Şimdi Ara

4K Tv'yi Ultra Wide Monitore Çevirme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.Eyefinity sistemlerde birden çok monitor kullanılıp çok geniş bir görüş alanı-açısı oluşturuluyor bildiğimiz gibi.Birden çok monitor kullanılması çerçeveli yapı yüzünden seyir zevkini bozuyor bana göre.Bu sıkıtıdan yola çıkarak tek bir 4k tvde eyefinity veya ultra wide görüntü oluşturabilir miyiz sorusu geldi aklıma. Küçük bir uğraş sonucu ultra wide görüntü almayı başardım.Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kıyaslama yapacak olursak :

Klasik eyefinity görüntü düzeni

Ultra Wide monitorler

Bizim 4k tvden oluşturduğumuz ultra wide monitor

Kullandığım tv Lg 49UF8507.

Önce Amd kart kullanıyorsanız radeon ayarlarına girip ekran bölümüne tıkılıyorsunuz.Sağ üst kısımdan diğer ayarlara tıklıyoruz.Yeni bir ekran açılacak.O ekrana geçmeden gpu ölçekleme modunu "en boy oranını koru" seçiyoruz.Gpu ölçekleme kapalı olacak.
    Nvidia kartlar için de yine driver ayarlarında çözünürlük ayarlarının olduğu yerde , özel çözünürlük oluştur kısmına girip benzer yolları izliyoruz.

Açılan yeni ekranda özel çözünürlükler kısmına giriyoruz.Yeni diyip özel çözünürlük oluşturuyoruz.Ben 21:9 formatında 2560x1080 ve 3440x1440 iki çözünürlük , bir de daha geniş olan tam 2 tane 1080p çözünürlüğe tekabül eden 3840x1080 çözünürlük oluşturdum.Tüm çözünürlükler 30hz.Ekran kartınız ve hdmi kablonuz destekliyorsa 60hz de yapabilirsiniz.

Özel çözünürlük oluşturulduktan sonra masaüstünden sağ tık yapıp görüntü ayarlarına giriyoruz ve çözünürlüklerin seçilebilir olduğunu görüyoruz.

3840x1080 çözünürlükte masaüstü ve internet bu şekilde gözüküyor.Bu çözünürlüğü oyunlarda da seçebiliyoruz.UBu çözünürlük formatı şu an piyasada bulunmayan bi format.Tek bir monitorde normalde kullanıma sunulmuyor.Anca iki monitor yanyana konup eyefinity oluşturulunca elde edilebiliyor.Tek bir büyük ekranda bu keyfi yaşayabilmek çok güzel.

Şimdilik sadece Gta V'te denedim.Eminim yeni çıkan birçok oyun bu geniş format çözünürlükleri destekliyordur.

Çözünürlüğün oyun içindeyken ekran tarafından kabul edilmesi için masaüstünden de oyunda kullanacağınız çözünürlüğün seçili olması gerek.Grafik seçeneklerinden ayarları bu şekilde yapıyoruz.Tam ekran yaparsak ekran geçersiz format diyip çözünürlüğü kabul etmiyor.Çerçevesiz görüntünün tam ekrandan bir farkı olmuyor ekrana tam oturuyor.

3840x1080 ultra wide görüntüler.Birebir 4k tvden oyun içinden alındı.Görüntü oranını otomatik bırakabilirsiniz.En boy oranını ideal seviyede tutuyor.

21:9 ultra wide çözünürlükte görüntüler.İnsanlar bu görüntü oranına sahip monitorlere bir dünya para veriyor.Biz ise bu şekilde küçük birkaç işlemle ,21:9 oranına sahip , piyasada bulunan 21:9 monitorlerden daha da yüksek çözünürlüğe bir monitore kavuşmuş oluyoruz.

Umarım faydalı bir konu olmuştur.İyi oyunlar ...

• Çevirirsin çevirirsinde input lagdan dolayı sıkıntı yaşarsın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemer1997

Çevirirsin çevirirsinde input lagdan dolayı sıkıntı yaşarsın.

Şu an kullandıgım tvnin input lag degerlerı gayet ıyı.Bana o konuda sıkıntı yaşatmıyor.Daha önce kullandıgım plazma tvde biraz gecikme vardı.Ama şükür ki bu 4k panel sağlam çıktı.Özellikle oyun modunda gecikme ips monitorlerden farklı değil.Anlık durumların önemli oldugu online oyunlar oynamıyorsanız hiçbir oyunda sıkıntı yaşatmaz.
  • Aynı televizyonu bende kullanıyorum. Rekabetçi oyunlar harici sıkıntı çıkarmayacaktır zaten. 49uf8507 ips panel diye biliyorum zaten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet ips panel
  • Diğerlerine birşey diyemem ama yarış oyununu resimdeki şekilde oynamak tek monitörün vereceği zevki ikiye bölmektir.Tamamen gereksiz olmuş o.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.