Şimdi Ara

3630qm TURBO BOOST STABİL DEĞİL YARDIMM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
750
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • LENOVO Z580 laptobuma i7-3630qm işlemci taktım. Daha önce i5-3210m vardı. AIDA64 Stres testinde i5 tam yük altında max68-73 C idi ve3.1 ghz de stabil çalışıyordu.

3630qm de ise tam yükte turbo boost aktif olmuyor. maksimum 2.4 ghz de stabil kalıyor. Bazen 3.2 ye çıkıyor ama çok kısa bir süreliğine. işlemci sıcaklığı max 83 C de ve 70-75 arası geziyor ama 2.4 ghz de 70 lerde geziyor stabil 3.2 de kalsa 90-100 vurur herhalde Şimdi ben sorunu anlayamadım. neden tam kapasite kullandırtmıyor.
    3DMARK testlerinde korkunç sonuç aldım ofis pc lerinden biraz fazla puan aldı çözümü bilen arkadaşlar lütfen yardım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi risedx -- 4 Kasım 2013; 14:40:40 >

• risedx R kullanıcısına yanıt
    İ7 i5'e nazaran güçlü bir işlemci turbo boostu her zaman çalıştırmaz çok ağır uygulamalar kullanmalısınız bencmark testlerinde işlemciyi stres testine tabi tutuğunda turbo tavan yapabilir her zaman turbo çalışmaz tavan yapma işi i5'te daha çok olur.Msconfig'de önyükleme bölümünde gelişmiş seçeneklerde kaç çekirdek görünüyor 8 olması lazım.
  • Cengaver53 C kullanıcısına yanıt
    Cevap için teşekkürler ama benim amacım zaten işlemciği tam yük altnda turbo boost un devreye girmesini sağlamaktı. Sanırım bu normal laptoplar için pek mümkün görünmüyor çünkü Turbo Boost un devreye girmesi için ideal sıcaklık gerekiyormuş işlemci 75-80 lerde dolaştığı için devreye girmiyor ve sabit 2.4 ghz de kalıyor dün 3dmax ile de denedim 2.4 ghz nin üstüne çıkmadı işlemci de max 83 derecedeydi. Msconfig de 8 çekirdek seçeneğiini de denedim yine aynı sonuç madem bizbu özellği kullanamıycaz sadece pencere açarken v.s de turbo devreye giriyorsa çok saçma bir şey kanımca.
  • Konuyu hortlatacağım ama aynı sorun bendede mevcut .

Laptop aldım i57300hq 2.50 ghz turbo boost ile 3.50 ghz ama stres testine sokunca ısı yükseldikçe frekans düşümü oluyor . Ortalama 3.05 ghz de çalışıyor bazen 2.90 ghz oluyor falkan bunun sebebi ne 2 bios güncellemesi geldi ama düzelmedi .
  • İşlemci yük altında sınırlandırıldığı 45w sınırını geçmemek için frekansı düşürüyor. Bahsedilen turbo hızları tek çekirdek kullanımı için geçerlidir genelde.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.