Şimdi Ara

22 bilgisayarlı ortamda 3 switchle bağlantı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

22 bilgisayarın olduğu bir ortam var. Ortamın özelliklerini sıralıyorum:

- Ana bilgisayar yok.
    - Server işletim sistemi yok
    - 15 pc'de win98 7 pc'de xp kurulu
    - ortam internete zyxel 4 portlu modemle bağlanıyor.
    - Ortam ilk oluşturulduğunda network için acer 24 port switch kullanılmış.

Şimdi yapmak istediğim şu: Modemden bir kablo ile 24 portluk switche bağlantı yapacağım. 24 portluk switch'den 3 kablo ile 3 switche bağlantı yapacağım. xp kurulu 7 bilgisayar 8 portluk bir switchde; win98 kurulu 8 bilgisayar 16 portluk bir switchde; ve win98 kurulu 7 bilgisayar 8 portluk bir switchde olacak. Sistemlerin birbirini görmesini ve internete bağlanmasını nasıl sağlayabilirim? Şu an birinci ve üçüncü switchdekiler birbirini ve interneti görüyor ancak ikinci switchdekiler ne ağı ne interneti görüyor.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

İyi çalışmalar!

• Yardım edebilecek kimse yok mu?
  • dostum yapman gereken sadece modemden cat5 ile switchlere gitceksin o kadar veya modemden tek çıkış alıp switche girceksin o switchtende digerlerine up-link yapcaksın. ilk yazdığım tavsiyem
  • 1) Tüm bilgisayarların aynı çalışma grubunda olduğundan emin ol.
    2) Win98 kurulu bilgisayarlara Win xp cd sini tak. ek görevlerden ağ bileşenlerini yükle.
    3) ip adreslerini elinle ver. modem ip si 192.168.1.1 ise bilgisayarlara 192.168.1.2 den başlayarak son birimi artırarak ipler ver.
    yeğlenen dns sunucusuna modemin ipsini yaz. diğer dns yi boş bırak.

sorun devam ederse tekrar yazarsın
  • 24'lük switch var ise hiç bir şeye gerek yok ki. Her makina direk internet bağlantısı alır, ve çalışır. Eğer ağ kurmak istiyorsan işin biraz karışık tavsiye etmem. Ya her makinaya xp kur veya ağ ortamını düşünme. Başın ağrır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.