Şimdi Ara

3000 TL'lik OYUN BİLGİSAYARI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
684
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar, yaklaşık (100+/-) 3000 TL'lik bir bütçe var monitör dahil bir oyun bilgisayarı toplamak istiyorum. Önerileriniz için teşekkürler

• Msi h110m pro vd ana kart
    Intel pentium g4560. Yalniz ana karta bios update gerekecek bu islemciyi takmak icin. Onun icin de 6. Nesil bi islemci takilmasi lazim. Baska bir yolu var mi bilmiyorum. Ana karti kalici ve saglam isterseniz msi b250m bazooka alinabilir. Bios update ihtiyaci da olmaz bunda.

Gtx 1050ti tek fanli ufak ucuz modellerden.

8gb 2400 mhz cl15 bir bellek

400 500 watt civari duzgun bir marka psu. Ilerde guclu parcalar takarim diyorsaniz 600 watt da alinabilir.

Dark hexagon veya muadili bir kasa

Wd caviar blue veya seagate barracuda 7200 rpm 64 mb onbellekli kac gb isterseniz o kadar hdd

Ssd sonra alirsiniz.

Monitor bu seviyede artik 1080p 5ms dvi cikisli en ucuz ne varsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 7 Şubat 2017; 12:29:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaganiskowf42

Msi h110m pro vd ana kart
    Intel pentium g4560. Yalniz ana karta bios update gerekecek bu islemciyi takmak icin. Onun icin de 6. Nesil bi islemci takilmasi lazim. Baska bir yolu var mi bilmiyorum. Ana karti kalici ve saglam isterseniz msi b250m bazooka alinabilir. Bios update ihtiyaci da olmaz bunda.

Gtx 1050ti tek fanli ufak ucuz modellerden.

8gb 2400 mhz cl15 bir bellek

400 500 watt civari duzgun bir marka psu. Ilerde guclu parcalar takarim diyorsaniz 600 watt da alinabilir.

Dark hexagon veya muadili bir kasa

Wd caviar blue veya seagate barracuda 7200 rpm 64 mb onbellekli kac gb isterseniz o kadar hdd

Ssd sonra alirsiniz.

Monitor bu seviyede artik 1080p 5ms dvi cikisli en ucuz ne varsa.

işlemci i5 6400 ile çok farkı varmıdır g4560 ın oyun performansı arasında

• Hocam kolay gelsin cogu kişiye bu sistemi önerdim cogu kiside topladı gayet beğendiler.

İŞLEMCİ:i3 6098p 513tl Gayet güzel bir işlemci hiç sıkıntı cıkarmaz ilerde yükseltirsinde

Anakart:Msi b150m bazooka 433tl cok sağlam anakart hocam bendede bu var fiyatına göre cok iyi

EKRAN KARTI:Asus GeForce GTX1050 Ti 4gb 830 TL Hocam rx 470 ile karşılaştırılıyor rx 470 daha iyi ama tam f/p ürünü buda

Hard Disk: Toshiba 500gb istersen sen başka bi tane bulabilirsin 213 tl

Ssd: Samsung 120gb 750 evo 256 TL

Ram: kingston hyperx 2133mhz 8gb ram 275 tl

Monitör: Asus 21.5 1ms VP228TE FULL HD monitör cok iyi hocambendede var gerçekten fiyatına göre cok güzel

power supply: Thermaltake 600 w 250 tl felan

Vatan bilgisayardan topladım dahada ucuza başka yerden bulabilirsin eğer daha ucuza bulursan işlemcini i3 6100 ile degisebilirsin ama bu sistem cok iyi işler başarır.

TOPLAM: 3300 TL tuttu vatanda yardımım dokunduysa ne mutlu bana :) Hocam senin dedigini biraz aştı istersen ram i düşürebilirsin sonra bi 4 daha alabilirsn yada ssd yi sonra alırsın parcalar gayet güzel işini görürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokhan7721 -- 8 Şubat 2017; 19:37:36 >

• Destny kullanıcısına yanıt
    Var tabii ki fark. Ha 3 kati fiyati edecek bir fark kesinlikle degil ama var. Ama 1050ti ekran kartiyla o fark ortaya cikmayacaktir. Yukaridaki arkadasin yazdigi sistemi islemciyi yine g4560 yapip kullanabilirsiniz. Cunku 6098p ile neredeyse ayni gucteler. Ama ciddi bir fiyat farki var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 9 Şubat 2017; 2:0:42 >
  • Her şey ekran kartında bitmiyor ki, bugün bir çok oyun işlemciyide kullanıyor. Neye dayanarak 1050ti ile bu performansı kapattığını söylermisiniz?

bana kalırsa bu kadar ucuz işlemci ve bu kadar pahalı ekran kartı yersiz olmuş her sistem dengeli kurulmalı
  • 1050ti için i5 aliyorsaniz paraniza yazik olmuş. 500 600 lira tasarruf edip sadece 2 3 fps kaybetmek sizce anlamsizsa siz i5 alın. Ekran karti tam besleniyorsa isterseniz 7700k takip overclocklayin fark 60 i 65 yapmaktan oteye geçmeyecektir. Neredeyse her oyun için de bu böyledir. Neredeyseyi de bilmedigim bir istisna anormal oyun varsa diye dedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 9 Şubat 2017; 15:47:20 >
  • Ben haklıyım vb demedim belki siz haklısınızdır kaynağınızı sordum, neye dayanarak yani?

Birde 2 işlemci arasındaki ömür ne kadar? bu seneki oyunları kaldırıyor belki ama seneye çıkacak olanları kaldıracak mı? yada işlemcinin gücü bir video işlemeye vb yetiyor mu?
  • Kaynak, meraklisi oldugumdan izledigim ve okudugum birsuru video ve yazi. Oturup da iki islemciyi iki pc ye kurup karsilastirmadim ama mantigini biliyorum. Ekran karti ve islemci beraber calismazlar. Yani ikisinin işi ortak değil. Ekran karti sadece grafik işlemekten sorumludur. İşlemci de yapay zekadir algoritmalardir cisimlerin pozisyonlariydi hareketleriydi vesaire matematiksel hesaplamalar. Bu yüzden işlemciyi ne kadar iyi alirsaniz alin anca matematiksek hesaplamalari hizlandirirsiniz. Çok az bir katkisi olur tabii ama grafiği işleme kismi komple ekran kartinda olacağından ekran karti darboğazi olacaktir. Yani ekran kartinin limitine takilirsiniz. Işlemci 100 fps verebilir konumdayken ekran karti 50 fps i geçemediği için 50 alirsiniz. Ömür açisindan iki islemci arasinda fark olmaz. Yani biri 5 yilda diğeri 10 yilda bozulacak diye bir şey yok. Ama işlemciye çok yük veren oyunlarda işlemci darboğazinda kalma ihtimali olabilir. G4560 1050ti ı besler ama aslında bazı oyunlarda neredeyse ucu ucuna besler. Gelecekteki oyunlarda ekran kartina dusen yuk cok artmaz da islemciye olan artarsa genel olarak. O zaman dengeler bozulabilir ki bu biraz zor bir ihtimal. Bugün için bir sikinti yok. Video işlemeden kasit ne bilmiyorum ama profesyonel işlerse ona ne i3 ne i5 dayanir. Bu arada fiyat olarak kiyaslayinca sanki çok giriş seviyesi gibi görünüyor göze ama aslinda g4560 in guncel i3 lerden çok bir farki yok. G4600 ve 4620 zaten bildiğin i3. Fiyatina gore performansi çok yüksek sadece ondan kafa karistiriyor biraz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 9 Şubat 2017; 16:14:48 >

• Profesyonel video işlerinden bahsetmiyor yoksa 2side dayanmaz tabi ki, ancak adam atıyorum youtube'a 20dakikalık video editleyip yükleyecek bunu kaldıracak mı? Ömürden kastım bozulma süresi değil yoksa öyle bir kıyas yapılamaz zaten, ömürden kastım 3sene sonra g4560'ın ne kadar yetebileceği, i5 6400'ün ne kadar yetebileceği. i5 6600 kullanıyorken g4560'ı bu kadar yüceltmenizde anlamsız
  • Dediğim gibi... karşilaştirmali videolar izliyorum. 7700k kullanan herkes forumda milleti i7 almaya mi dayatmali yani? Boyle bir mantik cikiyor sizden. Bende gtx 1060 ayarinda bir ekran karti var. Aslinda i5 6400 ekran kartimin beslenmesi icin yeterli. Ama islemcim iyi oldugu icin 1070 e yukseltmeyi dusunuyorum. İstersem 1080 de takarim titan pascal da. Islemciyi yuksek almanin da guzelligi odur zaten. Ekran kartini yukselttiginizde size problem cikartmaz. Mesela bundan 5 yil once i7 2600k alan biri bence suan istedigi ekran kartini takip kullanabilir. Ama burada dusuk bir butce icin konusuyoruz. Bana kalsa ne g4560 ne de 1050ti 3 yil yeter. Dengeliler yani anlayacaginiz. Ikisi de yetmez :D Ama bütçe dostu sistem toplama açisindan çok güzel ikililer. Youtube için birşey diyemem arastirmadigim bir kisim. Ama bildigim su ki isinde iyilesmis tum youtuberlarda i7 var. Belki bir iki istisna hariç. G4560 yuceltilecek bir islemci. Forumda da birsuru konusunu gorebilirsiniz. Normalde i3 lerde olup pentiumlarda olmayan sanal izlek ozelliginin kaby lake serisinde pentiumlara da gelmesiyle pentiumlar adeta birer i3 oldular. O yuzden giris seviyesi icin su zamanlar pentiumlarin zamanlari.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 9 Şubat 2017; 16:32:32 >

• İyide i5 6400+4x 460 ile sizin dediğiniz sistem oyunlarda aynı fps'yi aldı diyelim ancak yeni çıkacak tüm oyun ve uygulamalarda işlemci gereksinimi artıyor bu bir gerçek o zaman neden düşük işlemci ve yüksek ekran kartı kullanılsın ki? sizin dediğiniz gibi zaten işlemci ne kadar iyi alınırsa ilerde ekran kartı okadar kolay yükseltilebilir e adam şimdi g4560 alırsa zaten takabileceği maksimum ekran kartını takmış olacak nasıl bir update yapsın ki?
  • Islemci ihtiyaci artiyor da ekran karti ihtiyaci artmiyor mu? Ekran karti tikandigi vakit islemci de tikanacak. Sorun nerede anlamiyorum. Zaten basta da dedim gelecekte cikacak bir iki islemciyi anormal zorlayacak oyun cikarsa onlarda problem cikabilir. Yoksa 1050ti ile benzer oranda eskiyecekler. Hala anlamadiginiz birsey var. Islemci ile ekran karti dengeli. Islemci dusuk degil. Zaten klasik bir oran vardir. Islemci genelde yaklasik olarak ekran kartinin yarisi fiyatina alinir dengeli sistemlerde. G4560 in zaten performansi fiyatina gore normalden iyi oldugu icin yarisindan biraz daha azina denk geliyor o kadar. Illa ileride ekran karti deisirim guclu islemci lazim diyorsaniz i5 alin yani sikinti yok. Bilmem kacinci kere soyluyorum butce dostu bir sistem icin konusuyoruz. Yani amac gunu kurtarmak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 9 Şubat 2017; 16:40:52 >
  • Tekrar söyleyim, ben benim dediklerim doğru yada haklıyım demiyorum zaten. Doğrusunu öğrenmeye çalışıyorum.
  • Valla benim mi hatam yoksa sizin üslup mu yanlis bilmiyorum ama ben savunurcasina soylediginizi anliyorum ondan. Hatam varsa affola.

• Yok hatadan değil est. bana daha mantıklı geldiği için savunurcasına konuştum evet. Siz araştırırken izlediğiniz video karşılaştırmalarını vb atabilir misiniz?
  • Tek bir işlemci veya ekran karti degil ben piyasadaki cogu bilesenlerin performanslari ve birbirleriyle olan dengelerini zaten arastiriyorum yillardir. Zevk aldigim birsey yani. Hangi birini atayim? Biraz bakinip g4560 ile bir i5 in 1050ti dan ust bir kart kullanilmadan karsilastirildigi bir video veya link bulabilirsiniz. Daha ust bir kart kullanilirsa fark olacaktirm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 9 Şubat 2017; 17:18:8 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.