Şimdi Ara

4nec2 Anten tasarım programı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
1
Favori
20.704
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

CM
    CE
    SY R=.001 'Tel çapı
    SY S1=20 'Segment sayısı 1
    SY S2=20 'Segment sayısı 2
    SY S4=10 'Loop uzunlukss/2
    SY S5=7 'Loop genişlikss/2
    SY A1=.03015 'Çubuk1
    SY A2=.0254 'Çubuk2
    SY A3=.0246 'Çubuk3
    SY A4=.02415 'Çubuk4
    SY LL=.0148 'Loop uzaklığı
    SY L=.0004 'Reflektör uzaklığı
    SY L2=.0370 '2. çubuk uzaklığı
    SY L3=.0255 '3. çubuk uzaklığı
    SY L4=.0272 '4. çubuk uzaklığı
    SY LG=.0077 'Loop genişliği
    SY LU=.0228 'Loop uzunluğu
    SY LP=.001 'Lehim payı
    GW 1 S1 -L+LL -A1 0 -L+LL A1 0 R
    GW 2 S1 -L2+LL -A2 0 -L2+LL A2 0 R
    GW 3 S1 -L2-L3+LL -A3 0 -L2-L3+LL A3 0 R
    GW 4 S1 -L2-L3-L4+LL -A4 0 -L2-L3-L4+LL A4 0 R
    GW 5 S4 0 LP LG 0 LU LG R
    GW 6 S5 0 LU LG 0 LU -LG R
    GW 7 2*S4 0 LU -LG 0 -LU -LG R
    GW 8 S5 0 -LU -LG 0 -LU LG R
    GW 9 S4 0 -LU LG 0 -LP LG R
    GW 10 1 0 -LP LG 0 LP LG R
    GE 0
    GN -1
    EK
    EX 0 10 1 0 1
    FR 0 0 0 0 2449 0
    EN

Benim anlamadığım şu:

Antenin simulasyon sonuçlarında empendansı SWR si tam da çanağa bağlayınca neden degişiyor?
  • bide şu verdiğiniz kodları 4nec'e nasıl aktarıcaz
  • mini yaginin ölçülerini verebilirmisiniz? teşekkürler
  • quote:

CM 10.8 dbi Küçük Yagi
    CE
    SY R=.001 'Tel çapı
    SY S1=20 'Segment sayısı 1
    SY S2=20 'Segment sayısı 2
    SY S4=10 'Loop uzunlukss/2
    SY S5=7 'Loop genişlikss/2
    SY A1=.03015 'Çubuk1
    SY A2=.0254 'Çubuk2
    SY A3=.0246 'Çubuk3
    SY A4=.02415 'Çubuk4
    SY L=.0144 'Reflektör uzaklığı
    SY L2=.0221 '2. çubuk uzaklığı
    SY L3=.0255 '3. çubuk uzaklığı
    SY L4=.0272 '4. çubuk uzaklığı
    SY LG=.0077 'Loop genişliği
    SY LU=.0228 'Loop uzunluğu
    SY LP=.001 'Lehim payı
    GW 1 S1 -L -A1 0 -L A1 0 R
    GW 2 S1 L2 -A2 0 L2 A2 0 R
    GW 3 S1 L2+L3 -A3 0 L2+L3 A3 0 R
    GW 4 S1 L2+L3+L4 -A4 0 L2+L3+L4 A4 0 R
    GW 5 S4 0 LP LG 0 LU LG R
    GW 6 S5 0 LU LG 0 LU -LG R
    GW 7 2*S4 0 LU -LG 0 -LU -LG R
    GW 8 S5 0 -LU -LG 0 -LU LG R
    GW 9 S4 0 -LU LG 0 -LP LG R
    GW 10 1 0 -LP LG 0 LP LG R
    GE 0
    GN -1
    EK
    EX 0 10 1 0 1
    FR 0 0 0 0 2449 0
    EN

4nec2 Anten tasarım programı

Empendans 50, SWR 1 manyak bişe oldu...
  • sayın a_kosif ilkönce zaman ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim..eğerki sizin için problem olmayacaksa bir ricam daha olacak.. lightt üstadın hazırladığı büyük yagi nin ölçülerini elimdeki malzemeye göre modelleyebilirmisiniz.. kendim yapmak isterdim ama gerçekten hiç bişey anlamıyorum bu programdan.. elimde çapı 3mm olan bakır tel var elemanlar bundan oluşacak... en önemli hususta loop için 1mm kalınlıktaki bakır plaka elimde yok.. diğer elemanları yapacağım 3 mm bakır telden loopu hazırlamaktan başka çarem yok.. loopu 3mm telle ve dikdörtgen biçiminde hazırlamam için bir çizim resmi koyabilirseniz çok makbule geçer... bu arada bakır telin etrafı izole bi maddele kaplı koyu bir gül rengi gibi ancak bıçakla falan kazınarak çıkıyor.. acaba bu maddeyi kazımalımıyım yoksa kalması daha büyük bir avantajmı?? telin bu maddeyle kaplı halde çapı 3.1 mm... yardımcı olmanız dileğiyle... teşekkürler......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mogan_dam -- 23 Temmuz 2009; 10:26:16 >
  • Hocam o maddeyi kazımayın. Bakırın kararmasına-korozyona karşı direncinin artmasına yardımcı olur. Benin modelleme çalışmalarım da 3 mm lik bakır kullamak yönündeydi fakat programa 3 mm kalınlığı girince hata alıyorum. Bu yüzden sağlıklı bir çalışma ortaya çıkmadı. Yine de söyleyeyim 3.1 mm kalınlığı lightt hocamızın verdiği ölçülere çok yakın. Bu ölçüyü kullanabilirsin. Loop işine dahalık çözüm bulamadım senin için. Çünkü empendansı herşeyi belirli bir loopu bozmak, ya benim yaptığım gibi antenin çoğu ölçüsüyle oynayarak mümkün yada hiç bozmamak gerekir. 1 mm kalınlığındaki bakır plaka bulmak o kadar zor değil. Ben tabelasında bakır yazan ilk dükkana girdiğimde bulmuştum aradığımı. Olmazsa hurdacılarda bulabilirsin.

Yine de modellemeye çalışacağım.
  • hocam bu modellediğiniz yaginin çiziminide koyabilirmisiniz tel boyutları ve arasındaki uzunlukları gösteren resmini... ben bu değerlerden hiç bişey anlamıyorumda, kusuruma bakmayın... teşekkürler
  • yardımların için teşekkürler a_kosif

ben 2 yagiyide yapmaya çalıştım hem küçük olanı hemde büyük olanı.. büyükte galiba hatalar yaptım istediğim verimi alamadım ama küçük yagi için size çok teşekkür ediyorum gerçekten boyundan beklenmeyen işler yapıyor...

evime 1200 metre uzaklıkta (direk görüş mevcut) bir fabrikanın şifresiz modemine ulaşmaya çalışıyordum uzun bir süredir.. ve bunu küçük yagiyle başardım.. tabi bağlantı çok zayıf 1 mbps ile bağlantı kuruluyor.... ama mesafeye bakarmısınız google earth ten ölçtüm 1200 metre dilekolay........
    şuan amacım bu küçük yagiyi 45 cm çaplı bir çanak antene yada büyük bi tencere kapağı gibi birşeye bağlamak... verimi arttırabilirmiyim bu şekilde??? tekrar teşekkür ederim çizimleriniz ve modellemeleriniz için....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mogan_dam -- 28 Temmuz 2009; 13:58:59 >
  • 1200mt için fabrikadaki anten standart modemin anteniyse olmaz. karşılıklı 2 antenle çözersin
  • quote:

orjinalden alıntı

@ mogan_dam

İmkanınız var ise yaptığınız antenlerin fotoğraflarını buraya koyarsanız, örnek teşkil ederler en azından. Yapmak isteyen arkadaşlara da cesaret gelir. Teşekkürler.

Kusura bakmayın, ben cevap yazarken resimler gözükmüyordu, cevaptan sonra ancak görebildim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a_kosif -- 28 Temmuz 2009; 14:02:16 >
  • fabrikanın antenini değiştirme gibi bir durumum söz konusu olamaz tanımıyorum ordakileri....

ama yinede ben deneyeceğim elime uygun bi çanak tarzı bişey geçerse
  • Arkadaşlar ben bir anten yapıp çatıya takmak istiyorum , acaba kaliteli bir uydu anten kablosuyla çatıya anteni taksam herhangi bir kayıp yaşamam söz konusu olurmu ?
  • hort

şu ufak yagi hakkında daha çok bilgi istiyorum bilenler paylaşabilirmi
    pvc borunun çapı bakır tellerin çapları filan bide delikleri eşit ve ortalamak için nasıl bi yol
    önerirsiniz malzemeler konusunda sorun yaşamıyacağım ev atölye gibi zaten
  • ben 3 sınıf elktronık haberlesme okuyorum. projem nec ile sprial anten tasarımı. ne yapacagım nerden baslayacagım konusunda hıc ama hıc bı fıkrım yok. programı ındırdım ama neresıne ne yazıyoruz ne işe yarıyor hıc bı fıkrım yok yardım edersenz mınnetter kalırım tesekkr ederım sımdıden.
  • gerçekten bu anten güzel çalışıyor yalnız bir konuya dikkat çekmek istiyorum yapmış olduğun antendeki( lop ) un köşelerini verdiğim şemadaki gibi yovarlak yaparsan daha randıman alırsın çünki bu frekans bunu mecbur kılıyor dene aradaki farkı göreceksin kolay gelsin
    http://img29.imageshack.us/i/24ghz18dbyagianten.png/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurbetcii -- 20 Mart 2011; 16:25:20 >
  • herkese merhaba. ben bu program ile log periyodik anten tasarlıycam. bana yardımcı olabilir misiniz?
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.