Şimdi Ara

2008 vs 2018 Asgari Ücret ve Araba Alım Gücü (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
96
Cevap
2
Favori
6.834
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
43 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2008 yılında
    - türkiyede 39500 tl
    - almanyada 17000 euro

218 yılında
    - türkiyede 117500 TL
    - almanyada 17500 euro

3 katlık bir artış var.

farklı ürünlerde de 3 kat civarı fiyat artışı var.
    asgari ücrette ise 2.5 katlık bir artış var.
  • Cryin kullanıcısına yanıt
    İnsanlar ilginç gidip görse Almanyadaki Asgari ücretli nasil bir hayat yaşıyor ama ülkeden çıkçak parasi yokki onu bile bilmeyen milyonlar var bu ulkede neyse tartışmaya bile gerek yok herkes memnun ...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: redbul_540

Senin kafan iyi galiba.Ne algısı yapacağım?

Asgari ücretlinin zaten düşük olan alım gücü dahada fazla düşmüş.Ben değil rakamlar söylüyor

Alıntıları Göster
    Asgari ücretli için yaşamak eskisine oranla daha kolay. Olan yine orta gelirliye oldu.

Kafası iyi olan da sensin.

• Bıkmadın mı hocam şu konulardan. Tamam biliyoruz çok pahalı arabalar, çok vergi var. Tek tek tüm modeller için konu açacaksın yakında

• B.k atabilmek için gitmiş C63 Amg seçmiş Allah'ım ya Bu arada neden 2008 neden 2001 değil? orası aynı konu da,

Gerçekçi olacak olursak;
    2003 yılında mesela baz corolla 27 bin küsur tl / asgari ücret 226 Tl (sıfırları attık) = 119 asgari ücret
    2018 de baz corolla 86 bin tl / 1700 küsur = 50 asgari ücret

Konu kapanabilir,
    İnşallah böyle saçma konuları birdaha açmazsınız.

Kaynaklar :

http://www.muhasebedersleri.com/blog/2000-2016-yili-asgari-ucretleri-ve-benzin-fiyatlari/

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=45673.0

2008 vs 2018 Asgari Ücret ve Araba Alım Gücü

• Keşke herkesin alabileceği araçlar üzerinden bir değerlendirme yapsaydınız. Sanırım makasın ağzı en çok bu iki araçta (Mercedes S600 L vd.)açılıyordu.
    Bu araçları asgari ücretli birilerinin alamayacağı ortada. Bu yüzden asgari ücret yerine, mesela KOÇ'un son on yılda kaç kat büyüdüğü üzerinden bir değerlendirme yapsaydınız yerinde olurdu.
  • Şoyle de birsey belirtmek istiyorum 2008 de sokakta sifir araba nadir gorurdum 2018 ve heryer sifir ve kaliteli araclarla dolu

• Adamin kiyasladigi arabalara bak, c63 ve s600L. Zaten her asgari ucretli bunlari aliyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Antalya

B.k atabilmek için gitmiş C63 Amg seçmiş Allah'ım ya Bu arada neden 2008 neden 2001 değil? orası aynı konu da,

Gerçekçi olacak olursak;
    2003 yılında mesela baz corolla 27 bin küsur tl / asgari ücret 226 Tl (sıfırları attık) = 119 asgari ücret

Konu kapanabilir,

Kaynaklar :

http://www.muhasebedersleri.com/blog/2000-2016-yili-asgari-ucretleri-ve-benzin-fiyatlari/

Akla bakHangi arabayı seçtiğimin hiçbir önemi yok.

Diğer araçlarda da durum benzer.Buraya alt sınıf araçlardan 3-4 model eklersem ve tablo benzer olursa özür dileyecek misin?

2008 yılına göre alım gücü düştü mü?Düştü olay bitmiştir.

10 yıl öncesinden daha kötü ekonomiye sahibiz.Çin bile bizi yakaladı alım gücünde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redbul_540 -- 16 Temmuz 2018; 20:46:42 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: GAYRI

Keşke herkesin alabileceği araçlar üzerinden bir değerlendirme yapsaydınız. Sanırım makasın ağzı en çok bu iki araçta (Mercedes S600 L vd.)açılıyordu.
    Bu araçları asgari ücretli birilerinin alamayacağı ortada. Bu yüzden asgari ücret yerine, mesela KOÇ'un son on yılda kaç kat büyüdüğü üzerinden bir değerlendirme yapsaydınız yerinde olurdu.
    Hemen örnek vereyim, şimdilik asgari ücretliyim alacağım segment b maksimum c segment sıfır olarak konuşuyorum.

Şuan 500l 2014 model aracım var ortalama 65.000₺ ediyor.

Şimdi benim istediğim araba 1.4 140hp multiair 500x

Bu araba 159.900₺

Benim 500l 65.000₺ satabilirim hadi senin için fazladan 6 ay daha bekleyip 70.000₺ satayım.

Not: hatırlatırım elde 70.000₺ var sıfır parayla almıyorum

70.000₺ Param var bana 89.900₺ para lazım 1600₺ maaş ile hesap yapalım 1600₺ ile yemeden içmeden 57 ay çalışmam lazım bu ne demek?

4.5 yıl demek.

Hatırlatırım cebimde 70.000₺ ile bu işe kalkıştım.

Şimdi gelelim beni kıskanan almanlara

Almanyada aynı araba 23.390€ maaşları 1600€

Yemeden içmeden 15 ayda alıyorlar ve cepte sıfır parayla alıyorlar.

O yüzden boş yapma Türkiye ekonomi bakımından dünyanın önde gelen rezil ülkelerinden biri

• vay be

• konu sahibi arkadaşın verdiği örnek biraz farklı olsa da anlatmak istediği gayet net.Fakir daha da fakirleşiyor ve bu çok kötü bir durum.

Eskiden orta sınıf vardı artık o bile bitti.Zengin daha zengin fakir daha zengin sürekli bu makas açılıyor ve bu makasın bu kadar açılması iyi değil,hiç iyi değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ridleyscott

Bu maalesef bilinen , hatta her gün market alışverişinde dahi yaşanan bir gerçek. Ülkenin dış ticaret açığı azalmadan , büyük miktarlarda sıcak para girişi sağlanmadan da olumlu anlamda gelişme yaşanması imkansız.

Sıfır araba almak son derece anlamsız. Hatta 1,6 litre üstü araçlarda satın almak için büyük vatansever olmak lazım. Vatan aşkıyla ölüp bitiyor olmak lazım o vergileri , MTV leri ödemek için. Tabi alın teriyle kazananlar için yazıyorum
    İşte gerçek vatan s....everler

(Açılmıyorsa üzerine tıklayın)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 16 Temmuz 2018; 23:38:43 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

B.k atabilmek için gitmiş C63 Amg seçmiş Allah'ım ya Bu arada neden 2008 neden 2001 değil? orası aynı konu da,

Gerçekçi olacak olursak;

Konu kapanabilir,

Kaynaklar :

Akla bakHangi arabayı seçtiğimin hiçbir önemi yok.

Diğer araçlarda da durum benzer.Buraya alt sınıf araçlardan 3-4 model eklersem ve tablo benzer olursa özür dileyecek misin?

2008 yılına göre alım gücü düştü mü?Düştü olay bitmiştir.

10 yıl öncesinden daha kötü ekonomiye sahibiz.Çin bile bizi yakaladı alım gücünde.

Alıntıları Göster
    Her seferinde daha fazla saçmalıyosun. Özür dileyecekmiymişim

Tamam daha önce asgari ücretlilerin alabildiği sıfır arabaların hangisini seçersen seç, Veyron filan da eklersin şimdi

Cımbızla dur, ne kadar yapabilirsen. Bu arada 2001-2008 , 2001-2018 yap istersen, özellikle 2001 le rica ediyorum, hani düşmanı olduğun Tayyip yoktu ya 2001 de o yüzden özellikle 2001. Hadi canım başla çalışmaya. Sene 2001 ve şimdi, hadi hadi bekliyorum.

Bu arada yaşın 25 altı filansa söylede kendimi boşuna yormayayım daha fazla.

• quote:

Tamam daha önce asgari ücretlilerin alabildiği sıfır arabaların hangisini seçersen seç, Veyron filan da eklersin şimdi

Cımbızla dur, ne kadar yapabilirsen. Bu arada 2001-2008 , 2001-2018 yap istersen, özellikle 2001 le rica ediyorum, hani düşmanı olduğun Tayyip yoktu ya 2001 de o yüzden özellikle 2001. Hadi canım başla çalışmaya. Sene 2001 ve şimdi, hadi hadi bekliyorum.

Sana kalsa bu akılla 2001-2018 Veyron karşılaştırması istersin benden

2001 ile neden karşılaştıralım? Ekonomik kriz dönemi ve 17 yıl evvel???

10 yıl evvel ile kıyasladım bak.Hemde yine aynı hükümet vardı.

Lada veya Renault modelleri ile alım gücünü kıyaslamamı istersen ekleyeyim.Yoksa beni yorma.Senin için fazlaca vakit harcadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redbul_540 -- 17 Temmuz 2018; 11:30:59 >

• quote:

quote:

Sana kalsa bu akılla 2001-2018 Veyron karşılaştırması istersin benden

2001 ile neden karşılaştıralım? Ekonomik kriz dönemi ve 17 yıl evvel???

10 yıl evvel ile kıyasladım bak.Hemde yine aynı hükümet vardı.

Lada veya Renault modelleri ile alım gücünü kıyaslamamı istersen ekleyeyim.Yoksa beni yorma.Senin için fazlaca vakit harcadım.

Alıntıları Göster
    Asgari ücretlinin sıfır alabileceği (bence hiçbir tarihte alamadı ya da alamayacak Allah kolaylık versin) 1.6 ya kadar (sonuçta 2.0 almasını bekleyemezsin) araçları listelemeni bekliyorum.

Bence sen şimdiden "asgari ücret-S600-C63 denklemi kurarak saçmaladım" de konu kapansın. Yoksa sıvamaya devam edeceksin.

• quote:

Asgari ücretlinin sıfır alabileceği (bence hiçbir tarihte alamadı ya da alamayacak Allah kolaylık versin) 1.6 ya kadar (sonuçta 2.0 almasını bekleyemezsin) araçları listelemeni bekliyorum.

Bence sen şimdiden "asgari ücret-S600-C63 denklemi kurarak saçmaladım" de konu kapansın. Yoksa sıvamaya devam edeceksin.

Şimdilik bir tane ile yetinmen gerekecek işlerim yoğun.Eğer istersen kendinde Google amcaya sorup araştırabilirsin

2008 Vw Polo 1.4 trendline 26.100 TL = 40.9 asgari ücret.

2018 Vw Polo 1.0 trendline 86.200 TL = 53.7 asgari ücret.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redbul_540 -- 17 Temmuz 2018; 12:23:11 >

• quote:

Senin kafan iyi galiba.Ne algısı yapacağım?

Asgari ücretlinin zaten düşük olan alım gücü dahada fazla düşmüş.Ben değil rakamlar söylüyor

Alıntıları Göster
    asgari ücretli için mutfak,günlük ihtiyaç malzemeleri kıyası daha doğru olur yoksa C63'ü geçtim en ucuz Mercedes modelini dahi hiçbir zaman alacak gücü olmadı bu kesimin.

2008'e göre düşük model arabasına kaç litre yakıt alabilir?veya Giriş seviye B segment aracı kaç ayda alabilir ?
    Evine kaç kg et alabilir?
    Aylık ekmek-süt-yumurta-peynir masrafı ?

asgari ücretlinin kıyaslaması bunlarla yapılır şu hesabı asgari ücretliye gidip söylesek C63 amg alım gücün cok gerilemiş diye düşünün ne diyeceğini :d

Az biraz baktıgım kadarıyla temel ihtiyaç malzeme alım gücü benzer seviyedeyken akaryakıt alım gücü artmış görünüyor örnekler çoğaltılabilir...

Arabada artan vergi ve döviz kuru artışı cok etkiledi alım gücünü bu bir gerçek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bianconera -- 18 Temmuz 2018; 10:57:38 >

• quote:

quote:

Şimdilik bir tane ile yetinmen gerekecek işlerim yoğun.Eğer istersen kendinde Google amcaya sorup araştırabilirsin

2008 Vw Polo 1.4 trendline 26.100 TL = 40.9 asgari ücret.

2018 Vw Polo 1.0 trendline 86.200 TL = 53.7 asgari ücret.

Alıntıları Göster
    İşinize gelmedi mi 2001 kriz, şimdide dolar fırladı fiyatlar ona göre, cımbızlaya cımbızlaya en iyi ekonominin olduğu dönemle şimdiyi kıyaslıyorsun, en fazla zam yapmış yeni kasa değiştirmiş aracı koyuyorsun farkı açamıyorsun. Noldu hani s600 de olduğu gibi 2 katından fazla maaşa denk getiremedin.

Sana senin cımbızladığın dönemden başka marka yazayım o zaman.

2018 Accent Blue 1.4 Mode 75650 1760 42.98295455
    2008 Accent Era 1.4 Team 26596 653 40.72894334

Bak uçurum yok.
    Birdaha S600 - C63 - asgari ücret yok tamam mı? Kabul et çürüdü teorin.

Ayrıca kriz dediğin 2001 döneminden 2008 deki durumada beğenmedin adam getirdi.

Benimde vaktim yok bu arada çoluk çocukla uğraşacak.

Sen araba fiyatı konusu açmaya devam et boş boş.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.