Şimdi Ara

750 Watt invertörle 60 A lik Akü Kaç saat güç sağlayabilir ??? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
0
Favori
146.821
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Boyutlar;en=40cm.,,boy=40cm.,,yükseklik=30cm.
    Buzdolabı ilk kalkışta çok akım çekiyor,gerek dostlarımın uygulamalarında gerekse kendi uygulamalarımda gördüğüm;1000W inverter yetmiyor en az 1500-2000watt gücünde inverter yada UPS olmalı.Elimde 2.el tamirini yapıp kullandığım 1000watt tam sinüs inverter vardı,,maalesef benim buzdolabında bozuldu..
    Adana'da bir dostuma 1500VA UPS göndermiştim.Sorunsuz çalıştırdığını söyledi.Oysa onunda 1000W olan modeli buzldolabını ilk çalışmada kaldıramamıştı.Yani buz dolabı ilk çalışmada ki demeraj akımı yüksek olduğundan yüksek güç gerekiyor.
    375watt toplam sarfiyat,, % 10'da kayıp düşünürsek 400watt devamlı hesabı yapılmalı.12 saat istiyorsunuz 4800watt,,akünün % 60'ını max. kullandığını varsayalım;4800w+2900w=7100W-7200W size toplam güç gerekir.
    Akü voltajını 24V düşündüğümüzde 7200w/24=300AH akü gerekir.Sistemi 12V yaparsanız 600AH akü,,,baya bir yüksek güç...

Bu durumda size benim sistem uygun olmaz,gücü çok yetersiz kalır.Yani sistem ama kutu da dahil küçük kalır...

Harbi-samimi olarak yazmak isterim;eğer şebeke elektriği ayda yılda bir gidiyorsa(nadir olarak) bu kadar masrafa hiç gerek yok.Ama işiniz gereği,önem arz eden cihazlar çalışacaksa elbette yapmak gerekir.
    Bu durumda size en kısa yollu tavsiyem;piyasa da akıllı inverter denilen şarjlı inverter'ler mevcut.2000VA gücünde mini modeli size yeterli gibi.Resmini eklediğim inverter modeli eğer buz dolabının ilk demeraj akımını sağlıyorsa bu cihaz gayet uygun olur.Zaten bu cihaz 24V akü grubu ile çalışıyor.Bununla bir sistem yapmanızı tavsiye ederim.

Diyelim ki şimdilik bu pahalı gelir diyecekseniz benim yaptığım sistemin fiyatını da özelden yazayım.
     750 Watt invertörle 60 A lik Akü Kaç saat güç sağlayabilir ???

• merhabalar...

örnek resim koyarak anlatayım. resimdeki ilk ups ile ( inform 1000va + 44a 2ad. )
    diğerlerindeki cihazlar ve üzerlerindeki yükler farklı farklı henüz tecrübe-test edemedim. 750 Watt invertörle 60 A lik Akü Kaç saat güç sağlayabilir ???

1 masaüstü pc ( dual core cpu 6-7 sene önce alınmış kasa )
    1 17" lcd monitör
    1 kamera dvr cihaz adaptörü ( 12v 2a )
    1 kamera adaptörü ( 12v 15a )
    1 tavan bar led aydınlatma için adaptör ( 12v 10a )
    1 modem adaptörü ( 12v 1a )
    1 pos cihazı adaptörü ( 5v 1a )
    1 terazi adaptörü ( 12v 2a )

yukarıda saydığım bu cihazları kesintisiz olarak 4,5 saat çalıştırmaktadır.

saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Boyutlar;en=40cm.,,boy=40cm.,,yükseklik=30cm.
    Buzdolabı ilk kalkışta çok akım çekiyor,gerek dostlarımın uygulamalarında gerekse kendi uygulamalarımda gördüğüm;1000W inverter yetmiyor en az 1500-2000watt gücünde inverter yada UPS olmalı.Elimde 2.el tamirini yapıp kullandığım 1000watt tam sinüs inverter vardı,,maalesef benim buzdolabında bozuldu..
    Adana'da bir dostuma 1500VA UPS göndermiştim.Sorunsuz çalıştırdığını söyledi.Oysa onunda 1000W olan modeli buzldolabını ilk çalışmada kaldıramamıştı.Yani buz dolabı ilk çalışmada ki demeraj akımı yüksek olduğundan yüksek güç gerekiyor.
    375watt toplam sarfiyat,, % 10'da kayıp düşünürsek 400watt devamlı hesabı yapılmalı.12 saat istiyorsunuz 4800watt,,akünün % 60'ını max. kullandığını varsayalım;4800w+2900w=7100W-7200W size toplam güç gerekir.
    Akü voltajını 24V düşündüğümüzde 7200w/24=300AH akü gerekir.Sistemi 12V yaparsanız 600AH akü,,,baya bir yüksek güç...

Bu durumda size benim sistem uygun olmaz,gücü çok yetersiz kalır.Yani sistem ama kutu da dahil küçük kalır...

Harbi-samimi olarak yazmak isterim;eğer şebeke elektriği ayda yılda bir gidiyorsa(nadir olarak) bu kadar masrafa hiç gerek yok.Ama işiniz gereği,önem arz eden cihazlar çalışacaksa elbette yapmak gerekir.
    Bu durumda size en kısa yollu tavsiyem;piyasa da akıllı inverter denilen şarjlı inverter'ler mevcut.2000VA gücünde mini modeli size yeterli gibi.Resmini eklediğim inverter modeli eğer buz dolabının ilk demeraj akımını sağlıyorsa bu cihaz gayet uygun olur.Zaten bu cihaz 24V akü grubu ile çalışıyor.Bununla bir sistem yapmanızı tavsiye ederim.

Diyelim ki şimdilik bu pahalı gelir diyecekseniz benim yaptığım sistemin fiyatını da özelden yazayım.
     750 Watt invertörle 60 A lik Akü Kaç saat güç sağlayabilir ???

evet haklısınız baya yüksek maliyetli bir akü durumu çıktı iş ile ilgili değilde elektrik kesilince kendimi yontma taş devrine dönmüş hissetmemden kaynaklanan bir durum diyelim
    tekrar tasarruf ederek hesap ettim

1 adet 73w led tv (120 w olayı sadece anlık olduğundan ortalama değeri aldım.)
    1 adet 90w laptop
    1 adet 9w led lamba
    toplam 172 w eder + %10 kayıp = 189,2 = 190 watt

12 saat değilde 6 saat üzerinden hesaplayalım aşırı derecede elektrik gitmiyor.
    190 x 6 = 1140w eder
    akünün %60 nı kullanma durumunuda ekleyelim 1140 + 684 = 1824 watt eder
    1824 / 24 = 76A 1824 / 12 = 152 Amper akü gerekli

sizin cihazın içine 150 amper 12 volt kapalı tip ağır araç aküsü (eğer böyle bir akü cinsi varsa marin akü) sığma durumu var mı yada en fala sığacak akü boyutu nedir?
    özelden fiyat bilgisi alabilirmiyim akü hariç

birde son bir şey yazmıştım ups ile ürettiğimiz 220 v gerilimi tekrar power supply ile kullanıp aküyü şarj etmek istesek (illaki kayıplar olacaktır) akünün dayanma süresini uzatabilirmiyiz

• Elk. gittiğinde ürettiğimiz 220V ile tekrar şarj etmeye çalışmak akıl kârı değildir.Yani iki kat zarar ederiz.Çünkü sizinde yazdığınız gibi kayıp söz konusudur.En basit hesapla;5A şarj akımı almaya çalışırken aküden 6,5-7A akım çekilecek.Fark boş yere zarar demektir.
    Benim kutu ebatları galiba 150AH akü'ye uygun değil.Zannediyorum ki 100AH akü sığar.Kutu içine 850VA modifiyeli UPS,,20A max. kapasiteli(200AH aküyü şarj edebilir)Şarj cihazı,bağlantıları yapılmış şekilde montaj yaparım.Siz sadece 100AH akü alır akü kutup başlarını bağlarsınız bütün bağlantı tamamlanmış olur.Bu şekilde gönderebilirim.
    Not=Hemen şimdi webde mutlu,yiğit akülerin 100AH olan modellerinin ebatlarına baktım.uzunluğu 30-34-36 cm. gibi değişiyor.Yani bizim kutuya en fazla 100AH akü sığar...

Düzeltme;Kutu dışında aç-kapa için buton oluyor.Yaz aylarında kullanılmadığında fişini çekip 2-3 haftada 1-2 saat şarj ediliyor tamamdır.Ayrıca elektrik olmayan yerlerde TV,PC,laptop,ışıklandırma için götürüp kullanabiliyorsunuz.100AH akü olduğunda 1 laptop,1 ışık vb. yüklerde uzun süre problemsiz elektrik sağlar.İşiniz bitip eve döndüğünüzde fişe takıyorsunuz tamamdır.Kendisi şarj olur,kendisi şarj bitince oto. kesip tampon şarja geçer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 22 Nisan 2017; 23:16:32 >

• Arkadaşlar;Malumunuz bu kutu ve içeriği büyük bir buluş-yenilik değil.Sadece bir UPS'nin 5-10 kat daha fazla gücünde daha uzun süre çalışan versiyonu gibi.Bildiğiniz gibi piyasada ki UPS'lerin UPS gücü büyüdükçe akü sayısı katlayarak artıyor.Ör;650VA UPS'de 1 akü varken 3KVA UPS'de 6 akü oluyor.Yani en fazla 2 akülü 3KVA bir UPS maalesef piyasada yok.İşte bende bunu yapmaya çalıştım.

Aslında aynı tekniği inverter ile yapıyorum.Evet herhangi bir sıradan modifiye yada tam sinüs bir inverter ile diyelim.Öyle ki 24V-220V 3Kw. bir tam sinüs inverter ile bir UPS yaparım,gayet basit.Ama henüz böyle büyük güçlerde talep olmadığından şimdilik hazır UPS'lerle yapıyorum,sonuç alıyorum.Şimdilik talep edileni karşılıyor.
  • Sa arkadaşlar araç jarj dinamosunu 2 kv 1600 devir bir dinamo ile cevirsek 2 kv 1600 devir dinamoyu 5000 wat lik birinvertere bağlasak calıstırırmi bu araç şarj dinamosundan cıkan elektırk 150ah lik bir jel aküyü devamli dolu tutarmı doldururmu yoksa bir müddet sonra bitermi kullanacagım elektirik sürekli ve 3 _ 4 kv sürekli bir elektirik lazım bana

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • nh651 kullanıcısına yanıt

cok haklısın kardeş xd

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.