Şimdi Ara

2 SSD BİRLEŞTİRME YARDIM LÜTFEN - Raid -

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
4.120
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Sistemimde 3 HDD 2 SSD bulunmakta 1 Sata blu-ray sürücüsü takılı. Hepsi sata 6GB/S slotlarına takılı anakartımın modeli Asus m5a97 le r2.0 SSD'lerim 2 tane 120 GB Birisi Corsair birisi Hi-Level 550/530 MB/S okuma yazma hızı var ikisininde. Amacım bu 2 ssd yi birleştirip C yapmak. 240 GB yapıp sistemi ona kurmak istiyorum. Mümkünmüdür ? Nasıl yaparım ? Anakartın bios'unda raid ayarları var fakat çok karışık işin içinden çıkamadım. Raid sadece 2 SSD ye yapmak istiyorum harddisklerimdeki verileri kaybetmek istemiyorum yaklaşık 4 tb oyun arşivimiz var birşey yapmayada çekindik. Detaylı bir şekilde bu iş mümkünse anlatabilecek birine ihtiyacım var. Performans kaybı yaşarmıyım vs detaylı bilgi istiyorum

• İlk önce o işlemci soğutucusuna fan takarsanız iyi olur. :)

Bu arada ne olur ne olmaz siz sistemden HDD,leri çıkartın sadece SSD,ler kalsın, durduk yere 4Tb veri giderse bir daha toparlaması uzun sürer :)

Aslında RAID kurulumu kolay ama hangi RAID kurulumu yapmak istediğinize karar vermeniz gerek.

http://www.evabt.com/evablog/blog/69/raid-nedir-raid-yapilari-nasil-olmalidir.html

RAID kurulumu video

https://www.youtube.com/watch?v=C1hjlC3G0FE
  • yilmaz976 kullanıcısına yanıt
    Hocam raid yaptıkdan sonra diğer harddiskleri takarsak görürmü ? Bu UEFI mod zaten başa bela bazen DVD sürücüsünü bile görmüyorda. İnşallah olur hocam ya duacınız olurum.

Hocam fanlı o zaten eklenebiliyor 2 tanede ek olarak. 14 cm fan var şeffaf gözükmüyor tam ortasında

Zalman cnps14x

• Ve raid 0 mı yapacağım raid 1 mi yapacağım hocam
  • atahataha6 kullanıcısına yanıt
    RAID yaptıktan sonra windows kurduğunda diğer HDD,leri takabilirsin her hangi bir sorun olmaz.
    Dua için bi ALLAH razı olsun yeter.

Güvenlik açısından ben RAID 1 öneririm ancak sizde 2 adet 120Gb SSD olduğundan ve RAID 1 yaptığınızda toplamda 2 disk kapasitesinin yarıya ineceğinden 120Gb+120Gb=240/2=120Gb yeterse RAID 1 derim, yok yetmez derseniz o zaman RAID 0 ama verdiğim linkte de belirtildiği gibi -bu yapının sadece performans için olduğudur ve disklerden biri çalışamaz duruma geldiğinde tüm veri kaybedilmiş olacaktır.- yani sözün özü, yazılımsal veya donanımsal bir şey olursa tüm her şeyi bir daha baştan kurmak gerekecek.

İsterseniz önce HDD,leri takmadan biraz RAID 0 deneyin baktınız herhangi bir sorun yok öyle devam edersiniz, bi deneyin yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yilmaz976 -- 10 Kasım 2016; 9:11:33 >
  • iki ssd yi farklı markalardan kullanmak sakincali olabilir. aynı marka olması önemli.

Ayrıca raid 1 demek aynı anda 2 diskede aynı verinin yazilmasi demektir. yani aynalama yapar.
  • Hocalarım öncelikle hepinize teşekkür ederim. Raid'imizi yaptık ama çok büyük bir sorun ile karşılaştık. Bios'dan fast boot ve uefi modu açınca boot ederken kitleniyor ve mavi ekran yiyorum. Nedenini bilen varmıdır hızından baya memnunum.

Hızdan memnun olursun tabi :))

Başlat-Sağ Tık-Disk Yönetimi bi SS yüklersen bi kontrol edelim.

GPT bölüm düzeni olarak Windows kurduğunu umut ediyorum ?
  • Bunumu demek istediniz hocam

Profil resmini görünce Rock dinlediğini varsayıyorum ve sakinleşmen için önce Iron Maiden,dan The X Factor albümünden The Edge Of Darkness dinlemeni tavsiye ediyorum:)

Şimdi UEFI için Windows,u USB,ye GPT bölüm düzeni olacak şekilde yazdırmalısın ki UEFI olarak kullanabilesin ancak gördüğüm kadar ile siz windows,u MBR olarak USB,ye yazdırmışsınız veya DVD,den kurmuşsunuz onu bilemiyorum ?

İlk başta önerdiğim müziği dinle dememin sebebi şu, çünkü yeniden sıfırdan format atman gerek :)

Rufus programı ile Windows ISO,Sunu USB,ye GPT bölüm düzeni olarak yazdırmalısın.

Şöyle görünecek.

Formattan sonra Disk Yönetimi bölümünde EFI olarak bir bölüm görmen gerek ki o zaman Windows UEFI olarak kurulmuş demektir.

O da şöyle görünecek.

Sonucu yazarsın.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gerekli Link,ler.

Windows 10: UEFI veya Klasik Kurulum için Önyüklenebilir USB Flash Sürücü Oluşturma

Rufus Programı

[link=]https://rufus.akeo.ie/?locale=tr_TR
  • yilmaz976 kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam şimdi tak etti kafama. Sanırım ben format atarken boot menüden usb belleği UEFI olarak seçmedim 2 tane flas çıkıyor 1 tane takınca birisi legecy falan yazıyordu diğeride uefi flas disk olarak gözüküyordu şimdi oldu tamam hocam çok sağolun Allah razı olsun..
    Amin, cümlemizden inşallah.
    Artık olduğuna göre gerçek test değerlerini paylaşırsın ve beni burada hüzne boğarsın, 2.SSD yi aldıracaksın bana :), güle güle kullanın kardeşim.
  • Senden kıskandım ve bende turboladım :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.