Şimdi Ara

5 Amper ile Powerled Isınma Problemi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
39
Cevap
0
Favori
2.213
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: karafetva

Akşam deneyeceğim dediğinize göre daha denememişsiniz. Halbuki size bu deneyiminiz başka üyeler tarafından sorulmuştu...

Sadece ortadan değil, diğer uçtan felan. Yani ille de elektriğin verildiği yer mi hep ısınıyor? Tabi siz bu ledleri bozduysanız bu deney çok anlam ifade etmeyebilir.

Bu ledlerle yapılan ampuller var. Direk duya takılıyorlar. Direk 230Volt görüyorlar yani... Zaten ben de bağladım zamanında yan yana ve bir pot ile vermiştim 230Voltu.Tabi uzmanları fikir verse makbule geçer...

Malesef denemedim, fazladan ledler elimde var, yan yana hepsini bağlayacağım, 5 amperi ortadan vereceğim bakalım ne olacak..
  • quote:

Orijinalden alıntı: jacopman

quote:

Sayın Hocam bu konuda kontrollü deney yaptınız mı? Yani elektriği ortadan verdiğinizde de hemen yanı başındakiler ısındı mı? O ilk ledi diğer ledlerle değiştirdiğinizde hepsi aynı soruna muhatap oldular mı?
    Eğer gerçekten her seferinde ilk ledde sorun varsa, burada açıklanması gereken birşeyler var. Olayın kablo gerilim düşümü ile ilgisi yok. Eğer sadece kablo gerilim düşümü olsa, bağlayın kalın kablo bakın bakalım sorun çözülüyor mu?

72Volt çok mu? O 72 Volttan her bir lede kendi nispetince elektrik düşecek. Yani adı 72 ama her bir ledde bölünecek bu. Hem de ledlerden biri bozulsa elektrik hiç geçmeyeceğinden sorun olmaz. AMa ledlerden birisinin elektriksel direnci azalırsa diğer ledlere daha fazla yük biner. Tabi akım sınırlayıcı ile kombine edince iş çözülecektir.

Aslında led sayısını arttırıp direk 230Volta bağlamak da değişik bi fantezi

Paralel bağlantı için; devre ana kolunda bir akım sınırlayıcı düşünebilirsiniz. Ayrılan kollar için de dirençç.
    Başarılar...

Nasıl yani seri bağlantı ile 19 led ı birbirine baglarsam ve 230v direk verirsem olur mı yani 😁

Hiç bir led 'e direk 220v /ac verilmez !! ancak şöyle yapılır 220 v /ac için 1 ad 1mf/400 v ile faz veya notr üzerinden seri bağlayıp sonra bunu köprü diyot ile doğrultuğunuzda buradaki DC gerilim 314V civarında olur sonra ledleri seri bağlar çalıştırırsınız ancak 900ma akım çekemezsiniz bunun için 4-5mf bağlamanız gerek diyelim ki yaptınız bu seferde pik akımlarından dolayı ledleriniz patlamaya başlayacaktır sonuç olarak olmaz .220 V /AC ile çalışan devreler smps mantığı ile çalışır ve akım koruma devresi vardır

220V /AC devreleri de kullanılan VIPER 12A entegreyi inceleyebilirsiniz.

• Vıper 12A ile yapılmış 220v ac ile çalışan 12v dc 350ma led sürücü devresi ektedir .5 Amper ile Powerled Isınma Problemi?
  • Sadece ledlerden oluşan ve bildiğimiz ampul duyuna takılan lambalar için ne düşünüyorsunuz? Ve ben de zamanında ledleri yan yana bağlayıp bir pot ile çalıştırmıştım. Ya bu? Hem de hiçbir led 230V a bağlanamaz demişsiniz. Led projektörlerden hiç bahsetmeyelim o zaman.

Pik akımı eğer frekans için söylüyorsanız, çok küçük bir zaman dilimindeki yüksek bir değer yüzünden ondan daha büyük zaman alan küçük değeri abartamayız. Ortalama almak lazım. Tabi yine de yüksek değer, kendi kısmi zamanlamasında bir yükseltme yapacak ama bu acaba zarar verecek midir?
  • Evet sevgili arkadaşlar, bu gün gidip 1 buçuk mm kalınlığında bakır kablo (enya) aldım ve hiç kesim yapmadan bağlantı yerlerindeki plastik kablamayi sökerek lehim işlemini gerçekleştirdim. Toplamda 10 adet 900ma lik power ledlerden takıldı. Sonuç olarak elimde iki adet trafo vardı, biri 8,5a 12 volt, diğeri 5a 12v, enerjiyi ilk olarak 8,5 amper ile verdim lakin trafonun kendisi ciddi anlamda çok ısındı... Daha sonra t amperlik trafodan enerji verdim evet yine trafo ısındı lakin fazla değil. Sonuç olarak ilk ledde daha önce oluşan ısınma problemi ortadan kalktı. Fakat genel bir ısınma problemi var açıkçası. Bu normal bir isi mı bilmiyorum, şuan sistem açık ve ne olacak diye bekliyorum. Aslında trafo ve ledlerin ısısı sabit yani ne azalıyor ne yükseliyor. Durum bu şekilde. Aşağıda yaptığım bağlantıyı paylaşıyorum...

5 Amper ile Powerled Isınma Problemi?

5 Amper ile Powerled Isınma Problemi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Evet arkadaşlar, sonuç yine hüsran, çünkü ciddi bir ısınma tüm ledlerden ve trafoda oluşmaya başladı. Sanırım sabit akım sürücüden başka kullanacağım bir yöntem kalmadı. Şimdilik 10w ledleri kullanmayı düşünüyorum. Peki arkadaş elimde 600 ma sabit akım veren 104v sürücü var. Ben 300ma her biri 3v Çeken power ledlerden seri bağlantı yapmak istiyorum. Fakat sabit akım sürücümüz 600ma çıkış veriyor. Çıkış kolunu ikiye bölsem , yani iki ayrı seri bağlantı yapsam her seri Led koluna 300ma mı düşer?

• Seri bağlantıda akım sabittir voltaj değişken... Yani ledin ihtiyacı olan kaç amperse güç kaynağı o akım değerinde olmalı, bağlanan seri led sayısı kadar çarparak gerilim hesaplanmalı.

Mesela 3v 300mah akım çeken bir power ledden 5 tane sei bağlayacaksanız güç kaynağınız 15v 300ma olmalı.
  • Şu elektriği ortadan baştan sondan verip de hep ilk led mi ısınıyor die bakçaktınız. Neyse.

Seri bağlantılı kolları paralel bağlarsanız elektrik akımı ikiye bölünür. Eğer bu iki kol eşit dirençte ise geçirdikleri akım da eşittir ve toplamın yarısıdır. Lakin; bu kollardan birisinin direnç değeri değiştiğinde kollardaki akımda değişir. Mesela erken ısınan kolun direnci azalacağından akımın fazlasını almaya başlar.
    Paralel kollardan birisini pot olarak da yapabilirsiniz. Hatta led kısmının çektiği akım arttığında paralel kolun direncini düşürerek akımı sabitleyen sistem de yapılabilir ama gerek yok.

Uygun bir akım sınırlayıcı işi bitirebilir ama bu tip ledleri akım sınırlamadan da kullanan var. Fazla kol yani led bağlayarak ledleri daha düşük ışık seviyesinde çalıştırırsanız da belki idare eder.
  • quote:

Sadece ledlerden oluşan ve bildiğimiz ampul duyuna takılan lambalar için ne düşünüyorsunuz? Ve ben de zamanında ledleri yan yana bağlayıp bir pot ile çalıştırmıştım. Ya bu? Hem de hiçbir led 230V a bağlanamaz demişsiniz. Led projektörlerden hiç bahsetmeyelim o zaman.

Pik akımı eğer frekans için söylüyorsanız, çok küçük bir zaman dilimindeki yüksek bir değer yüzünden ondan daha büyük zaman alan küçük değeri abartamayız. Ortalama almak lazım. Tabi yine de yüksek değer, kendi kısmi zamanlamasında bir yükseltme yapacak ama bu acaba zarar verecek midir?

İçini açın göreceksiniz 1 adet minik trafo ve elektronik malzemeleri , led projektörlerin kasasının içinde sürücüleri var yoksa mümkün değil çalışmaz ,

Pik akımının ortalaması diye bir şey yoktur apartmanın asansörü start yapar sorun olmaz stop yaptığında işte sorun burada olur kablo üzerinden pik akımları çalışan her şeye akar bu bir örnektir daha bunlar gibi yüzlerce örnek var hal böyle olunca ledleri patlatır tecrübe ile sabittir.

69 Power led çalışma voltajı 3.2v =220.8 V bu led leri seri bağlayınca hepisi çalışır mantığı yanlıştır birde pot takarsanız ledler potu çevirdiğiniz anda pik akımından dökülmeye başlar, ledler gerilime çok duyarlı bir yapıya sahiptir burada gerilim az bir şey yükselmesi ledlerin patlamasına sebep olur bunun için akım korumalı sürücüler yapılmıştır.

• Sayın Egealtay çok değerli forumdaşımız konuyu derinleştirelim lütfen.
    Ben zamanında bir pot ile ledleri şebekeye bağlamamış olsam belki inanırdım dediklerinize.

Pik akımı diye harmoniklerden mi bahsediyorsunuz anlamadığımızdan ortalamadan bahsettik. Asansör motoru durduğunda, röle enerjisi kesildiğinde bir elektrik oluşur. Tamam ama ters diyotla ve elektriği kendi üzerinden akıtan bir diyotla bu elektriğin zararı önleniyor?

Ledlerde neden pik akımı olucak?
    Direk bağlı bir sürü led uygulaması biliyorum. Akım sınırlamasını zaten tavsiye ettik ama akım sınırlaması olmadan da bişiler yapılabilir diye düşünüyorum.
  • quote:

Sayın Egealtay çok değerli forumdaşımız konuyu derinleştirelim lütfen.
    Ben zamanında bir pot ile ledleri şebekeye bağlamamış olsam belki inanırdım dediklerinize.

Pik akımı diye harmoniklerden mi bahsediyorsunuz anlamadığımızdan ortalamadan bahsettik. Asansör motoru durduğunda, röle enerjisi kesildiğinde bir elektrik oluşur. Tamam ama ters diyotla ve elektriği kendi üzerinden akıtan bir diyotla bu elektriğin zararı önleniyor?

Ledlerde neden pik akımı olucak?
    Direk bağlı bir sürü led uygulaması biliyorum. Akım sınırlamasını zaten tavsiye ettik ama akım sınırlaması olmadan da bişiler yapılabilir diye düşünüyorum.

Ticari anlamada 3-4 sene kadar önce led driver sürücü devreleri yapmıştım ,ara ara kafamı dağıtmak için forma girer okur yazarım, dolayısı ile tecrübe ile sabit olan bilgilerimi aktarmak istiyorum amacım insanlar ile benim dediğim doğru sizinki yanlış deyip tartışmak değil o yaşları da çoktan geçtik anlayacağınız ,

220 V/Ac geriliminde Pik akımını önlemek için diyot kullanılmaz, bu iş için farklı yöntemler kullanılır. diyot un kullanıldığı yerler DC gerilimi ile çalışan , Selonoid bobinleri -roleler vs.vs yerlerde kullanılır ancak pik akımları hem kablolardan hem havadan karta giriyor öyle şeyler ile karşılaşıyoruz ki diyot da koysanız yine de elektronik kart normal çalışmıyor maalesef 1 -2 gün hiç bir şey olmuyor sonra bir bakıyorsunuz işlemci reset atmış .demek istediğim 1 adet 2 adet diyot attık mı işlem tamam diye öyle bir şey yok tecrübeniz var ise işi bilerek yapıyorsunuz , mektepli olmanızda bir şey ifade etmiyor en önemli olan bana göre hem mektepli hem tecrübeli olmak gerekiyor.

Siz ben direk 220V -AC ledlere bağladım birde pot bağladım ışığınıda açıp kıstım bende OLMAZ diyorum hiç bir elektronik malzeme kullanmadan sadece pot ile direk 220v/ac ile ledleri çalıştıramazsınız ancak sizin fikrinize de sayı duyuyorum.

En güzeli hazır sürücüleri alıp (zaten pahalı değiller) kullanmak .

Kolay gelsin

• quote:

Şu elektriği ortadan baştan sondan verip de hep ilk led mi ısınıyor die bakçaktınız. Neyse.

Seri bağlantılı kolları paralel bağlarsanız elektrik akımı ikiye bölünür. Eğer bu iki kol eşit dirençte ise geçirdikleri akım da eşittir ve toplamın yarısıdır. Lakin; bu kollardan birisinin direnç değeri değiştiğinde kollardaki akımda değişir. Mesela erken ısınan kolun direnci azalacağından akımın fazlasını almaya başlar.
    Paralel kollardan birisini pot olarak da yapabilirsiniz. Hatta led kısmının çektiği akım arttığında paralel kolun direncini düşürerek akımı sabitleyen sistem de yapılabilir ama gerek yok.

Uygun bir akım sınırlayıcı işi bitirebilir ama bu tip ledleri akım sınırlamadan da kullanan var. Fazla kol yani led bağlayarak ledleri daha düşük ışık seviyesinde çalıştırırsanız da belki idare eder.

Üstadım, öncelikle ortadan enerjiyi verdiğimde ciddi anlamda enerji sağ ve sol kollara yayıldığı için mi yine bilemiyorum ama ısınma probleminde düşüş gözlemledim. Fakat bu sefer bağlantı kablolarını 1,5 mm bakır tek parça kablo ile bağladığım zaman ilk baştan versem dahi ısınma problemi yaşamadım. Sanırım kullanmış olduğum önceki kablo ve lehimleme de ki bir kaç hatadan olayı ilk ledde ısınma problemi yaşadım. Şuan da örnek resimdeki bağlantıda kesinlikle ısınma problemi yaşamadım (yani çok yüksek sıcaklıktan bahsediyorum)

Ve arkadaşlar YENİ BİR GELİŞME! Led sayılarını 5 ten 10 a çıkardım, ve trafo üzerindeki vodajı biraz kıstığım zaman hepsi yandı ve ısınma problemi ortadan kalktı, ek olarak ışık şiddetinde azalma az bir şey olsa da pek fazla bir fark görmedim.

Peki 30amerlik trafo için 900ma 12 volt ledlerden 60 adet bağlasam yine vodajı kısarsam yine olur mu? sonuç olarak aynı mantıkla gidiyorum

• quote:

direk 220V -AC ledlere bağladım bir de pot bağladım ışığını da açıp kıstım...OLMAZ

Biz de yaptık diyoruz? Güvenli olmayabilir ama olamaz mı? Hatta çalışma şartlarının biraz daha altında yani daha hafifleştirilmiş yükte çalıştırılsa idare edebilir. Mesela el fenerleri de var, direk bağlı.

Kablo ve havadan gelebilecek pik akımlarını açar mısınız? Olabilecek sorunları fevkalade tartışalım. Bu konular konuşulmadıkça ilerleme kat edilemiyor. Buyrun:

Elektriği baştan ortadan sondan her yerden verip fark olucak mı die bakmanızı istemiştik, kontrollü deney yani ama neyse. Ben şebekeye direk erme fantezisindeyim hala. Ama sizin o 30amper dediğiniz trafo için 60 ledi paralel bağlamanız lazım tabi arada arıza yapan ve ya başka sorun olanlar için yük diğerlerine binecektir. Hem de trafo 30amper diyosunuz ama çıkışının tam olarak nasıl bir özellik göstereceği bilinmez diye düşünüyorum.

Bu arada daha önce bahsettiğimiz akım sınırlayıcıları neden hiç düşünmüyorsunuz?

• power led ısınması için üretilmiştir yapacak bir şey yok

led ısınır sizde termal macunla soğutucuya bağlarsınız süreç böyle devam eder. driver kullanmadan sürmek uzun vadede ledlerin ömrünü azaltır. 50.000 saat ömür optimum koşullarda geçerlidir.
  • Peki elimde 105volt 700ma sabit akım sürücüsü var.

Ve her biri 2,8 volt 350ma lik power Led var

En fazla sayıda kaç adet power ledi bağlaya biliirm.?

Mesela 2 adet kol olsa

her kolda 38 tane 350ma 2.8v olsa akımı böle bilir mıyız yani çıkışımız normalde 700ma iken iki kol yaptığımız için akım 2 ye bölünür. Peki ya volt ne olur o damı ikiye bölünür yoksa yine her kola 105volt verir mı?

Eğer öyle ise mükemmel olur

Yani bir kolda 38 led diğerinde 38 led

Akım bölündü diyelim, volt da bölünür ise her kola 105 volt gider.

• Volt dediğiniz gerilim bölünmez. Uygulandığı uçlar arasında gerilim değeri sabittir.
    Paralel olarak eklenen herbir kol aynı gerilime maruz kalır ama akım bu kollarda bölünerek azalır. Seri dediğimiz peşpeşe bağlantıda ise her elemandan aynı akım geçer ama gerilim değeri bölünürek azalır.

Yalnız bir güç kaynağı 700mA değerinde diye sabit akım sürücüsü demek değildir.
  • quote:

Volt dediğiniz gerilim bölünmez. Uygulandığı uçlar arasında gerilim değeri sabittir.
    Paralel olarak eklenen herbir kol aynı gerilime maruz kalır ama akım bu kollarda bölünerek azalır. Seri dediğimiz peşpeşe bağlantıda ise her elemandan aynı akım geçer ama gerilim değeri bölünürek azalır.

Yalnız bir güç kaynağı 700mA değerinde diye sabit akım sürücüsü demek değildir.

Sabit Akım Sürücü adı altında almıştım. Üzerinden de 700ma (+5 -5) yazmakta.

O vakit her biri 3 volt gerilim çeken 350ma alan ledlerden

Birinci kol 35 Adet 350ma (105V)

İkinci kol 35 Adet 350ma (105V)

Baglarsam çalıştırır mı o zaman?

• Bu iki kolun herşeyinin eşit olacağını düşünemeyiz. BU taktirde bi tarafta farklılık olacaktır ki acaba bu bir sorun oluşturur mu? BU iki koldan bir tarafın biraz fazla ısınması o kolun direncinin azalmasına, direncinin azalması daha fazla akım çekmesi, daha fazla akım çekmesi daha da fazla ısınmasına ve daha daha fazla akım çekmesine sebep olabilir.

700mA olan toplam akımın bu kollara eşit dağılacağını bilemeyiz yani. Ama sorun olur mu incelemek lazım.

Uzmanları konuya dahil olurlarsa ufkumuz genişlemiş olur.
  • quote:

Bu iki kolun herşeyinin eşit olacağını düşünemeyiz. BU taktirde bi tarafta farklılık olacaktır ki acaba bu bir sorun oluşturur mu? BU iki koldan bir tarafın biraz fazla ısınması o kolun direncinin azalmasına, direncinin azalması daha fazla akım çekmesi, daha fazla akım çekmesi daha da fazla ısınmasına ve daha daha fazla akım çekmesine sebep olabilir.

700mA olan toplam akımın bu kollara eşit dağılacağını bilemeyiz yani. Ama sorun olur mu incelemek lazım.

Uzmanları konuya dahil olurlarsa ufkumuz genişlemiş olur.

Kesinlikle katılıyorum.. Uzman arkadaşlar nerdesiniz 😊

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.