Şimdi Ara

2012 Yeni Hyundai İ30 Klübü (559. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
14.692
Cevap
83
Favori
985.434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 557558559560561
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: yedikeresekiz

quote:

Orijinalden alıntı: ATAK_T-129

quote:

çok ilginç bi olay oldu. elite otomatik benzinli aracımı ik aldığımda ortalama 8,5 lt yakıt kullanımı vardı. yaz boyunca. kış gelince bir anda 10 11 12 lierden aşağı düşmemeye başladı. havaların ısındığı son 3 günde yine 8.5 lit yi yakaadım. çok ilginç ya. bence ölçen sistemde bir sorun var. bu kadar bariz değişiklikler olmaamsı lazım

Bence doldurduğunuz lt benzin ve kilometreye göre bir hesap yapın. Sonucu merak ediyorum. Ben dizel alırken pompa atınca kestiririm doldurmayı ve ona göre hesap yaparım. Şimdilik sıkıntı yok gibi

hocam benzin alım şeklimiz oldukça istikrarsız. kampanyalardan dolayı. bi bonusdan gelen puanları süresi dolmadan kullan bi süresi dolmadan 4 X 100 yap sonra ordan geleni kullana derken takip etmem imkansız gibi bişi. mecburen aracın ölçümüne bakabiliyorum ancak

Anladım hocam. Sizde haklısınız.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

çok ilginç bi olay oldu. elite otomatik benzinli aracımı ik aldığımda ortalama 8,5 lt yakıt kullanımı vardı. yaz boyunca. kış gelince bir anda 10 11 12 lierden aşağı düşmemeye başladı. havaların ısındığı son 3 günde yine 8.5 lit yi yakaadım. çok ilginç ya. bence ölçen sistemde bir sorun var. bu kadar bariz değişiklikler olmaamsı lazım

Bence doldurduğunuz lt benzin ve kilometreye göre bir hesap yapın. Sonucu merak ediyorum. Ben dizel alırken pompa atınca kestiririm doldurmayı ve ona göre hesap yaparım. Şimdilik sıkıntı yok gibi

hocam benzin alım şeklimiz oldukça istikrarsız. kampanyalardan dolayı. bi bonusdan gelen puanları süresi dolmadan kullan bi süresi dolmadan 4 X 100 yap sonra ordan geleni kullana derken takip etmem imkansız gibi bişi. mecburen aracın ölçümüne bakabiliyorum ancak

Her istasyona gidişte sıfırlamayın, ortalama oturana kadar birkaç bin km boyunca daha doğru olçersiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: HyperXCrossfire

Bir tane sprey vardi,plastik aksam arasina,ses yapmamasi icin uygulanan.Adini hatirlayan var mi onun ?

Würth veya svitol'ün slikon spreyi var. Onu mu soruyorsunuz acaba ?

Evet bunlardi,tesekkurler
  • quote:

quote:

quote:

Bir tane sprey vardi,plastik aksam arasina,ses yapmamasi icin uygulanan.Adini hatirlayan var mi onun ?

Würth veya svitol'ün slikon spreyi var. Onu mu soruyorsunuz acaba ?

Evet bunlardi,tesekkurler

Rica ederim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Würth'ün silikon sprey'i. Ben aldım ama deneme yapmaya pek fırsat olmadı. Geniş bir zamanda uygulama yapıcam, şuan sadece bagajda koltukların kumaş kısımlarına sıktım son derece başarılı.
  • mrb arkadaşlar bazı i30larda önde de siyah cam görüyorum. bu yasak değil mi.. bende siyah cam yaptırmayı düşünüyorum ortalama kaça mal oluyor ve kanunen uygun mu tşkler iyi günler
  • quote:

Orijinalden alıntı: G Man

mrb arkadaşlar bazı i30larda önde de siyah cam görüyorum. bu yasak değil mi.. bende siyah cam yaptırmayı düşünüyorum ortalama kaça mal oluyor ve kanunen uygun mu tşkler iyi günler

Yaptiran yaptiriyor,on cam icin ozel siyah olmayan filmler var aslinda ama pahali.Millet ucuza kacmak icin,gece yolu gormesemde olur diyor demek ki :) 3m gibi kaliteli filmler yaptirirsaniz 300-350tl civarinda tutar on cam haric tum camlar.Ben yaptirmadim pek de gerek duymadim.Kanunen uygun degil,polisine bagli.Ceza yazarsa ugras dur.

Ne kadar acik film o kadar az risk :) Bence 1 numara ideal,eger amac gunes isigini kesmekse.Ama 1 numarada goruntu pek koyu olmuyor.2 numara siyahlik icin iyi,3den sonra risk katlanarak artiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyperXCrossfire -- 20 Ocak 2014; 0:10:32 >
  • HyperXCrossfire kullanıcısına yanıt
    Tskler hic ugrasamam polisle gerek yok vazgectim :)

• quote:

Arkadasım, 8,5 lt nasıl oluyor, ben aracı alalı 12 gun oldu, elit dizel otomatik, kısa mesafe kullanıyorum, 10,6 lt altını göremedim daha, aldıgımda fulledım,
    su an 420 km de, depoda ceyrekten az yakıt gösteriyor, yanı 500 km yol yapacak gibi, bunuda km olarak cevırsek km'de 48 krs yakmıs olacagım, ankarada dikmen-ayrancı-dikmen arası kullanıyorum. işe git gel 12 km.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AKIN1970

quote:

Arkadasım, 8,5 lt nasıl oluyor, ben aracı alalı 12 gun oldu, elit dizel otomatik, kısa mesafe kullanıyorum, 10,6 lt altını göremedim daha, aldıgımda fulledım,
    su an 420 km de, depoda ceyrekten az yakıt gösteriyor, yanı 500 km yol yapacak gibi, bunuda km olarak cevırsek km'de 48 krs yakmıs olacagım, ankarada dikmen-ayrancı-dikmen arası kullanıyorum. işe git gel 12 km.

kısa mesafalerde bende 10 lt altını görmüyorum benzinli manuel.birde bu araç rampa olan yerleri sevmiyor tüketim düz yolda giderken 7-8 lt gösterirken yokuşlu bir cadde yada sokağa girince ( örnek dikmen cad.) tüketim 10 litre ve üzerine çıkabiliyor.ankaranın heryerinde yokuş olduğu için bu mevsimde 10 lt altını görmek mümkün olmayacak galiba

• quote:

Orijinalden alıntı: G Man

Tskler hic ugrasamam polisle gerek yok vazgectim :)

arakadasım bende ankarada 2 numara 3m fılm cektırdım, 350 tl verdım. öncama cektırmedım. 2 numaraya polis bırseydemez, muayenedende gecıyor zaten.
    aracınız beyaz ise cok yakısıyor, diğer renklere bırsey dıyemem.
  • quote:

quote:

hocam kısa mesafelerde hele ki dur kalkta tüketim bayağı artıyor. üsttede arkadaşın dediğin gibi hele ki yokuşu hiç sevmiyor bu araç . aslında benzinli otomatiğin normal ortalaması 8,5 dizelinde 7 7,5 civarı. ama kullanımdan kullanıma değişiyor. mesela sabah 8.4 gösteriyordu şimdi işe geldi 9,2 yazıyor. yokuş ve dur kalk vardı. akşam yine 8 lere düşecek çünkü düz yol ve yokuş aşağı. dikmen ayrancı demişsiniz zaten bol yokuş ve dur kalk olan yerr normal yani. ama dikkatli kullanırsanız düşer ama bu araba asıl tasarrufu düz yolda kesintisiz seyahatta yapıyor. yazın uzun yolda full yüklü araba full klima açık 6,5 lt idi tüketimim. 90 120 klm arası hızla kullnadım.

• quote:

quote:

quote:

hocam kısa mesafelerde hele ki dur kalkta tüketim bayağı artıyor. üsttede arkadaşın dediğin gibi hele ki yokuşu hiç sevmiyor bu araç . aslında benzinli otomatiğin normal ortalaması 8,5 dizelinde 7 7,5 civarı. ama kullanımdan kullanıma değişiyor. mesela sabah 8.4 gösteriyordu şimdi işe geldi 9,2 yazıyor. yokuş ve dur kalk vardı. akşam yine 8 lere düşecek çünkü düz yol ve yokuş aşağı. dikmen ayrancı demişsiniz zaten bol yokuş ve dur kalk olan yerr normal yani. ama dikkatli kullanırsanız düşer ama bu araba asıl tasarrufu düz yolda kesintisiz seyahatta yapıyor. yazın uzun yolda full yüklü araba full klima açık 6,5 lt idi tüketimim. 90 120 klm arası hızla kullnadım.

ilerleyen zamanlarda düşüş olacak mı buradan yazarım. Bu durumda konforunun hatırına buna katlanacağız demek ki.

• quote:

Orijinalden alıntı: Osiziya

2013 i30 elite otomatik aj aldım , benim stepnem küçük olandan geldi , normalde bana aracın üzerindeki tekerleğin aynısını stepne olarak vereceklerini söylemişlerdi ama arabayı teslim aldığımda küçük ince lastik stepne verdiler ve daha sonra aradan 4 ay geçtikten sonra alaşım jantlı stepnem geldi ama şimdi bu yeni stepnem arabanın bağajına büyük geliyor ve Hyundai deki müdür bunun bu şekilde verildiğini söyledi . Bu konu ile ilgili bana yardımcı olacak varnı lütfen

hocam aj de stepne büyük oluyor yani noprmal lastik gibi ama bagaj da ona göre küçülmüş oluyor. aj olmayanda yani küçük stepnede ise bagajda biraz daha derin. yani aj nin stepnesi aj olmayan modelin bagajına uymaz. ikisinin de bagajları stepnerlere göre ayarlanmış. aslında ikisinin de artisi eksisi var. birinde stepnenni iyi bagajın küçülüyor. öbüründen de stepnen dandik ama bagajın küçülüyor. mesela ben arabayı alırken yazın aj olmayan bulamamıştım. mecburiyetten aj almıştım. benim için bagaj daha önmeliydi. resmen 4 5 parmak daha alçaktı küçük stepnelinini bagajı ama o vakit hiç biyerde yoktu bende aj aldım

• merhaba arkadaşlar 2014 elite dizel fiyatı alan oldu mu bayilerden?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Osiziya

2013 i30 elite otomatik aj aldım , benim stepnem küçük olandan geldi , normalde bana aracın üzerindeki tekerleğin aynısını stepne olarak vereceklerini söylemişlerdi ama arabayı teslim aldığımda küçük ince lastik stepne verdiler ve daha sonra aradan 4 ay geçtikten sonra alaşım jantlı stepnem geldi ama şimdi bu yeni stepnem arabanın bağajına büyük geliyor ve Hyundai deki müdür bunun bu şekilde verildiğini söyledi . Bu konu ile ilgili bana yardımcı olacak varnı lütfen

hocam aj de stepne büyük oluyor yani noprmal lastik gibi ama bagaj da ona göre küçülmüş oluyor. aj olmayanda yani küçük stepnede ise bagajda biraz daha derin. yani aj nin stepnesi aj olmayan modelin bagajına uymaz. ikisinin de bagajları stepnerlere göre ayarlanmış. aslında ikisinin de artisi eksisi var. birinde stepnenni iyi bagajın küçülüyor. öbüründen de stepnen dandik ama bagajın küçülüyor. mesela ben arabayı alırken yazın aj olmayan bulamamıştım. mecburiyetten aj almıştım. benim için bagaj daha önmeliydi. resmen 4 5 parmak daha alçaktı küçük stepnelinini bagajı ama o vakit hiç biyerde yoktu bende aj aldım

Stepnenin büyük olmasının hiç bir artısı yok. Bundan önce 2 tane sıfır araba eskittim ikisinin de stepnesi bagajdan hiç çıkmadı. Lastikçiye kadar küçük stepne her halükarda idare eder. Bagaj önemli, şahsen aldığım zamanlar büyük stepne olsaydı bu arabayı hiç almazdım.

• arkadaşlar aracım 2013 style düz dizel. ve şunu fark ettim arabaya hafif gaz verince ozellikle kalkışlarda belli oluyor sanki gaz yemez gibi arabayı sirkelio hafif hafif ileri geri olarak neden olabillr bilgisayara bağladılar bişey yok dediler ama sanki bana gaz pedalında bi sorun var gibi geliyor.Şöyle düşünün sanki ayağın gaz pedalı üzerinde titrer araba bi gaz alır bi gaz almaz ya o şekil bi olay işte.
    fikirleriniz neler değerli dostlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: atacomp

arkadaşlar aracım 2013 style düz dizel. ve şunu fark ettim arabaya hafif gaz verince ozellikle kalkışlarda belli oluyor sanki gaz yemez gibi arabayı sirkelio hafif hafif ileri geri olarak neden olabillr bilgisayara bağladılar bişey yok dediler ama sanki bana gaz pedalında bi sorun var gibi geliyor.Şöyle düşünün sanki ayağın gaz pedalı üzerinde titrer araba bi gaz alır bi gaz almaz ya o şekil bi olay işte.
    fikirleriniz neler değerli dostlar

ESP yi kapatip deneyin birde.Esp mi diye dusundum ama sizin anlattiginizdan pek de esp gibi durmuyor.Bosta gaz verirken nasil durum ?

• BOŞTA BİŞEY YOK HOCAM AMA KALKARKEN DAHA ÇOK HİSSEDİORUM ACABA BENMİ KULLANAMIOM DİORUM AMA ARABA 800 KM DE. BOYLE İLERİ GERİ UFAK UFAK BELLİ BELİRSİZ SALLIYO KEŞKE KULLANMA İMKANNIZ OLSA ANLARDINIZ. ESPDE NASI OLUYOR HOCAM.
    HE BİDE ARABA SOGUKKEN DEVİR SAAATİ ROLANTİDEYKEN OYNUO SONRA ISININCA KESİO BELKİ Bİ FİKİR VERİR SİZE
  • Ampüller Hakkında:

i30'un aydınlatmasını yetersiz bulanlar var. Yukarılarda çeşitli çözüm önerileri var.
    Aydınlatma konusunda bir şikayetim yok. Lakin orijinal hareketli xenon far (adaptif xenon) olsaydı onu alırdım. Lakin Hyundai bu seçeneği Türkiye'de satmıyor.

Gelelim ampüllere.
    Nedir, ne değildir diye biraz araştırdım.
    Bulduklarımı paylaşayım istedim:

Philips ve Osramın ürünleri var. Bunların daha iyi aydınlattığı söyleniyor. Ki edindiğim izlenim bu doğru.
    Lakin bunlarla ilgili önemli bir sorun var. O da ömürlerinin kısa olması.

Osramın sayfasına girip teknik özelliklere bakarsanız (pdf belgeler var):
    Standart ampül için verilen ömür: b3=330 saat ve Tc= 550 saat
    B3= ampüllerin %3'ünün patladığı saat
    Tc= ampüllerin 63.2%'nin patladığı saat.

osram night braker ultra için verilen ömür: b3= 150 saat ve Tc= 250 saat.
    http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/automotive-lamps/automotive-cars/halogen-headlight-lamps-for-cars/night-breaker-unlimited/index.jsp?productId=ZMP_1080591
    Yani diyorlar ki: 100 adet ampül deneseniz 3 tanesi 150 saatte patlar; 250 saat sonunda ise toplam 63 ampül patlamış olur.

Philips X-tremeVision için ömür değeri olarak 400 saat verilmiş.
    Aşağıdaki sayfada ise ömür 400 saat verilmiş (Life time400h)
    http://www.philips.co.uk/c-p/12972XVB1/x-tremevision-h7-12-v-55-w/specifications
    Bu sayfada support var, orada pdf var.

Lakin philips, osram gibi ölçülebilir ve kesin değerler vermemiş. Dolayısıyla 400 saat neye göre bilmek mümkün değil.
    Osramın sayfasında yüksek ışıklı halojen lambaların ömrünün normal lambaların fazla olmayacağı belirtilmiş.
    Özellikle gündüz farı yanık gezenlere uygun olmayacağı, karanlıkta yüksek başarım isteyen sürücülerin ömürden ödün vererek ampülleri tercih ettiğini belirtmiş.

Bulabildiklerim bu kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi racai -- 20 Ocak 2014; 21:35:54 >

• 
Sayfa: önceki 557558559560561
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.