Şimdi Ara

2600x - İşlemci 80 derece heatsink buz gibi (?) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
0
Favori
2.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Guest-0FDA1336A

Voltaj değerleri saçma oranlara çıkmadığı sürece kaldırır. Anakart gereksiz yere fazla voltaj veriyorsa manuel şekilde voltajı ayarlayıp ısı sıcaklığından kurtulursun. Daha iyi soğutma ve sessizlik için 150-200 TL civarı soğutucu almak mantıklı.
    Şu anki kullandığım Soğutucu Deep Cool S40. Sanırım yeterli olur. Ama heatsink olayı kafamı kurcalıyor. Acaba kafam rahat etsin diye garantiye mi yollasam? Servistekiler iyi incelerler mi? Normal deyip gönderebilirler de sanırım. Uğraşmamak adına. Belki de normaldir. Hiç bir fikrim yok. Neyin normal olup olmadığını bilemediğimden. Tek bildiğim önceki mesajlarda anlattığım şey. İşlemci dakikalarda 80 derecede iken borular soğuk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozan301 -- 15 Mart 2019; 16:51:24 >

• Yazacam ama unutuyordum; senin kullandığın cpu heatsinki direct touch tabanda aralarda ciddi boşluklar mevcut, normal termal macun sürme metodu(cpu ortasına pirinç tanesi kadar sürme) işe yaramaz, sen her bir heatpipe üstüne kendin yayacaksın ve cpu üstüne kredi kartı benzeribirşeyle macunu yayman gerek heatsinki takmadan önce.
  • ozan301 O kullanıcısına yanıt
    O soğutucu yeter. Servise yolladığında 2 hafta bile bekleyebilirsin. Önce bi sabit voltajı da deneyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0FDA1336A -- 15 Mart 2019; 17:8:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Yazacam ama unutuyordum; senin kullandığın cpu heatsinki direct touch tabanda aralarda ciddi boşluklar mevcut, normal termal macun sürme metodu(cpu ortasına pirinç tanesi kadar sürme) işe yaramaz, sen her bir heatpipe üstüne kendin yayacaksın ve cpu üstüne kredi kartı benzeribirşeyle macunu yayman gerek heatsinki takmadan önce.
    Öyle de denedim. Ama bir daha denerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozan301 -- 15 Mart 2019; 17:19:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0FDA1336A

O soğutucu yeter. Servise yolladığında 2 hafta bile bekleyebilirsin. Önce bi sabit voltajı da deneyin.
    Şu an bilgisayar çalışabilecek durumda değil ama mümkün olduğunda denerim.
    Genel olarak anlatmak gerekirse ryzen2 serisinin 1 serisinden turbo ve xfr yonunden farklılıkları var basit bi şekilde precision boost, XFR, ve SMU işlemcinin tdp,soketten çektiği güce, vrm'lerin durumuna göre bütün çekirdekleri en yüksek hıza kadar çıkarabiliyor. (1 serisinde her aktif ccx içindeki tek çekirdek şeklindeydi). 2600x için wraith spire denemediğim için tam net olarak yeterlimi bilemem ama amd'nin genel olarak söylediği şu 75 derece güvenli sıcaklık ve geçilmemesi istenen nokta, 80 ve üstü tehlikeli. Eğer stok fan işlemciyi bu sıcaklıklar altında düzgün bi şekilde çalıştırıyorsa yeterlidir. MSI son bioslarında offset mode destekliyor artık, yapmanız gereken bi kaç şey var sıcaklıktan şikayetçiyseniz offset modu eksiye alıp kademeli olarak voltajı düşürmeniz. Genel olarak işlemcilerin ısınmasını en çok etkileyen şey V spike denilen voltajın aniden tepe noktasına fırlamasıdır bu durumda işlemci aniden ısınır, bunun önüne geçmek için artık genel olarak kabul edilmiş kanı manuel voltaj veya daha iyi olan offset voltajı elle ayarlamak ve daha sonra düzgün bi LLC değeriyle stabillemek.

• quote:

Orijinalden alıntı: BeAr

Genel olarak anlatmak gerekirse ryzen2 serisinin 1 serisinden turbo ve xfr yonunden farklılıkları var basit bi şekilde precision boost, XFR, ve SMU işlemcinin tdp,soketten çektiği güce, vrm'lerin durumuna göre bütün çekirdekleri en yüksek hıza kadar çıkarabiliyor. (1 serisinde her aktif ccx içindeki tek çekirdek şeklindeydi). 2600x için wraith spire denemediğim için tam net olarak yeterlimi bilemem ama amd'nin genel olarak söylediği şu 75 derece güvenli sıcaklık ve geçilmemesi istenen nokta, 80 ve üstü tehlikeli. Eğer stok fan işlemciyi bu sıcaklıklar altında düzgün bi şekilde çalıştırıyorsa yeterlidir. MSI son bioslarında offset mode destekliyor artık, yapmanız gereken bi kaç şey var sıcaklıktan şikayetçiyseniz offset modu eksiye alıp kademeli olarak voltajı düşürmeniz. Genel olarak işlemcilerin ısınmasını en çok etkileyen şey V spike denilen voltajın aniden tepe noktasına fırlamasıdır bu durumda işlemci aniden ısınır, bunun önüne geçmek için artık genel olarak kabul edilmiş kanı manuel voltaj veya daha iyi olan offset voltajı elle ayarlamak ve daha sonra düzgün bi LLC değeriyle stabillemek.
    Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Sonuç nedir ? Şuan bende aynı sorunu yaşıyorum da.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: UmuT__35

Sonuç nedir ? Şuan bende aynı sorunu yaşıyorum da.
    Valla hocam pek teşhis koyamadım. Kaliteli bir macun siparişi verdim amazon.com'dan onun gelmesine daha var.

Dün akşam 1 saat kadar metro 2033 redux isimli bir oyun oynadım. İşlemci sıcaklığı genelde 65 dereceydi.

Bios ayarlarıyla fazla oynamadım. Yalnızca negative offset voltage olarak -0.1000 değerini vermiştim.
    Anladım. Ben dün Rainbow six siege oynadım. Sıcaklık 90 C sabitteydi ve azar azarda çıkıyordu. Stress testine soktum 95 e kadar geldi kapanmadi ama inmedide. Bugünde Vatan bilgisayardan topladığım için götürdüm bıraktım. Test edip haber vereceklermis.Millet yük altında 65 ten yukarı çıkmadığını söylüyor internette. Demekki bir anormallik var. Benimki 2600. Stok fan iyi değil diye başka bir soğutucuda taktırmıştım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UmuT__35 -- 21 Mart 2019; 13:27:58 >
  • quote:

Anladım. Ben dün Rainbow six siege oynadım. Sıcaklık 90 C sabitteydi ve azar azarda çıkıyordu. Stress testine soktum 95 e kadar geldi kapanmadi ama inmedide. Bugünde Vatan bilgisayardan topladığım için götürdüm bıraktım. Test edip haber vereceklermis.Millet yük altında 65 ten yukarı çıkmadığını söylüyor internette. Demekki bir anormallik var. Benimki 2600. Stok fan iyi değil diye başka bir soğutucuda taktırmıştım
    MSI anakart mı kullanıyordunuz sizde?
  • https://linustechtips.com/main/topic/1005901-ryzen-5-2600-on-stock-cooler-overheating/

https://www.techpowerup.com/forums/threads/help-with-high-cpu-temps-ryzen-2600x.252933/

Sizin sorunlara benzer konular var, aynı şeyleri sormuşlar; macun koydun mu, soğutucu tam oturdu mu vs. Anladığım kadarıyla csgo gibi oyunlarda sıkıntısız çalışıyor ama apex veya battlefield gibi oyunlarda fazla ısınıyor.

Ama her iki linkte de soğutucu soğuktu dememişler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Yok hayır. Asus Tuf B450 gaming plus var

• Heatsink bir süre sonra ısınıyor.

Ben sorunun soğutucudan kaynaklandığını düşünüyorum.

2600x - İşlemci 80 derece heatsink buz gibi (?)

İşlemciye oturan kısım tamamıyla bakır (bakır olmalı herhalde) olmadığından, boruların işlemcinin en yüksek ısıyı ürettiği noktaları ıskaladığını düşünüyorum. Termal macununda adi olması durumu daha da kötüleştiriyor olmalı.
    https://www.tomshardware.com/reviews/thermal-paste-comparison,5108-2.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozan301 -- 21 Mart 2019; 18:16:25 >

• quote:

Yok hayır. Asus Tuf B450 gaming plus var
    Asus'ların oto voltaj konusunda iyi olduklarını okumuştum. Dolayısıyla fazla voltajdan kaynaklanan bir ısı sorunu yoktur herhalde sizde.

Kullandığınız soğutucu hangisi?
    Xigmatek whiz taktırdım

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.