Şimdi Ara

7 İleri DSG Şanzımanlarda Ses Sorunu (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
223
Cevap
0
Favori
74.626
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 7 ileri DSG şanzımanlarda -özellikle 3000km sonrasında peyda olan- ses sorunu umumi bir sorundur ve şanzımanın yapısı gereği bunun normal karşılanması gerekmektedir.

Çok zeki insanlar bazen çok basit ayrıntıları görmeyebiliyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayaba -- 1 Aralık 2009; 22:54:23 >
  • Sanırım siz bu sesi hic duymadınız. Internetten taratip bir dinlemenizi tavsiye ederim. Sonra normal kaşılayabilip karşılayamayacağınızı düşünürsünüz. Bu ses benim araçta uzun bir yol sonunda verdiğim bir mola sonu kalkışta şanzuman tarafından gelen tabiri uygunsa elektirikli bir sobanın ilk yanışta verdiği sesler benzeri bir sesten sonra vermeye başladı ve aracım henüz 1500 km civarındaydı. Böyle bir sesin şanzumandan geleceği bana söylenseydi kesinlikle düz vitesini alırdım. DSG+TSI mükemmele ancak bu ses hoş değil. Basit bir ayrıntı şu anda olabilir ancak ilerde iyi bir şeyler olmayacağıda bence aşikar.

quote:

Orijinalden alıntı: ayaba

7 ileri DSG şanzımanlarda -özellikle 3000km sonrasında peyda olan- ses sorunu umumi bir sorundur ve şanzımanın yapısı gereği bunun normal karşılanması gerekmektedir.

• quote:

Orijinalden alıntı: goforlife

Sanırım siz bu sesi hic duymadınız. Internetten taratip bir dinlemenizi tavsiye ederim. Sonra normal kaşılayabilip karşılayamayacağınızı düşünürsünüz. Bu ses benim araçta uzun bir yol sonunda verdiğim bir mola sonu kalkışta şanzuman tarafından gelen tabiri uygunsa elektirikli bir sobanın ilk yanışta verdiği sesler benzeri bir sesten sonra vermeye başladı ve aracım henüz 1500 km civarındaydı. Böyle bir sesin şanzumandan geleceği bana söylenseydi kesinlikle düz vitesini alırdım. DSG+TSI mükemmele ancak bu ses hoş değil. Basit bir ayrıntı şu anda olabilir ancak ilerde iyi bir şeyler olmayacağıda bence aşikar.

quote:

7 ileri DSG şanzımanlarda -özellikle 3000km sonrasında peyda olan- ses sorunu umumi bir sorundur ve şanzımanın yapısı gereği bunun normal karşılanması gerekmektedir.

Söz konusu sesin normal karşılanması gerektiğini iddia eden aslında ben değilim. Bunu VW'nin üst düzey yetkilileri bizzat ortaya atmışlar! Gerçi bu ayrıntıdan bahsetmediğim için kabahat bende...

Özellikle bu ses konusunda başlarının dertte olduğu ortada. 7 ileri DSG'lerdeki özellikle ses sorunu hakkında sayısı belirsiz şikayet var. VW'nin üst düzey yetkilileri bile olaya sakin bir şekilde suç bastırma yoluna giderek yaklaşıyorlar: "bu şanzımanlar böyle"(!) Ancak DSG 7 hakkında bildirilen ses şikayetleri çoğunlukla 3000 kmden sonra başlıyor. Nispeten küçük motorlu ve kompakt araçlarında kuru debriyajlı DSG 7'leri kullanırken daha güçlü ve daha üst sınıf araçlarında ıslak debriyajlı ve çok daha güvenilir olan 6 ileri DSG şanzımanı tercih etti. Oysa kuru debriyaja sahip 7 ileri DSG'lerin, yapısı gereği 6 ileri DSG'lerden daha düşük bakım masraflarına sahip olmasını bekliyordu.

• Bu arada 1.4 TSI duz vites Tiguancilar da ses sorunu yasiyor. Dediklerine gore ciyk ciyk diye metalik ses geliyormus.

Sorun sanki sadece DSGlerde degil gibi.
  • dsg nin bu sorunu olduğunu bilmiyordum şuan dsg kullananlar bir aydınlatsa bu durumu
  • Dogrusu ben de sabirsizlikla bu konuda daha fazla aydinlanmak istiyorum. Su siralar annem icin VW Golf dusunuyorduk.
  • Böylesine randımanlı ve performansıyla herkesin beğenisini toplayan bir sistemin bu olumsuzluklara sahip olması büyük talihsizlik.

Yeni Astra'yı bekleyebilir yada 7 ileri DSG'nin sorunlarının ortadan kaldırılmasını bekleyip arzu ettiğiniz "kusursuz" Golf'e sahip olabilirsiniz. Öte yandan şimdilik en başta şanzıman olarak diğer kompakt rakiplerin bu sınıfta Golf'e rakip gösterilesi bir modeli yok.
  • Öncelikle belirtelim 6-DSG'de bu sorun yok.

7-DSG'nin kuru olmasından ötürü bu ses geliyormuş.Audi'de de var.Hatta bir Audi videosu izledim,yukarıda arkadaşın dediği gibi fayton sesine benzer bir ses çıkarıyor.Gerçekten can sıkıcı tabi.

Hiç mi test etmediniz,insaf.
  • 2010 passat variant 7 dsg ile 8.000 km'ye yaklaştım. Bende böyle bir sorun yok. Ayrıca da aracımın en beğendiğim özelliği şanzımanı. Çok sessiz, seri, akıllı ve duyarlı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 512M -- 8 Eylül 2010; 1:22:36 >
  • Aslında kimsede böyle bir sorun yok, size bir örnek vereyim. Arabada tek başınıza yolculuk yapıyorsunuz, yolcu tarafındaki emniyet kemerinin tokası B sütunundaki plastik kaplamaya vurup ses yapmıyor mu? Yapıyor, o zaman sorunlu bu tokalar kardeşim, ehh arkasına bir parça bir şeyler koymuşlar ses yapmıyor. Hayır, tümsekten biraz daha hızlı geçiyorum artık ve daha sert vurunca yine ses yapıyor. Eminim veyronda bile ordan ses geliyor.

Şimdi gelelim 7 ileri kuru kavramalı dsg şanzımana, eğer hafif bozuk yollarda, camı sonuna kadar indirip, kulaklarını tilki gibi dikip arabadan ses geliyor mu diye dinlemediğiniz takdirde bir ses gelmiyor arabadan. Kardeşim hastamısınız niye böyle kullanıyorsunuz arabayı, bir radyo açın, yanınızdakiyle konuşun, camı kapatın, siz araba sürmenize bakın. He oldu bir gün akşam sessizliğinde kafa dinliyorsunuz, camı da açtınız püfür püfür giderken bu sesi duydunuz. Eh bu da yiğitin bir kusuru, camı kapatın ses geçsin, ya da radyo açın ses kaybolsun. Öyle yüksek sese filan gerek yok, camı kapadığınızda zaten iş bitiyor.

Yani arabayı kullanmaya gönlü olana 7 ileri dsg şanzıman, keyif veriyor, sportif sürüş zevki veriyor ne bekliyorsa onu veriyor, ama yok ben araba aldım paspasına ayakkabıyla basmayayim diyorsan 7 ileri dsg şanzımanlı araba alıp getirisinden yararlanmayacaksın. Piyasada uzun yıllarca kullanıcılar tarafından tecrübe edilmiş garanti şanzımana sahip araçlar alacaksın.

Konuşma mimiksiz oldu ağır, kızma, bağırma filan yok, hani harbi durum bu, yoksa bu ses ne bir arıza ne bir hata, şanzımanın yapısından dolayı gelen bir ses, ses var mı var, hee niye birileri yok diyor, özellikle test etmedikçe fark edilmiyor, bende yok yok dedim, özellikle denedikten sonra sesi keşfedebildim. Resmen sesi bulmak için çaba sarfettim. Ama hassas insan bir çırpıda duyuyor, herkesi de memnun etmek mümkün değil demekki.

• quote:

Orijinalden alıntı: 512M

2010 passat variant 7 dsg ile 8.000 km'ye yaklaştım. Bende böyle bir sorun yok. Ayrıca da aracımın en beğendiğim özelliği şanzumanı. Çok sessiz, seri, akıllı ve duyarlı...

Aracınızın motor tipi nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elrohir

Aslında kimsede böyle bir sorun yok, size bir örnek vereyim. Arabada tek başınıza yolculuk yapıyorsunuz, yolcu tarafındaki emniyet kemerinin tokası B sütunundaki plastik kaplamaya vurup ses yapmıyor mu? Yapıyor, o zaman sorunlu bu tokalar kardeşim, ehh arkasına bir parça bir şeyler koymuşlar ses yapmıyor. Hayır, tümsekten biraz daha hızlı geçiyorum artık ve daha sert vurunca yine ses yapıyor. Eminim veyronda bile ordan ses geliyor.

Şimdi gelelim 7 ileri kuru kavramalı dsg şanzımana, eğer hafif bozuk yollarda, camı sonuna kadar indirip, kulaklarını tilki gibi dikip arabadan ses geliyor mu diye dinlemediğiniz takdirde bir ses gelmiyor arabadan. Kardeşim hastamısınız niye böyle kullanıyorsunuz arabayı, bir radyo açın, yanınızdakiyle konuşun, camı kapatın, siz araba sürmenize bakın. He oldu bir gün akşam sessizliğinde kafa dinliyorsunuz, camı da açtınız püfür püfür giderken bu sesi duydunuz. Eh bu da yiğitin bir kusuru, camı kapatın ses geçsin, ya da radyo açın ses kaybolsun. Öyle yüksek sese filan gerek yok, camı kapadığınızda zaten iş bitiyor.

Yani arabayı kullanmaya gönlü olana 7 ileri dsg şanzıman, keyif veriyor, sportif sürüş zevki veriyor ne bekliyorsa onu veriyor, ama yok ben araba aldım paspasına ayakkabıyla basmayayim diyorsan 7 ileri dsg şanzımanlı araba alıp getirisinden yararlanmayacaksın. Piyasada uzun yıllarca kullanıcılar tarafından tecrübe edilmiş garanti şanzımana sahip araçlar alacaksın.

Konuşma mimiksiz oldu ağır, kızma, bağırma filan yok, hani harbi durum bu, yoksa bu ses ne bir arıza ne bir hata, şanzımanın yapısından dolayı gelen bir ses, ses var mı var, hee niye birileri yok diyor, özellikle test etmedikçe fark edilmiyor, bende yok yok dedim, özellikle denedikten sonra sesi keşfedebildim. Resmen sesi bulmak için çaba sarfettim. Ama hassas insan bir çırpıda duyuyor, herkesi de memnun etmek mümkün değil demekki.

Sonuna kadar katılıyorum. Bu başlığı okuduktan sonra kendi aracımı test ettim. 2008 6 ileri yağlı DSG Jetta'ya sahibim. Arnavut kaldırımlarında aynı ses benim aracımdan da geliyor. Hadi sizinki kuru 6 ilerilerden bu ses gelmez diyorlardı benimkinden de geliyor. Benim aracımdan indim kayınpederin passatına bindim oda 6 ileri ancak DSG değil!!! İnanın aynı yolda giderken onun aracından da ses geliyordu!!! Ancak camlar kapalı iken yada sese kendinizi çok vermeye çalışmadıkça bu sesi duymanın imkanı yok. Bir problemi varmı aracın şanzımanında oda yok!! Servise gittim DSG yeni yazılım yüklediler şimdi ses yok. Ama bu olmayacak diye de bir garanti anlamına gelmiyor. Arkadaşlar gidin çok severek isteyerek aldığınız araçların keyfini çıkara çıkara binin. Hayat kısa birgün ne DSG kalmış nede hayat!! Hayatınızı yaşayın bu kadar titiz olmayın.

Sadece tavsiyelerim bunlar. İster kaale alın ister almayın.. Sevgiler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrckr79 -- 5 Aralık 2009; 12:20:20 >

• DSG'lerdeki ses problemi, bırakın araç içerisinde olup test etmeyi konuya uzak kişiler tarafından youtube'den dahi anlaşılıyorsa açık ve umumi bir şanzıman problemi ile karşı karşıya olunduğunu göstermektedir. "Aracın içinden dinledim pek belli olmuyor" yada "duyulmuyor" demekse ya sizin aracınızda halen bu problemin peyda olmadığını yada aracınıza derin duygularla bağlı olmanız sonucu kusurlarını görmek istememenizden kaynaklanır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrckr79

quote:

Aslında kimsede böyle bir sorun yok, size bir örnek vereyim. Arabada tek başınıza yolculuk yapıyorsunuz, yolcu tarafındaki emniyet kemerinin tokası B sütunundaki plastik kaplamaya vurup ses yapmıyor mu? Yapıyor, o zaman sorunlu bu tokalar kardeşim, ehh arkasına bir parça bir şeyler koymuşlar ses yapmıyor. Hayır, tümsekten biraz daha hızlı geçiyorum artık ve daha sert vurunca yine ses yapıyor. Eminim veyronda bile ordan ses geliyor.

Sonuna kadar katılıyorum. Bu başlığı okuduktan sonra kendi aracımı test ettim. 2008 6 ileri yağlı DSG Jetta'ya sahibim. Arnavut kaldırımlarında aynı ses benim aracımdan da geliyor. Hadi sizinki kuru 6 ilerilerden bu ses gelmez diyorlardı benimkinden de geliyor. Benim aracımdan indim kayınpederin passatına bindim oda 6 ileri ancak DSG değil!!! İnanın aynı yolda giderken onun aracından da ses geliyordu!!! Ancak camlar kapalı iken yada sese kendinizi çok vermeye çalışmadıkça bu sesi duymanın imkanı yok. Bir problemi varmı aracın şanzımanında oda yok!! Servise gittim DSG yeni yazılım yüklediler şimdi ses yok. Ama bu olmayacak diye de bir garanti anlamına gelmiyor. Arkadaşlar gidin çok severek isteyerek aldığınız araçların keyfini çıkara çıkara binin. Hayat kısa birgün ne DSG kalmış nede hayat!! Hayatınızı yaşayın bu kadar titiz olmayın.

İkisinin aynı ses olduğuna emin misiniz.Ben bu sesi dinledim,bariz duyuluyor.Hele Audi forumunda izlediğim bir A3 videosu var,bildiğin fayton sesi.

Arnavut kaldırımda sürdüm ben,ses falan yok.

• autoshow dergisinin son sayısında onno ustaya scirocco 1.4 tsi için dsg problemini sormuşlar. o da 7 ileri versiyonun, 6 ileri versiyona göre daha sarsıntılı geçişlere sahip olduğunu belirtmiş dedi bir arkadaşım. daha dergiyi alıp bakmadım ama, şöyle bir tecrübeye sahip oldum; daha önceden 2006 model jetta 2.0 tdi dsg kullandim, 6 ileriydi. vites geçişlerinde kesinlikle bir sarsıntı yoktu ve geçişleri anlamıyodum bile. ancak geçen gün bir skoda octavia 1.4 tsi 122 bg dsg testine gittik, aracın vites geçişleri bariz sarsıntılıydı ve sanki her vites atışında arabanın gazını kesip öyle geçiriyordu. sorun arabadaydı belki ama çok garibime gitti doğrusu. ayrıca ilginçtir arabayı çok sıkıştırdık, bir ara motor lambasını yaktı :)) bir kaç kişiden daha duydum bu durumu, karşılaşan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: oozcelik

autoshow dergisinin son sayısında onno ustaya scirocco 1.4 tsi için dsg problemini sormuşlar. o da 7 ileri versiyonun, 6 ileri versiyona göre daha sarsıntılı geçişlere sahip olduğunu belirtmiş dedi bir arkadaşım. daha dergiyi alıp bakmadım ama, şöyle bir tecrübeye sahip oldum; daha önceden 2006 model jetta 2.0 tdi dsg kullandim, 6 ileriydi. vites geçişlerinde kesinlikle bir sarsıntı yoktu ve geçişleri anlamıyodum bile. ancak geçen gün bir skoda octavia 1.4 tsi 122 bg dsg testine gittik, aracın vites geçişleri bariz sarsıntılıydı ve sanki her vites atışında arabanın gazını kesip öyle geçiriyordu. sorun arabadaydı belki ama çok garibime gitti doğrusu. ayrıca ilginçtir arabayı çok sıkıştırdık, bir ara motor lambasını yaktı :)) bir kaç kişiden daha duydum bu durumu, karşılaşan var mı?

Bir okur Scirocco'sunu satın aldığından beri motor ve şanzıman arızaları ile karşılaştığından yakınarak, yaşadığı sorunların normal olup olmadığını sormuş. Ancak yazıda 6 ileri DSG'den hiçbir şekilde bahsetmiyor. Ayrıca 7 ileri DSG'ninde sarsıntılı değil, sesli ve arıza çıkartmaya müsait olduğundan bahsediyor.

• quote:

DSG'lerdeki ses problemi, bırakın araç içerisinde olup test etmeyi konuya uzak kişiler tarafından youtube'den dahi anlaşılıyorsa açık ve umumi bir şanzıman problemi ile karşı karşıya olunduğunu göstermektedir. "Aracın içinden dinledim pek belli olmuyor" yada "duyulmuyor" demekse ya sizin aracınızda halen bu problemin peyda olmadığını yada aracınıza derin duygularla bağlı olmanız sonucu kusurlarını görmek istememenizden kaynaklanır.

Arkadaşım inan ki ben titizlikte hasta sayılabilecek birisiyim. Ancak bu bir problem değil. Bunun problem olması için sistemde çalışmayan birşeylerin olması gerekli. Vites geçişlerinde bir sıkıntı var mı? Performans ve ekonomide DSG açısından bir sıkıntı var mı? Bunlar kesinlikle yok. Bu sesin olduğu araçlarda dahi bahsettiğim sıkıntılar yok. Bu sesin olması da elbetteki normal değil, ancak bunu sanki şanzımanın motordan kopacakmış gibi aksettirilmesi yanlış. Sanki araçlarımızın bir tek DSG sinden mi ses geliyor??

Sadece bu işin sonu yok demek istiyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi ister dediklerimi dinle ister dinleme tercih senin, sizin.

• quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

quote:

quote:

İkisinin aynı ses olduğuna emin misiniz.Ben bu sesi dinledim,bariz duyuluyor.Hele Audi forumunda izlediğim bir A3 videosu var,bildiğin fayton sesi.

Arnavut kaldırımda sürdüm ben,ses falan yok.

Aynı videoyu bende izledim. Ses aynısıydı, hatta Bodrumda bir yer var arnavut kaldırımı aynı zamanda sol tarafın tamamen duvar inanın araçtan çıkan ses o duvardan yansımasıyla sanki dersin araba da birşeyler kopuyor. Zaten ilk orda duydum sesi. Ancak şu anda o ses benim aracımda yok. Bu belki yazılımla ilgilidir ki pek sanmamakla birlikte yeni yazılımla ortadan kalktı. Belki de başka bir sıkıntı vardı servis bunu giderdi. ancak bana iletilen sadece DSG ve TSI güncellemelerini yaptık demesiydi.

Bilgilerinize.

• quote:

quote:

DSG'lerdeki ses problemi, bırakın araç içerisinde olup test etmeyi konuya uzak kişiler tarafından youtube'den dahi anlaşılıyorsa açık ve umumi bir şanzıman problemi ile karşı karşıya olunduğunu göstermektedir. "Aracın içinden dinledim pek belli olmuyor" yada "duyulmuyor" demekse ya sizin aracınızda halen bu problemin peyda olmadığını yada aracınıza derin duygularla bağlı olmanız sonucu kusurlarını görmek istememenizden kaynaklanır.

Arkadaşım inan ki ben titizlikte hasta sayılabilecek birisiyim. Ancak bu bir problem değil. Bunun problem olması için sistemde çalışmayan birşeylerin olması gerekli. Vites geçişlerinde bir sıkıntı var mı? Performans ve ekonomide DSG açısından bir sıkıntı var mı? Bunlar kesinlikle yok. Bu sesin olduğu araçlarda dahi bahsettiğim sıkıntılar yok. Bu sesin olması da elbetteki normal değil, ancak bunu sanki şanzımanın motordan kopacakmış gibi aksettirilmesi yanlış. Sanki araçlarımızın bir tek DSG sinden mi ses geliyor??

Sadece bu işin sonu yok demek istiyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi ister dediklerimi dinle ister dinleme tercih senin, sizin.

Bunu problem olarak algılayıp algılamamak herkesin kendine kalmış. Demek ki sizin için bu bir sorun değil. Ancak bu konudaki şikayetlere göz atıp değerlendirdiğinizde sorunun çoğunluk tarafından farklı şekilde yorumlandığını görmek zor değil.

İnsanlar -premium sınıflar haricinde- rakiplerinin tümünden yüksek bedeller ödeyerek satın aldığı araçlarda bu tür problemleri kabullenememekte haklı.

• Sayın ayaba,
    aracım 2010 passat variant 7 Dsg 122 BG comfortline. Kesinlikle böyle bir sorunum yok. Vites geçişleri sarsıntısız ve sessiz. Bu tartışmayı gördükten sonra dikkatle ve defalarca test sürüşü yaptım ama kesinlikle böyle bir ses duymadım...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.