Şimdi Ara

3440x1440 çizim için tavsiye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1 seneye yakındır 34uc98 kullanıyorum. Gayet memnundum fakat çalındı. Sahibinden de 2. elini gördüm ama benden önce başkası aldı kaçırdım. Şimdi maksimum 3500 tl ye monitör bakıyorum. 30 inc ve üzeri kullananlardan tavsiye bekliyorum. Sadece 3d modellemede kullanılacak bir mönitör.

• Merhabalar bende bu monitöre bakıyordum ama kafam karıştı. Vatandaki örnek videoda titremeler vardı. Görevli bununla oyun oynanmaz dedi.

Sizin yorumlarını neler neden farklı bir cihaz bakıyorsunuz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: arastir

Merhabalar bende bu monitöre bakıyordum ama kafam karıştı. Vatandaki örnek videoda titremeler vardı. Görevli bununla oyun oynanmaz dedi.

34uc98 de oyun oynanmaz diye bir şey yok. Lol,cs,wow,knight,asta,pubg oynadım. Sorun yaşamadım. Vg248qe yi daha çok oyun için kullanıyorum. 34uc98 ile oyun oynamak yorucu oluyor ama bu bir gerçek. Bunun bir sebebi boyut. Ben oyun için değil çizim için arıyorum. İnternette 3900 tl ye 34uc98 var fakat güvenilir sitelerde 4500 liralarda bütçemi aşıyor. Belli bir fiyatın altında olan ürünlerinde zaten bellirli bir problem ile iade edilen ürünler olduğu aşikar. Şuanda kullandığım vg248qe de ölü piksel var ve iade edebilmek için çok uğraştım ama 3 ayın sonunda panel değişti. Bir daha böyle şeylerle uğraşmamak için güvenmediğim yerden almam. Oyun için başka monitör bakın 34uc98 oyun oynanmaz değil sadece oyun için bir gerekli konforu sağlıyacak bir mönitör değil. Vatan da makinada problem vardır 1 yıla yakın kullandım film ve çizim konusunda çok iyi performans verdi. Oyun için ise dediğim gibi çok daha iyi seviyede oyun monitorüm olduğu için o konforu vermedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: IOserI

quote:

Orijinalden alıntı: arastir

Merhabalar bende bu monitöre bakıyordum ama kafam karıştı. Vatandaki örnek videoda titremeler vardı. Görevli bununla oyun oynanmaz dedi.

34uc98 de oyun oynanmaz diye bir şey yok. Lol,cs,wow,knight,asta,pubg oynadım. Sorun yaşamadım. Vg248qe yi daha çok oyun için kullanıyorum. 34uc98 ile oyun oynamak yorucu oluyor ama bu bir gerçek. Bunun bir sebebi boyut. Ben oyun için değil çizim için arıyorum. İnternette 3900 tl ye 34uc98 var fakat güvenilir sitelerde 4500 liralarda bütçemi aşıyor. Belli bir fiyatın altında olan ürünlerinde zaten bellirli bir problem ile iade edilen ürünler olduğu aşikar. Şuanda kullandığım vg248qe de ölü piksel var ve iade edebilmek için çok uğraştım ama 3 ayın sonunda panel değişti. Bir daha böyle şeylerle uğraşmamak için güvenmediğim yerden almam. Oyun için başka monitör bakın 34uc98 oyun oynanmaz değil sadece oyun için bir gerekli konforu sağlıyacak bir mönitör değil. Vatan da makinada problem vardır 1 yıla yakın kullandım film ve çizim konusunda çok iyi performans verdi. Oyun için ise dediğim gibi çok daha iyi seviyede oyun monitorüm olduğu için o konforu vermedi.

Cevabınız için teşekkürler.

34 ekranlar evet oyun için biraz zorlayıcı gibi. Kafayı çok döndürmek gerekiyor curve olsa da ... Belkide daha karesel 28 29 ekranlara bakmak anlamlı olabilir sanırım.
    Çok oyun oynamıyorum hatta metin ve kod gibi işlerim çok yanyana olacak şekilde ekranı bölmek daha iyi olabilir bile ...

34uc98 diğer monitorlere bakınca biraz basık gibi geldi ... 34 inchlerde böyle bir durum var gerçi

Araştırmaya devam ediyorum.

• LC34F791WQNXZA neden düşünmüyorsunuz ? 4500 TL civarında fiyatı vatanda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: azazel85

LC34F791WQNXZA neden düşünmüyorsunuz ? 4500 TL civarında fiyatı vatanda.

Bütçe mi aşıyor. 4200 tl ye 34uc98 var onunla tek farkı hz olayı.
  • IOserI I kullanıcısına yanıt
    http://www.vatanbilgisayar.com/philips-40-bdm4037uw-00-4k-4ms-multiview-dp-port-va-curved-monitor.html

Öyleyse linkteki ürün de işinizi görebilir. 40 inch oluşu ve fiyat olarak diğer seçeneklerden ucuz oluşu bir artı.

Ama bu kadar büyük bir montiro kullanılır mı bilmiyorum. 16:9 formatında olduğu için yukarıya doğru da büyük.

Ben de kendim için araştırıyorum bu model ve Samsung u nçıkardığı 21:9 olan 34 ,inchlik model arasındayım.

Kullanımda rahatsız olmayacağımdan emin olsam 40 inch philipsi alırdım. Ben daha çok yazıyla uğraşıyorum ekrana sürekli bakıyorum.

Göz yorulmasın diye her iki monitorde de flicker free kullanılmış.

Samsung daha çekici gibi geliyor bana da. Ama fiyat olarak düşününce de Philip bir tık önde daha ucuz olduğu için.

• Göz yorulmasın diye her iki monitorde de flicker free kullanılmış.
  • quote:

https://www.google.com.tr/aclk?sa=l&ai=DChcSEwj689HYnInUAhWQHRgKHd4mC6kYABACGgJsZQ&sig=AOD64_2atw-skWMwJxLTIJAeasO400KApQ&ctype=5&q=&ved=0ahUKEwivsszYnInUAhUGhywKHfMbBh8QvhcIMQ&adurl=

2950 ye varmış. Bence bu monitor uygun gibi ihtiyacın için.

Böle sitelere güvenmiyorum. 400 tl daha ucuz diye şuanda kullandığım vg248qe almıştım geri iade edene kadar canım çıkmıştı. Ekranda çok fazla ölü pixel vardı. Şimdi bir adet var rahatsızlık vermiyor. BDM4037UW ye gelince ise baya araştırdım. Dezavantajları olarak beyaz dengesizliği mevcut. Monitör her alanda eşit beyazlığı veremiyor. Çoğu kişi ekranın alt kısımlarında ışık sızması olduğunu söylüyor ve problemli olduğundan değil monitörün kendisinin bu şekilde odluğundan bahsediyorlar. Ekran büyüklüğünden dolayı en az 70 cm ötede duramanız gerekiyor ki açısına göre doğru açıda durmak için buda çok büyük bir sayı. Kendi yaptırdğım geniş masam var ve 180x80 cm boyutu var. Monitörü en arkaya itsem bile oturuştan dolayı tahminim 65-60 cm den monitöre bakıcam buda baya problem yaratabilir. Monitörü asla ve asla oyun için kullanmamak gerekiyor felaket seviyede ghosting var. Beni ilgiren bir kısmı değil fakat açı bakış problemi yüzünden kararma ve beyazlama etkisi yaratıyor. Monitörü 1080p de test ettiklerinde sonuç muazzam fakat 4k da pixel şaşması denen durum var.

Kısaca fiyat ve sundukları olarak çok iyi görünsede aslında problemli bir monitör. Yazı için kullanacaksanız zaten bu saydıklarımın hepsi önemsiz. Tek dikkat edilmesi gereken 70cm olayı. Curvedların bir çok avantajı bulunsada merkez açı da oturmadığınız zaman gerçekten can sıkıcı durum yaratıyor.

Hala arayış içindeyim. 34uc98 den tekrar almak da istemiyorum aslında eskidi artık. Fakat durum da farklı birşey bulacağıma benzemiyor.

• IOserI I kullanıcısına yanıt
    Lg 34UC98 neden tekrar düşünmüyorsunuz ?
    Biraz araştırdım ve Samsung CF791 ile arasında pek bir fark yok gibi. Eğer fark yoksa Samsung neden bu kadar pahalı anlamadım.
    40 inch Philips olanın youtubeda kullanıcı incelemesi var ve masaüstü simgeleri çok küçük görünüyor. Ben avde 140 ekran tv ye bağladığımda o şekilde küçük görünüp çok göz yoruyordu. O zaman 40 inch de çok büyük bir ekran kullanmak için göz yorar demek ki. Samsung CF971 düşünüyorum ama onda da tek kaynak ile ekranı 4-6 parçaya ayırma yok sanırım. Asus da inceledim yazılım ile yapılıyormuş bu özellik tek kaynakta ama Samsung Türkiye bu özellik için birşey söylemiyor. Vatan Bilgisayar ise bu özellik yok diyor. Bu kadar pahalı bi monitorde bu kadar basit bir özelliğin olmaması da çok saçma. Hangi internet tarayıcı ile hangi sitede 34 ekrana tam kaplayabilirsin ki.

Lg 34uc98 ile Samsung CF971 arasındaki belirgin farklar ne onları bulmak lazım aslında. Bu yönde değerlendirebilirsin seçimini.

• quote:

Lg 34UC98 neden tekrar düşünmüyorsunuz ?
    Biraz araştırdım ve Samsung CF791 ile arasında pek bir fark yok gibi. Eğer fark yoksa Samsung neden bu kadar pahalı anlamadım.
    40 inch Philips olanın youtubeda kullanıcı incelemesi var ve masaüstü simgeleri çok küçük görünüyor. Ben avde 140 ekran tv ye bağladığımda o şekilde küçük görünüp çok göz yoruyordu. O zaman 40 inch de çok büyük bir ekran kullanmak için göz yorar demek ki. Samsung CF971 düşünüyorum ama onda da tek kaynak ile ekranı 4-6 parçaya ayırma yok sanırım. Asus da inceledim yazılım ile yapılıyormuş bu özellik tek kaynakta ama Samsung Türkiye bu özellik için birşey söylemiyor. Vatan Bilgisayar ise bu özellik yok diyor. Bu kadar pahalı bi monitorde bu kadar basit bir özelliğin olmaması da çok saçma. Hangi internet tarayıcı ile hangi sitede 34 ekrana tam kaplayabilirsin ki.

Lg 34uc98 ile Samsung CF971 arasındaki belirgin farklar ne onları bulmak lazım aslında. Bu yönde değerlendirebilirsin seçimini.

Dediğim gibi eskidi artık. Nereden baksanız 3-4 senelik monitör o. Cf971 ile aralarında aslında baya bir fark var. Fiyat farkı buradan doğuyor. Samsung dot teknolojisini kullanıyor ve 100hz. Dot teknolojisi sayesinde pixellerin karışma problemi yok netlik mükemmel seviyede. 100hz çok gerekli mi? değil aslında fakat bildiğiniz gibi monitörlerde 60 hz den sonrasında fiyat baya bir artıyor. 1080p monitörlerde hz o kadar fiyat farkı yaratmaz iken çözünürlük büyüdükçe hz fiyat farkı ok biniyor.

Split screen özelliği zaten yazılımsal bir durum. Hiç bir monitör onu kendi ayırmıyor. Bazı yazılımlar monitör ile uyumlu bazıları ise sadece bilgisayarın kendi özelliği oluyor. Yani şaun daki monitörünüz için bunun programını indirip kullanırsınız. 40 inc olanda split screen özelliği var ben biliyorum. Fakat maksimum 4 diye biliyorum. Ekran daki objelerin küçük olma olayı windows ayalarından yazı ölçekleri simge boyutları dosya kenarları gibi ayarlar ile ayarlamnız gerekiyor 2k dan osnra ki bütün monitörlerde.

• hz olayı sanırım sadece oyunlar için gerekiyor. Web sitelerinde gezinirken, film izlerken hz düşük de olsa yüksek de olsa farketmiyor. Peki siz çizim yaparken hz olayından etkileniyor musunuz ?

quantum dot teknolojisinin 4k teknolojisinden bi tık seviye geride olduğuna dair yazılar okudum. Ama öve öve bitirememişler bu teknolojiyi. Film izlerken belki faydası olur diye düşünüyorum. Oyunlarda çok faydası olabilir. Bu aşamada Samsung ve Philips monitoru kıyaslıyorum. Aradaki fiyat farkı gözle görülebilir seviyede bir fark yaratır mı acaba ?

Gözü yormaması bakımından düşünürsek ikisinde de bu teknoloji var. Günde 15 saat bilgisayar ekranının karşısında olan biri olarak ben bu özelliğe çok önem veriyorum. Ama iki marka arasında fark var mıdır bilemem. Aslında sadece bu teknoloji değil de diğer etkenler de gözü etkilior mu acaba ?

40 inch 16:9 ile 34 inch 21:9 arasında tabi ki görüş farklılıkları olacak. Biliyorsun ki youtube gibi pek çok site henüz 21:9 formatına geçmedi ve samsung da internet üzerinden birşey izlerken ekranın sağında ve solunda siyah şeritle çıkıyor, tam ekran izleme deneyimi yaşayamıyorsun. Ama yakın bi gelecekte tabi ki de 21:9 formatı en çok istenilen özellik olacak.

Aşağıdan yukarıya yükseklik olarak 40 inch 16:9 formatı sürekli aşağı yukarı bakmaya neden olacaktır. Yakın bir mesafede oturunca sorun olabilir. Ama sen çizim için düşünüyorsun daha geniş ekran senin daha çok işini görecektir ancak beyaz renginin dengesizliğindne bahsetmişsin bu yüzden sen direk eledin sanırım bu modeli.

Ben eş zamanlı fazla ekran açıp borsayı takip edeceğim ve günlük webdeki işlerimi yapacağım. Bu yüzden gözü yormayan kaliteli bir monitor arıyorum. Sendeki gibi çizim yapıyor olsaydım bende 40 inch olanı elerdim. Çok araştırdım her yere baktım ama en uygun Samsung 34 inch bu cizhaz var.

Bir de Asus un 34 inchh olan quantum dot modeli var ama o da aşırı pahalı bence ve gereksiz.

• Hz-fps ilişkisi başka birşey. Normalde monitör ne kadar az titreme hissettirirse o kadar az göz yorar. Bu konuda 60hz normal seviyedir. Daha yüksek hzler daha az titreme yapsr fakat biz göremeyiz ama göz bunu fark eder.

Dot teknolojisi en iyi anlamanın yolu painttir. Bir resimi açtığında aşırı büyültürsen renklerin birbirine geçişlerde pixellerde tonlama farkı görürsün. Dot teknolojisi sayesinde monitörde oluşması gereken bu renk geçişleri kesinleştiriliyor. Netlik kazandırılıyor. 4k çok yüksek bir çözünürlük burada arttık ekrankartları destek veremiyor daha o kadar gelişmediler. Yazılımsal açıdan destek ile bunu çzöüyorlar.

Samsung un monitörü bütün aksesuarlar ile donatılmış bir araba gibi düşün. Philips ise boş hali. Aslında iki monitör birbirinden çok farklı. Samsung ile karşılaştırmak doğru olmaz. Samsung un monitörü baya üst seviye.

Ekran oranları çok dert edilecek bir durum değil aslında. Yani son konuşulacak konular arasında geliyor. Ben asla 34uc98 de bir programı tam ekran açmadım. 3-4 program aynı anda açık olduğu için kendim oranlıyordum. Kabul etmek gerekir ama hiç bir film veya websiteyi oranlıysmıyor. En basitinden facebook tam ekranın ordansından aşağıya doğru yazılar geçiyor sağ ve sol tarafları bomboş :D

Beyaz dengesizliği benim için problem değil. Ben render almıyırum sadece modelleme yapıyorum. Renk filan benim ihtiyaçım değil. 40" bir monitörün 178 derece açısı ile 70-80 cm öteden bakmak gerekiyor. Böyle bir alana sahip değilim. Ki bu rakamlar minumumları. Samsungda ise 130 derece doluğundan minumum 40 cm yeterli bir uzaklık.

Borsa ben takip ediyordum 34uc98 ile aynı anda görünebilir şekilde 12 adet grafik açıyordum aynı anda. Hepside okunabilir düzeyde oluyordu. İnce kenarlı 60hz üzeri 2-3 monitör alıp birleştirirsen daha faydalı olur borsa için.

• Cf971 ile ilgili titreme v.b. problemlerden bahseden ve hatta iade eden kişilerin yorumlarını okudum.
    Fiyatlar oldukça yüksek bunu bir kenara birakırsak Cf971 titreme v.b. problemleri nedeniyle 34uc98 'den geriye kalıyor ...

Ayrıca belirttiğiniz gibi çok büyük bir monitoru kullanmakta zor. Sonuçta sürekli full ekran oyun oynamıyoruz

Bir diğer konu 34 ekranlar basık gibi geliyor.

28" daha karesel ekranlar daha iyi olabilir, yine yüksek çözünürlüklü olmak kaydıyla. pb328q veya pb328q olabilir en fazla belki ...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.