Şimdi Ara

8' li role kartı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
2.763
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • uln2803 entegresi , ben bu entegreyi hazır röle karttını harici bir güç kaynağından gelen + voltajı logic 0 çevirip röleyi tetiklemesi için kullanıyorum . diğer sorduğum kısım ise transistör tarafına 8 led eklesem ve bu ledlerin gnd'sini logic 0'a çeviren uln2803 entegresinden alsam hem röleyi tetiklemiş olacam hemde yanıp sönen ledi tetiklemiş olacak .
  • Aynen öğle tabi herşey teoride tam olsada uygulamada sorun çıkabiliyor kısacası test ederek en iyi sonucu elde edersiniz
  • 8' li role kartı

bu şemadaki 4.7 uf yi kullanınca led direk yanıyor , yanma ve sönme yapmıyor ama 47 uf veya 100 uf gibi kondasötörleri takınca az da also led yanık durumda sönüyor ve yanıyor gibi oluyor , acaba tam sönüp yanması için ne yapmalıyım.
  • 10k ve 100k dirençlerle diğiştirilir 10k olana ayarlı direnç takıp deneyin
  • bağlarken biyere bağlantı yapmamışım tekrar söktüm yeniden bağlandıktan sonra devre çalıştı , yalnız 555 entegresindeki kondosötürün gnd ayağı diğer entegrelerdeki ledlerin gnd ayağına bağlı olduğundan 555 entegresi göerevini yaparken diğer ledlerin hafiften yanıp sönmesine sebep oluyor , diğer entegrelerin ledlerini 555 entegresi etkilemesin diye ne yapmam gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunnybrave -- 22 Ocak 2019; 15:29:11 >
  • sorunun sebebi bundan dolayı gibi gözüküyor. , 555 devresini 5+ volt ile çalıştırınca diğer entegreye bağlı ledler normal çalışıyor , ama 12 volt ile çalıştırınca diğer entegre'lere bağlı ledlerin hafifte olsa 555 devresi gibi yanıp sönüyor. kullandığım 555 devresi 9 volt beslemeye göre , acaba 12 volt ile çalıştırdığımdan mı diğer ledleri etkiliyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunnybrave -- 25 Ocak 2019; 8:2:49 >
  • [

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunnybrave -- 25 Ocak 2019; 16:32:44 >
  • [

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunnybrave -- 26 Ocak 2019; 10:20:18 >
  • R1 direncini yükseltin biraz 20k yapıp deneyin
  • 20 k direnci 12 volta dendedim sonuç yine aynı 7805 entegresine bağlı olan ledi 555 devresi çalışrken o ledide hafiften yakıp söndürüyor , 555 entegresini 5v çalıstırdığında böyle problem olmuyor.
  • [

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunnybrave -- 7 Şubat 2019; 0:32:8 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.