Şimdi Ara

2010 Honda CR-V (Makyajlı) (12. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.174
Cevap
22
Favori
152.582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dunyao

ben duymadım öyle bir ses, hem soldan geliyorsa sağdan da gelir mantıken

Herhalde sağ aynadan da gelir, ama aracım daha yeni ve şimdiye kadar aracı benden başka kullanan olmadı, yani aracın sağ tarafına hiç oturmadım... Ama sol aynada ses varsa tabii ki sağ aynada da var demektir.

Benim sormak istediğim bu sesi gidermenin bir yolu var mı??? Ayrıca sizin kulllandığınız bir önceki araç kesin çok sesli bir araçtır, onun için bu sesi fark edememiş olabilirsiniz. Kaldı ki zaten bu dediğim ses de öyle çok aman aman bir ses değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vincentvega

İki taraftan da geliyor zaten. Bugün tekrar dinledim. 100 km/s'in üzerinde duyulan bir rüzgar sesi. Dediğim gibi yan aynalardan geliyor.

Vincentvega, bizim araçların lastik basıncı ne olmalı...34-35 gibi bir şey mi???
  • quote:

Orijinalden alıntı: thecurly

quote:

Orijinalden alıntı: vincentvega

İki taraftan da geliyor zaten. Bugün tekrar dinledim. 100 km/s'in üzerinde duyulan bir rüzgar sesi. Dediğim gibi yan aynalardan geliyor.

Vincentvega, bizim araçların lastik basıncı ne olmalı...34-35 gibi bir şey mi???

Sürücü koltuğunun alt kısmında önerilen değerler yazıyor. Ön ve arkalar için 32 yazıyordu sanırım. Bu arada tüm arkadaşların kurban bayramını kutlarım.
  • Arkadaşlar iyi bayramlar...

Yine otomatik vites ile ilgili bir soru soracağım. Misal kırmızı ışıkta duruyoruz, bekleme süresinde vites D konumda iken el frenini çeksek ve öylece beklesek sorun olur mu ?

İstanbul Ankara yolunda 190 ü gördüm bir ara...Yol kaymak gibi olunca hızı farketmiyorsunuz bile...

Bu arada, cam sil haznesi sanırım 4 litre civarında ...
  • Herkesin Kurban Bayramını tebrik ederim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: virgaba

Arkadaşlar iyi bayramlar...

Yine otomatik vites ile ilgili bir soru soracağım. Misal kırmızı ışıkta duruyoruz, bekleme süresinde vites D konumda iken el frenini çeksek ve öylece beklesek sorun olur mu ?

İstanbul Ankara yolunda 190 ü gördüm bir ara...Yol kaymak gibi olunca hızı farketmiyorsunuz bile...

Virgaba, merhaba. Yazında 190 km/h gördüğünü söylemişsin, acaba bu hızda giderken sen de aracın sol camından rüzgar sesi duydun mu???
  • quote:

quote:

Virgaba, merhaba. Yazında 190 km/h gördüğünü söylemişsin, acaba bu hızda giderken sen de aracın sol camından rüzgar sesi duydun mu???

Merhaba curly, rahatsız edici bir ses duyduğumu söyleyemem...özellikle dikkat etmedim ama...

Uzun yolda adaptif cruise control hem dinlendirici hem de güvenli...Çok güzel bir özellik...

Final sorusu: Tiguan forumunu takip ederken, oradaki bazı arkadaşlar chip tuning ile aracın beygir gücünün ve performansının artırılmasından bahsediyorlardı...Biz de bu araca bir 20-30 HP artırabilir miyiz acaba ? İhtiyacı var zira...Ankara İstanbul yolu arasındaki ilk 100 km yi bilirsiniz...Cankurtaran - 1500m- tepesine çıkana kadar aracı 140 larda tutacağım diye sağ bacağım kas yaptı resmen...Kulağımda vızıldayan turbo benzeri sesten bahsetmiyorum bile...Dağı inerken ise tam tersi, gaza basmasanız bile sanki araç sürekli 140 la gidecekmiş gibi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi virgaba -- 18 Kasım 2010; 0:30:45 >

• quote:

quote:

quote:

Merhaba curly, rahatsız edici bir ses duyduğumu söyleyemem...özellikle dikkat etmedim ama...

Uzun yolda adaptif cruise control hem dinlendirici hem de güvenli...Çok güzel bir özellik...

Final sorusu: Tiguan forumunu takip ederken, oradaki bazı arkadaşlar chip tuning ile aracın beygir gücünün ve performansının artırılmasından bahsediyorlardı...Biz de bu araca bir 20-30 HP artırabilir miyiz acaba ? İhtiyacı var zira...Ankara İstanbul yolu arasındaki ilk 100 km yi bilirsiniz...Cankurtaran - 1500m- tepesine çıkana kadar aracı 140 larda tutacağım diye sağ bacağım kas yaptı resmen...Kulağımda vızıldayan turbo benzeri sesten bahsetmiyorum bile...Dağı inerken ise tam tersi, gaza basmasanız bile sanki araç sürekli 140 la gidecekmiş gibi...

Valla harbi harbi, huylanmaya başladım. Bu ses yoksa sadece benim araçtan mı geliyor, eğer öyle ise hemen servise gideceğim, kesin bir fabrikasyon hatası var demektir, çünkü aracımı sıfır km. aldım...
    Ayrıca bizim crv lerin usb si kaç gb. lik flash diskleri görmektedir, ben 4 gb. taktım, görmedi...Bunun dışında chip tuning olayına pek sıcak bakmadığımı söylemeliyim. Nedense bu chip leme olayına bir türlü ısınamadım. Ama yapan olursa, izlenim ve yorumlarını bekliyorum....
    Ayrıca lastiklerin havalarını kontrol ettim...47-49 psi arası çıktı, hemen arkaları 33 önleri 32 yaptım. İnşallah değerleri doğru yapmışımdır. Ön koltuk altında öyle yazıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thecurly -- 18 Kasım 2010; 16:28:33 >

• quote:

Arkadaşlar bu sol camdan ses gelmesi olayını herkes yaşıyor mu, yoksa sadece benim aracımda mı bu sorun var?????

Benim arabamdan böyle bir ses gelmiyor.Yazınızdan sonra özellikle dinledim duyamadım.
  • Bence hemen servise götürün ve şikayetinizde ısrarcı olun,klasik "bu modeller yapar"lakırdılarına kanmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pinkfloyd1

Bence hemen servise götürün ve şikayetinizde ısrarcı olun,klasik "bu modeller yapar"lakırdılarına kanmayın.

Pink mrhaba...geçen sanırım vitesle ilgili sorularıma sen yanıt vermiştin...aynı kulvarda bir soru soracağım, yukarıda kaynadı sanki...Araç durur vaziyette D konumda iken, el frenini çekip öylece bekleyebilir miyiz....?
  • Ses konusunda servise gitmeyi düşünüyorum, ama bir yandan da aracımın sol kapı parçalarının açılacağını düşününce bu ses nedeniyle servise gitmemeyi düşünüyorum. Bugün defalarca elimle fitilleri yokladım, ama kesinlikle hava sızan bir yer yok...Yani "vincetvega" nın da söylediği gibi bu ses aynanın rüzgarla çarpışmasından dolayı ortaya çıkıyor. Bu ses, araçlarımızın yüksek olmasından kaynaklanıyor, ayrıca, bu olay, camların tam izolasyon sağlayan camlardan olmadığını da gösteriyor. Neyse, alışacağız artık, ne demişler gülü seven dikenine katlanır, madem ki yüksek araca biniyorum, bu sese de katlanmam gerek....zaten bu ses olayı, öyle aman aman kafa yedirecek kadar buyük bir ses de değil.

Ancak bugün yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum. Bugün aracımla hızlı bir şekilde göbekten sola doğru dönüş yapınca "vsa" devreye girdi ve akbinde aracımın sağ arka tekerinden sanki bir şeyler "çatır çutur" kırılıyormuş gibi bir ses geldiğini duydum. Bunun üzerine aynı göbekten üç dört defa daha aracımal aynı şekilde geçiş yaptım ve her seferinde "vsa" nın devreye girdiği anda aynı yerden aynı şekilde ses geldiğini duydum...Acaba bu normal mi, önceki aracım da (passat da) böyle bir ses yoktu...Lütfen yardım edin.

Özellikle "vincentvega", "virgaba" ve "pinkfloyd1" cevaplarınızı bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thecurly -- 21 Kasım 2010; 17:21:39 >

• Rüzgar sesi haricinde bir ses yok bende. O da çok rahatsız edici değil.
    VSA'yı henüz denemedim. O yüzden duyduğunuz ses konusunda bir şey diyemeyeceğim. Ama daha önceki araçlarımda ESP'nin müdahelesini hatırlıyorum. O şekilde bir ses duymamıştım.
    Virgaba, vitesi N veya P değil de, D konumunda bekleterek aktarma organlarını zorlamanın doğru bir hareket olduğunu zannetmiyorum.
    Bir de yurtdışı forumlardan araştırdığım kadarıyla bu motorlar için resmi bir chip uygulaması yok. Yüksek karışımlı benzin gerektiren bazı aftermarket uygulamalar olsa da çok da tavsiye edilmiyorlar.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: pinkfloyd1

Bence hemen servise götürün ve şikayetinizde ısrarcı olun,klasik "bu modeller yapar"lakırdılarına kanmayın.

Pink mrhaba...geçen sanırım vitesle ilgili sorularıma sen yanıt vermiştin...aynı kulvarda bir soru soracağım, yukarıda kaynadı sanki...Araç durur vaziyette D konumda iken, el frenini çekip öylece bekleyebilir miyiz....?

Merhaba Virgaba
    Ben el freninin sadece araç park edildiği zaman kullanılması gerektiğini ve yalnızca bu amaca uygun olarak geliştirildiğini düşünüyorum.
    Araç D konumunda beklerken ileri gitme isteğindedir ayak freni aracı durdurmak için tasarlandığından frende yıpranma olmaz
    yada çok minimum düzeyde kalır fakat el freninin geliştirilme amacı farklı olduğu için yokuş aşağı aracı tutamama ve
    fazla yıpranma dezavantajları yaşanabilir.Benim tavsiyem beklerken yada araç P konumunda değilken el frenini
    kullanmaman yönünde..

• quote:

Ses konusunda servise gitmeyi düşünüyorum, ama bir yandan da aracımın sol kapı parçalarının açılacağını düşününce bu ses nedeniyle servise gitmemeyi düşünüyorum. Bugün defalarca elimle fitilleri yokladım, ama kesinlikle hava sızan bir yer yok...Yani "vincetvega" nın da söylediği gibi bu ses aynanın rüzgarla çarpışmasından dolayı ortaya çıkıyor. Bu ses, araçlarımızın yüksek olmasından kaynaklanıyor, ayrıca, bu olay, camların tam izolasyon sağlayan camlardan olmadığını da gösteriyor. Neyse, alışacağız artık, ne demişler gülü seven dikenine katlanır, madem ki yüksek araca biniyorum, bu sese de katlanmam gerek....zaten bu ses olayı, öyle aman aman kafa yedirecek kadar buyük bir ses de değil.

Ancak bugün yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum. Bugün aracımla hızlı bir şekilde göbekten sola doğru dönüş yapınca "vsa" devreye girdi ve akbinde aracımın sağ arka tekerinden sanki bir şeyler "çatır çutur" kırılıyormuş gibi bir ses geldiğini duydum. Bunun üzerine aynı göbekten üç dört defa daha aracımal aynı şekilde geçiş yaptım ve her seferinde "vsa" nın devreye girdiği anda aynı yerden aynı şekilde ses geldiğini duydum...Acaba bu normal mi, önceki aracım da (passat da) böyle bir ses yoktu...Lütfen yardım edin.

Özellikle "vincentvega", "virgaba" ve "pinkfloyd1" cevaplarınızı bekliyorum.

Merhaba Thecurly
    Bayilerdeki CR-V test araçlarını kullanarak sesin sizin aracınıza özgü olup olmadığını anlayabilirsiniz.Ancak ses fazla değilse
    benimde tavsiyem yeni aracın plastik parçalarının sökülmemesi yönünde.
    vsa devreye girince mutlaka az yada çok mekanik bir ses geliyor,fakat bu ses değişik markalarda değişik karakterlerde
    oluyor.O yüzden aracınızda asla bir problem olduğunu düşünmüyorum..

• Vincent ve pink teşekkur ederim...Sanırım dediğiniz gibi yapmam lazım, şansımı zorlamanın anlamı yok :)

Curly VSA olayını ben de yaşadım, rampa aşağı frene basmadan bir heyecan yaşayayım dedim, arka tekerden keskin bir fren yedim. Yolda iz yapmıştır sanırım. Ancak söyledğin gibi katur kutur ses falan gelmedi, sadece fren sesi duydum.

Bizim araçlarda turbo var mı yok mu ? Kafama takıldı şimdi...Dip gaz yaptığımızda duyduğumuz o ses sadece yüksek devri sesi mi yoksa ? Yabancı forumlara baktım da şimdi, adamlar turbo kiti falan araştırıyorlar...kafam karışıtı...

Dunyao nerelerdesin bu arada ? Kayıplara karıştın...bir ses ver, yaşadığını bilelim :)
  • http://www.wetokole.com/

Koltuk kılıfı sitesi...Yaz aylarında, terlettiği için kılıf araştırmıştım...ancak az önce yine yabancı forumları kurcalarken, Honda nın airbag nedeniyle kılıfı önermediğini okudum...Kılıf kullanırsak airbag in açılmasında sorun yaşar mıyız cidden ?
  • geldim hocam
    ne güzel canlı canlı forum
    biri üşenmezse VSA'nın ne olduğunu ne işe yaradığını, açmamız mı kapamamız mı gerektiğini anlatabilir mi?
    aracı teslim alırken kışın açın gibi birşey dediler sanki ama aklımdan çıktı gitti

quote:

Vincent ve pink teşekkur ederim...Sanırım dediğiniz gibi yapmam lazım, şansımı zorlamanın anlamı yok :)

Curly VSA olayını ben de yaşadım, rampa aşağı frene basmadan bir heyecan yaşayayım dedim, arka tekerden keskin bir fren yedim. Yolda iz yapmıştır sanırım. Ancak söyledğin gibi katur kutur ses falan gelmedi, sadece fren sesi duydum.

Bizim araçlarda turbo var mı yok mu ? Kafama takıldı şimdi...Dip gaz yaptığımızda duyduğumuz o ses sadece yüksek devri sesi mi yoksa ? Yabancı forumlara baktım da şimdi, adamlar turbo kiti falan araştırıyorlar...kafam karışıtı...

Dunyao nerelerdesin bu arada ? Kayıplara karıştın...bir ses ver, yaşadığını bilelim :)

• Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkürler...
    Cevapları okuduktan sonra yaklaşık iki saat kadar önce aracıma atlayıp çevre yoluna çıktım...Aracımla gördüğüm her dönüşte ani dönüşyer yaparak "vsa" nın devreye girmesini sağladım...Ve sonuç...İlginçtir ki, benim burada bahsettiğim takır tukur sesler bu defa gelmedi, inanın bana herhalde 15 defa filan kısa aralıklarla bu olayı tekrarladım ama inanın araçta tık yok (şeytan kulağına kurşun - İnşallah bundan sanra da bir şey olmaz-)...her dönüşte ve "vsa" nın devreye giremesinde araç çok güzel bir şekilde kendisini toparladı, "vsa" ışığı olan dikkat işareti gösetrge tablosunda yanıp söndü ve sadece arada bir fren sesi geldi. (Çok Şükür). Acaba diyorum bugün ki duyduğum o tuhaf sesler sağ arka tekerin disk bölümüne giren bir cisimden dolayı filan mı oldu, çünkü aracımla farketmeden bir çukura şiddetli bir şekilde girdikten sonra bu sesler gelmeye başlamıştı...Neyse artık şu anda halime şükrediyorum. Bu arada camdan gelen sesi yine test ettim. Sonuç : Ses, dikiz aynalarının büyük oluşundan kaynaklı olarak rüzgar sesi şeklinde ortaya çıkıyor, camlarda veya fitillerde kesinlikle sızma yok, ses her iki ön camdan da geliyor, daha doğrusu rüzgar sesi her iki camdan da duyuluyor. Ancak bu ses öyle aman aman bir ses değil, benim kulaklarım biraz hassas olduğu için bu sesleri duyuyuorum. normalde dikkat ekmezseniz kesinlikle sesi fark edemezseniz...

Dünyao ya cevap: Vsa nedir???
    Vsa, "asr" (anti patinaj sistemi) ve "esp" (savrulmayı engelleme sistemi) nin birleşiminden ibarettir.

Asr sistemi nedir??? Bir anti patinaj sistemi olup, hafif kaygan veya aracınızın kaymasına neden olabilecek yol şartlarında aracınızın patinaj çekmeden kalkmasına yardımcı olan bir sistemdir. Hatta, bu sistem sayesinde normal kuru zeminlerde dahi aracınızla çok hızlı bir şekilde kalkış yaptığnız anlarda da, yine bu sistem sayesinde aracınız patinaj yapmadan, gücü tamamen yola aktararak aracın kalkmasını sağlar.
    Esp sistemi nedir ve nasıl çalışır??? Esp sistemi, özetle, aracın savrulmasını önleyen sistemdir. Örnekleyerek açıklamak gerikirse, örneğin aracınızla bir anda sağa doğru keskin bir dönüş yaptınız ve gazı köklediniz ya da sağa doğru uzanan keskin bir viraja çok hızlı bir şekilde girdiniz, bu durumda esp hemen durumu sensörler sayesinde far eder ve devreye girerek hızınızı keser, aynı anda araçla sağa doğru gittiğiniz için sadece sağ ön teker ile sol arka tekerdeki frenleri sıkar...Böylece aracınız çizgisinden çıkmamış, (yoldan çıkmamış) ve güvenli bir şekilde yolunuza devam etmiş olursunuz. Umarım açıklayabilmişimdir.
    Vsa sistemi açıkken, aracınız hem patinaja düşmez hem de aracınızla savrulmazsınız....Tabii ki, aşırı zorlama halinde bu sistem de yetersiz kalabilecek ve istenmeyen sonuçlar çıkabilecektir, (aman dikkat)...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thecurly -- 21 Kasım 2010; 23:32:41 >

• Arkadaşlar..
    Bayramda Bodrum-İzmir-Ankara olmak üzere 1750 km yol yaptım.1500 km şehir dışı 250 km şehir içi olarak değerlendirilebilir.
    Genelde 100-130 km hız,cruise çok az ve dikkatsiz kullanım (sollamalarda ve yokuşlarda tam gaz) olmak üzere yol bilgisayarı
    8.5 kendi ölçümüm 8.7 litre benzin tüketimim oldu ne dersiniz..
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.