Şimdi Ara

28 gün bedelli'de kıdem tazminatı alınabiliyormu ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
1
Favori
2.731
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: paardon

Merhaba.

Şöyle bir durum oldu: Çalışma Bakanlığı'nı arayıp konuyu direkt olarak sorduğumda, şu an konuyla ilgili bir çalışma olduğunu, kesin bilgiyi ise önünüzdeki hafta alabileceğimi ilettiler. Herhangi bir düzenlemeyle ilgili bir bilginiz var mı?

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar selamlar,

Çalışma Bakanlığı'ndan yanıt geldi. İlgili yasayı hatırlatarak, bedelli askerlik sebebiyle işçinin sözleşmesini feshetmesi durumunda, kıdem tazminatı haklarının olduğunu ilettiler.

Güzel haber bekleyenlerin gözü aydın, dilerseniz Alo 170'yi arayarak bilgiyi teyit edebilir, yanıtı yazılı olarak isteyerek, işgüzarlık yapmak isteyen işverenlerinize sunabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• paardon kullanıcısına yanıt
    okuyunca sevindim. yarın kendim de arayıp hemde mailime yazılı örnek alıp iş yerime vereceğim. umarım alabiliriz kıdem tazminatını
  • quote:

Orijinalden alıntı: Weezy10uR

okuyunca sevindim. yarın kendim de arayıp hemde mailime yazılı örnek alıp iş yerime vereceğim. umarım alabiliriz kıdem tazminatını
    Umarım. Benim şüphelerim devam ediyor, malum, Türkiye'de yaşıyoruz.
  • Maalesef. Aynı şüphe bende de var.

• Weezy10uR kullanıcısına yanıt
    Daha önce çok kez cevaplandi. Ücretsiz izne ayrılmanın kanuna eklenmesindeki amaç herkesin işine kolayca dönmesini sağlamaktı. Eğer ayrılmak istiyorsaniz bu durum kıdem tazminatı açısından bir engel teşkil etmez. Bu hüküm yalnızca işinde kalmak isteyenlerin korumak amacıyla yapıldı. Burada bakanlığın ekstra düzenleme yapmasına gerek yok aslında ama olayların yargıya intikal etmesinin önüne geçmek istiyorlar.

• Lavyer umarım bahsettiğin gibidir. Ben çünkü işyerimden ayrılmak istiyorum. Kıdem benim hakkım sonuç olarak askere gidiyorum. 20 günde olsa.

• quote:

Lavyer umarım bahsettiğin gibidir. Ben çünkü işyerimden ayrılmak istiyorum. Kıdem benim hakkım sonuç olarak askere gidiyorum. 20 günde olsa.
    Hocam siz işten ayrılarak mı almak istiyorsunuz?

Yoksa kıdem alıp, 21 gün askerlik eğitimi sonrası tekrar dan aynı yerde mi devam etmeyi düşünüyorsunuz?
  • seegoo kullanıcısına yanıt
    ayrılmak istiyorum
  • quote:

ayrılmak istiyorum
    İşyerinizle görüştünüz mü acaba son durum nedir?

• seegoo kullanıcısına yanıt
    görüştüm tabi mağaza müdürme sordum. aradı insan kaynaklarını ancak onlarda verilmiceğini söylediler .!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lawyer066

Bunu hocalarımızla çok tartıştık . İş kanunu kıdem tazminatıni sayarken muvazzaf askerlikten bahsediyor. Askerlik kanununa bakınca muvazzaf haller arasında bedelli de sayılıyor. Alamaz derken sizin şahsi görüşünüz mü doktrinde veya kanunda bir yeri var mı merak ettim
    Yargıtayın bir kararında fiilen askerlik yapmadan kıdem tazminatı alınamayacağı bahsedilmekle beraber gündemde fiilen askerlik yapmamak gibi bir durum olmadığından şu an için bi önemi yok. Şu anki durum için fiilen askerlik de yapıldığından kıdem tazminatı alınacağı net.

• av.fa A kullanıcısına yanıt
    işyerlerine göre devlet yasa gereği ücretsiz izinli sayılıcak dediğinden ücretsiz izinli sayıp tazminat vermiyor
  • Mahkemeler bu yüzden var.

Yargıtay 9. H D, 09.06.1983 “...2338 sayılı Yasanın geçici 6/5. maddesinde temel askerlik eğitimi süresince maaşsız ve ücretsiz izinli sayılacağı kuralı getirilmişse de bu kuralın çalışanın işini güvence altında tutmak amacına yönelik bulunduğu kuşkusuzudur. Öbür yandan İş Yasasının değişik 14. maddesinde muvazzaf askerlik hizmeti sebebiyle ayrılanlara kıdem tazminatı verileceği öngörülmüştür. Davacı bu koşulun gerçekleşmesine bağlı istekte bulunduğuna göre, isteğin esasının incelenerek hak ettiği kıdem tazminatına hükmedilmesi yasaya aykırılık teşkil etmez”.

• av.fa A kullanıcısına yanıt
    buna rağmen şirket insan kaynakları neden kıdem tazminatı alamıcağımzı söylüuorlar ? ve neye göre kesin karar deyip bedelli yapıcakları ücretsiz izinli sayıyolar
  • Yasal yollara başvurun hocam, başka çözümünüz yok.
  • Weezy10uR kullanıcısına yanıt
    ne yaptın hocam, bende senle anı durumdayım ?
  • Çözüö bulamadım maalesef. :(

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İşten çıkmadan önce ihtar çekilir hem askerlik sebebiyle çıkıldığını ispat için hem de işsizlik ödeneğinde bir sorun olmaması için.

Askerden dönünce de önce arabuluculuk sonra dava, ortalama 6 ayda tazminat alınır, varsa fazla mesai, izin ücreti vs. onlar da alınır.

İhtar hayati öneme sahip yalnız.
  • Bedelli askerlik sebebiyle iş akdinin sona ermesi halinde, "İş akdinin, askerlik halinde feshi" hükmü gereği işçi "Kıdem Tazminatı" talep edebilecektir.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.