Şimdi Ara

3000TL'lik Sistem Önerisi (Monitör dahil değil)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bütçem başlıkta da yazdığım gibi 3000TL, 500TL daha koyabilirim ancak o da olmasa iyi olur. Şimdilik düşündüğüm aşağıdaki şekilde ancak üzerine daha kasa gelecek, bu da bütçemi zorluyor bunların yerine neleri kullanırsam daha hesaplı olur?

İşlemci: AMD Ryzen 5 1500X (i5-7500 arasında kararsızdım bunda, ama alternatiflere açığım)
    Ekran Kartı: Gtx 1050 Ti
    Anakart: -
    Bellek: Corsair Vengeance LPX 16GB (2X8) 3000Mhz
    Sabit Disk: Seagate Barracuda 3.5" 1TB 7200RPM
    Kasa: -

• R3 1200 1060 6GB'ı rahatlıkla besleyecektir ve bir darboğaz söz konusu olmayacaktır. R3 1200'ü yanında gelen stok Wraith soğutucu ile overclock edebilirsiniz rahatça, çok sessiz ve güzel soğutan bir soğutucu Wraith serisi. İntel'e yönelmenizi önermiyorum, 1151P soketin ölü olması, çekirdek sayısının azlığı vs vs. gibi nedenlerden. Bilgisayarı ne için topluyorsunuz? Render mı oyun mu?

http://prntscr.com/hl9rf5 Oyun için ise şöyle bir sisteme yönelebilirsiniz.
  • Michael Townley kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler, oyun için topluyorum. Attığınız sistem güzel ancak belleği 16 gb istiyorum, bu kısımda yine bütçem zorlanıyor. Ya işlemci ya da ekran kartından kısmak zorundayım sanırım.
  • Fırsat varken 1060 almanızı öneririm. İlerde kur artarsa 1060 fiyatına 1050 Ti görmeye başlayacağız. İndirim kovalayın yakaldığınız an 1500 bandından 1060 kaparsınız bir tane 6 gblık. İşlemci olarak tamamen size kalmış 1500x te iyidir i5 7500'te. Ben olsam intel alırdım ama dediğim gibi sizin tercihiniz.
  • Aranyhid kullanıcısına yanıt
    16GB istiyorsanız maalesef bütçeyi aşacaksınız, oyun için İşlemci ve Ekran Kartı daha önemli RAMden.
  • Rami 8'e düşürün.
  • Hocam hangi siteden topladınız o sistemi yardımcı olabilir misiniz ?

• İşlemci ve ekran kartını o belirttiklerinizden alıp, aaa oyunları full detayda oynayamazsınız, dolayısıyla ram kullanımız da 8 gb'ı geçmez. Ram'i 8 e düşürün. 3000mhz rame fazladan para vermeyin, üst sınıf bileşenler almıyorsunuz sonuçda, 2400mhz ram yeterli olacaktır. 7.nesil intel almak saçmalık olur. i5 8400 ideal, ancak z serisi anakart alıp k serisi olmayan bir işlemci takmak ayrı bir ahmaklık olur.

İntelin düşük bütçeli çipsetlerini (b150/b250 gibi) veya ryzenin yeni serisini bekleyin.

İlla ki hemem toplayacaksanız ryzen 1600 + b350 + 8gb 2400mhz ram ve 6gb 1060 alacak şekilde bütçenizi ayarlamanızı tavsiye ederim. Bu bileşenlerin altına 3000 tl vermek bana kalırsa parayı çar çur etmek olur.

Şayet ben yeriniz de olsam, 3bin TL'yi şuan çar çur etmez, bir kaç ay daha beklerdim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aeryn kullanıcısına yanıt
    Sinerji.gen.tr'den topladım.
  • Sağ olun tüm cevaplar için. Düşününce 16gb mantıksız geldi bana da, 8gb'ın üstüne sonradan ekleyebilirim sonuçta. Ram'i özellikle 3000mhz seçmedim, indirimdeydi ve fiyatı daha düşük mhzlerle aynıydı, o çok önemli değil o yüzden.
    Kafamda iki seçenek oluştu, biri Ryzen 3 1200 + 1060 6gb veya Ryzen 5 1500x/1600 + Gtx 1050 Ti. Ancak 1060'ı tavsiye ediyorsunuz sanırım o yüzden ilk seçenek daha olası şimdilik.

@CodyTravers Bütçeyi 4000 yapıp böyle bir sistem de alabilirim -o imkanım var- ama beni düşündüren şey 1000 daha az verip beni yine en azından 2-3 sene idare edecek bir sistem kurabilir miyim? Yani Ryzen 3 1200 de beni idare etmez mi? Geleceğe yönelik etmeyebilir ama sonuçta her bilgisayarın ömrü en fazla 4-5 sene, durmadan gelişiyor teknoloji. Kalan 1000Tl ile de iyi bir mause, klavye, kulaklık falan alabilirim. Birde sizin dediğiniz türde bir sistem alırsam Ryzen 1500X/1600 ne kadar fark oluşturur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aranyhid -- 10 Aralık 2017; 12:26:55 >

• Ryzen 1200 alırsanız ilerde muhakkak işlemci güncellemeyi göze alın bence.

Ryzen 1200 oyunlarda g4560 ile hemen hemen aynı, i3 7100 dan geride olan bir işlemci. En nihayetinde yeni ryzen serisinin, en düşük işlemcisi. Kaldı ki her ne kadar sentetik testlerde gpuyu besliyor gibi görülsede, bana kalırsa Ryzen 1200 6gb 1060 ı besleyemez.

Işlemciyi ryzen tarafında 1600 in altına indirmeyin. Ryzen 1600 uzun süre sizi çok rahat idare eder.

İlk mesajım da dediğim gibi, ya intelin düşük bütçeli çipsetlerini bekleyin, yada yeni nesil Ryzen işlemcileri.

İlla ki beklemeden alıcaksanız, Ryzen 1600 / İntel 8400 ve gtx 1060 6gb altına inmeyin.

Sizinde belirttiğiniz gibi, 4-5 sene değiştirmeden pc kullanan insanlarız, ya upgrade edilebilir olan am4 soketi seçip ileride işlemci güncellemeyi göze alarak kasa toplicaksiniz, yada benim gibi biraz daha bekliceksiniz.

Ben şahsen Ryzenlerin yeni serisini görmeden sistem toplamayacağım. O zamana dek uygun fiyatlı intel anakartlar da piyasa çıkar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.