Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (320. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.921
Cevap
191
Favori
287.837
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 318319320321322
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: orhanyor

extruder yani su parca https://www.aliexpress.com/item/32951483648.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.78e77846KOiAQj&algo_pvid=310cbc48-b808-485b-b74e-fc2dc7c72b0a&algo_expid=310cbc48-b808-485b-b74e-fc2dc7c72b0a-15&btsid=0bb0623616189949936666004e8f46&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

orjinali gerci yeni ender3 lerde hala plastik mi bilmiyorum ama sorun cikaran bir parca acilen bu para etmeyen 3-5 dolarlik parca ile degistirilmesi lazim.

hotend PLA icin gayet uygun bence degistirmeye gerek yok ama diger tum materyaller icin hotend in degistirilmesi iyi olur. o parcada da ucuza kacmak kotu, iyi sayilabilecek hotendler 70 dolardan baslar ama soyle bir durumlari var. bugun alacagin iyi bir hot end i yarin obur gun ender 3 u satip baska bir 3d printer alsan bile ona takabilirsin omurluk gibi birsey. ben trianglelabs in dragon hotend ini cok begenmistim ama amerikadan baska bir firma patent ile korkutmus adamlar populer bir urunu geri gecmek zorunda kaldi artik aliexpress te satilmiyor sadece parcalari var keske alsaydim yazik oldu.

Bl touch gerekli mi sorusu cok goreceli bir soru :) devamli yatak ayari yapmak canini sikiyorsa ozaman gerekli. yada kagitla istikrarli birsekilde her yeri esit yapamadigimi dusunuyorsan yine gerekli. rahatlik mi tabiki buyuk bir rahatlik ama sonuc olarak bltouch siz makine yine calisir sikinti olmaz.

Soyle birsey var yalniz bende su sari renkli yaylardan yoktu ve neredeyse her printten sonra yatak ayarim bozuluyordu cunku ABS i PEI den sokmek oldukca zor ve buyuk guc uyguluyordum. bu arada not duseyim eger simdiki gibi esnek PEI yatagim olsaydi hic bu kadar guc uygulamaya gerek kalmayacakti.

Bu sari renkli yaylar cok sert deniyor ve yatak ayari kolay kolay bozulmuyormus. Belki onlardan alirsan yatak ayarini bir kere yapinca 1-2 ay gitse ozaman bl touch a gerek oldugunu dusunmuyorum ama dedigim gibi sana kalmis.

Hocam o bahsettiğin metal extruder bende mevcut kullanıyorum gayet iyi. Tabla yayına gelecek olursa bendeki bahsettiğin gibi sarı yay mevcut. baskıyı bitirdikten sonra kontrol ediyorum tabla ayarında herhangi bir düzeltme gerekmiyor o zaman dediğin gibi yay iyi olduğu için bl touch a şimdilik hiç gerek yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• redthecrow55 kullanıcısına yanıt

aynen boyle devam eder. yalniz extruder degistiyse estep ayarini muhakkak yapmak lazim yapmadiysan bundan sonra 1 print dahi basma once onu yapman gerekiyor.

• quote:

aynen boyle devam eder. yalniz extruder degistiyse estep ayarini muhakkak yapmak lazim yapmadiysan bundan sonra 1 print dahi basma once onu yapman gerekiyor.

Hocam nasıl yapabilirim ? Ayrıca o yapılmazsa ne olur ?

• redthecrow55 kullanıcısına yanıt

extruderlardaki disliler farkli olabilir yada basindan beri ayari yanlis olabilir. sikinti cok ciddi esteps isinde. ornek olarak soyle anlatayim, anakartin extruder motoruna diyorki 10cm filament ilerlet hotend e dogru ama esasen o rakam 7cm de olabilir 13cm de olabilir. boylece ne olur direk print kalitesini etkiler. makina 10cm plastik surmesi gerekiyorsa tam 10cm olmali o. genelde kalemle isaret alarak yapiliyor sonra bir hesaplamasi var ardindan da komutlarla eeprom a kaydetmek gerekiyor. benim ender 3 un menusunde esteps bolumu yoktu. pronterface denen bir bilgisayar programiyla ender 3 usb kablosuyla baglanarak yaptim. menuye gir kontrol et heryerine bak esteps denen bir kisim varsa bilgisayara ihtiyacin yok eger esteps kismi yoksa bilgisayarla yapacaksin. sonrasini anlatirim once bunu kontrol etmen lazim.

• quote:

extruderlardaki disliler farkli olabilir yada basindan beri ayari yanlis olabilir. sikinti cok ciddi esteps isinde. ornek olarak soyle anlatayim, anakartin extruder motoruna diyorki 10cm filament ilerlet hotend e dogru ama esasen o rakam 7cm de olabilir 13cm de olabilir. boylece ne olur direk print kalitesini etkiler. makina 10cm plastik surmesi gerekiyorsa tam 10cm olmali o. genelde kalemle isaret alarak yapiliyor sonra bir hesaplamasi var ardindan da komutlarla eeprom a kaydetmek gerekiyor. benim ender 3 un menusunde esteps bolumu yoktu. pronterface denen bir bilgisayar programiyla ender 3 usb kablosuyla baglanarak yaptim. menuye gir kontrol et heryerine bak esteps denen bir kisim varsa bilgisayara ihtiyacin yok eger esteps kismi yoksa bilgisayarla yapacaksin. sonrasini anlatirim once bunu kontrol etmen lazim.

eyvallah hocam dediğiniz gibi yaptım 0.91cm eksik filament çekiyormuş düzelttim şimdi daha iyi oldu |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 

• iyi olmus yine 1 cm %10 underextrusion demek. valla ben benim printeri 2 sene oyle kullandim estep ne oldugunu bilmiyodum :)) ama stock oldugu icin takilmiyodum hicbiseye. kaliteden suphe duyuyosan orayada bakilmasi gereken bir yer.

estep ten sonra birde flow rate ayarlaman lazim ama onun icinde kumpas lazim. kumpas varsa onada bir ayar cekersin.

gerci flow rate filament markasindan baskasina degisebilir ozellikle ucuz yollu filamentlerde.

flow olayini resmen gozle farkedebilirsin, ilk layeri atarken yatak ayarin iyiyse ona ragmen cizgiler arasinda bosluk varsa esteplerin dogru oldugunu varsayarsak flow rate i attirman gerek. ben kumpasla ugrasmiyorumda boyle gorsel yollarla hemen duzeltiyorum. printi basarken menude flow ayari var.

• Bu kadar detayla uğraştıktan sonra plastik baskı fabrikasında vs kalifiye eleman olduk gitti.

Hotend fan tasarımını tekrar değiştirdim ama yine istediğim sessizliğe gelemedim. Bakalım nereye gidecek sonu.

• extra34 E kullanıcısına yanıt
    Hangi ildesiniz hocam? İstanbul Ankara İzmir vs gibi bir ildeyseniz 3d printer teknik servis alın bence. 100 200 neyse verin stresten kurtulun bence. Benim ilimde (afyon) bulamadım. Bulsam direk çağıracaktım. Ama şükür ufak tefek sıkıntı haricinde bişey kalmadı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • saasc S kullanıcısına yanıt
    İstanbuldayım da servislik durum yok sanırım.
    Yalnız cihaz aşırı pahalıya geldi.
    2400 yazıcı. 250 bltouch ki ya faydası yok ya da ben fark etmiyorum.
    80 liradan alt fanlar iki tane. 40 lira metal extruder. Capricorn xs boru 100 lira. Hot end fanları 35 dolar toplam.
    Raspberry pi 4 350 lira, kamerası 75 lira.

Bu paraya daha sağlam bişey alabilirmişim aslında. Son 2-3 haftadır uğraşmadığım için problem var mı yok mu emin değilim. Bu üç günde biraz baskı alıcam bakalım ne durumda.
  • valla hep diyorum ucuz %99 ihtimalle pahaliya gelir. ender 3 ten sonra parcalari kaliteli olan f/p bir tek prusa var ama oda bizim millete pahali geliyor, arasi yok malesef. ya 200 dolara ender3 alacaksin yada 400 e prusa. 800 falan olursa yine prusa var yada bir core xy olabilir ama core xy tahminimce ender3 ten daha buyuk bir maceradir sonu gelmeyebilir o corexy hikayesinin :))

• Ben açıkçası cr6se tavsiye ederim soran olursa.

Çift Z mil, filament sensör, otomatik tabla vs ve nispeten daha iyi baskı kalitesi. Fiyatı da 3600 civarı. Cr6se ardından prusa derim. 3v2 tavsiye etmiyorum açıkçası, çok uğraştırıyor. Satmanın direğinden döndüm saç baş yolduruyor.

hocam eger duzgun bir makine istiyorsan creality yi unutacaksin, 3d print dunyasinda bu cin isi markalar bitmek bilmeyen bir dongu istersen en pahali modelini al birsey degismez. makineyi al tek basinasin bitti..

tabi soyle bir durumda var ender 3 e iyi ayar cekersen 2000 dolarlik makine kadar kaliteli basar ona lafim yok yani ortada bir sihir yok sonucta plastik eritip kat kat bindiriyosun ama iste tum ayrintilar uzaktan gozukmeyen detaylarda...

• orhanyor kullanıcısına yanıt

Benim demeye çalıştığım crealitynin en düzgün ve alınabilir cihazı ender3 değil cr6. Günün sonunda çin malı ama en alınası cihaz bu.

simdi fiyatina baktim, fiyatini bilmiyordum ama 400 dolar demisler saka gibi :) ender 3 un suslu haline biraz fazla olmus 250 falan olsa olabilir aslinda.

Endere bltouch, çift z, sensör vs takınca aynı paraya geliyor zaten üstüne uğraşması da var. Üstelik az da olsa daha büyük baskı alanı da var.

cr6 se ye bakinca ender 3 e yapabilecegim seylerin aynisina yine ihtiyac oldugunu goruyorum birinde start cizgisi 200 dolar otekiden 400. cr6 se deki leveling sistemi sadece cam tablaya uygun olaki daha iyi olan PEI yatak vs alirsan o leveling sistemini unutman gerek o sebeple o ozellik benim gozumde etkisiz eleman.. hic olmazsa BL touch taksalarmis bari piyasada kabul goren her yataga uyan bir sistem olurdu. Baski alani piyasada 220x220 altin standart olmasinin bir sebebi var insanlar bu alani bile kullanmiyor. gercekten buyuk alana ihtiyaci olanlar icin 350 400mm gibi yatakli olanlar var ki cogu zaman modellerin tek parcadan ziyade parcalanarak basimlari daha uygun oluyor ozellikle fonksiyonel parcalarda. mesele eger print farmsa yani en az 5-10 tane printer 7/24 e yakin caliasacaksa ozaman tabi artik tabla buyuklugu/printer fiyati oranina bakmakta fayda var cunku o alanda gordugum kadariyla tabla olabildigince dolduruluyor.

geriye elle tutulur fark olarak bir tek cift z kaliyor onunda ender 3 e maliyeti 40 dolar ama ustune daha iyi bir yatak + bl touch + extruder + omurluk bir hotend ile makina cr6 fiyat seviyesine gelir ve o noktada cr6 se anca arkasindan tozunu supurur.

• iyi akşamlar arkadaşlar sonunda ender 3 pro v4.2.7 anakartı kargosu elime ulaştı cihaza taktım efsane birşey resmen ses diye birşey yok sadece fan sesini duyabiliyorum açıkçası daha alışamadım sanki beklemede durmuş gibi çalışıyor.|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 

• 3d print dizaynda toleranslar çok önemli ama bir okadarda zaman alıyor. 3 çeşit vida, 2 çeşit potansiyometre, 2 çeşit rulman saatlerimi aldı valla.
    Şuana kadarki bulgularıma göre vidaların üstüne 0.05mm rulmanlarında üstüne 0.03mm ekleyince iyi oluyor yalnız bu ayarlar PLA ile olanlar, ABS te parça soğuduğunda bir miktar küçülme yaptığından bu rakamlar biraz daha büyük olmalı.

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

• Dün şu filament filtresini bastım hiç kullanmamıştım ama mantıklı geldi çünkü küçük partiküller nozzleda birikim yapıp kaliteyi etkileyebilir. Basımı çok kolay, içine mutfak süngeri yada benzeri birlerden bir parça koparıp koyunca işlem tamam.

https://www.thingiverse.com/thing:1692395

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

işte printer kalitesi farkı |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 

bende bastım bundan dönmedi yapıştı birbirine üstüne kapatamadım

• 
Sayfa: önceki 318319320321322
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.