Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

🔥 $=5,67 - €=6,51 - £=7,37 | (22 Ekim) 🔥

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Sisyphus, Enes Eyibil Daha Az
2 Kayıtlı Üye, 1 Misafir Kullanıcı, 2 Mobil Kullanıcı  ( 2 Mobil Cihaz  )
54.273
Cevap
440
Favori
1.843.242
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> 🔥 $=5,67 - €=6,51 - £=7,37 | (22 Ekim) 🔥
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      316 Mesaj
      23 Ekim 2018 18:38:03
      şahsen faiz artırımı beklemiyorum.kurun nede olsa 7,25 lere kadar avansı var.o rakamlara çıkmaz ama ilk tepkide göreceği yer en fazla 6dır.(adettendir yazayım ytd.)

bahçelinin bugünkü çıkışından sonra erken seçim bekleyenler,hdp nin grup toplantısını izlesinler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafada -- 23 Ekim 2018; 18:38:51 >
      |
      |

• 23 Ekim 2018 18:47:39
      quote:

Orijinalden alıntı: DARK KING

Abi ben anlamıyorum ya
      Bir ülkede gün içinde nasıl 20 kuruş artıp- düşen Volatilite olabilir?

Faizler nirvana, papaz'da salındı, Mehmet Bahçeli ittifakı gösterip "satiyim köyü ha" demesine göre 20 kuruş artıp, sonradan "r" yapmasına göre 10 kuruş düşecekse işimiz var demektir?

özellikle azılı fanatiklerden sağlam argümanlarla açıklama bekliyorum .

Bu nasıl iş arkadaş ?
      Bahçeli o yüzde 10'u nasıl almış belli.İçerdekileri salı vermesi karşılığında suçlular ve ailesinden almış herkes bu adam durduk terde bu kadar nasıl aldı demişti.Miting yoktu birşey yoktu girişim bile yoktu.Zaten kendide dedi ya istanbul ankara gibi metropolde aday çıkaramayabiliriz diye.Çünkü o oyu alamayacak kendide biliyor affı getiremezse.Herşey menfaat ilişkisi menfaat kimse senin hayrına oy vermez.Herkesin bir çıkarı var.Etekleri tutuşuyor şuan malum.
      |
      |

La vittoria sara nostra 1903 Força Barça 1899
    • 23 Ekim 2018 19:04:49
      Ofçay, ABD'li Kahve Devi Jacobs'a Satıldı.

Rekabet Kurulu, Ofçay'ın hisselerinin ABD'li Jacobs tarafından devralınmasıyla ilgili anlaşmaya onay verdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hendrik Johannes Cruijff -- 23 Ekim 2018; 19:5:5 >
      |
      |

La vittoria sara nostra 1903 Força Barça 1899
    • Yüzbaşı
      640 Mesaj
      23 Ekim 2018 19:15:05

Aynı şeyi tartışıp duruyoruz, anlaşmamız zor. Hem kuru düşürelim hem ithalat talebi patlamasın diyorsun. BU dengeyi yakalamak mart-nisan aylarında faizleri mantıklı bir oranda yükselterek mümkündü. O iş geçti artık, kayış koptu. Şu anda bambaşka bir ekonomik gerçeklik var.

Reel sektörün üretim yapmasının önündeki engel kur değil. Ara malı ve enerji gibi girdiler yüksek olsa da talep varsa maliyetlerine yansıtır sorunu çözer. Kaldı ki ihracat ağırlıklı çalışan firmalar için bu zamlar otomatikman yapıldı bile. İç talebe yönelik çalışan firmaların talep sorunu çözülsün diyorsan bu talep gene döviz talebini patlatır. Gene sarmal yani. Çözüm küçülmek.

Para politikası, maliye politikası, makro ekonomik gelişmeler falan iyi hoş ama reel sektörü de bilmek gerek. 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer alan, mali yapısı da oldukça sağlam olan bir firmayı takip ediyorum. Kredi maliyetleri yükseldiği için yeni mal alamıyor, yüksek faiz sarmalına girmemek için tam tersine elindeki malı ucuza satıyor, borcunu ödüyor. Kredi kullansa 3 liralık malı 2 liraya alma imkanı var oysa. Hakim durumda olduğu piyasayı bozma pahasına bunu yapıyor. Bir nevi kış uykusuna yatıyor. Bu sene para kazanmayayım idare ederim, ne kendim batayım ne ortaklarımı batırayım diyor. Tam profesyonel işi.

Ticari kredi faizleri %35. Bu orandan kredi kullanıp iş yaparak para kazanmak imkansız. 300 bp artış yaptın diyelim. Ticari krediler %40 a dayandı. Böyle bir kazanç kriz öncesinin inşaat sektöründe bile ancak mümkün. Şu ekonomik ortamda ise hayal. Bunun etkisi görülecek, bu 300 bp geri alınacak v.s. v.s..

Reel sektör 6 aylık kış uykusuna belki dayanır ama bu süre uzarsa hazıra dağ dayanmaz.

FED bile mortgage krizinden sonra yandım Allah diyerek bastığı karşılıksız paraları geriye toplamakta zorlanıyor. %27 faiz vermenin maliyeti söylediğin gibi önemsiz değil.

ENflasyon %11 iken %8 faiz verme aptallığı yapılırken seninle hem fikirdim. Bu inadın kuru patlatacağını ben de söyledim. Mesajlarım hala duruyor.

2001 yılındaki gibi likidite sıkıntısı da yok üstelik. Sıkıştığın zaman %7.5 faizi veriyorsun ülkeye hala dolar yağıyor.

Hepimiz küçüleceğiz başka çare yok. Bu süreci tefeciye iliğini kemiğini sömürtmeden atlatmak önemli.
      |
      |
      Equris kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    • Yarbay
      2030 Mesaj
      23 Ekim 2018 19:30:53
      quote:

Orijinalden alıntı: egemena

Aynı şeyi tartışıp duruyoruz, anlaşmamız zor. Hem kuru düşürelim hem ithalat talebi patlamasın diyorsun. BU dengeyi yakalamak mart-nisan aylarında faizleri mantıklı bir oranda yükselterek mümkündü. O iş geçti artık, kayış koptu. Şu anda bambaşka bir ekonomik gerçeklik var.

Reel sektörün üretim yapmasının önündeki engel kur değil. Ara malı ve enerji gibi girdiler yüksek olsa da talep varsa maliyetlerine yansıtır sorunu çözer. Kaldı ki ihracat ağırlıklı çalışan firmalar için bu zamlar otomatikman yapıldı bile. İç talebe yönelik çalışan firmaların talep sorunu çözülsün diyorsan bu talep gene döviz talebini patlatır. Gene sarmal yani. Çözüm küçülmek.

Para politikası, maliye politikası, makro ekonomik gelişmeler falan iyi hoş ama reel sektörü de bilmek gerek. 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer alan, mali yapısı da oldukça sağlam olan bir firmayı takip ediyorum. Kredi maliyetleri yükseldiği için yeni mal alamıyor, yüksek faiz sarmalına girmemek için tam tersine elindeki malı ucuza satıyor, borcunu ödüyor. Kredi kullansa 3 liralık malı 2 liraya alma imkanı var oysa. Hakim durumda olduğu piyasayı bozma pahasına bunu yapıyor. Bir nevi kış uykusuna yatıyor. Bu sene para kazanmayayım idare ederim, ne kendim batayım ne ortaklarımı batırayım diyor. Tam profesyonel işi.

Ticari kredi faizleri %35. Bu orandan kredi kullanıp iş yaparak para kazanmak imkansız. 300 bp artış yaptın diyelim. Ticari krediler %40 a dayandı. Böyle bir kazanç kriz öncesinin inşaat sektöründe bile ancak mümkün. Şu ekonomik ortamda ise hayal. Bunun etkisi görülecek, bu 300 bp geri alınacak v.s. v.s..

Reel sektör 6 aylık kış uykusuna belki dayanır ama bu süre uzarsa hazıra dağ dayanmaz.

FED bile mortgage krizinden sonra yandım Allah diyerek bastığı karşılıksız paraları geriye toplamakta zorlanıyor. %27 faiz vermenin maliyeti söylediğin gibi önemsiz değil.

ENflasyon %11 iken %8 faiz verme aptallığı yapılırken seninle hem fikirdim. Bu inadın kuru patlatacağını ben de söyledim. Mesajlarım hala duruyor.

2001 yılındaki gibi likidite sıkıntısı da yok üstelik. Sıkıştığın zaman %7.5 faizi veriyorsun ülkeye hala dolar yağıyor.

Hepimiz küçüleceğiz başka çare yok. Bu süreci tefeciye iliğini kemiğini sömürtmeden atlatmak önemli.
      Evet bizim bu konu anlaşmamız maalesef imkansız görünüyor. Bu size bu konu hakkında son mesajım zaten ilerde dediğim şeyler olursa ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Umarım %24 faiz ne kadar azmış, şimdi 10 yıllık tahvil faizleri %30'ları aştı demeyiz. 10 yıllık tahvil faizleri benim için en doğru göstergedir o yüzden onu yazıyorum.

2001 yılındaki likidite sıkıntısı yok diyorsunuz ama reel sektör para dönmüyor? Borçlarımızı tahsil edemiyoruz diyor ve emin olun bu süreç derinleşmeye henüz başladı. Bunun sebebi ise kur yüzünden artan maliyetler, faiz yüzünden değil.

Ülkemize %7.5 eurobond faizleri ile para akıyorsa kur neden düşmüyor? Para akıyorsa faizlerin de düşmesi lazım? Ve bununla beraber enflasyonunda. Ama Goldman Sachs gibi kurumlar daha 3-4 gün önce "Türkiye'de enflasyon %30'u aşabilir" diye uyardılar. Ben temmuz başından beri uyarıyorum.

Size tek katıldığım nokta ise ekonomi küçülecek ve dolardan para kazananlar bile fakirleşecek sadece daha az fakirleşmiş olacak. Para kazandığını zannederek fakirleşecek, o ilizyona kapılacak..

Ayrıca şu tefeci faizi ve faiz lobisi gibi safsatalara da inanmamanızı tavsiye ederim. Ekonomi bir bilimdir. Ben tahvil faizlerinin %25'e geleceğini çok önceden yazdım burada biliyorsunuz. Eğer bir yatırımcıyı buraya çekmek istiyorsanız bir alanda yüksek getiri sunmanız lazım. Borsa, faiz vs. yoksa adam gelmez.

Ekonomi iyi ise borsaya gelir, ekonomi kötü ise tahvil faizine gelir.

• Yarbay
      2030 Mesaj
      23 Ekim 2018 19:37:24
      quote:

Orijinalden alıntı: DARK KING

Abi ben anlamıyorum ya
      Bir ülkede gün içinde nasıl 20 kuruş artıp- düşen Volatilite olabilir?

Faizler nirvana, papaz'da salındı, Mehmet Bahçeli ittifakı gösterip "satiyim köyü ha" demesine göre 20 kuruş artıp, sonradan "r" yapmasına göre 10 kuruş düşecekse işimiz var demektir?

özellikle azılı fanatiklerden sağlam argümanlarla açıklama bekliyorum .

Bu nasıl iş arkadaş ?
      Eğer o ekonomi hakkında beklentiler ekonominin çok sert durulması, yakın vadede iflasların baş göstermesi ve kredilerin ödenmesindeki sıkıntıların bankacılık sektörünü engellemeye başlaması gibi sorunlar ise böyle şeyler olur.

Bu yüzden faiz artışı ile beklentilerin belini kırmak gerekiyor. Ben Merkez Bankası Başkanı olsam 25 Ekim'de direkt 300 baz puan faiz artışı yapar ve %27'ye faizleri çekerdim.

Zaten yabancılar "Merkez Bankası bağımsız, enflasyon düşecek bu faiz ile" gibi düşüncelere girince Türk borsası, Türk tahvilleri satın alınmaya başlayacak.

- Bu durumda yabancı tahvile girdikçe tahvil faizleri düşecek

- Tahvil faizleri düştükçe borsanın yükseliş potansiyeli artacak

- Yabancı giriş yaptıkça içeride dolar bollaşacağı için dolar düşecek, buda maliyetleri düşürecek

Ve tersine sarmal başlatacak. Bu durumda faiz arttırdığımız için faizler, enflasyon ve kur düşecek. Ekonomi beklenti bilimidir arkadaşlar unutmayın. Önemli olan beklentileri olumluya döndürmektir.

• Yüzbaşı
      640 Mesaj
      23 Ekim 2018 19:43:16

Dilerim dediğin gibi olur. Birileri nasıl faiz enflasyon ilişkisini tersinden anlayıp ülkeyi bu sarmala soktuysa 300 bplik faiz artışlarıyla sıkıntıyı çözersiniz umarım.
      |
      |
    • Yüzbaşı
      738 Mesaj
      23 Ekim 2018 19:54:21

Güzel ve açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim hocam
      |
      |

• Yarbay
      2030 Mesaj
      23 Ekim 2018 19:56:40

Umarım öyle olur ama 300 baz puan sadece yapısal reformlar için zaman kazandırır. Yoksa faizleri burada tutmak 1 bilemediniz 1.5 sene kuru baskılar sonra yapısal sorunlar çözülmediği için bu sefer 10tl'yi aşar dolar ve yine aynı şeyleri tartışmaya devam ederiz.
      |
      |
      egemena kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      2030 Mesaj
      23 Ekim 2018 20:06:56

Rica ederim hocam. Finans piyasalarındaki kriz reel sektöre yani esnafa yansımamıştı. Bu da artık değişti ve yansımaya henüz başladı.

Yani artık önümüzdeki dönemde krizi rakamlarla değil gerçekten hayatımızda hissedeceğiz. Esnaf kan ağlıyor lafını bolca duyacağımız günler geldi.
      |
      |
      DARK KING kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1841 Mesaj
      23 Ekim 2018 21:25:42
      quote:

Orijinalden alıntı: Erbay güney

Siyasi istikrarsızlık haberleri geldikçe doların ateşini faiz söndüremez. Ekonomi iyice sirke döner. Boşuna mb muhabbeti yapmayın bu yüzden. Zaten faiz arttırması beklenmiyor. Siz siz olun vadeliye madeliye koymayın paranızı. Volatiliteden çok ekmek çıkacak çok.

6.5 hedefim var. Bakalım..
      Ben her ay maaşımın 4/2 sini gram altına yatıran biriyim , iş yerimdeki müdürlerim ise vadeli bir hesaba yatır paranı daha çok kar edersin diyor ancak bana riskli geldi bu iş , gram altına devam ediyorum ben geleceğim için.

• Emekli Yönetici
      11691 Mesaj
      23 Ekim 2018 22:14:16
      quote:

Orijinalden alıntı: Beels

Ben her ay maaşımın 4/2 sini gram altına yatıran biriyim , iş yerimdeki müdürlerim ise vadeli bir hesaba yatır paranı daha çok kar edersin diyor ancak bana riskli geldi bu iş , gram altına devam ediyorum ben geleceğim için.

Altin uzun vadede karli ayni oranda getirisi yok. Dolar almkk daha mantikli ya da euro. Ytd degildir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

28/06/1389...Samo Sloga Srbina Spasava...28/06/1389
      Ja ne odlucujem da li cu ici u bitku po tome kakva je sila koja me prati nego po tome koliku svetinju branim. (Knez Lazar Hrebeljanovic)
      Neka od danas zna ko nije znao da Srbija nije cilim iz usaka, da Kosovo nije svileni jastuk iz brusa, da Srbi znaju za nesto skuplje od glave. Srbija nije saka pirinca da je pozoba svaka vrana koju donese vetar. (Milos Obilic -1389)
    • Yarbay
      4260 Mesaj
      23 Ekim 2018 22:16:00
      quote:

Orijinalden alıntı: Beels

Alıntıları Göster
      ben yıllarca vadeliye yatırdım bir şey kazanamadım. bizim ülkemizde geleceğini düşünen kimse genelde altın ve döviz alır. çünkü bir sene önceki durumla şimdiki durum aynı değil. altın malum ons ve dolar artışı ile desteklenince en çok karı veren yatırım aracı. devam ediniz.
      |
      |

• Yüzbaşı
      464 Mesaj
      23 Ekim 2018 22:20:57
      quote:

Orijinalden alıntı: Equris

Evet bizim bu konu anlaşmamız maalesef imkansız görünüyor. Bu size bu konu hakkında son mesajım zaten ilerde dediğim şeyler olursa ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Umarım %24 faiz ne kadar azmış, şimdi 10 yıllık tahvil faizleri %30'ları aştı demeyiz. 10 yıllık tahvil faizleri benim için en doğru göstergedir o yüzden onu yazıyorum.

2001 yılındaki likidite sıkıntısı yok diyorsunuz ama reel sektör para dönmüyor? Borçlarımızı tahsil edemiyoruz diyor ve emin olun bu süreç derinleşmeye henüz başladı. Bunun sebebi ise kur yüzünden artan maliyetler, faiz yüzünden değil.

Ülkemize %7.5 eurobond faizleri ile para akıyorsa kur neden düşmüyor? Para akıyorsa faizlerin de düşmesi lazım? Ve bununla beraber enflasyonunda. Ama Goldman Sachs gibi kurumlar daha 3-4 gün önce "Türkiye'de enflasyon %30'u aşabilir" diye uyardılar. Ben temmuz başından beri uyarıyorum.

Size tek katıldığım nokta ise ekonomi küçülecek ve dolardan para kazananlar bile fakirleşecek sadece daha az fakirleşmiş olacak. Para kazandığını zannederek fakirleşecek, o ilizyona kapılacak..

Ayrıca şu tefeci faizi ve faiz lobisi gibi safsatalara da inanmamanızı tavsiye ederim. Ekonomi bir bilimdir. Ben tahvil faizlerinin %25'e geleceğini çok önceden yazdım burada biliyorsunuz. Eğer bir yatırımcıyı buraya çekmek istiyorsanız bir alanda yüksek getiri sunmanız lazım. Borsa, faiz vs. yoksa adam gelmez.

Ekonomi iyi ise borsaya gelir, ekonomi kötü ise tahvil faizine gelir.

10 yıllık tahvil faizi eskidendi,10 yıl a gelen yok diye 5 yıla indirdiler.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

Reklamlar
nice türkiye
Paykasa
paykasa
SEO
paykasa
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,719
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.