Şimdi Ara

4a-4b-4c (ssk-bağkur-emekli sandığı) bunların hangisi daha avantajlı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
3.575
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    emekli olununca maaş zamları nasıl oluyor falan

• Prime göre değişir ama emekli sandığı

emeklileri genelde yüksek emekli maaşı alır..memur statüsü olduğu için hükümetler genelde memurları kollar..

anayasa mahkemesi bile bir zamanlar aldığı muhteşem bir kararla mealen şöyle demişti;

"herkes eşittir ama memurlar daha eşittir"

neden sordun?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eloko

Prime göre değişir ama emekli sandığı

emeklileri genelde yüksek emekli maaşı alır..memur statüsü olduğu için hükümetler genelde memurları kollar..

anayasa mahkemesi bile bir zamanlar aldığı muhteşem bir kararla mealen şöyle demişti;

"herkes eşittir ama memurlar daha eşittir"

neden sordun?

araştırdım nette ama pek bişey bulamadım ...merak ettiğim bi konuydu o yüzden sordum
  • 4/B bazen yüksel maaş alabilir ama vergi dilimine erken girer. 4/C kötü zaten. 4/A memurlar. Özlük hakları da iyi maaş yanında.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Askaparta

4/B bazen yüksel maaş alabilir ama vergi dilimine erken girer. 4/C kötü zaten. 4/A memurlar. Özlük hakları da iyi maaş yanında.
    hocam bende 4A lıyım yalnız ama memur değilim ki
  • 4A iyidir öyle kalın. Ek gösterge de iyiyse tamamdır.

• quote:

4A iyidir öyle kalın. Ek gösterge de iyiyse tamamdır.
    4A SGK iyimidir diyosun hocam (özel şirkette çalışıyorum)

ve ek gösterge nedir tam olarak nerden öğrenirim ki onun iyi olup olmadığını çalıştığım kurumdan aldığım maaş bodrosu var elimde ve e-devletede girebilirim hani ordan bak dersen
  • Özel şirkette çalışıyorsanız ek gösterge olmaz hocam. Şimdi durumunuzu anladım. Kıyas yapmam yanlış olur.

• quote:

Özel şirkette çalışıyorsanız ek gösterge olmaz hocam. Şimdi durumunuzu anladım. Kıyas yapmam yanlış olur.
    yani özel şirkette çalışıp 4A lı olmak pek iyi değil sanırım
  • Devlet personelliğinde A daha iyi, emekli sandığı da öyle. Ama özel sektör açısından tam bilemiyorum ama akrabalarımdan bildiği kadrolu olmanın avantajlı olması.

• 4a herhangi bir iş sözleşmesine tabi olarak çalışanları ifade eder ki biz bunlara kısaca işçi diyoruz.
    4b herhangi bir işyeri sahibinin kendi namına ödediği prim türüdür.
    4c emekli sandığı da 2008 sonrası türeyen ve 5510 sonrası diye geçen, bir zamanlar geniş protestolara da neden olmuş devlet memurlarınca ödenen prim türüdür.

Şimdi bunları yazdık ki bundan sonra yazacaklarımız da anlaşılsın.

4a sigorta türünde çalışan işçinin primi ne kadar yüksek olursa ki buna reelde aldığı ücretinde yüksek olması diyoruz, emekli olduğunda da kendisine bağlanan maaş oldukça yüksek olmakta. Bu sigorta da çalışan kişiler daima vergi dilimine erken girerler ve sürekli gelir vergisinin ağırlığı altında ezilirler.
    4b ile ilgili araştırmam ve çalışmam olmadığından bilgi veremicem.
    4c türüne gelirsek, devlet memurları çalıştıkları sürece çeşitli tazminatlarla maaşları epey bir yükseğe çıkar ancak gelin görün ki iş sigorta primine gelince taban aylık denen bir ücretten sigorta primi kesilir, o yüzden devlet memurunun ödediği sigorta primi düşüktür, taban aylığın az olmasından dolayı devlet memuru gelir vergisi dilimine bayağı bir geç girer. Ödediği primler düşük olduğundan emekli olduğunda da eynı düzey maaş alan bir 4a sigortalısına göre bayağı bir düşük maaş bağlanır.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.