Şimdi Ara

2. elde aynı paraya benzin mi dizel mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.617
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

60bin üst limit ile 2. el araç almak istiyorum. Yıllık km tahminim 7000 km. Malumunuz herkes bu civar km tahminleri için benzin tavsiye ediyor.

Fakat aklıma takılan mesele: Ben bu 60bin tlyi öyle veya böyle arabaya yatıracağım, yani benzinli de alsam, dizel de alsam 60bin tlyi vereceğim. Dolayısıyla, sıfır araç alımındaki gibi 10-20 bin tl cebinde kalsın benzinli al mantığı benim durumumda işlemeyecek. Hal böyle olunca da alacağım benzinli araba marka-modele bağlı olarak muadili dizellerden senede 1500-2500 tl daha fazla yakıt yakacak. Bakım vs masrafları arasındaki farka pek hakim değilim aydınlatabilirseniz memnun olurum.

Bu çıkmaz hakkında değerli görüşlerinizi paylaşır mısınız? Nasıl bir yol izlemek lazım?

Not: LPG düşünmüyorum.

Vaktiniz için teşekkürler.

• dostum benzinli araç alırsan

* Daha az km alacaksın
    * Daha yüksek model alacaksın
    * Daha donanımlısını alacaksın

Karar senin.

Benzinli tercih edersen az yakan bir araç tercih et. Yada LPG seçeneği olsun
  • Ben bu km ye benzinli alırdım.

Ortalama bir benzinli araç 9 litre dizel 6 litre yaksa karma tüketim.7 bin km de 210 litre yakıt fark eder.oda 1200 TL yıllık fark eder.ayda 100 TL yakıta fazla ödersiniz.benzinli aracı daha genç daha temiz bulursunuz.enjektor dpf gibi riskli pahalı parçaların korkusunu yaşamazsınız.

Bütçe ve tercih meselesi.tork sevdaniz vardır,gozunuz sürekli yakıt ibresindedir atla deve değil.dizel al o zaman

Ben 30 bin km yapıyorum yıllık.benzinli araca biniyorum.tupte taktirmiyorum.secim sizin keyif sizin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ultrasaray0643 -- 29 Aralık 2018; 15:27:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: rbcntechnic

dostum benzinli araç alırsan

* Daha az km alacaksın
    * Daha yüksek model alacaksın
    * Daha donanımlısını alacaksın

Karar senin.

Benzinli tercih edersen az yakan bir araç tercih et. Yada LPG seçeneği olsun
    Yaklaşım için teşekkürler.

Bu fiyatlara düşük kmlerde, benzinli, aşağıdaki modeller çıkıyor karşıma, yorum yapabilecekleriniz var mıdır:

- 2014-2015 Astra 1.6 baz paket
    - 2015-2016 Auris 1.33 baz paket
    - 2010-2012 1.4-1.6 Golf
    - Ve B segment araçlar (i20, Rio, Clio, İbiza, Polo, Fiesta). C'de kalmanın daha sağlıklı olacağı düşüncesindeyim. Araç İstanbul'da kullanılacak.
  • Hocam birazda alacağınız arabaya göre değişir. Şimdi mondeo insignia gibi araçların benzinli modelini alırsanız dizel modeliyle arasında aşırı fark olur. Ama b-c segment araçlarda bu fark pekte fazla değil(Tabi belli başlı modellerde)

• quote:

Orijinalden alıntı: Ultrasaray0643

Ben bu km ye benzinli alırdım.

Ortalama bir benzinli araç 9 litre dizel 6 litre yaksa karma tüketim.7 bin km de 210 litre yakıt fark eder.oda 1200 TL yıllık fark eder.ayda 100 TL yakıta fazla ödersiniz.benzinli aracı daha genç daha temiz bulursunuz.enjektor dpf gibi riskli pahalı parçaların korkusunu yaşamazsınız.

Bütçe ve tercih meselesi.tork sevdaniz vardır,gozunuz sürekli yakıt ibresindedir atla deve değil.dizel al o zaman

Ben 30 bin km yapıyorum yıllık.benzinli araca biniyorum.tupte taktirmiyorum.secim sizin keyif sizin
    Teşekkürler yanıt için, oldukça ikna edici bir yorum :)
  • kerotobil K kullanıcısına yanıt
    B ve C düşündüğümü hesaba katarsak, dediğiniz gibi fark fazla olmayacak. Yukarıdaki hesap kabaca yaklaşmak için oldukça tutarlı: 3lt / 100km
  • Gözünüze kestirdiğiniz ilanlar varsa onların üzerinden yorumlamak daha iyi olur gibi.

Ama ben dizel alırdım, LPG de düşünmüyorsunuz. O 7 bin 10 bin olur 12 bin olur, kasmanıza gerek kalmaz rahat rahat gezersiniz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Az yakan benzinli model tavsiyesi olan var mı? Auris 1.33 muadillerine göre az yakar mı? Astra 1.6 ile karşılaştırsak?
  • Skoda Rapid'e bakmış mıydınız?
    1.2 TSI motorlu araç yaklaşık 1100 kg ağırlığında olduğu için yakıt tüketimi dizel araçlara yakın olur diye düşünüyorum. Araç boyut olarak B den büyük nispeten C sınıfı gibi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • FrenchKisss kullanıcısına yanıt
    Auris 1.33 7 civarı yakar ama baz donanım geliyor arka camlar elle açılıyor. Yaris 1.33 olabilir dar gelmezse. Tüm 1.6 atmosferikler 8 yakar ortalama. Ben 12 sene 1.6 corolla kullandım 7,5 altını asla görmedim şehir içi. Şehir dışı da 7 altına inmiyor.

• kerotobil K kullanıcısına yanıt
    Yarisin tipini oldum olası sevemedim hocam, teşekkürler yakıt tüketimi bilgisi için.
  • SAHİBİNDEN SEAT LEON 1.6 TDI STYLE DSG KAZA BOYA DEĞİŞEN YOK

İlan No: 631421901

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-seat-sahibinden-seat-leon-1.6-tdi-style-dsg-kaza-boya-degisen-yok-631421901/detay

iPhone’umdan gönderildi

• aynı fiyatlarda ben de araç bakıyorum tercihim dizelden yana. yılda 15 bin km civarı yapıyorum ve aynı yolu kat etmek için daha fazla yakıt parası vermek istemiyorum. yüksek km olmadığı sürece sorun çıkarma olasılığı da düşük. bakımını da ustama yaptırıyorum sıkıntı olmuyor.

bu arada benzinlinin 9 litre yakması -hele ki istanbulda- çok zor. gaza korkarak basman lazım.
  • lenon 1.2 tsı 2012 model eski kasalara bakın ş.içi 6 6.5 lt yakıyor arkadaşta var. Sizin bütçeye uygun.
  • SilverAgent S kullanıcısına yanıt
    2. el dsg şanzıman riskine girmek istemiyorum, teşekkürler yine de.
  • Hocam 1.4 multiair veya 1.6 mjet bravo bakabilirsiniz. Benim radarımda 1.6 120lik bravo kısmetse düğünden önce almayı planlıyorum, forumları araştırma aşamasındayım :)
  • Her türlü dizel. Yılda 1 km yapsanda dizel 1 milyon yapsanda. Benzin dizel aynı fiyatta motorda dizel üstündür. Donanım vs sana kalmış. Biodizel olayı yaygınlaşsın benzincilerin tek bahanesi olan çevreye zararı çok da kalkar rahat rahat her yere gidersin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.