Şimdi Ara

4k, 144 Hz G sync monitör de G sync gözükmemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Acer Predator XB273KGP monitörünü kullanıyorum üründe G sync var fakat nvidia denetim masasında gözükmüyor. Daha önce arkadaşımda bağladığımda aktif olmuştu. Kutu ve monitör üzerinde de g-sync yazıyor zaten.

DDU ile 2 kere silip güncel driver yükledim ve eski driver denedim fakat olmadı.

Monitör 2x Display porttan bağlı tekten bağlarsam 4k da 120 hz veriyor 2 kabloyu da takınca 144 hz. 1 veya 2 kablo farketmiyor ikisinde de g-sycn gelmedi.

Monitör ayarlarında G sync ile ilgili bir ayar yok ama gene de ayarları kurcaladım.

Ayarlarda displayport 1.4 seçili.

2080 ti, Amd 3900x, ve x570 strix-e mevcut. Sorunu nasıl çözebilirim acaba ?

• Monitör ayarlarından 4k 144 hz ayarını kapatınca adaptivesync ayarı aktif oluyor. 120 Hz de Gysnc ile kullanabiliyorum fakat 144 hz ve gysnc birlikte aktif olmuyor. 120 hz de gysnc aktif edicem yada 4k 144 de gysnc olmadan kullanıcam çok saçma ama anladığım kadarıyla yapacak bir şey yok.
  • 144hz almak için iki kablo bağladığınızda aktif olmaz,tek kablo üzerinden 120hz olarak kullanabilirsiniz
  • arda505 kullanıcısına yanıt
    Bu diğer 4k 144 hz monitörlerde de mi böyle bana anormal geldi.
  • G-sync modüllü monitörlerde tek displayport girişi oluyor tek kablo ile bağlantı yapılabiliyor ama sendeki monitörde çift giriş bulunduğundan takıp kullanabiliyorsun mesela acer xv273k da öyle iki kabloyuda kullandığında g-sync compatible kullanamıyorsun aktif olmuyor,çift kablonun da avantajı bağlantı genişliği yettiğinden 10 bpc 144hz olarak kullanabiliyorsun seçim sana kalmış ilerde dsc destekli monitörler gelecek o zaman tek kablo üzerinden 144hz alabileceksin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda505 -- 16 Aralık 2019; 17:1:18 >
  • arda505 kullanıcısına yanıt
    Bilgiler için sağolun hocam. Tek kablo 120 hz + Gsync kullanıyorum daha mantıklı.
  • Hocam aynı monitörü bende yeni aldım, aynı sorun bende de var nvidia kontrol panelinde gsync sekmesi görünmüyor, dediğiniz gibi genel ayarlardan 144hz i kapattım ama yine gsync ayarı görünür olmadı ne yapmam gerekiyor.

Birde monitör ayarlarında açık veya kapalı değilde açma ve kapama yazıyor, açık ve kapalı hangisi oluyor çözemedim.

Şimdiden teşekkür ederim, saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beceriksiz Adam -- 23 Aralık 2019; 13:29:8 >
  • Beceriksiz Adam kullanıcısına yanıt
    Bunun bir çözümü yok anladığım kadarıyla çünkü yurt dışında biri daha aynı durumu yaşamış ve çözüm bulamamış. Ben tek kablo taktım 120 hz + Gysnc şeklinde kullanıyorum.
  • Böyle üst seviye monitör alan arkadaşlar, keşke ufak da olsa bir inceleme koysalar foruma. Alacak olanlar ya da hiç değilse merak edenler için dahi güzel bir rehber olur bu.
  • V1CT0RY kullanıcısına yanıt
    https://forum.donanimhaber.com/asus-pg279q-denemesi-4k-oyun-fpsleri-1080-ti-samsung-u28d590d--107157536

Bunun içinde aklıma gelenleri yazar paylaşırım bir kaç güne. Henüz çok oyun oynayamadım. Monitöründe stoğu zor bulunacak gibi ben çok ucuza aldım 2k 165 hz fiyatına geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: JeaLeusy

https://forum.donanimhaber.com/asus-pg279q-denemesi-4k-oyun-fpsleri-1080-ti-samsung-u28d590d--107157536

Bunun içinde aklıma gelenleri yazar paylaşırım bir kaç güne. Henüz çok oyun oynayamadım. Monitöründe stoğu zor bulunacak gibi ben çok ucuza aldım 2k 165 hz fiyatına geldi.
  • JeaLeusy kullanıcısına yanıt
    Hocam çözümü yok derken siz nvidia kontrol panelinde gsync sekmesini görünür yapamadınız mı? eğer yapamadıysanız gsync ayarı yapılmadan aktif oluyor mu, tazeleme hızı olarak 120 hz olarak görünüyor bununla bir sorunum yok benim için fazlası ile yeterli doom oynuyorum ve en ufak bir yırtılma sorunu yok, birde monitör üzerinde 144 hz açık görünüyor bunun açık veya kapalı olması neye yarıyor.
    120 Hz de Gysnc görülebiliyor zaten onla alakalı bir sıkıntı yok 2 kabloyu da bağlayıp 144 hz alınca monitör ayarlarında ki adaptivesysnc aktif olmuyor. O aktif olmayınca da gysnc çalışmıyor.

• V1CT0RY kullanıcısına yanıt
    Hocam ben monitörü bir kaç gündür kullanıyorum çok ama çok memnunum, daha önce BenQ 24" XL2430 kullanıyordum oyunu daha çok ps4 te oynayan biriyim bu sebeple 4k ya geçmek istiyordum, malum yeni nesilde beklenti doğal 4k, ama benim böyle bir monitöre geçmek istememdeki en önemli sebep ips panel olması doğru renk göstermesi benim için çok önemli sırf bu sebep bile benim için yeterli.

Herhangi bir inceleme yapacak bilgiye ve tecrübeye sahip değilim, bu benim boyumu aşar ama kısaca fikirlerimi yazacak olursam,

Tn panelden ips e geçtiğim için renkler muhteşem, benim için önemli bir konu, tn panelin renk gösterim başarısı ile ips panel malumuz kıyaslanmaz.
    Full hd den 4K ya geçişte keskinlik ve netlik inanılmaz.
    Işık sızması ve bulutlanma efekti var ama çok değil ve günlük kullanımda kesinlikle rahatsız edici değil, bendeki tn panelde bundan fazlaydı.
    Bende ki en hızlı oyun olan Doom ile deneme yaptım ekran kartım Gtx 1080 4K ultra ayarlarda min 70 max 105 fps civarında gördüm beni rahatsız enden en ufak bir yırtılma efekti olmadı.
    İps panellerin siyah konusunda zayıf olduğu söylenir ama benim geçiş yaptığım Benq dan fersah fersah önde.

Bu tarz bir ürün almak istediğimizde ülkemizde maalesef olmadık fiyatlar ile karşılaşıp çoğu zaman hevesimiz kursağımızda kalıp vazgeçiyoruz, ben monitörü hepsiburada dan 4080₺ ye aldığım için fiyat performans olarak değerlendirdiğimde günümüz şartlarında iyi ki almışım diyorum, almak isteyen tüm arkadaşlara Allah daha iyilerini nasip etsin. Sormak isteği sorusu olan arkadaşlar yazarsa bildiğim kadarı ile cevaplamaya çalışırım, tabi konu sahibi arkadaşın müsaadesi ile.

• JeaLeusy kullanıcısına yanıt
    Bende aktif değil hocam zahmet olmazsa ne yapmam gerektiğini yazar mısınız? Bildiğim kadarı ile kurcaladım ama beceremedim, win. ekran kartı sürücüleri vs. hepsi güncel.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Beceriksiz Adam

Hocam ben monitörü bir kaç gündür kullanıyorum çok ama çok memnunum, daha önce BenQ 24" XL2430 kullanıyordum oyunu daha çok ps4 te oynayan biriyim bu sebeple 4k ya geçmek istiyordum, malum yeni nesilde beklenti doğal 4k, ama benim böyle bir monitöre geçmek istememdeki en önemli sebep ips panel olması doğru renk göstermesi benim için çok önemli sırf bu sebep bile benim için yeterli.

Herhangi bir inceleme yapacak bilgiye ve tecrübeye sahip değilim, bu benim boyumu aşar ama kısaca fikirlerimi yazacak olursam,

Tn panelden ips e geçtiğim için renkler muhteşem, benim için önemli bir konu, tn panelin renk gösterim başarısı ile ips panel malumuz kıyaslanmaz.
    Full hd den 4K ya geçişte keskinlik ve netlik inanılmaz.
    Işık sızması ve bulutlanma efekti var ama çok değil ve günlük kullanımda kesinlikle rahatsız edici değil, bendeki tn panelde bundan fazlaydı.
    Bende ki en hızlı oyun olan Doom ile deneme yaptım ekran kartım Gtx 1080 4K ultra ayarlarda min 70 max 105 fps civarında gördüm beni rahatsız enden en ufak bir yırtılma efekti olmadı.
    İps panellerin siyah konusunda zayıf olduğu söylenir ama benim geçiş yaptığım Benq dan fersah fersah önde.

Bu tarz bir ürün almak istediğimizde ülkemizde maalesef olmadık fiyatlar ile karşılaşıp çoğu zaman hevesimiz kursağımızda kalıp vazgeçiyoruz, ben monitörü hepsiburada dan 4080₺ ye aldığım için fiyat performans olarak değerlendirdiğimde günümüz şartlarında iyi ki almışım diyorum, almak isteyen tüm arkadaşlara Allah daha iyilerini nasip etsin. Sormak isteği sorusu olan arkadaşlar yazarsa bildiğim kadarı ile cevaplamaya çalışırım, tabi konu sahibi arkadaşın müsaadesi ile.
    Görüşlerin için teşekkür ederim hocam.

Bu tarz kullanıcı yorumlarına ihtiyacımız var.

Ben de senelerce IPS panel kullandım. Renk konusunda gerçekten muazzam fark yaratıyorlar; ama benim kullandığım DELL 2312 modeliydi sanırım, siyah konusunda çok başarılı değildi. Buna ek olarak tazeleme hızının düşük olmasından kaynaklı sanırım, hareketli oyun ya da filmlerde ufak da olsa gölgelenme yapıyordu.

Hocam şimdi ayarlardaki 4k 144 hz ayarını açmak için kutudan çıkan 2 display port kablosunuda monitör ve ekran kartına bağlarsan 4k 144 hz ayarını açabilirsin. Ama dediğim gibi bu şekilde bağlarsan 144 hz kullanabilirsin ama gysnc kullanamazsın. Monitör ayarlarındaki 4k 144 hz ve adaptivesync ikisi de açılmıyor ikisinden birini tercih etmen gerek. Monitörü tek display üzerinden ekran kartına bağladığında monitör ayarlarında oyun sekmesinde adaptiveSync diye bir ayar aktif olacak. Onu açma yaptığında açık olur onu açtığında Gysnc aktif olacak ve 120 hz + Gysnc ile kullanmış olacaksın.
  • Hepsiburada da biri yazmış burada da üyedir herhalde. Baya açıklayıcı olmuş.

Resim açılmaz ise arkadaşın yazdığı yazı şu şekilde ;

Öncelikle Acer XB3 diye baktığınızda 3 model var.Üçü de XB273K ile başlıyor, Bu monitör KGP , diğerleri KP ve KS ...KP vs KS tek DP kablo ile geliyor, 144hz de Gsync desteği var.Gsync i hardware Gsync, yani Gsync çipli. Bu monitör ise KGP Gsync uyumlu, yani Gsync çipi yok ama son driverlarlar Gsync uyumluluğu veriyor. Gsync uyumlu ile gerçek Gsync çipinin performansları tabiki farklı. Gsync sizin için çok önemli ise KS ve KP modellerini tercih edin.Bu monitörde (KGP) 144hz i çift DP ile alabildiğinizden 144hz de Gsync uyumluluğu çalışmıyor, 120Hz e inmeniz gerekiyor (tek kablo ile max 120hz yapıyor).Gsync ne yazikki çift DP kabloyu çift monitör gördüğünden çift DP ve 144hz de Gsync uyumluluğu açılmıyor.Yalnız çift DP kablonun nihai imaj kalitesine büyük katkısı var.144hz de Full sRGB sinyal alabiliyorsunuz.Diğer KS ve KP modelleri 144hz de sadece kayıplı format olan YcBcR ile çalışıypor çünkü tek DP kablodan daha fazla data alınamıyor.Bu da imaj kalitesi, özellikle yazılarda kendini çok belli ediyor. Netlik, 3D gerçeklik, doygunluk olarak KGP modeli diğer KS ve KP modellerinden farkedilir derecede daha iyi, çift DP ile full sRGB aldığından.Ayrıca menülere girdiğinizde KGP modelinin menü detayları çok daha fazla.Renk için 7-8 farklı format ve kalibrasyon için RGB nin birçok alt kolu için ayar yapabiliyorsunuz.Daha pahalı olan KP ve KS modelinde malesef 1000tl lik monitörlerdeki kadar basit bir menü var ve sadece RGBV doygunluk ayarı var.Manuel kalibrasyon mümkün değil.KS ve KP modelinde standın monitöre bağlandığı bölgede büyük bir fan var, sanırım Gsync modülünü soğutuyor.KGP de herhangi bir fan mevcut değil. KP-KS max. parlaklığı 450Nit, KGP de yaptığım ölçüme göre 520Nit alabiliyorsunuz.Gerçek HDR açtığınızda görüntü kalitesi efsane.Bu 3 monitörden de Işık sızması olmayan ve ölü pikseli olmayan bir panel bulduysanız şanslınız.Malesef kalite kontrolleri oldukça düşük.Yazı netliği, renk doygunluğu, canlılık üst seviyede.Kaliteli fotolar bildiğin dışarı çıkıyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.