Şimdi Ara

2012 - KYK-Sonuçlar Açıklandı! Ana konu. Burada buluşuyoruz. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.705
Cevap
31
Favori
140.326
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Tarîhçî

quote:

Orijinalden alıntı: DİNKOF

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DİNKOF

Bana 2.öğretim geldi.Şimdi katkı kredisinden yararlanamıyormuyun? Üstte bi arkadaş 1.öğretimler yararlanıyor yazmışta.Eğer böyleyse saçma..1.öğretimlerin zaten harç ücretleri düşük.

Yararlanamazsın.

Kardeş şimdi ben kyk ya vaşvuru için girdimde 8.Üniversite:
    9.Fakülte:
    10.Bölüm:

seçeneklerinin karşısı boş.herkesdemi böyle.

... yerler var. Oralardan seçeceksin Üniversite ve bölümünü.

Hay Allah senden razı olsun kardeş korktum bi an.

• SADECE BURS SEÇEMİYORMUYUZ YURTTA KALMIYACAĞIM EVİMDE KALACAĞIM
  • öğrenim kredisi ile katkı kredisi farkı nedir hangisi geri dönüşümlü her ay 270 lira veren?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tnraksy

SADECE BURS SEÇEMİYORMUYUZ YURTTA KALMIYACAĞIM EVİMDE KALACAĞIM

Seçebilirsin. Sadece Burs-Kredi olan yeri seç. Yurt bölümünü istemiyorum yap.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emmesen

öğrenim kredisi ile katkı kredisi farkı nedir hangisi geri dönüşümlü her ay 270 lira veren?

"Kredi" zaten borç karşılığında verilen, geri ödenmesi beklenen para demek. :)

Öğrenim Kredisi: Bursun geri ödemeli versiyonu
    Katkı Kredisi: Harç ücretinde büyük oranda indirim yapan kredi

www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#ogrenim
    www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#katki

Yukarıdaki sayfalarda açıklanan engel durumların hiçbirini taşımıyorsanız; Burs çıkmazsa Öğrenim Kredisi kesinlikle çıkar, Katkı Kredisi de kesinlikle çıkar. (Bir öğrenci aynı anda hem Burs hem de Öğrenim Kredisi alamıyor. Ama Katkı Kredisi, diğer 2 şeyden biriyle birlikte alınabilir.)

Burs ve Öğrenim Kredisi bu yıl 260 TL'ydi. Gelecek yıl da 280 ya da 300 TL olacağını düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 18 Ağustos 2012; 10:53:52 >

• beyler merak ettigim bisey var burada 2012-2013 yili ilk defa bir yuksekogretim kurumuna girenler icin diyor ama ben iki sene once bir yuksekogretime girdim ama kaydimi aldirip bu sene tekrar girip kazandim ama o zaman kyk ya filan hic basvurmamistim simdi bende buradan kayit yaptirabilirmiyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

öğrenim kredisi ile katkı kredisi farkı nedir hangisi geri dönüşümlü her ay 270 lira veren?

ikisi de geri ödemelidir,katkı kredisi harç miktarında indirim sağlıyor harcın büyük bir kısmını devlet ödüyor sen az bir miktarını ödüyorsun,öğrenim kredisi ise her ay verilen 260 liradır ve okul bitince geri ödemeye başlarsın.Tavsiyem katkı kredisi çıkarsa almayın sonuçta senede 2 defa harç veriyorsun bunu denkleştirirsin ama öğrenim kredisi çıkarsa her ay paran yatıcak ve ihtiyaçlarını karşılayabileceksin.
  • quote:

Sadece Burs isteğine yönelik bir seçenek yok. Fakat "Burs ve Öğrenim Kredisi" seçeneğini seçersen şu olur: Burs çıkarsa çıkar. Çıkmazsa Öğrenim Kredisi çıkar. Kredi almak istemiyorsan, hiçbir işlem yapmazsın, gerekli işlemler için verilen son gün geçtikten sonra hakkın salınır ve gelecek yılki başvuru dönemini beklersin.

Yurt için de "İstemiyorum" seçeneğini seçebilirsin.
  • başvurduk bakalım hayırlısı
  • quote:

Orijinalden alıntı: ToninoBaliardo

öğrenim bursu icin belli bir tarih varmı mesela okula basladıktan 2 ay sonra iihtiyacım oldu basvurabiliyormuyum ?

Hayır. KYK başvuru dönemi bellidir. Bu başvuru dönemi içinde burs/kredi ve yurt başvurularınızı yapabilirsiniz.

Yurt sonuçları eylül ayında, burs/kredi sonuçları da aralık ayında açıklanır zaten. İlk parayı da ocakta alırsınız. (Bu da maalesef önceki ayları da içeren bir toplu ödeme değil, sadece ocak ayınınki.)
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Sadece Burs isteğine yönelik bir seçenek yok. Fakat "Burs ve Öğrenim Kredisi" seçeneğini seçersen şu olur: Burs çıkarsa çıkar. Çıkmazsa Öğrenim Kredisi çıkar. Kredi almak istemiyorsan, hiçbir işlem yapmazsın, gerekli işlemler için verilen son gün geçtikten sonra hakkın salınır ve gelecek yılki başvuru dönemini beklersin.

Yurt için de "İstemiyorum" seçeneğini seçebilirsin.

Mesela bize hem burs hem katkı kredisi çıktı bursu alıp katkı kredisini almama hakkımız var mı
    Bir de bu yil harçlar kaldırılmamış miydi?katkı kredisi niye

• güvenlik kodunu en az 20 kere girdim hatalı diyor sürekli büyük harf, küçük harf, hem büyük hem küçük harf... hertürlü fanteziyi denedim.
  • quote:

quote:

"Kredi" zaten borç karşılığında verilen, geri ödenmesi beklenen para demek. :)

Öğrenim Kredisi: Bursun geri ödemeli versiyonu
    Katkı Kredisi: Harç ücretinde büyük oranda indirim yapan kredi

www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#ogrenim
    www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#katki

Yukarıdaki sayfalarda açıklanan engel durumların hiçbirini taşımıyorsanız; Burs çıkmazsa Öğrenim Kredisi kesinlikle çıkar, Katkı Kredisi de kesinlikle çıkar. (Bir öğrenci aynı anda hem Burs hem de Öğrenim Kredisi alamıyor. Ama Katkı Kredisi, diğer 2 şeyden biriyle birlikte alınabilir.)

Burs ve Öğrenim Kredisi bu yıl 260 TL'ydi. Gelecek yıl da 280 ya da 300 TL olacağını düşünüyorum.

teşekkür ederim 3'üne de başvuruyorum peki öğrenim ve katkı çıktı diyelim katkıyı istememe gibi bir durum var mı

• quote:

Orijinalden alıntı: revenquel

Arkadaslar benim bi sorum bar yardimci olursaniz 2 yillik sinavsiz gecisle namik kemal teknk bilimler myo kazandim ikinci ogretim benim babam yasamiyor burs ve yurt alabiliyormuyum

Başın sağ olsun. Bunu söylemek ne kadar etik, bilmiyorum. Sadece babanın vefat etmiş olması KYK için bir "öncelik" değil. Hem annesi hem de babası vefat etmiş olanlara öncelik tanınıyor.

Fakat bu, sana Burs ve asil listeden yurt çıkmayacağı anlamına gelmez. Burs için avantajlısın, maddi durumun da önemli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emma morley

Mesela bize hem burs hem katkı kredisi çıktı bursu alıp katkı kredisini almama hakkımız var mı

Bildiğim kadarıyla var; fakat bunu KYK'ya ve aralık ayında işlemler için gideceğiniz notere de sormanızı öneririm. Çok emin değilim bundan.

Harçların gelecek yıldan itibaren kaldırılacağı söyleniyordu.
  • arkadaşlar henüz kyk sitesine girmedim, pek bilgili değilim bu konuda zaten. şunu sormak istiyorum. yurt seçimi konusunda önceliğin yüksek ücretli yurt kısmında olmasını sağlayabiliyor muyuz? nasıl yürür bu işler?
  • quote:

Orijinalden alıntı: caqdasking

benim de merak ettiğim şey bursların çıkması neye bağlı ? Rastgele seçmiyorlardır heralde

KYK'nın belirlediği öncelik durumlarından (şehit çocuğu olmak, gazi çocuğu olmak, terörle mücadele nedeniyle köyünün boşaltılmış olması, annenin ve babanın vefat etmesi, Darüşşafaka Lisesi mezunu olmak, lisede yetiştirme yurdunda kalmış olmak, millî amatör sporcu olmak vb.) hiçbirine sahip değilseniz, maddi ve ailevi durumunuza bakıyorlar daha çok.

Herhangi bir puan türünde ham puan bazında ilk 100'e girmedikçe YGS-LYS başarınızın pek de önemli olmadığını söyleyebilirim.

Kime neden çıktığı belli olmayabiliyor; ama genel olarak şu söylenebilir: Ev ve araba sahibi olmak (Sizin ya da aile bireylerinden en az birinin üstüne olacak.), bir vakıf üniversitesinin burssuz ya da kısmi burslu programında okumak Burs çıkma şansını düşürür; ailenin kirada oturuyor olması, ailede okuyan kardeşlerin olması, annenin ya da babanın vefat etmesi, işsiz çocuğu olmak ve emekli çocuğu olmak da yükseltir.

Biraz da şans işi. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: OkyaNuS.

arkadaşlar henüz kyk sitesine girmedim, pek bilgili değilim bu konuda zaten. şunu sormak istiyorum. yurt seçimi konusunda önceliğin yüksek ücretli yurt kısmında olmasını sağlayabiliyor muyuz? nasıl yürür bu işler?

Başvuru formunda önceliği hangi yurt tipine vermek istediğinizi soran bir yer var.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: emma morley

Bildiğim kadarıyla var; fakat bunu KYK'ya ve aralık ayında işlemler için gideceğiniz notere de sormanızı öneririm. Çok emin değilim bundan.

Harçların gelecek yıldan itibaren kaldırılacağı söyleniyordu.

Anladım sagolun
    Zaten yurda basvurmayacagim okulun kendi yurdu var ama katkı kredisine hic basvurmamak gibi bir durum var mı yani yalnızca burs veya öğrenim kredisi gibi bir seçenek
    Bir de farklı yerlerden burs alırsak kyk bursu kesilir mi(çıktı ya bana bir de plan yapıyorum kafamda)

• quote:

Bu yüksek ücretli yurtların çıkması neye bağlı?

Başvuru formunda önceliği yüksek ücretli yurtlara vermelisin.

KYK'nın yurtlar için belirlediği öncelik durumlarından (www.kyk.gov.tr/web/OSYM_Bsv_2012/basvuruGirisAnaSayfa.do adresinde yazıyor.) en az birine sahip olanlara yurt zaten asil listeden, yani ilk yerleştirmelerde çıkar.

Hiçbirine sahip olmayanlara yurtların asil listeden çıkıp çıkmaması şansa kalmış. Eğer öncelik durumlarına sahip kişiler yerleştirildikten sonra boş yer kalırsa, çıkar. Ama açıkçası kalabalık illerde yedek listeye kalma olasılığı yüksek.

Yedek listeye kalırsan, yedek listenin ilerleme hızı, sana yurt gelme süresi de gideceğin ilin büyüklüğüne bağlı. İstanbul gibi kalabalık illerde yedek liste hızlı ilerliyor mesela.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.