Şimdi Ara

300.000 kmde triger..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
974
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Asgari ucretli ama 30 40 bin kmde triger değişmeye calisan.. Ustune soylediginiz halde hala degissek mi diye soran arabanin ne olduguni bilmeyenler vardi..

TAMİRHANEyoutube
    Adres: Kepez mahallesi, Hurdacılar caddesi , No 34 Kepez, Antalya TAMİRHANE https://www.instagram.com/tamirhane.vag/ 2. Kanalım olan TAMİRHANE VW Bu link'ten ulaşabilirsiniz https://www.youtube.com/channel/UCFmXgODZuOrc1KDSEYvWzeQ bu kanalda sadece vw audi seat skoda marka araçlarla alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz
    https://www.youtube.com/watch?v=FMlDOUAo3K8&feature=youtu.be

• Devirdaim pompasının da o kadar dayanması çok ilginç eski jettam 120bine yaklaşırken devirdaim dağılmıştı
    Sarf bir malzeme için motoru riske atmanın anlamı yok
  • sürüş biçimi

iklim

yol eğimi

yük

kapalı otopark etkisi

kayış kalitesi

çalışma ortamının tozlu olmaması

uzun yol kullanımı

gibi bir sürü etken var. örneğin 120 bin 4 sene en kötü şartlar için geçerli.

• atrix1212 kullanıcısına yanıt

Senin dediklerini yetkili servisler soyluyor.. Tabi milleti duduklemek için.. Haberin varmı vw yetkili servisleri artik 2 yilda bir degisecez filtreleri diyor.. Noldu yol sartlarimi degisti de 2 seneye cikardilar.. Hayir.. Ekonomi kotu kimse servise gitmiyor adamlarda olmasi gerekeni yapti 2 senede bire cektiler.. Kitapciginda 2 yilda bir 30 bin kmde bakim yapılır yaziyor.. Ee bizim millette bunlara inanip akli sira saglamcilik yapmaya kalkinca servisler ceplerdeki paralari tatli tatli aliyor..

• y.e.c. kullanıcısına yanıt

Her araçta bulunan "user manuel" yani kullanıcı el kitabında yazan bakım çizelgesi kesin ve emin olunması gerekilen belgedir. Servislerin ya da böyle ustaların paylaştığı bilgiler karşılaşılan vakaları taraflı olarak biz son kullanıcılara lanse edebiliyorlar. Ayrıca istisna denilen kavramı da unutmamak gerekir. Misal siz 2 yıl 30bin km aracınıza bakım yapmayı tercih edebilirsiniz taksiciler 8-10bin km de bakım yapmayı tercih edebilirler aracın kullanıcı el kitabında ise 1 yıl/15bin km yazıyordur benim için geçerli husus kullanıcı el kitabında yazandır.

Sosyal medyalarda yayınlanan videoları hep böyle oluyor gibi genele mal edip kabul etmek doğru olmaz ve zarar verebilir. Her aracın kendine özgü limitleri oluyor(kullanıcı profili, kullanılan coğrafya, rutin kullanım süresi, bakım sıklığı, yakıt kalitesi vs vs) ve üretici firmalar her zaman en geneli kapsayacak şekilde bu periyotları belirleyip paylaşırlar.

Siz yetkili servisi düdüklemek olarak gördüğünüz sürece burada ne yazılsa nafile boş olacak... Serbest piyasa isteyen istediğini tercih eder. Umarım sizin de ustalarınız sizi düdüklemiyordur diyeyim bende. Bana göre de ustalar düdüklüyor...

• Aracım 2015 Focus dizel 87 bin km.de.
    10 yil/ 135 bin km.de değişecem trigeri.
    O zamana kadar bisey olursa burda paylasacam.
    Olmazsa da trigerin fotosunu atacam.
  • 212444 kullanıcısına yanıt

Ustalar yada servisler gozumde ayni zaten dudukleme sansi yok.. Aracima ne yapılacaksa söylerim yaptırırım.. Onlarin dediğini degil kendi dediğimi yaptiririm.. Ustalara sök tak yaptiririm.. Yetkili servislerin milleti kaziklamadigini normal oldugunu soyleyebiliyorsaniz birsey demeye gerek yok.. Hee bu arada yetkili servis neden fiktre değişimini 2 yilda bire çevirdi sence.. Kitapciga uydular.. Yillardir duduklemediler mi bizi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi y.e.c. -- 20 Mart 2022; 10:56:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 212444

Her araçta bulunan "user manuel" yani kullanıcı el kitabında yazan bakım çizelgesi kesin ve emin olunması gerekilen belgedir. Servislerin ya da böyle ustaların paylaştığı bilgiler karşılaşılan vakaları taraflı olarak biz son kullanıcılara lanse edebiliyorlar. Ayrıca istisna denilen kavramı da unutmamak gerekir. Misal siz 2 yıl 30bin km aracınıza bakım yapmayı tercih edebilirsiniz taksiciler 8-10bin km de bakım yapmayı tercih edebilirler aracın kullanıcı el kitabında ise 1 yıl/15bin km yazıyordur benim için geçerli husus kullanıcı el kitabında yazandır.

Sosyal medyalarda yayınlanan videoları hep böyle oluyor gibi genele mal edip kabul etmek doğru olmaz ve zarar verebilir. Her aracın kendine özgü limitleri oluyor(kullanıcı profili, kullanılan coğrafya, rutin kullanım süresi, bakım sıklığı, yakıt kalitesi vs vs) ve üretici firmalar her zaman en geneli kapsayacak şekilde bu periyotları belirleyip paylaşırlar.

Siz yetkili servisi düdüklemek olarak gördüğünüz sürece burada ne yazılsa nafile boş olacak... Serbest piyasa isteyen istediğini tercih eder. Umarım sizin de ustalarınız sizi düdüklemiyordur diyeyim bende. Bana göre de ustalar düdüklüyor...

Avrupada aynı aracın klavuzu 2 yıl/ 30 bin km. Demek ki şartlar farklı.

• y.e.c. kullanıcısına yanıt

Yetkili servis ya da usta partizanı/taraftarı değilim. Lakin yetkili servis mantığı tüm dünyada belli standarda sahiptir ve ücretlendirmesi de aynı şekilde yapılacak işe göre saatlik maliyet üzerinden toplam işçilik maliyeti yansıtırlar. Malesef ülkemizde bu rakamlar yetkisiz sözüm ona ustalar ve kalitesi belirsiz parçalar ve özellikle yağ(bence yağ değil 5 yıldır litresi 60tl gibi mantığım almıyor malesef) kullanımı ile yetkili servislerin kıyaslanması şahsi fikrim abes ve mantıksız. Bosch car servis ya da belirli eğitimleri almış yetkili ustaları tenzih ediyorum.

Hangi markanın hangi modellerinin hangi motor kombinasyonlarına yetkili servisler hangi parçaların değişim periyotlarını değiştirmiş bilmiyorum açıkçası da ilgilenmiyorum. Dediğim gibi benim için asıl olan user manuel 

Misal; pickup aracımın triger kayışı iyi durumda olmasına rağmen user manuel de yazdığı üzere 160bin km ilk değişim(deformasyona göre öne de çekilebilir) sonrası her 80bin km geçtiğinde değiştirilmesi üzerine değiştirildi.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.