Şimdi Ara

345 PARABOL YORUM SORUSU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
2
Favori
1.175
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dostlar hayırlı aksamlar 7.soruda nasıl yorum yaptığımızı ve neden tepe noktasının 3 olamayacağını (cevap seçeneği öyle gösteriyor ) 8.sorudada turevden nasıl yapabileceğimizi gösterir misiniz 345 PARABOL YORUM SORUSU 345 PARABOL YORUM SORUSU

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Hocam a ve b mi hic emin degilim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Up 1.soru hiçbirnden emin olamadım yapan varsa atsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fenelony -- 26 Mayıs 2020; 22:52:35 >
  • Halil_asd H kullanıcısına yanıt
    7.soru C
    8.soru B

• Up

• 2. soruda çizilen teğetin eğimi türevle 0 çıkıyor 345 PARABOL YORUM SORUSU
  • jiijii kullanıcısına yanıt
    Hocam çok teşekkürler bu sene türev soramadiklari için belki bu şekilde sorabilirler diye düşündüm o yüzden özellikle sordum ,peki ilk soruyla ilgili herhangi bir fikriniz varmı

• Hocam 2. soru için yorum yaparak eğer ax+b şeklinde doğru tepe noktalarından geçiyor ve teğetse o zaman k değerleri aynı olmak zorunda. O zaman düşündüğümüzde

1)T[3,-8]
    2-)T[-1,M-1]

geliyor k lar eşit olması için de m değeri -7 oluyor. Ek olarak zaten şekil olarak sizde çizmişsiniz fakat aklınıza gelmedi herhalde.
  • 1. soruda şöyle tepe noktası bu iki değerin arasında eğer öyle olmasaydı görüntü kümesi [f(3) ,f(11)] olurdu
    bu yüzden 3 den sonra 4 gelir tamsayı olarak 1. öncül doğru
    Tx in en büyük tam sayı değeri 10 dir 2. öcül yanlış
    3. öncülde de Ty minimum değer olmasaydı yine (f(3),f(11)] olurdu bu yüzden Ty nin x eksenin altında olması lazım
    o da ancak a>0 ile sağlanır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiijii -- 27 Mayıs 2020; 0:7:12 >
  • 7. soruda [Ty,f(11)] demiş yani f(11) tepe noktasının ordinatından büyük eğer a<0 olsa tepe noktası en büyük nokta olur zaten bu yüzden a<0 3. öncül kesinlikle doğru.

Ama 1. öncülü anlamadım ben mi gözden kaçırıyorum x^2-6x+9 koyun parabol yerine tepe noktası 3,0 olsun yine söylediği her şartı sağlar
  • parabolde türevle yapmak en mantıklısı zaman kazandırır
  • Nefret58 N kullanıcısına yanıt
    Hocam fakat k lara kesin olarak aynı diyemeyiz çünkü belki ikisinede tegettir ama eğimi vardır bu yüzden k lari farklı çıkabilir bu soruda turevle cozunce eğim sifir bulunuyor o yüzden eşit çıktı fakat başka türlüde olabilirdi

Hocam çözüm doğru ben de aynen böyle yaptım ama 2.öncülde ufak bir sürtüşmemiz var galiba Tx=7 olduğu zaman (3 ve 11'in tam ortalaması) f(3)=f(11) oluyor Tx'i apsiste daha da sağa kaydırırsak f(3)>f(11) oluyor ve aralıkta en büyük değer f(11) olmadığı için aralık sağlanmıyor bundan dolayı Tx en büyük 7 olması gerekir diye düşünüyorum.
  • Superational273 S kullanıcısına yanıt
    ben de ilk başta öyle düşündüm ama 3 le 11 parabolün kökü değil sadece bir parçası yüzden 11 e kadar gider bence bu arada 10 olması lazım yanlış yazmışım onu :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiijii -- 27 Mayıs 2020; 0:6:49 >
  • Hocam 345 in kendi çözümünde Tx en büyük 7 olabilir diyor sizin dediginiz gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: Burtazan

7. soruda [Ty,f(11)] demiş yani f(11) tepe noktasının ordinatından büyük eğer a<0 olsa tepe noktası en büyük nokta olur zaten bu yüzden a<0 3. öncül kesinlikle doğru.

Ama 1. öncülü anlamadım ben mi gözden kaçırıyorum x^2-6x+9 koyun parabol yerine tepe noktası 3,0 olsun yine söylediği her şartı sağlar
    +1
    Kökü olması gerekmiyor hocam Tx=7 doğrusu simetri ekseni olduğu için aynı görüntüye sahip olan her iki x değerinin aritmetik ortalamasına eşit olur a>0 iken Ty minimum değer olduğu için x değeri Tx'e ne kadar yakın olursa f(x) o kadar küçülüyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.