Şimdi Ara

2019 Sistem (CS Go-95 Derece) Çözülemeyen sorun.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
782
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese merhabalar iyi forumlar arkadaşlar, yardımınıza ve değerli tavsiyelerinize ihtiyacım var.

1 Hafta önce dizdiğim;

MSI Z370 Tomahawk Anakart
    İntel i7 8700 İşlemci (Stok Fan)
    Asus Strix RX570 Ekran kartı
    16GB GSkilss Ram
    Samsung 860 Evo 500GB SSD

ne yaptıysam ne denediysem çözemedim bu sistem boşta 50 derece cpu sıcaklık ile çalışıyor
    tek yükleyip test ettiğim oyun cs go oldu kasma sorunu vs hiç birşey yok fakat sıcaklık 94 e çıkıyor max.
    Aynı zaman da bu sistem boşta durunca durduk yere cpu kullanımı 30 saniyede bir rutin olarak
    %25e çıkıp tekrar %9 a düşüyor haliyle kullanım anında ki ses beni çok rahatsız ediyor.
    oyunda devir çok yüksek dönmeye başlıyor ve gereksiz ısınma yaşıyorum.
    Su soğutmaya geçmeyi düşünüyordum fakat bu şartlar da aynı sorunumun devam edeceğini düşünüyorum.

termali yeniledim fayda etmedi.
    aynı sisteme eşdeğer i5 sistemim de var fakat o sistemde gta 5 de bile CPU fan devri değişmiyor

tüm önerilere açığım denemeye hazırım şimdiden teşekkür ederim iyi forumlar.

• Soğutucu işlemciye tam basıyor mu? 95 derece dediğiniz sıcaklıkta CPU soğutucusunun bloğuna dokunduğunuzda çok mu sıcak? Cevabınız hayır ise blok tam oturmamıştır... Ayrıca anakartın bios sürümü güncel değilse, güncelleyin lütfen.
  • Stok soğutucu o işlemciyi soğutmaya yetmeyebilir hocam. Bütçenize göre hava yada sıvı soğutucu almanızı öneririm.
  • Soğutucu tam oturmamıştır muhtemelen.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ya işlemci fanı tam oturmamıştır ya da termal macun eskidir. İşlemci fanı i7'nin kutusundan mı çıktı yoksa elindeki bir fanı mı kullandın? Yeni fanlar üzerinde termal pad ile geliyor onlara termal macun gerekmiyor.

• Güç kaynağın nedir ?
    Soğutucu kaynaklı değilse ya beslemede sıkıntı var yada işlemcinde. Benim düşüncem bu yönde. İşlemciyi farklı bir PC de deneme şansın varsa dene. En azından bir soru işaretini elemiş olursun.

• 95 derece iken soğutucu bloğuna 5-10sn dokunabiliyorsanjz bir sıkıntı var demektir tam oturmamıştır. Macunu olabildiğince ince sürmeye çalışın ısıyı macunundan iletecek bie katman olarak değil de minimetrik boşlukları kapatacak şekilde incelikte sürün

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İhtimaller belirlidir;
    1-Macun sürmemişsin ya da macunu cok kalın sürmüşsün.
    2-Sogutucu işlemciye tam temas etmiyor veya rpm mi düşük.(biosdan fan hızına bak)
    3-Virüs bulasmıs olabilir.Görev yöneticisinden bak diyecem de %100 yükte bile 95 dereceyi göremez
    4-Son ihtimalim işlemci pinlerinden biri yamulmus,işlemciye temas etmiyor olabilir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Arkadaşlar genel olarak ilk müdahale çözümlerini yazmışlar. Sizin yapamayacağınız bir durum var; kaçak akım. Belki fabrika çıkışlı olarak kondansatörlerden birisi sorunludur ya da mosfetlerde arıza vardır. Eğer yukarıda yazan çözümler sorunu gidermiyorsa bir bilgisayarcıya, elektrikten anlayan bir bilgisayarcıya, kasayı komple götürmenizi öneririm.
  • AnacoN kullanıcısına yanıt
    Blok o kadar sıcak değil ama oturduğundan eminim 2 adet 1151 stok fan var elimde ikisiyle de defalarca denedim bios sürümüne bi bakacağım geçen hafta almıştım sıfır olarak
  • quote:

Orijinalden alıntı: furkankaya585587

Ya işlemci fanı tam oturmamıştır ya da termal macun eskidir. İşlemci fanı i7'nin kutusundan mı çıktı yoksa elindeki bir fanı mı kullandın? Yeni fanlar üzerinde termal pad ile geliyor onlara termal macun gerekmiyor.
    kendi çıkan fanı kullanıyorum,macunum da yüksek puan veren kaliteli bi macun
  • quote:

Orijinalden alıntı: RustyCohle

İhtimaller belirlidir;
    1-Macun sürmemişsin ya da macunu cok kalın sürmüşsün.
    2-Sogutucu işlemciye tam temas etmiyor veya rpm mi düşük.(biosdan fan hızına bak)
    3-Virüs bulasmıs olabilir.Görev yöneticisinden bak diyecem de %100 yükte bile 95 dereceyi göremez
    4-Son ihtimalim işlemci pinlerinden biri yamulmus,işlemciye temas etmiyor olabilir
    teşekkür ederim hepinize. bunları tek tek deneyeceğim bugün en son i5 i takıp deneyeceğim
  • Kalihorass K kullanıcısına yanıt
    Bios'u kontrol ettikten sonra bir de anakartın bios modu var mı onu kontrol edebilirsin, bazen anakartlarda gaming mode,oc mode vs. tarzı modlar açık oluyor, oyuna girince anormal voltajlar verebiliyorlar. 95 dereceye yine de zor çıkarır ama eğer böyle bir mod vs. açıksa onu normale çevirip deneyebilirsin. Umarım sorun hallolur. Kolay gelsin.
  • voltajını sabitle , birde kendine soğutucu al sorun çözülür .
    iyi forumlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: nothingtodeclare

voltajını sabitle , birde kendine soğutucu al sorun çözülür .
    iyi forumlar
    aynen katılıyorum. yazıcaklarımı yazmışsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nothingtodeclare

voltajını sabitle , birde kendine soğutucu al sorun çözülür .
    iyi forumlar
    bios da saçma mod açıktı kapattım stabilleşti, corsair h45 sıvı soğutucu aldım max 60 görüyor cs go da teşekkürler herkese
  • Hocam soğutucuyu anladığım kadarıyla kendiniz montaj yaptınız. işi bilen arkadaşınız varsa sizin yerinize montajı o yapsın sorun iyi kötü çözülür. intel'in ve AMD'nin stock fanları genelde kötüdür.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.