Şimdi Ara

28 gün bedelli'de kıdem tazminatı alınabiliyormu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
1
Favori
2.731
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2018 eylül de çıkması beklenen bedelli askerlik'te şu an çalışmakta olduğum işyerinden 28 gün askere gideceğim için bakanların açıklamasına göre ücretsiz izinde sayılıcağım 28 gün içerisinde işten ayrılarak kıdem tazminatı almaya hak kazanabiliyormuyum ?

• Kazanabilirsin. İşten ayrılırken askerlik olduğunu belirtmelisiniz. Eğer iş şartların iyiyse sözleşmeyi askıya da alabilirsiniz askerden dönünce iş başına geçersin tekrar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Lawyer066 L kullanıcısına yanıt
    bakanlar açıklama yaparken kıdem konusuna hiç değinmediler. ücretsiz izin yapıcak 28 gün gidicek olan er'ler demişlerdi. bu yüzden kıdem değilde sadece ücretsiz izinli gibi bir durum olurmu peki sence ? umarım olmaz tabi kıdem tazminatını almak için can atıyorum.
  • Weezy10uR kullanıcısına yanıt
    Bakanlık bir şey yok ki kanun gayet açık

peki gayet eminsiniz size güvendim içim rahatladı. teşekkür ederim
  • Weezy10uR kullanıcısına yanıt
    Bu arada askere gidiyorum diyip parayı alıp gitmeyenler var sonra faiziyle geri ödediler öyle bir şey yapmayın 😂

28 gün ve kıdem almak gibi bir fırsat elime geçmişken bu fırsatı tepmek aptallık olur zaten. yani yazdgınız gibi bir niyetim yok :)
  • Bende bu konuda bilgi arıyordum teşekkürler Başka bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim Teşekkürler
  • şuanki yeni düzenleme ile de yani 21 gün askerlik ile'de kıdem tazminatı almak halen mümkündür umarım
  • Halen mümkün, 1 hafta bile olsa işyerinden askerlik nedeniyle ayrılmanız yeterli
  • Kıdem olmayacak galiba. Bedelli özel bir durummuş.

Habertürkte bir uzman konuşurken duydum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İş Kanununun ilgili maddesinde muvazzaf askerlik için iş yerlerinden ayrılanlar kıdem tazminatı alabileceği belirtiliyor. Bedel ödenmesine rağmen bu bedellide 21 günlük süre için iş yerinden ayrılma durumu mevcuttur. Daha önceki 2 bedelli askerlikte, askere gitmek olmadığından kıdem alınamıyordu, ama bu teklifte 21 gün askere gidileceğinden kıdem tazminatına hak kazanılacaktır.

• av.fa A kullanıcısına yanıt
    21 gün olmasaydı da alınırdı. Muvazzaf askerlik tanımı bunu da kapsıyor çünkü

• Yukarıda da yazdığım gibi evet 1 hafta da olsa alınırdı, ancak hiç askere gidilmeyecek olursa, yani sadece bankaya gidip gelmekten ibaret olduğunda alınması mümkün değil

• av.fa A kullanıcısına yanıt
    Bunu hocalarımızla çok tartıştık . İş kanunu kıdem tazminatıni sayarken muvazzaf askerlikten bahsediyor. Askerlik kanununa bakınca muvazzaf haller arasında bedelli de sayılıyor. Alamaz derken sizin şahsi görüşünüz mü doktrinde veya kanunda bir yeri var mı merak ettim

• halen kafam karışık. ancak kıdem alabiliceğimden pek emin değilim. çünkü çalışanlar ücretsiz izinli sayılacak ve kıdem alamıcaklar denildi diye biliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: av.fa

Yukarıda da yazdığım gibi evet 1 hafta da olsa alınırdı, ancak hiç askere gidilmeyecek olursa, yani sadece bankaya gidip gelmekten ibaret olduğunda alınması mümkün değil
    Merhaba.

Şöyle bir durum oldu: Çalışma Bakanlığı'nı arayıp konuyu direkt olarak sorduğumda, şu an konuyla ilgili bir çalışma olduğunu, kesin bilgiyi ise önünüzdeki hafta alabileceğimi ilettiler. Herhangi bir düzenlemeyle ilgili bir bilginiz var mı?

• paardon kullanıcısına yanıt
    ilgili bakanlığın telefon numarasını paylaşırmısınız ?
  • Herhangi bir netlik yok. Hukukçular ikiye bölünmüş durumda. Alınabileceğini ve alınamayacağını savunan taraflar var. Henüz bedelli nedeniyle kıdem tazminatı davası açılmadığı için yargının bu olaya karşı görüşü bilinmiyor.

Benim görüşüm ise;
    Bedelli askerlik ücretsiz izin hakkı verdiği için, kişi askerlik sürecinde ücretsiz izinde sayılacak, askerliği tamamlamasının akabinde işine devam edecek. Kanun bu imtiyazı tanıdığı için bedelli askerlikten faydalananların kıdem tazminatı alamayacağı kanaatindeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eldarion -- 8 Eylül 2018; 22:51:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Weezy10uR

ilgili bakanlığın telefon numarasını paylaşırmısınız ?
    170
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.