Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (270. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.921
Cevap
191
Favori
287.822
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 268269270271272
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, ender 3 ile baskı alırken katmanlarda eksiklik oluyor, çeşitli şeyler denedim ancak düzelme olmadı. Fotoğrafını ekliyorum bilgisi olan arkadaşlarımın yardımını bekliyorum. Son sürüm Cura kullanıyorum, profil olarak youtube da chep kanalının paylaştığı 0.12 profilini kullanıyorum.

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eraykarataş -- 24 Ocak 2019; 22:25:30 >

• alfawise u20 yazıcının şimdi montajını bitirdim ama z ekseni hareket etmiyor arkadaşlar motor çalışıyor ve mili dönderiyor ancak sağ taraf yani milin olmadığı yer hareket etmiyor bu da motoru zorluyor ve mil diş atlıyor tekerlekleri gevşettim ancak hala hareket yok tecrübeli arkadaşların yardımını bekliyorum

edit:
    fazladan vida varmış kanalın içinde olduğu için görememişim sökünce düzeldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NocHe -- 25 Ocak 2019; 17:22:23 >
  • Heysenfatih H kullanıcısına yanıt
    Selamlar, eksen baskı başlarında da kayıyor mu yoksa belirli bir süreden sonra mı kayıyor ?
  • eraykarataş kullanıcısına yanıt
    Cura da dilimleme sonrasında Layers sekmesi altında modeli doğru görebiliyor musunuz ? Eğer doğru görüyorsanız filament makarasının rahat bir şekilde döndüğünden emin olun, zorlandığı ve çekemediği yerde bu tip problemler yaşanabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuforhan

Selamlar, eksen baskı başlarında da kayıyor mu yoksa belirli bir süreden sonra mı kayıyor ?
    Baskı ortasında yada sonlara doğru kayıyor.
  • |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

Böyle bir sorunum var oda sıcaklığından zannediyordum ancak içinde gelen gcode dosyasını denediğimde sorun yok

Cura ayarlarında sorun var galiba yazıcı Alfawise u20

• Heysenfatih H kullanıcısına yanıt
    Eğer başlangıç dışında bir yerlerde eksen kayıyorsa öncelikle sürücü akım ayarlarını kontrol edin. Hangi eksende kayma varsa o eksenin motor ve sürücü ısısını kontrol ederek, eğer ısı fazlasıyla yüksek ise akımı düşürün. Sürücüler üzerine sürekli çalışacak vaziyette fan koyun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuforhan

Eğer başlangıç dışında bir yerlerde eksen kayıyorsa öncelikle sürücü akım ayarlarını kontrol edin. Hangi eksende kayma varsa o eksenin motor ve sürücü ısısını kontrol ederek, eğer ısı fazlasıyla yüksek ise akımı düşürün. Sürücüler üzerine sürekli çalışacak vaziyette fan koyun.
    Akım ayarlarını onlarca mez ayarladım. Genelde baskı süresi 20 dakikayı aşınca kayma yapıyor. sürücülerde öyle aşırı bir ısınma yok fakat motorlar süre uzayınca ısınıyor ve kayma yapıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Heysenfatih -- 26 Ocak 2019; 13:40:23 >
  • yusuforhan kullanıcısına yanıt
    Evet cura layer sekmesinde doğru gözüküyor, filamenti rahat çektiğinden emin olarak deneyeceğim, teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: NocHe

Böyle bir sorunum var oda sıcaklığından zannediyordum ancak içinde gelen gcode dosyasını denediğimde sorun yok

Cura ayarlarında sorun var galiba yazıcı Alfawise u20
    Curaya yazıcı eklerken filamenti 1.75 seçmeme rağmen kontrol ettiğimde 2.85 midir nedir ona geçmiş aynı sorunu yaşayan varsa filament ayarını kontrol etsin

Sormak istediğim bir konu daha var. Baskıyı bittikten sonra camdan kazımakta zorlanıyorum ve kendi camının tırtıklı yüzeyi bozulmaya başladı daha kolay çıkarmanın yolu nedir? Folyo ya da a4 kağıt üzerine baskı yapsam yatak sıcaklığını kapatıp nasıl olur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NocHe -- 28 Ocak 2019; 19:6:50 >

• Arkadaşlar şöyle son sayfalara hızlıca bir göz attım.
    Sürekli aynı şeyler tekrar ediyor kısır döngü şeklinde.
    Hiç kimse arama yapma, araştırma yapma girişiminde bulunmuyor.
    Yardımsever arkadaşlardan ricam; eğer sorulan sorular/sorunlar daha önceden çözüldüyse lütfen cevap vermeyin.
    Bir zahmet konu içerisinden arayıp bulsunlar. Aynı zamanda aşağıdaki linke yönlendirebilirsiniz.

Hem ayrıca ben "3D Yazıcı Baskı Kalitesi Sorun Giderme Kılavuzu" paylaşım yaptım.
    Karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar ve çözümleri orada liste halinde mevcut.

Yeniden paylaşıyorum;

3D Yazıcı Baskı Kalitesi Sorun Giderme Kılavuzu

Kolay gelsin..

• Arkadaşlar pla ile yazdığım iki ürünü birbirine ne ile yapıştırabilirim. 502 denen meret yapıştırmıyyor

• Uygun Toplu filament alınabilecek bir adres var midir?
  • cumuut C kullanıcısına yanıt
    PowerABS filament almak isterseniz toplu alımda yardımcı olabilirim.
  • Merhaba arkadaşlar,

Kendi uğraşmalarım sonucunda yapmış olduğum yazıcının son noktasına kadar geldim ancak yazılım konusunda sıkıntı yaşıyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.

Yazıcı bütün eksenleri home'a gönderdiğimde gayet güzel gidiyor burada sorun yok. Ancak simplfy üzerinden parça basması için gönderdiğimde video da göreceğiniz gibi (https://www.youtube.com/watch?v=9T8ZYaQL4SI) Tabla ve Nozzle'ı ısıttıktan sonra X, Y ve Z eksenlerinde kendisini sıfırlıyor ve daha sonra Z ekseninde aşağıya doğru iniyor. Son ana kadar bekliyorum ancak herhangi bir yerde durmuyor. Bunu ne amaçla yaptıgını anlayamıyorum. Benim düşüncem yazıcı ayarları tabla hareketli olarak değilde sanki nozzle Z ekseninde hareket ediyormuş gibi algılıyor ama bunu nasıl tersine çevirebilirim bilmiyorum. Marlin üzerinden ve Simplfy üzerinden bir çok ayarı değiştirerek tekrar tekrar denemelerde bulundum ancak bir sonuca varamadım. Bu konuda bilgili arkadaşların yardımı benim için çok önemli olacaktır. Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim.

Kısaca yazıcımdan bahsedeyim. Core XY mantığında çalışıyor. Z ekseninde tabla hareketli.

Kullandığım kart MKS GEN L V1.0

Motor sürücüsü A4988

Resimlerde ki gibi ayarlar kullanıyorum. Burada Z min kullanmayı denedim. Bu seferde Z min endstop çalışmasına rağmen durdurmuyor.

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

• quote:

Orijinalden alıntı: eraykarataş

Arkadaşlar merhaba, ender 3 ile baskı alırken katmanlarda eksiklik oluyor, çeşitli şeyler denedim ancak düzelme olmadı. Fotoğrafını ekliyorum bilgisi olan arkadaşlarımın yardımını bekliyorum. Son sürüm Cura kullanıyorum, profil olarak youtube da chep kanalının paylaştığı 0.12 profilini kullanıyorum.

belliki extrusionda probleminiz var bende de ender 3 var buna benzer problemlerim oldu. birincisi filament makaradan rahat birsekilde bir yere takilmadan geliyor mu ona bakin daha sonra ender 3 un filamentin girdigi elle sikilan mandal bir cok siteye konu oldu yeterli gucte baski yapamiyor ve filamentin ilerlemesini saglayan dislide biraz kirliyse sektirebiliyor. oncelikle o disliyi hep kontrol edin ufak bir firca ile dislerin arasindaki filament kalintilarini duzenli temizleyin. orasi temizse mandali iki ucu arasinda birseyler sikistirip baskiyi arttirmaniz gerek. thingiverse te bunun icin modeller vardi ama ben araya katlayarak kalin karton sikistirdim cok iyi tutuyor. cunku baski cok fazla olursa bu seferde filament hic hareket etmez ona dikkat edin. son care nozzle i degistirin ben yine boyle underextrusion problemiyle bogusurken denemedigim sey kalmadi nozzle i degistirdim hersey ilk gunku kaliteye dondu. birde simplify3D programini kullaniyorum bence cura dan cok daha iyi bir program.

@acu540
    CA glue deneyebilirsiniz sanirim turkiyede japon yapistiricisi diye gecer yada en iyisi cift komponentli epoxy

• Z min endstopun çalışmasını sağlayabilirsem sorunu çözebilirim diye düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi guardian80 -- 13 Şubat 2019; 8:56:51 >
  • İyi günler yazıcıma mks gen L anakart ve tmc2208 sürücüler ekledim x ve y ekseni düzgün çalışıyor fakat z ekseni motorları gürültülü çalışıyorlar çok hızlı dönüyorlar motorlar nema 17 yardımcı olabilcek varmı acaba teşekkürler
  • StoneBakerMan S kullanıcısına yanıt
    Merhaba, Tmc2208 sürücülerin motor amperine göre ayarlanması gerekiyor. Sanırım bu ayarı yapmamışsınız. İnternette bununla ilgili videolara ulaşabilirsiniz. Bunun için multimetre ye ihtiyacınız olacak.
  • 
Sayfa: önceki 268269270271272
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.