Şimdi Ara

2200G 3.9 GHz OC tecrübelerim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
470
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar Ryzen 2200G işlemci ile Gigabyte GA AB350M DS2 model anakart kullanıyorum. Geçen akşam safe bir şekilde OC denemelerine giriştim. Bu arada işlemcinin base clock değeri 3.5GHz, boost değeri ise 3.7 GHz.BIOS'tan işlemlere giriştim. Anakartta elle voltaj değeri girebileceğimiz bir yer yok. Dynamic Vcore denen yerden ayarlamayı yapıyorsunuz. Anakart 1.4V değerini referans almış. Yani Dynamic Vore değerini "-0.100" olarak ayarlarsanız voltajı 1.3V olarak vermiş olursunuz, -0.120 yaparsanız 1.28V gibi gibi.

İlk deneme; 1.28V @3.8GHz denedim. Düzgün şekilde açıldı. 10 dakika Prime95 testi yaptım arkada da Discord açıktı. Opera da gezinirken ufak takılmalar oldu ama işlemcinin tam yükte çalışmasına veriyorum bu durumu. Bu sırada sıcaklık 65 dereceleri pek geçmedi.

İkinci deneme; 1.38V @3.9GHz denedim. Yine düzgünce açıldı. Bu sefer CPU-z ile test ettim. Tekli çekirdek değeri i7-4790K'ya yaklaştı. Sadece 10 puan kadar gerisinde kaldı.
    Ara ara yine stres testi esnasında Discord kullanıp Opera da gezinirken mouse takılmaları oldu ama ne crash ne de mavi ekran oldu. Stabilitesizliğini mouse donmalarına bağlamamak için oyunlarda denemeye karar verdim. Assetto Corsa, Dirt Rally ve Forza Horizon 4 Demo oyunlarında düzgün bir şekilde oynadım. MSI Afterburner programını oyunları kapattıktan sonra grafik değerlerini izlediğimde Vcore değeri ve işlemci frekansları gayet stabil seyrettiğini gördüm.

Sonuç olarak bu olaya stabil bir OC adını verebilir miyiz? Voltaj düşürmeyi denemedim. Sıcaklık değerlerim 70 bile olmadı, bu sebeple 3.95, 4.00 değerlerini zorlamayı denebilir miyim? Tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terracide -- 12 Şubat 2019; 9:54:34 >

• Bendede 2200g ve asrock b450m pro4 var ..2x8 16gb corsair ram ....ramlar 2133 de çalışıyordu xmp3000 yapsamda ayarlar geri dönüyordu ...yeni bios kurdum şimdi 3000 .. işlemciyi stok fanla 3.8 veya 3.9 yapmak için ne yapmam gerekli onu araştırıyorum .

Sizdeki fan stok fanmıydı acaba .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • En düşük voltajla en yüksek frekansları denemeniz lazım. Öncelikle turbo core boost kapatın. Voltajı elle ayarlayarak yavaş yavaş frekansı yükseltin. İlk etapta 3.8 ghz deneyin voltajı 1.38 gibi deneyin. Stabilse 3.9ghz,4.0 diye yükselin. şanslı olupta 4.0 çıkabilirseniz 1.38 v yetmeyecektir. 1.39 falan denersinizde 1.4v üstüne çıkmayın bence. ayrıca bizim işlemcilerin içerisinde ekstra grafik birimi olduğundandır sanırım çok fazla voltaja ihtiyacımız oluyor. Stok fanla yaptım. şuan 1.375V ile 3.9GHz kullanıyorum. 3.95 denedim pc kitlendi. Prime95 testi yapınca 88 derceye vuruyor 5 dakika sonra ancak oyunlarda sorun yok 55-60 derece arası gidip geldiğinden sorun yapmıyorum şuanlık iyi. takıldığınız yer olursa yardımcı olmaya çalışırım
  • R20 puani ne
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.