Şimdi Ara

2 ram birden takınca pc açılmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
13.456
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • pcye tek ram takınca gayet güzel çalışıyor fakat ikincisini takınca açılmıyor, iki ramde 2gb ddr2 800mhz. sorun nedir arkadaşlar?

• Yapay Zekanın Yanıtı

2 RAM Takınca PC Açılmıyor: Nedenleri ve Çözümleri

Bazı durumlarda, bir bilgisayara iki RAM modülü takıldıktan sonra açılmama sorunu yaşanabilir. Bu sorunun birkaç olası nedeni ve çözümü vardır:

• Uyumsuz RAM Modülleri: Takılan RAM modülleri bilgisayarın anakartıyla uyumlu olmayabilir. Anakartınızın desteklediği RAM türünü ve hızını kontrol et.
    • Yanlış Takılmış RAM: RAM modülleri düzgün şekilde takılmamış olabilir. Modülleri çıkarın ve doğru şekilde tekrar takın.
    • Arızalı RAM Modülü: Bir veya daha fazla RAM modülü arızalı olabilir. Her bir modülü ayrı ayrı takıp bilgisayarınızı test ederek arızalı modülü belirleyin.
    • Çakışan BIOS Ayarları: Bazı BIOS ayarları, eklenen RAM'lerle çakışabilir. BIOS'a girip bellek ayarlarını sıfırlayın veya varsayılan ayarları yükleyin.
    • Güç Kaynağı Yetersizliği: Bilgisayarınızın güç kaynağı, eklenen RAM'ler için yeterli gücü sağlayamıyor olabilir. Daha güçlü bir güç kaynağı yükleyin.
    • Anakart Sorunu: Nadir durumlarda, anakartın kendisi RAM'lerle ilgili bir soruna neden olabilir. Anakart üreticinizle iletişime geçin.

Bu adımları takip ederek, 2 RAM takılması sonucu oluşan açılmama sorununu genellikle çözebilirsin. Sorun devam ederse, daha ileri düzeyde sorun giderme işlemleri için bir teknisyene başvurman gerekebilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • aynı marka ve model olursa daha iyi olur.CL9-10-11 farkedebilir.eğer 4 slot varsa yer değiştirin,dual çalıştırmayı deneyin vs...
  • Öncelikle kontrol et, ram mi bozuk yoksa ram portu mu bozuk.
    Tek ram takınca çalışıyor ya, aynı yere diğer rami tak çalışıyor mu?
    Çalışırsa, diğer portta da aynı işlemi yap.Eğer orada hiçbirisi çalışmazsa anakartta vardır sorun.
    Anlatabildim mi?
  • aynı yere diğer ramı takınca çalışıyor ramlerde sıkıntı yok ikisini aynı anda taktığım zaman sorun oluyor. pcde 2 ram slotu var
  • frekans degerleri farklıdır, gayet basit yani millet anakartta sıkıntı var falan demiş ne alakası var bilmeden yorum yapıyorsunuz, ramler birbirinin aynısı degildir. biri cl9 dur belki biri cl10 biri 1333mhz dir digeri 1600. Calışmaz yani aynı anda farklı ramler
  • ramlerin frekans değerleri aynı ama markaları farklı sadece
  • ender.28 E kullanıcısına yanıt
    Anakart üreticileri sistemde 2 modül ram olacaksa bunların aynı marka, model olmasını istiyorlar, hatta kullanılan chip lerin de. Belli ki taktığınız ram ler birbirleri ile uyumsuzluk yapıyor.
    Marka ve modellerin aynı olması gerekiyor. İkinci RAM'i yeni mi taktınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ender.28

aynı yere diğer ramı takınca çalışıyor ramlerde sıkıntı yok ikisini aynı anda taktığım zaman sorun oluyor. pcde 2 ram slotu var

Onu anladık, diğer porta tak bakalım ramleri tek tek ne olacak.
    Çalışmaya devam ederse bios güncellemesi yap. Sorun devam ederse yapacak bir şey yok.
  • Ramptha R kullanıcısına yanıt
    diğer porta takıncada çalışıyor, bios güncelleyince sorun ortadan kalkarmı yani ?
  • Bende aynı sorunu yaşamıştım. nette araştırınca benzer sorun yaşayanların ancak ramleri değiştirerek çözdüğünü görmüştüm. Bende garantiden ramleri değiştirip çözdüm. Büyük ihtimalle ramlerin birinde dual çalışmayı engelleyecek bir arıza oluşmuş, değiştirmen gerekecek. Ama yinede bios güncellemeyi deneyebilirsin tabi.
  • bir tane ram almıştım dün diğer ramde bilgisayardaki ram yani 5 senelik ama ram çalışıyor, biosu güncelledim yine düzelmedi
  • Ramlerde ve slot'larda sorun yoksa aynı marka ve model olması gerekebilir(cl değerleride aynıysa)
  • cl değerleride aynı
    Bios'a girip ram frekansını düşürmeyi dene bakalım.
  • arkadaşlar biosu güncellediğimi sanıyordum sonra bios dosyalarını flash belleğe atıp güncelledim ve artık 2 ram birden takınca pc açılıyor. yardımı dokunan arkadaşlara teşekkür ederim. Allah razı olsun
  • arkadaşlar merhaba benim aynı değerlerde kingston ve samsung ramim var ddr3l 1600 mhz cl11 1.35v ama ikisini aynı anda takınca çalışmıyor tek tek takınca sorunsuz çalışıyor yardımcı olabilirmisiniz

bios güncelledim yine düzelmedi

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.