenizi ona göre kurmuyorsunuz.
    Sorunuza gelince transistöre zaten fazla led bağlanacağı şemada belirtilmiş çalışır tabi kullandığınız transistör ona göre güçlü olmalı kolay gelsin.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.