Şimdi Ara

771 XEON SERVER İŞLEMCİLERİNİ 775 ANAKARTA UYGULAYABİLENLER (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
530
Cevap
21
Favori
40.574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: modifci

Anakart asus commando bios güncelleme yapıldı

İslemci e5440 stok fan

Os w7 64bit

Sanırım anakartta bir sorun var çünkü ramlerin hepsi çalışıyor ama 2 slottan fazla takınca pc açılmıyor 2 slotta da 3 gb görüyor 4 ü

Anakartta sorun yok Olması gerektiği gibi çalışıyor...Core 2 Duo işlemci kullanırsan sorun kalmadığını göreceksin..Ama Xeon işlemcilerde sorun verecektir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hikanronsha

Asus P5K-E (P35 Chipsetli) den GA-EP45-UD3LR (P45 Chipsetli) anakarta geçmek mantıklı olur mu sizlerce? Asus max 8 Gb destekli Gigabyte 16 Gb destekli bundan dolayı bir performans kaybı yaşayacağımı sanmıyorum. Fakat Chipset aklımı karıştırıyor. İki anakartta Ddr2. Fiyat olarak pek bir fark yok. Asus da wi-fi kartı ve e-sata var ama kullanmıyorum Asus da 8-Pin Cpu güç girişi var Gigabyte ta ise 4-Pin beslememe durumu olamaz galiba? Yani bunlar bir kenara da ben Gigabyte olana geçiş yapsam performans değer mi sizce?

Aradan 1 ay geçmiş ama olsun.Ben elimdem geldiğince bilgilendirmeye çalışayım...
    Asus P5K-E P35 Chipsetli Anakart
    GA-EP45-UD3LR Chipsetli Anakart
    Haliyle Aradaki Fark bariz şekilde belli..
    Ancak Asus Anakartın Wi-fi si seni aldatmasın.Çünkü 54Mbps lik Veri aktarımı bir yere kadar işini görecektir..Aynı şekilde E-Sata içinde geçerli.Zaten sende belirtmişsin işe yaramayacağını..
    İki Anakart arasında CPU Güç Soketleri seni aldatmasın..Hiçbir getirisi yoktur..Eğer Elindeki PSU gerçek 500 yada 600WATT lık sertifikâlı ise..
    Overclock için düşünürsen Gigabyte GA-EP45-UD3LR derim ki daha kolay ve ayrıntıya girmeden X5460 İşlemci ile 4.40Ghz gibi hızları çok rahat yakalarsın..Diğer bileşenlerin adam gibiyse...
    Asus P5K-E Anakart ilede aynı hızları yakalarsın ama uğraştırır seni..Yani ince ayar ister...
    8-16GB DDR2 Ram olayına kafanı takma..Zaten 4GB lık DDR2 Ram Bulamazsın..Bulsanda Uçuk Maliyetler Çıkar karşına...

• BENDE 1 ay Önce X5460 işlemci aldım ve kullandığım anakart Gigabyte Ga-P35-S3G 4xKingston KVR800D2N6 800 mhz ram

size sorum şu
    overclock yaptım max 3,20 yi gördüm
    bench değerleri
    single : 280
    Multi : 1020

yardımlarınız ileBU bech değerlerini yükseltmek ve işlemci hızını 3,40+ çıkarmayı deneyeceğim işlemci fanı coolermaster olmasına rağmen 70-75 derece arası sıcaklık değeri var.
    Biostan yapılan değişikler:
    CPU CLOCK RATİO : 9
    Fine Cpu clock ratio : 0,5+
    CPU HOST frequancy : 337
    SYSTEM MEMORY multiplier : 2,00

SYSTEM VOLTAGE : MANUAL
    DDR2 OVERVOLTAGE CONTROL : +0,2
    FSB OVERVOLTAGE CONTROL : +0,2
    CPU VOLTAGE CONTROL : 1,30000 V

budeğerler ile 3,20 max görüyor herhangi birinde oynama yaptığımda sistem resliyor ve geri bu değerlere dönüyor sorun nedir anlamış değilim yardım ederseniz max ulaşabileceğim değerleri görmek isterim bu anakartta şimdiden teşekkürler.

• Grimaldi07 G kullanıcısına yanıt
    Burada İşlemci sıcaklığı yüksek bana göre..
    İşlemciye yani CPU VOLTAGE CONTROL : 1,30000 V Bu değer bu hızda Auto olmalıydı..Daha Çok yukarı çıkacaksın ki anca voltaj vermeye başlayacaksın.
    Kısacası:
    SYSTEM VOLTAGE : MANUAL
    DDR2 OVERVOLTAGE CONTROL : +0,2
    FSB OVERVOLTAGE CONTROL : +0,2
    CPU VOLTAGE CONTROL : 1,30000 V
    Bu değerlerin tümü şimdilik bu hızda Auto yada Deafult olmalıydı...Daha hiçbir yükseltme yapmamışın bile..3.16Ghz.. den 3.20Ghz..

SYSTEM MEMORY multiplier : 2,00 Bu değer sonuna kadar bu şekilde kalmalı.Bu değer ile Hiç oynama..Diğer Frekansaların tümü en yüksek değere alsan bile..Ama sadece overclock yapacaksan...

Anakartına Moldu bios Güncellemesi yaptın mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismailTPC_Hastanesi -- 17 Kasım 2017; 13:53:44 >
  • 3.20 den yukarı bastıgım zaman dediğim gibi resliyor kendisini ve bu degerlere dönüyor modlu bios yüklü bu arada
  • @BLWFTURK hocam ali'den e5450 almayı planlıyorum ama SLANQ ve SLBBM diye ayrı modeller var galiba biriside yorumda E0 revizyon istemiştim geldi yazmış tam olarak hangi modeli almak daha iyi olur? Birde Aerocool VX Serisi 400W güç kaynağım var Gtx 1050 ile yeterli olur değil mi?
    E5450 ile X5450 arasınfa ne gibi bir fark var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi joster35 -- 18 Kasım 2017; 9:23:24 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @BLWFTURK Hocam öncelikle konu için size çok teşekkür ederim. 13 sayfasını okudum konunun. Ve bir çok bilgi edindim. Dün bilgisayarimi açmaya çalıştım ve açılmadı sürekli reset attı boot edemedi. 5 dk sonunda boot etti windows geldi fakat ekran siyah siyah gitti geldi reset attı açılmadı. Bende biosa girdim ve cpu sıcaklık değerini 77 gördüm ve pcyi kapatıp fanı çıkardım ve temizledim macunu felan. Bugün macun alıp sürdüm ve çalıştırdım. Ama fanlar dönüyor tepki yok. Ramleri felan hepsini denedim tık yok. Bilgisayarcı anakart sıkıntılı dedi ama bilmiyorum neden birdenbire böyle oldu 2 gün öncesine kadar sıkıntısızdi. Yardım edebilirsen veya başına böyle bir olay geldiyse nasıl çözdün anlatırsan sevinirim. Eğer gerçekten bozulduysa e5450 ve g41 almayı düşünüyorum. Overclock yapmayacağım belki çok az. Fazla oyun da oynamam ara sıra belki. Sizce yeterli olur mu ?

Şuan ki anakartım : P5KPL-CM

İŞLEMCİ : Core 2 Duo E7400

RAM : 4GB DDR2

EKRAN KARTI : Geforce GSO 9600

Sizce ne olur yardım edersen sevinirim hocam iyi akşamlar.

• joster35 kullanıcısına yanıt
    SLANQ ve SLBBM arasındaki fark birisi daha sonra diğeri ilk çıkanlar diye hatırlıyorum,@BLWFTURK bir kaç sayfa geride aralarındaki farkı anlatmıştı,2.sorunuz ise güç kaynağı watt değeri olarak yeter gözüküyor ancak o güç kaynağı kullanıcı yorumları çokda iyi olmadığını söylüyor,ben pek güvenemezdim.3,sorunuz ise aralarındaki en belirgin fark x5450 97,5 tdp e5450 ise 65 watt cpuboss karşılaştırması size bir fikir verecektir.

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Xeon-X5450-vs-Intel-Xeon-E5450

• quote:

Orijinalden alıntı: Yasn250606

@BLWFTURK Hocam öncelikle konu için size çok teşekkür ederim. 13 sayfasını okudum konunun. Ve bir çok bilgi edindim. Dün bilgisayarimi açmaya çalıştım ve açılmadı sürekli reset attı boot edemedi. 5 dk sonunda boot etti windows geldi fakat ekran siyah siyah gitti geldi reset attı açılmadı. Bende biosa girdim ve cpu sıcaklık değerini 77 gördüm ve pcyi kapatıp fanı çıkardım ve temizledim macunu felan. Bugün macun alıp sürdüm ve çalıştırdım. Ama fanlar dönüyor tepki yok. Ramleri felan hepsini denedim tık yok. Bilgisayarcı anakart sıkıntılı dedi ama bilmiyorum neden birdenbire böyle oldu 2 gün öncesine kadar sıkıntısızdi. Yardım edebilirsen veya başına böyle bir olay geldiyse nasıl çözdün anlatırsan sevinirim. Eğer gerçekten bozulduysa e5450 ve g41 almayı düşünüyorum. Overclock yapmayacağım belki çok az. Fazla oyun da oynamam ara sıra belki. Sizce yeterli olur mu ?

Şuan ki anakartım : P5KPL-CM

İŞLEMCİ : Core 2 Duo E7400

RAM : 4GB DDR2

EKRAN KARTI : Geforce GSO 9600

Sizce ne olur yardım edersen sevinirim hocam iyi akşamlar.

Bir anda CPU sıcaklığının 75 derece olması imkansız..Sen bayağıdır böyle kullanıyor olabilirsin..Ama bu seferde sürekli anakart kendini kapatması gerekirdi..
    Macun yenileme ve fan temizleme yaparken kasa içinde neleri söktün neleri taktın..Eksik bir güç kablosu olmasın takmayı unuttuğun.
    Mesela CPU-İşlemci 4 Pin Güç Kablosu..
    Yada işlemciyi yerinden sökmüşmüydün?
    Söktüysen Tekrar Takarken doğru şekilde taktığına eminmisin?.Yada pinleri eğmişte olabilirsin.
    Ayrıca İşlemci soğutucusunu çıkarırken Üzerindeki tozlar RAM yuvalarına dökülmüş olabilir..Ram Yuvalarına baktın mı?
    Tabiii Bunların hepsi birer ihtimal.
    Şu an elinde Buzzer varmı?Eğer varsa,,buzzer olduğunu varsayalım;
    Senin anakart onboard ekran kartlı olması lazım..Anakart üzerinde sadece işlemci kalsın..
    Üzerinde başka hiçbir bileşen olmasın..(Ram, Ekran Kartı falan)Enerji bağlantılarını yap ve bu şekilde anakartı çalıştır..
    Eğer 3-4 saniye sonra buzzer dan ses gelirse anakrtta sorun yok demektir..Ama şimdilik...
    Ama hiç ses gelmiyorsa işlemci sorunu yada işlemci yuva sorunu..yada başka bir sorun var demektir..

• Grimaldi07 G kullanıcısına yanıt
    Bios ayarlarını bildiği farzederek ki bildiğini görüyorum yazılarından..Anakart üzerindeki Bios pilini çıkart ve elektrik fişini de çıkart..
    10 Dakika bekle ve tekrar pili ve elektrik fişini tak..Bios ayarlarını yeniden düzenle...
    İşlemci sıcaklığı çok diye yazmıştım..Termal macun sürdün mü?..Yada işlemcinin alt tarafında orta kısmında mikro direnç ve kondansatörler var..Bunlardan kopan parçalar varsa da sıcaklık artma yapar..Resimde gösterdim...AliExpress ten satın alınan işlemcilerin çoğunda bu sorun var..Ama kimse bilmiyor bunu...
    771 XEON SERVER İŞLEMCİLERİNİ 775 ANAKARTA UYGULAYABİLENLER

• EĞİNLİ kullanıcısına yanıt
    Hocam teşekkür ediyorum daha önceki sayfalarıda okudum oradada hep sorulmuşbu soru aslında ilk sayfa güncellenip yazılsa bu tarz bilgiler daha iyi olur bence

• @BLWFTURK Hocam anakartta buzzer diye bir bölüm var. Fakat hiç ses duymadım. Elimde buzzer var arduino dan takılirmi bilmiyorum. İşlemciyi doğru taktim fakat pinlerden emin değilim ve ram slotlarına kaçmış olma ihtimali var eğer toz kaçtıysa nasıl temizlerim ? Birde bios menüsü dahi gelmiyor. Sadece siyah ekran.

• @BLWFTURK Hocam ?

• Hocam x5660 ile kurulum yaptiniz mi? R3 1200 ile sistem toparlamayi dusunuyorum ama aklim hala x5660 da

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar elinde e5450 veya x5460 benzeri işlemci olup satmak isteyen varsa pm atabilir.
  • 771 XEON SERVER İŞLEMCİLERİNİ 775 ANAKARTA UYGULAYABİLENLER

Merhabalar. GA p35t dq6 ana kartıma taktığım x5460 işlemci ile yaptığım oc işlemi sonucunda kayda değer bir performans farkı elde edemedim. Nerede hata yaptığımıda tam olarak anlamadım. resimde gördüğünüz 3.80ghz yede ulaşsam cpuz de bench testinde aldığım skor 1300 lerde. 3100gzh oc siz hali ile 1150 bench değeri alıyordum. ki ilk sayfada x5450 ile oc yapmadan dahanyülsek değer alanlar vardı. Sormak istediğim yanlış yaptığm birşey mi var yoksa anakartmı bu kadarına izin veriyor.?

ikinci sorum ise değerleri dahada arttırıp 9.5x410 veya daha fazlası yapardam windows 10 hata verdi diyo açılmıyor. Bunun nedeni voltajı yeteri kadar arttırmamak mıdır?

cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

• Cpu-z 1.79'dan(tam emin değilim) sonra puanlama sistemini değiştirdi. Multi'de 4000-5000 puan alamıyor. 3.1-3.8 arasında %22 fark var. Bu hızda 1400 puana yakın alması lazım. Arka planda çalışan bir şey de puanı etkilemiş olabilir. Birkaç sefer testi tekrar ediniz.

Bu arada SPD çarpanı düşük kalmış. Bellekler olduğundan düşük hızda çalışıyor. 2.00 yerine 3.33 yaparsanız bellekler standart hızında çalışır.

FSB overvoltage ve (G)MCH overvoltage kısmını 0.1-0.2 v giriniz.

CPU voltage control değerini prime95 testinden sonra(yarım saat kadar test ediniz, mavi ekran görmezseniz) daha düşük değerler ile de deneyebilirsiniz.

410 üstü açılmıyorsa ya voltaj yetmiyordur ya da anakartın limiti budur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • a-f-h A kullanıcısına yanıt
    hocam teşekkür ederim çok yardımı oldu verdiğin cevapların. bnde cpu z de niye bu kadar düşük performans veriyo diyordum.

• Arkadaşlar merhaba
    benim bir sıkıntım var
    elimde IPIEL-LA3 (Eureka3) anakart var ve bu anakarta hangi xeon işlemciyi taksam çalışır acaba ? elimde q6600 işlemci var taktım çalışmadı.hp nin anakartı olduğu için açıklamada çok kısıtlı bir bilgi bulunmuyor.
    yardımlarınız için çok teşekkürler
  • HP'nin OEM anakartları biosu kısıtlanmış geliyor, her modelin belli işlemci desteği oluyor. Bilen biri biosu modlayabilirse belki olur ama uğraşmaya değmez. PC modeli bazlı arama yapıp HP'nin sitede PDF/data sheet bulursanız destekli işlemciler yazar. Bana sorarsanız bu sisteme yatırım yapmayınız.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.