Şimdi Ara

2012 Çalışma psikolojisi ve teknikleri.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
1.892
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İyisi yetmez en iyisi için çalışıyorum düşüncesiyle sınava hazırlananlar ve derece yapmayı kafasına koymuş arkadaşlar konu ile ilgilenirlerse sevinirim.

'' şu bölüm için kaç net lazım , falanca puan aldım nereyi tercih etsem '' gibi gereksiz ve anlamsız sorularla lütfen konuyu kirletmeyin.

Bu başlık altında hedefleri zaten belli kararlı ve azimli arkadaşların fikir alışverişin de bulunması dileğiyle.

2011 yaz başından itibaren kaynak olarak bolca sayfa eskittikten sonra farklı farklı kaynaklardan denemeler çözmeye başladım. Şuan kendi planlarım ve hedeflerim doğrusunda gayet mutlu mesut ilerliyorum.Ancak kaydolduğum X dershanesinin rehberliği ile görüşmeye gittiğimde resmen fırça yedim. Sebebi ise bu kadar acele etmenin benim psikolojimi bozacağı ve sınavda istediğim dereceyi yapamayacağımı iddia etmelerinden kaynaklandı. Bana önerileri ise dershane başlayana kadar ders çalışma şeklinde oldu ki bu beni acayip tedirgin etti.Bu tarzda bir olay başından geçen arkadaşlarımız aydınlatırlarsa beni sevinirim.

:: Gerçekten psikolojisi bozulan oldu mu ?
    :: Eğer olduysa sebebi sadece yoğun çalışma temposu mu?
    :: Kendime güveniyorum ve psikolojimin etkilenmeyeceğine güveniyorum mantığı ile yola çıkıp umduğu gibi olmayanlar oldu mu ?
    :: Dershanede tekrar tekrar görmekten sıkılıp dersleri takip etmediğiniz ve bu yüzden başarısız olduğunuz oldu mu ?
    :: Aşırı öz güven başınıza ne gibi sorunlar çıkardı ?
    :: Yukarıda yazdığım sorunlarla karşılaşmamak için ne gibi önlemler aldınız ?

• Dostum merhaba ben bu sene sınava girdim tecrübeliyim biraz,
    Rehberlik hocanın o şekilde demiş olması bana biraz saçma geldi açıkçası çünkü şunun şurasında ygs ye 7 ay var.Ne çalışsan kardır=)
    Ama şöyle bir şey var ilk etapta çok yüklenmemek gerekiyor bence çünkü bende ilk zamanlar günde 6-7 saat çalışıyordum aşkla şevkle :D
    Ama sonra okul başladı filan derken bir anda bir isteksizlik başladı ve günde 4 saat çalıştığım zaman mutlu oluyodum öyle diyim.

Bu arada sen mezunmusun yoksa ilk girişinmi onu anlamadım? Herneyse bende mezunum bu aralar çalışmaya başladım ufak ufak günde 4 saati geçmiyorum
    ve kendimi kasmadan rahat rahat çalışıyorum moralimi yüksek tutmaya çalışıyorum, dersane başlayınca bu 4 saati 6 saate çıkarmayı planlıyorum,valla iyi odaklanmak
    lazım hedefe doğru ve kendini deneme çözerken filan gerçekten sınavdaymış gibi düşünmeni tavsiye ederim çünkü kendimizi snav anına iyi hazırlamamız lazım.
    Benim geçen sene hedefim derece yapmak değildi ama ilk 10 bine girmekti sayısalda 27 bininci oldum bakalım 1 sene daha deniyicez.
    Sanada kolay gelsin diyorum inş sene sonunda hedefledğin noktaya ulaşmış olursun=)

• Aynen günleri sayıyorum bende sınav için bana birden çalışma 1 ay bırak filan deyince şok oldum :)
    Ben mezunum şuan günde 6 saat çalışıyorum. Sınav vaktine kadar çalışma programımı çözeceğim kaynaklara kadar her şeyi hazırladım.
    Şuan yaşam tarzım geceye dönmüş konumda ve çok iyi verim aldığımı söyleyebilirim. Dershaneden beklentim sadece deneme sınavları ve gününde dağıtılmasını umduğum yaprak testler. Derslere girmek işkence gibi gelse de tekrar amaçlı aksatmadan takip edeceğim. Dershane zamanı yaşam tarzımı da gece 12-1 gibi kalkıp sabaha kadar kendi programıma uygun şekilde çalışıp sabah 8 gibi dershaneye gidip dershanede günlük yaprak testleri çözmeyi ve öğlen vakti uyumayı planlıyorum. Yani şuan ki ile aynı.
    Sınav salonuna saat ve kalem bile sokamıyoruz artık ve evdeki deneme sınavlarımı bile buna uygun yapıyorum. Duvar saati filan kullanıyorum :)
    En çok önemsediğim şey benimde moral ve odaklanmak. Moralimi bozabilecek her şeyden uzaktayım şuanda haber içerikli materyaller , verim düşüren arkadaşlar , dikkatimi dağıtabilecek cep telefonu vb... çoğu şey den uzaktayım. Hayatımda moral imi iyi tutan beni sıkıntıya sokmayan aklımı karıştırmayan şeylerle uğraşıyorum. Bisiklete biniyorum , fotoğraf çekiyorum , kitap okuyorum , gerilim filmi bile izlemiyorum :D komedi macera tarzı filmleri tercih ediyorum :D bunun gibi şeyler işte. Sanmıyorum psikolojimin bozulacağını ama 2-3 kere daha aynı rehberliğe gidersem eğer o zaman bozulabilir gibi psikolojim :D

• Anladim dostum sen baya oturtmusun sistemi o zaman tam gaz devam :) bende 2 gundur calisiom biraz zor oldu yeniden baslamak ama girdik artik bu yola katlanacaz bende snn gibi gece calisiom birazdan.baslicam mesela sahura kadar allah ne verdiyse :D hayde kolay gelsin basarilar :)
  • Ufak bi tüyo, bi spor salonuna yazil veya sporunu yap gunluk.(Yuruyus,kosu,bisiklet) Sonrada bana dua et ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Franco Baresi

Ufak bi tüyo, bi spor salonuna yazil veya sporunu yap gunluk.(Yuruyus,kosu,bisiklet) Sonrada bana dua et ;)

''sağlam kafa sağlam vücutta bulunur'' mu diyosun bende aynen bi spor salonuna yazılmayı düşünüyodum he vakit bol zaten okul yok :D
  • bencede fazla abartmasaydın keşke yazın..Kardeş istedigin Kadar Çalış.bir yerde insanız yani .tıkanıyorum sıkılıyoruz olmuyor.eylül den önce şöyle güzel bir hafta tatil yap derim ondan sonra tempona devam et
  • ygsye gereksiz yere çok çalışma lys çalış lys
  • -

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnotherPlanet -- 23 Ağustos 2011; 4:23:51 >
  • Az önce bi konuya yazmıştım burayada yazıyım bu sene bizzat çevremde gördüğüm bikaç şey vs..

bazen bıkkınlık gelecek temponuz düşecek sınava x gün yada ay kala günde 8-10saat çalışcam günde 5-10konu bitircem vs vs diyebilirsiniz ama çevremde böyle diyen KİMSE yapamadı dikkat edin kendinizi kandırmayın.

Devamsızlığınızı kullanmayın önceden. Özürlü 25gün devamsızlık hakkınızı istediğiniz zaman idareye dilekçe vererek alacaksınız ayrıca 20günde özürsüz devamsızlık var tabi.. 45günlük devamsızlık hakkınızın sene içinde 5gününü harcayın sonra 10gün ygs öncesi 30günde lys öncesi alırsınız(rakamları kendime göre yazdım) sonra rahat rahat dersanede takılırsınız..

Ayrıca öyle sırf çalışmış olup vicdanınızı rahatlatmak için bi o dersten rasgele bi konu bi o dersten rasgele bi konu gibi çalışmayın nerdeyse hiç işe yaramaz..baştan başlayın yavaşta olsa konuları tamamen bitire bitire ilerleyin

Sene içinde çalışma temponuz illaki düşecek..Hiç olmazsa ygs sonrası 1-2 hafta bi rahatlık çökecek.Böyle zamanları mümkün olduğunda çok kısa tutmaya çalışın yoksa çalışma temponuz yerine gelene kadar bakarsınız milletle aynı seviyedeyken çok geride kalmışsınızdır..

Küçük formül kitapçıkları falan oluyor onların her dersini edinin test çözerken yanınızda bulunsun

ygs-lys sınavlarından önce sınıfta şu şu iyi puan alır şu orta puan alır gibi tahminleriniz olacaktır ama tahmin edemeyecekleriniz yüksek puan alırken normalde yüksek alacaklar düşük alabilir.Sınav ortamına dikkat edin normalde yüksek alacakken düşük alanlardan olmayın

Ve açık açık konuşmak gerekirse bi süre sonra bıkkınlık gelecektir. 5gün okul+okul çıkışı dersane soru çözümü vs.+evde ders+haftasonu dersane+haftasonu ders vs.. ciddi anlamda bıkanlar olacaktır ama sabredin istediğiniz okulun kampüsünün resmini falan asın odanıza bişeyler yapın iyi gelir

Hepinize başarılar koçlarım görüyüm sizi

• quote:

Orijinalden alıntı: AnotherPlanet

Başına gelecekleri sen seçemiyorsun bu sene ailevi 1-2 şey yaşadım ve en kötüsü bir kıza aşık oldum.Aslında o bana kuyruk salladı benim aptallığım hiç farkında değilken kendini bana fark ettirdi sonrada 1 senemin belki de geleceğimin içine etti. Mükemmel olan puanlarım son 1 ay düşüşe geçti. 399 puan aldım ygsden , ygsden cıktıgım gün cidden gözümden yaş geldi ben ne yapağım diye ben en iyi 50-60 bin civarları bekliyordum. Sonra tam bir motivasyon eksikliğiyle çalışmaya çalışıyordum ama nafile halbuki ilk dönem 3-4 saat uyuduğum günler oluyordu. Ygsden sonra dedim ben 2. sene gireceğim olmaz böyle iş , işte sonucum geldi baktım 34 bin. Nasılsa seneye bidaha gireceğim diye çok az çalıştım integrali matematik sınavından 1 hafta önce tamamladım düşün artık. Lys sonucum geldi 29k ve kötü son ailemi ikna edemedim 2. seneye 1 hafta konusmadım hatta 3-4 gün eve bile uğramadım ama sonuç yok. Oturduk konuştuk babamla madem seneye birdaha gireceksin neden bölümünü dereceyle bitirmeyi düşünmüyorsun dedi verecek cevap bulamadım zaten ne desem de anlamaz. Tercih için araştırmadığım şey kalmadı tobb,ankara,odtü hepsini eledim ve tek tercih yaptım gazi makina ve ikinci öğretimi. Kazandım Gaziyi. Sonuç ne mi , hayatımda hiç bir zaman gerçekten istediğim birşeyi hiç başaramadım. Sorunlarımın çözümü var mıydı? Çok düşündüm de yokmuş...

İçimi dökmek istedim af dile

bu kızlardan nasıl bu kadar etkileniyorsunuz anlamıyorum gerçekten benim de düzenli bi ilşkim vardı ve sonuçlar geldiğinde hem kız arkadaşım hem de ben mutluyduk ki bn pek fazla da derse çalışmayan biriyim günde 2 saat ya çalışır ya çalışmazdım oğle de sura kesin olucak itü odtü istiyorum diye de takıntılarım yoktu sonuçta son sene kız arkadaşım olmasına ragmen hem de günde maksimum 2 saat çalışarak mf-4 de 36 bin oldum ustelik okul puanım da 62 bu arada kız arkadaşım da dil-1 de 2000 de

• merhabalar... benimde yüksek hedeflerim var benim gibi düşünenler oldugunu görmek ne güzel.üstte yazan arkadaşa katılıyorum.ara ara motivasyonumu kaybettiğim oluyor.ben üniversitede okuyorum.bitiremiyorum.tekrar gireceğim sınava.2 aydır biraz biraz çalışıyorum fen çıkışlıyım.ygs konularının herdersten 4-5 konusunu bitirdim ancak unutuyorum çünkü dersaneye gitmiyorum evde hazırlanıcam.yaşımda sizlerden büyüktür.23 yaşındayım.evliyim.hiç çalışmadan ygs denemesi yaptım.puanımı hesapladım çeşitli dersanelerin puan hesaplama bölümlerinden.430 civarı ham puanım geliyor.matematik okuyorum zaten.matematik ve geometride problemim yok.genelde ful veya 1-2 boş.türkçe tarih iyi.fen de çalışırsam anlıyorum.yapıyorum.ama galiba unutuyorum.gerçi tekrar yapmadım henüz. nedersiniz evde hazırlanabilrmiyim? bana önerileriniz varmı? burada birbirimize destek verelim lütfen.hepimizin motivasyona ihtiyacı var

• quote:

Orijinalden alıntı: cilekperisi

merhabalar... benimde yüksek hedeflerim var benim gibi düşünenler oldugunu görmek ne güzel.üstte yazan arkadaşa katılıyorum.ara ara motivasyonumu kaybettiğim oluyor.ben üniversitede okuyorum.bitiremiyorum.tekrar gireceğim sınava.2 aydır biraz biraz çalışıyorum fen çıkışlıyım.ygs konularının herdersten 4-5 konusunu bitirdim ancak unutuyorum çünkü dersaneye gitmiyorum evde hazırlanıcam.yaşımda sizlerden büyüktür.23 yaşındayım.evliyim.hiç çalışmadan ygs denemesi yaptım.puanımı hesapladım çeşitli dersanelerin puan hesaplama bölümlerinden.430 civarı ham puanım geliyor.matematik okuyorum zaten.matematik ve geometride problemim yok.genelde ful veya 1-2 boş.türkçe tarih iyi.fen de çalışırsam anlıyorum.yapıyorum.ama galiba unutuyorum.gerçi tekrar yapmadım henüz. nedersiniz evde hazırlanabilrmiyim? bana önerileriniz varmı? burada birbirimize destek verelim lütfen.hepimizin motivasyona ihtiyacı var

bitiremediğin bölüm hangi ünide ve ne ? ayrıca neden bitiremiyorsun merak ettim de

• quote:

Orijinalden alıntı: urian

bu kızlardan nasıl bu kadar etkileniyorsunuz anlamıyorum gerçekten benim de düzenli bi ilşkim vardı ve sonuçlar geldiğinde hem kız arkadaşım hem de ben mutluyduk ki bn pek fazla da derse çalışmayan biriyim günde 2 saat ya çalışır ya çalışmazdım oğle de sura kesin olucak itü odtü istiyorum diye de takıntılarım yoktu sonuçta son sene kız arkadaşım olmasına ragmen hem de günde maksimum 2 saat çalışarak mf-4 de 36 bin oldum ustelik okul puanım da 62 bu arada kız arkadaşım da dil-1 de 2000 de

Tamam dostum çok zekisin 2 saat çalışmıssın günde. Üstelik de okul puanın 62 imiş.Çok kuulsun

• quote:

Orijinalden alıntı: AnotherPlanet

quote:

Tamam dostum çok zekisin 2 saat çalışmıssın günde. Üstelik de okul puanın 62 imiş.Çok kuulsun

anlatmak istediğim o değildi kızlardan etkilenip etkilenmemek senin elinde.

• quote:

quote:

merhabalar... benimde yüksek hedeflerim var benim gibi düşünenler oldugunu görmek ne güzel.üstte yazan arkadaşa katılıyorum.ara ara motivasyonumu kaybettiğim oluyor.ben üniversitede okuyorum.bitiremiyorum.tekrar gireceğim sınava.2 aydır biraz biraz çalışıyorum fen çıkışlıyım.ygs konularının herdersten 4-5 konusunu bitirdim ancak unutuyorum çünkü dersaneye gitmiyorum evde hazırlanıcam.yaşımda sizlerden büyüktür.23 yaşındayım.evliyim.hiç çalışmadan ygs denemesi yaptım.puanımı hesapladım çeşitli dersanelerin puan hesaplama bölümlerinden.430 civarı ham puanım geliyor.matematik okuyorum zaten.matematik ve geometride problemim yok.genelde ful veya 1-2 boş.türkçe tarih iyi.fen de çalışırsam anlıyorum.yapıyorum.ama galiba unutuyorum.gerçi tekrar yapmadım henüz. nedersiniz evde hazırlanabilrmiyim? bana önerileriniz varmı? burada birbirimize destek verelim lütfen.hepimizin motivasyona ihtiyacı var

bitiremediğin bölüm hangi ünide ve ne ? ayrıca neden bitiremiyorsun merak ettim de

ist.üni Matematik. sağlık sebebiyle 2 yıl ara vermiştim şuan toparlayamıyorum.toparlamakta istemiyorum.ayrıca çok çok zor bir bölüm.kimseye tavsiye etmiyorum.asla matematik bölümüne gitmeyin.yemin ederim insanı genç yaşında yaşlandırıyor

• quote:

quote:

quote:

ist.üni Matematik. sağlık sebebiyle 2 yıl ara vermiştim şuan toparlayamıyorum.toparlamakta istemiyorum.ayrıca çok çok zor bir bölüm.kimseye tavsiye etmiyorum.asla matematik bölümüne gitmeyin.yemin ederim insanı genç yaşında yaşlandırıyor

yaparsın ya mat geo yu fulledikten sonra diğerleri de bi şekilde hallolur iyi bi yere girersin bence

• ayrıca tek ben değilim.elinde çocuguyla mezun olabilmek için hocaya yalvaran kimseler geliyor okulumuza.matematik bölümünün yanından bile geçmeyin.eğer orta düzeyde bir öğrenciyseniz. bu arada herkes hedeflerini yazsa şimdiden belirlesek nasıl olur?
  • quote:

Ben de sizin gibiyim üniversite okuyorum , ama evde kendim bir daha hazırlanacağım. İstemediğim bir bölümde okuyorum ve iş alanı da pek yok. Ben de yavaştan başlayacağım. Ayrıca puanınız çok güzel yeni yeni başlamanıza rağmen düzenli bir şekilde çalışırsanız bence çok daha yükselir, bence en önemli dersler mat-geo onları da hallediyor muşsunuz zaten. Kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: tavukum

quote:

Ben de sizin gibiyim üniversite okuyorum , ama evde kendim bir daha hazırlanacağım. İstemediğim bir bölümde okuyorum ve iş alanı da pek yok. Ben de yavaştan başlayacağım. Ayrıca puanınız çok güzel yeni yeni başlamanıza rağmen düzenli bir şekilde çalışırsanız bence çok daha yükselir, bence en önemli dersler mat-geo onları da hallediyor muşsunuz zaten. Kolay gelsin.

teşekkürler.bu aralar yeni favori sözüm 'sevmeden yenen aş,ya karın ağrıtır ya baş' buna kesinlikle katılıyorum.formasyonumda var ama sevmiyorum sevmediğim için çalışamıyorum bitiremiyorum.zor olmasıda cabası.hedefim ist.daaki üniversitelerim mimarlık eczacılık inşaat müh yada okulöncesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ketigur -- 23 Ağustos 2011; 3:05:27 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.