Şimdi Ara

2021 Yılı Net Asgari Ücret 2825 Lira Oldu (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
345
Cevap
0
Favori
22.573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
71 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: wehrmacht

Bu yanlış hesap işçilik üretim maliyetlerinde öyle doğrudan etki etmez yani işçilik %10 arttı diye üründe %10 artmaz gibi.

enflasyonda üretimin düşmesinden kaynaklanır ürün çeşitliliği ikame teknoloji gibi birçok filtreden geçtikten sonra rekabet ortamıda bu artışı dengede tutar

Reel gelirdeki değer kaybının sebebi de işçilik maliyetleri değil tüketim ekonomisi yani ürettiğimizden fazla tüketiyoruz bunuda ithal mallarla veya dış borçlanma ile finanse ediyoruz bunların vadesi geldi...

Alıntıları Göster

haklısın ama ben de asgari ücret %20 arttı diye enflasyon %20 artı yönde etkilenir demedim. Ama sonuçta işveren için bir maliyet artışı söz konusu, bunu fiyata yansıttığı ölçüde enflasyon olur. O da şirketten şirkete sektörden sektöre değişiyor.

• Alıntı değildir. Her sene 400$ a yaklaştırılmaya çalışılmış ama piyasa bir şekilde aşağı çekmiş.

2021 Yılı Net Asgari Ücret 2825 Lira Oldu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Barerkican

haklısın ama ben de asgari ücret %20 arttı diye enflasyon %20 artı yönde etkilenir demedim. Ama sonuçta işveren için bir maliyet artışı söz konusu, bunu fiyata yansıttığı ölçüde enflasyon olur. O da şirketten şirkete sektörden sektöre değişiyor.

Alıntıları Göster

Peki piyasada daha fazla para daha fazla kişide olacağı için satışların artacağı şeklinde de yorumlarsak hata yapmış olurmuyuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

Alıntı değildir. Her sene 400$ a yaklaştırılmaya çalışılmış ama piyasa bir şekilde aşağı çekmiş.

Sence bunun sebebi ne ?

kapasiten sınırlarında tek cümle ile açıklayabilirmisin??

• wehrmacht kullanıcısına yanıt

Çünkü olmayan parayı veriyorlar. Serbest piyasa da bir şekilde bunu dengeliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cok arttirmislar. Enflasyonu yine tetikleyecektir bu.

Ama bunu AKP'nin bilincsiz yaptigini dusunmuyorum. Ekseriyetle AKP'ye oy vermeyen orta direk universite mezunu basit beyaz yakalinin bogazini sikma projesi bu AKP'nin. Memleketin sahibi egitimsiz vasifsiz kesimdir retoriginin uygulama kismi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

Çünkü olmayan parayı veriyorlar. Serbest piyasa da bir şekilde bunu dengeliyor.

Hayır bu doğru değil Türkiyede katma değeri özel sektir yaratıyor ama tüketimi memur yapıyor memur harcadıkça döviz dışarı çıkıyor cari açık arttığı için de dolar artıyor o dolar karşılaştırmasındaki sonucun sebebi bu

Bende diyorum ki asgari ücretli de tüketime dahil olsun memurun maaşı zaten fazla özel sektöre basılan para daha fazla tasarrufa dönüşüyor bu tasarruf yatırıma oda istihtama dönüyor.

• İş veren çok kazanıyor ya zaten bu ortamda yapın yapın 2825 değil 4825 yapın , olacağı söyleyeyim bu asgari ücreti bir çok iş veren sallamayacak.. Sigortalı gününü az gösterir yapar bir şeyler.. Asgari ücret devlet dairelerinde olmalı , özel sektörde anlaşma üzerine bir rakam belirlenmeli (işçi-işveren arasında)

• quote:

Orijinalden alıntı: RustyCohle

İşverenler karsilayamiyacak ve çıkartmalar olucak.

Ya bu işverenler kazanamiyorsa bu fiyata zaten isci çalıştırmasın tek başına çalışsın ozaman.

• Bizim maaşında asgari ücretle fazla farkı kalmadı. Tabana yayıldık ülkece artık hepimiz eşitiz

• T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanı milletimizi enflasyona herzaman ki gibi ezdirmedik diye birde ifade kullanıyor. Artık halkla dalga geçer gibi açıklama yapıyorlar. Herkes hakettiği gibi yaşıyor. Bizimde bu ülkede kaderimiz ay sonunu zor getirip şükür etmekmiş.

• Almancı ev sahibi %40 zam dedi hukuksuz dedik ben anlamam dedi.Herkes kendi işine geldiği gibi müslüman bu ülkede sorsan birlik dirlik zırvaları.

• Bu işten en karlı devlet çıkacak. Asgari ücretliden ve işverenden daha çok kesinti yapacak. Zorunlu mesai var. Çalışanlar 4-5 ayda vergi dilimine girecek. Devletin kasasına daha çok vergi girecek. Normal zamanda olsa bu oranda zam yapmazlardı. Pandemi ve kasada parada kalmayınca. Zammı yüksek tuttuklarını düşünüyorum.

• Silver_Code kullanıcısına yanıt

Gö*ünü de yırtsa bir şey yapamaz. Sen enflasyon oranın ver geç. Artık kiracı atmak inanılmaz zor. Hatta kiranı vermesen yine hemen atamıyor. Bunları "inş. banka yoluyla gönderiyorsundur kirayı" düşüncesiyle yazdım. Eğer elden ise direk şikayet et. Vergi kaçırıyor bana kirayı elden vermesem seni evden atarım diye tehditler savuruyor falan de. 2-3 komşu bul faturaları kanıtla. Özet; Ne yaparsan yap o Alamancıya o parayı verme. Biz de alamancı kiracısıydık baya oldu tam hatırlamıyorum. Bize dedi yüzde 16-17 düşünüyorum. Hiç muhatap olmadım araştırdım max hakkı 10.5 mi neydi. Yapıştırdım geçtim. Bunlar "tutturduğuna"...

• İsterseler 5 bin tl yapsınlar, bir şey değişmeyecek. Kâr oranını korumak amacıyla tüm sistem tüketilen ürünlere aynı zamı, hatta daha fazlasını yapacak. TL'nin bu denli değer kaybettiği bir ortamda, hiç kimse parasını TL'de tutmayacaktır ve malesef durumlar daha da kötüye gidecektir. Bankaların 3 aydır, her ay esnek hesap akdi faiz oranını yükselttiğini bilenler, çoktan krediyle döviz satın aldılar bile. Krediyle döviz satın alabilenler, olmayan paralarıyla kâr yapıyorlar ya; işte bu, ülkemizin içler acısı olan ekonomisinin net göstergesidir.

Çare İstifa! Yö-ne-te-mi-yor-lar.

• Nasıl seçerseniz öyle yönetilirsiniz bu kadar söylemek istiyorum

• Yahu ben anlamıyorum bu asgariyle beraber her şeye zam geliyor hiçbir şeye zam gelmesin ne ayçiçek yağına ne asgari ücrete sabit duralım bi yeter

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: brkprlk35

Enflasyon zammının 7 puan üstü verilmiş. Sırf şu cümle bile enflasyon hesaplamasında yapılan usulsüzlükleri ortaya çıkartıyor. Bayram değil seyran değil sen +7 puan neden verdin? Ayrıca 3000 altını kabul etmeyen danışıklı dövüş yapan sendikalara selamlar..

asgari ücretin artışının bütçeye zararı yok hatta vergi-sgk arttığı için bütçe açığı azalabilir... Enflasyon gerçekte %21se zaten değişen bir şey olmuyor ama memur-emekli maaşları %7 kırpılmış oluyor zaten amaçta o emekli-memur maaşları ödenmekte zorlanılıyor devamlı para basılıp hazine borçlanıyor vergi-harç artışı geliyor

• 10 sene önce asgari ücretle bi tam bide çeyrek altın alıyorduk şimdi bi tama bile yetmiyo para çeyreğide cebimizden aldılar 10 senede hiçmi ilerleme kaydetmemiş bu ülke az buz bi zaman değil bi 10 senede böyle giderse bi asgari ücret bi yarım altın olur hergalde

• quote:

Orijinalden alıntı: thestell

Yahu ben anlamıyorum bu asgariyle beraber her şeye zam geliyor hiçbir şeye zam gelmesin ne ayçiçek yağına ne asgari ücrete sabit duralım bi yeter

Dostum üretimin yok ki senin. Herseyi dışardan aliyosun. Nasıl zam gelmicek ürünlere

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.