Şimdi Ara

500W power yeterlimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
1.124
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • be Quiet! BN246 SYSTEM POWER 9 500W 80+ Bronze
    Arkadaşlar düşündüğüm power bu ..sistem 2200g. şu an ekran kartı yok.rx570 taktığımda bu power bana sorun çıkarırmı ...sistemde 2 tane 8gb 3000 ram var ...bir tane ssd var. hdd takıcağımı sanmıyorum ..başkada bir şey yok ..araştırdığım kadarıyla 500w yeterli diye yazıyor bağzı yerlerde .yinede emin olamadım ..aynı fiyata birazdaha yüksek watt ,high power gibi biraz düşük kalite powerlar var onlarada malzeme kalitesi ,fan sesi vs. güvenemiyorum ...bequiet ler baya sessiz oluyormuş .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat8361 -- 23 Nisan 2019; 21:6:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

aynı fiyata birazdaha yüksek watt ,high power gibi biraz düşük kalite powerlar var onlarada malzeme kalitesi ,fan sesi vs. güvenemiyorum

Seçtiğiniz PSU, Be Quiet'ın giriş seviyesi bir ürünü (Marka algısına kapılıp, yüksek kaliteli bir PSU zannetmeyin). Benzer fiyata alabileceğiniz High Power marka PSU'ların kalitesi, seçtiğiniz PSU'nun kalitesinden düşük olmayacaktır muhtemelen.

RX 570 + 2200G ile 450-500 watt bir PSU kullanabilirsiniz, yeterli olacaktır.
  • ehhalil kullanıcısına yanıt
    Teşkkürler sanırım bilgi sahibisiniz ..ben olayı şöyle açıklayayım .
    İlk başta sistemime vatandan kdv indiriminden çok iyi fiyata thermaltake 600w 80plus smart rgb power ı aldım ..powerda ilginç bir fan gürültüsü vardı. Sistem ilk çalılınca uğultu az oluyor 10-20dakika sonra fazlalaşıyordu ..vibrasyon kaynaklı gibi bir uğultu ..powerı sattım aldığım fiyata ...
    Sonra biraz araştırdım ses konusunu, silverstone 550w et550b 80bronze aldım ondada zırrrrrr şeklinde gerilim sesi vardı, fan sesi yoktu ..biraz idare ettim ama kafayı takmıştım .onuda sattım .... sonra niyeti bozdum fan açmayan modellere baktım corsair rm750x e parayı basayım dedim. alayım almayayım derken dolarda fırladı . benimde pc ye fazla ayıracak vaktimde olmadığı için o kadar parayı bağlamanın gereksiz olduğunu düşündüm. Sürekli pc kullansam basardım parayı ..bir çok hobim var sonuçta para yetişmiyor ... bende ekonomik çözüm olarak hem kaliteli hem sessiz diyerek bunu buldum ...piyasada alıcak power yok eskiden daha iyi seçenekler varmış araştırdığım kadarıyla ..dolardan dolayı sanırım ithalaçtçılar mal getirmiyorlar...
    Yine silverstone alayım dedim 600w lık model ,onunda kabloları çok kötü görünüyor ..kasamın bütün parçaları komple sihay ,güzel ufak boyutlu bi kasa topladım ..renkli kablolar çingene işi gibi olucak bu kasada onun için bundanda vaz geçtim model , SST-ST60F-ES230
    Parçalar asrock b450m pro4 , 2x8 corsair 3000 , 250gb 860evo ,2200g ,kasa aerocool qs240
    Sizin başka tavsiyeniz varmı acaba bu fiyatlara .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat8361 -- 23 Nisan 2019; 23:42:28 >

• murat8361 kullanıcısına yanıt
    Max bütçe nedir?
  • Bu sisteme 450w ve 80+ sertfikalı bir psu yetip artacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: omeeeer54

Bu sisteme 450w ve 80+ sertfikalı bir psu yetip artacaktır.
    Tamam .akşam yukarda yazdığım powerı sipariş vericem ..356 lira ..bronze sertifikalı ..kabloları siyah .malzeme kalitesi fena değil ..

• omeeeer54 kullanıcısına yanıt
    PSU'nun yetmesi farklı bir şey, kalitesi farklı bir şey.

80+ sertifikası sadece verimlilik seviyesini gösterir. 80+ düz ve bronze sertifikalı PSU'ların birçoğu düşük kaliteli ürünlerdir.
    kaliteyle ilgili birşey demedim ki o nerden çıktı ? 450 w 80+ verimlilikte bir psu ideal dedim.
    Ben de kaliteyle ilgili bir şey demediğiniz için "kalite"ye vurgu yaptım. Çünkü konu sahibi arkadaş sadece güç seviyesi ile ilgili bir mesaj yazmamış; kalite konusundaki çekincesinden de bahsetmiş.

Diğer yandan ben size şunu sormak isterim: Siz sadece güç seviyesinin yetmesi ile ilgili görüş belirtmek niyetiyle yazdıysanız, 80+ sertifikası nereden çıktı? Size göre %65 verimlilik ile çalışan 450 watt bir PSU bu sisteme yetmez mi yani? Verimlilik oranı ile sisteme yetmesi arasında bir bağ olduğunu mu düşünüyorsunuz?

quote:

Bu sisteme 450w ve 80+ sertfikalı bir psu yetip artacaktır.
  • Yeterli o psu.

Her yerde var bu psu fetisistleri. Onlara gore 1000'lik Corsair kullanmadigin surece sistem yanar, kul olur. Yok oyle bir sey. Essek sansin yoksa bir PSU 8-10 sene bozulmaz, parcalara da zarar vermez.

Surda yazanlarin cogu ben bilgisayar kullanirken muhtemelen dunyada yoktu ve ben hala bir psu bozabilmis degilim. Win95'li altin pinli pentiumlu makinalardan beri kullaniyorum araliksiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Yeterli o psu.

Her yerde var bu psu fetisistleri. Onlara gore 1000'lik Corsair kullanmadigin surece sistem yanar, kul olur. Yok oyle bir sey. Essek sansin yoksa bir PSU 8-10 sene bozulmaz, parcalara da zarar vermez.

Surda yazanlarin cogu ben bilgisayar kullanirken muhtemelen dunyada yoktu ve ben hala bir psu bozabilmis degilim. Win95'li altin pinli pentiumlu makinalardan beri kullaniyorum araliksiz.
    Başlıktaki powerı sipariş verdim .
    Bende 97 den beri pc kullanıyorum daha psu bozamadım ..ama uzun zamandırda pc almamıştım 4 senedir ..önceden aldığım psu larda sorun olmamıştı . Yeni aldıklarımda hep bir ses problemi yaşadım ..üretim kaliteleri düştü heralde ...bu aldığımdada fan veya cw felan olursa pc yi parçalayıp satıcam .bıktım psu alıp satmaktan ..
    Benimde ilk sistemim overclock dünyasını başlatan celeron300a , 16mb ram , 4mbs3virge ekran kartı , 4.3gb seagate hdd

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat8361 -- 24 Nisan 2019; 22:21:11 >

• L.J kullanıcısına yanıt
    Hocam kimmiş bu "1000'lik Corsair kullanmadığın sürece sistem yanar, kül olur" diyen? Konuya yanıt veren pek kimse olmadığı için ister istemez üstüme alındım da, ondan soruyorum. Konu sahibine abartılı güç seviyesindeki PSU'lar mı önermişim?

"Yeterli o psu" diyorsunuz. Yukarıdaki arkadaşa da söyledim; PSU'nun yetmesi farklı bir şey, kalitesi farklı bir şey. Bunu söylemek için yaşça sizden büyük olmama gerek yok. (Bu arada profilinize baktım; yanlış bilgi yazmadıysanız eğer, benden 7 yaş küçüksünüz)

PSU'nun bilmem kaç yıl bozulmamış olması, kaliteli olduğunu göstermez. Bu, "1985'den beri Murat 124'e binerim, bir kere bile yolda kalmadım" demeye benziyor.
    O zaman al bir Murat 124, bir Serçe ya da bir Toros... Bas gaza git...
    - Haftada bir İstanbul'dan Ankara'ya gitmek istiyorum, Toros bana yeter mi?
    + Yeter...

Daha önce forumda başıma geldi bu mevzu. Adamlar 200Watt zar zor çeken ekran kartı ve 65 wattlık cpu'ya en az 650 wattlık Evga, Corsair, Seasonic falan öneriyor.

Psu'da kalite nedir? Uzun ömür ve gürültü. Ben başka bir kalite kıstasına bakmıyorum. E zaten bozulmuyor bu meret çok ekstrem örnekleri saymazsak(atla deve değil içinde bir anakartın %1'i sayıda devre elemanı yok). 120mm yavaş dönen basit bir fanın gürültüsüne takacak adam rx570 almaz zaten.

O yüzden wattajı kaldıracak en ucuz seçenek konuyu açan kullanıcıya en ideal seçenektir.

Bu arada verim de çok dert değil çünkü 500 Watt yazıyorsa ve verimi %80 ise 600 çeker prizden 500'ünü güce dönüştürür, kalanı ısı ve parazit olarak atılır. 500'ün %80'i de değil yani. Bir su ısıtıcısı, soba, ocak, saç kurutma makinası vb yanında devede kulaktır pc'nin çektiği güç.

Psu'da eşeğin makatına su kaçırmaya gerek yok. Ekran kartının çektiği güce(tdp den farklı) bakıp ona göre alın gitsin.

• L.J kullanıcısına yanıt
    Daha önce forumda başınıza gelenlerle burada yorum yazan ben ya da başka bir üyenin bir ilgisi var mı? Yok... Öyleyse 200-250 wattlık sisteme en az 650w al diyen her kimse ya da en az 1000'lik Corsair almazsan sistem yanar kül olur diyen her kimse, bir zahmet gidip onlara trip atın.

"O yüzden wattajı kaldıracak en ucuz seçenek konuyu açan kullanıcıya en ideal seçenektir" söylemine kesinlikle katılmıyorum. Herkesin kalite beklentisi farklıdır. Konuyu açan arkadaş da bazı kalite endişelerini dile getirmiş. Yoksa sadece "bu güç seviyesi sisteme yeter mi?" diye sorup geçerdi.

Bana verimlilik hesabını anlatmayın. Bırakın da soruyu sorduğum kişi versin yanıtı. Bu işten biraz olsun anlayan biri, o soruyu, yanıtını bilmediğim için değil; sorduğum kişinin bilgisini ve niyetini ortaya koymak için sorduğumu anlar zaten.
    Boş yapmışsın. Konu başlığı 500w yeterli mi değil mi ? Arkadaş belirttiği psu da rahat edecektir.

Başlık öyle ama ilk mesajı güzelce okursan görürsün ki; konu sahibi kalite endişelerini dile getirmiş.

Şimdi sen boş yapma, şu soruya yanıt ver de ne kadar dolu olduğunu görelim:
    quote:

Siz sadece güç seviyesinin yetmesi ile ilgili görüş belirtmek niyetiyle yazdıysanız, 80+ sertifikası nereden çıktı? Size göre %65 verimlilik ile çalışan 450 watt bir PSU bu sisteme yetmez mi yani? Verimlilik oranı ile sisteme yetmesi arasında bir bağ olduğunu mu düşünüyorsunuz?
    Nesin sen emir veriyorsun öyle ? Bildiği herşeyi satmaya çalışan bay bilmiş ?

Emir olarak algılama. Verebiliyorsan yanıt verirsin. Veremiyorsan anca böyle laga luga edersin.
    80+ verimlilik artık olması gerek hale geldi . 80+ olmayan PSU sadece gereğinden fazla elektrik harcar. Sonuçta verimsizlik olur. Boşuna fazladan elektrik parası ödemek zorunda kalır. ÖĞRETMENİM hemen ekleyin aklınızda kalanlarıda daha fazla kalabalık et buralarda.
    Konu sahibinin net sorusunu kirlet

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.