Şimdi Ara

7 Segment Projesi HAkkında?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
301
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Okul için 7 segment Display ile Tarih-saat- derece uygulaması yapıyorum. Yanlız bir sorun var devreye enerji verince Displaylar abuk sabuk çalışıyor. Hepsi sanki animasyon yapar gibi çalışıyor. Displayleri tetiklemek için Devre şemasında BC558 transistör kullanılmış. Ama ben BC558C taktım. acaba bundan yaparmı?

Ben display devresinin hem 4,5 cm olanını hem de 12cm lik olanını yaptım. İkisinde de çalışma şekli aynı. Devre genel kontrolünde bir şey görünmüyor.

12 cm lik Displayleri bağlayınca BC558c ler aşırı ısınıyor. 4,5 cm Display 5 Voltta çalışıyor. Fakat 12cm ler 12voltta çalışıyor. Bunun yerine hangi tip Display kullanabilirim.

Birde Orjinal devre şemasında 20.000 mhz lik kristal kullanılmış, ben 4.000 mhz'lik kristal kullandım. Yazılımda da tanıtımını yaptım. Lütfen bu konuda acil cevap bekliyorum.

7 Segment Projesi HAkkında?

• ekran tarama ve frekansla alakalı sorun var. kristal baş şüpheli
  • Kod yok, devre şeması yok. Hani bu durumda fikir yürütmek zor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ghostmanzero G kullanıcısına yanıt
    http://320volt.com/7-segment-display-ile-saat-tarih-sicaklik-gostergesi/

Devre şemasını ve kodları buradan aldım. İStersen bakabilirsin. Q1-Q2-Q3-Q4-Q5-Q6 Transistörlerden bahsediyorum.
  • Bilgisi olan kimse yokmu?
  • 20 MHZ kristal neden takmadın.Tarama hızı yavaş geliyor olabilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • yakarici Y kullanıcısına yanıt
    Sonradan 20 MHZ lik kristal taktım. Ayrıca BC558 Transistör de taktım. Küçük Displayler çalıştı. Sıkıntı yok. Şimdi 12 Cm lik Displaylerde sıkıntı var.
  • 7 Segment Projesi HAkkında?7 Segment Projesi HAkkında?7 Segment Projesi HAkkında?7 Segment Projesi HAkkında?7 Segment Projesi HAkkında?7 Segment Projesi HAkkında?

Bunlar Küçük Displaylerde çalışan devre şemaları. Bunda sıkıntı yok.

• 7 Segment Projesi HAkkında?7 Segment Projesi HAkkında?7 Segment Projesi HAkkında?

12Cm lik Displayleri çalıştırmak için Anakartta değişiklik yaptım. BC558 Transistörlere 5V yerine Direk 12Volt verdim. Harici yaptığım bağlantı şemasını da Siyah beyaz olarak çizip gönderiyorum. Resimde en son yanan hali var. En solda ki de nedense yanmıyor. Bu arada dediğim gibi BC558 ler 5Volt tetikleme yapıyor. Acaba 12Volt u kaldırmıyor da o yüzden sıkıntı oluyor olabilir mi?

• 7 Segment Projesi HAkkında?

bu da orjinal devreye ilave ettiğim bağlantı şeması. Üst kısım orjinal devre, alt kısım 12Cm lik Displayleri çalıştırmak için yaptığım çizimler...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.