Şimdi Ara

2015 Qashqai J11 1.5 Dci 81 kw Black Edition>> Genel ve detaylı açıdan bakım konusunda yardım

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Aracı yeni aldım. Tanımaya çalışıyorum. Henüz 60.000 Km'de.
    Servis kayıtlarını sorguladığımda en son 20 bin de girmiş. SOnrasında muhtemelen özel servislerde bakımları yapılmış(!)

Arkadaşlarım, aşağıda bahsettiğim hususlarda bilgiye ihtiyacım var.

Periyodik Bakım işlemleri olan Hava,Polen,Yağ Filtreleri, Yağ değişimi, Yakıt Filtresi gibi işlemler genel olarak bilinir.
    Ancak; aşağıda yazdığım mekanizmalar için ne yapmak lazım ? Ne yapmak lazım derken, bunları dışarıda özel servisler biz birşey demeden kontrol ederler mi ? Biz hatırlatma mı yapmalıyız ? Hatırlatma yapsak da bu mekanizmaların dilinden hakkıyla anlar ve teşhis koyabilirler mi ?

Emme,Eksoz Subap Başlıkları> 100 bin de kontrol edilmelidir.
    Tahrik Kayışları> 100 binde değişmelidir.
    Triger Kayış ve Gergi Rulmanları> 100 binde değişmelidir.
    Motor Soğutma/Antifiriz Bome Kontrolü> Genel bakımlarda kontrol edilir.
    Motor Soğutma Suyu> 100 binde değişmelidir.
    Emme Manifoldu ve EGR Sistemi> 40 binde bir temizlik yapılmalıdır.
    Enjektörler> Genel bakımlarda kontrol edilmelidir.
    Fren,Debriyaj,Yağ Seviyesi ve kaçakları> genel bakımlarda kontrol edilmelidir.
    Fren ve Debrijay Hidrolikleri> 30 binde bir değişmelidir.
    Akü Elektrolit bomesi,şarj durumu ve kutup başları> genel bakımlarda kontrol edilmelidir.

Şeklinde tecrübeli kişilerin paylaşımlarından bilgiler edindim.

Özel bir servise gitsem,Havayı,poleni,yağı,yanında icab ediyorsa yakıt filtresini değiştiriyort. Fren hidroliğine bakabiliyorlar. Ama arada yukarıdaki detaylar hakkında birşey yapıyorlar mı ?
    Kısacası, sanayideki özel servisler bu yazılanların kontrol edilmesi gerektiğini bilir mi ? Hatırlatırsak dahi bunları hakkıyla anlar mı ?
    Şayet Yetkili servise gittiğimizde, bu mekanizmalar rutin olarak kontrol edilir mi ?

Bu konuda bilgiye ihtiyacım olduğunu fark ettim.
    Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur demiş atalarımız.

Saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaytunAlp -- 2 Temmuz 2020; 8:47:27 >

• Konu kilit.
  • Merhaba,
    Aracı sıfır km aldığımızdan beri bütün bakımları yetkili serviste yapıldı. Rutin bakımlarda sadece noypa yerine fabrika çıkışı kullanılan markanın yağlı hava filtresini ve düz polen filtresi yerine karbonlu polen filtresini yine serviste taktırıyorum.
    100 bim km bakımında triger seti, devirdaim seti ve ön salıncaklar yine serviste değişti.
    Araç şimdi 152 binde ve sadece bir defa problem çıkardı. O zaman da garanti bitmemişti ve hızlıca sorun giderildi.
    Özetle, 2013 model qashqai +2 1.5 dci aracımdan memnunum. Araç fiyatları malum. Bu şartlarda kolay kolay değiştirmem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.