Şimdi Ara

2.5 AYDIR ŞEKER TÜKETMİYORUM (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
396
Cevap
43
Favori
66.026
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
76 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çayı şekersiz içiyordum bu konudan sonra tamamen keseceğim şekeri ama dolapta ki tatlıyı da yiyeyim son olsun, yemezsem ölürüm, işte uyuşturucunun etkisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halil_tuyun48 -- 5 Ekim 2017; 20:26:51 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyi hoş diyosun da reyis kilo işine katılmıyorum 2 senedir ne ekmek ne şeker kullanıyorum bu 2 senede nerdeyse 10 kilo aldım. Şeker kullanmıyorum diye kilo almicam diye bi şey yok.

• Memleket’den aldığım doğal bal dışında hiç tüketmiyorum, yaklaşık 3.5 sene oldu.

• 2 yıl önce yapıyordum faydası oluyor gerçekten. Ekstradan sadece yürüyüş yaparak 10 kilo civarı vermiştim. Bu film/belgeselin de adını çok duydum, izlemek lazım. Bunun dışında Gıda A.Ş. belgeselini izlemiştim, tavsiye ederim.

Şu anda 5 6 yıldır kola içmedim diğer gazlı içecekler de çok nadir, çaya kahveye ne kadar sert olursa olsun şeker atmam. Glikoz/fruktoz şuruplu zıvırları da yemezdim ama şu aralar sardım yine. Şimdi büyük paket bir kek aldım mideme oturdu mesela.

Ama;

Kadayıf, künefe, cevizli burma, bülbül yuvası, fıstıklı tereyağlı kurabiye, ekler, profiterol, dondurma, bastık, samsa, pekmez sucuğu, aşure, revani, sütlaç, kazandibi, çikolatalı mus, sufle, ketçap (bu da aşırı şekerli bir ürün), kalburabastı, kemalpaşa, helva, hoşaf, lokum, cezerye...

Bir çırpıda aklıma gelenler. Bunlardan nasıl vazgeçeceğiz la. 2 yıl önce başarmıştım, yeniden deneyeceğim ama yukarıda yazdığımı okudukça beynim reset atıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Infinitum -- 6 Ekim 2017; 13:34:3 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Rogerfederer1 kullanıcısına yanıt
    Pekmez de ki fruktoz hocam, yani meyve şekeri. Günde 3 adet meyveyi geçmeyin. Kararında fruktoz zararsız ama aşırısı en tehlikelisi.

• merhaba,

çayı kahveyi şekersiz nasıl alıştırdınız kendinizi?

bir de odaklanma ile ilgili konuda gerçekten ciddi bir farkındalık oldu mu? demek istediğim, geçen seneye oranla bu konuda çok ciddi bir fark hissediyor musunuz?

ayrıca ben şekerle ilgili bir çalışma yürütüyorum. 30-35 kısa sorudan oluşan(kısa cevaplar isteyen) bir ankette ücretli denek olmak ister misiniz?

cevabınızı bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PeacefulBoy

Pekmez de ki fruktoz hocam, yani meyve şekeri. Günde 3 adet meyveyi geçmeyin. Kararında fruktoz zararsız ama aşırısı en tehlikelisi.

pardon ama fruktoz ile glukoz'un vücutta metabolizmal olarak çok bir ayrımı olmadığı malum. fazla almadığınız takdirde zararı yok demişsiniz. zararlı şeker diye bahsedilen zaten glukoz basit şekerinin fazla alınması. yoksa kimse 'şeker' yahut kımıl ismiyle 'glikoz' olmadan yaşamını sürdüremez.

WHO da (Dünya Sağlık Ö.) günde 25 gr.'a kadar basit şeker alımının hiçbir riski bulunmadığını açıkladı. Günümüzde her halta şeker karıştırdığından, en güncel örneğinden bir bardak kolayla dahi günlük standartı çok fazla aştığımızdan dem vurmanın daha doğru olacağını söylemek istiyorum.

Yoksa benim bilmediğim, fruktoz ve glukoz şekerini ayıran çok önemli bir fark mı mevcut?

• Bugün şeker sürmedim ağzıma farkettiğim şey uzun süreli tokluk hissi yaşamadım bugün şekerle alakalı mı bilmiyorum ama tuhaf geldi. Meyve fazla yemeyen biriyim bugün normalden fazla yiyesim geldi şekersizliğe alıştıktan sonra ekmeği de bırakıcam tahmini 1-2 haftaya
  • quote:

Teşekkürler hocam peki öz ile pekmez arasındaki farkla ilgili me düşünüyorsunuz? Keçiboynuzu özü-keçiboynuzu pekmezi farkı gibi

• Bir şey soracağım ekmek pilav yada karbonhidrat içeren herhangi bir gıda tüketiyor musunuz

• quote:

Balı kendiniz üretmiyorsanız tüketmeyin. Marketlerdeki balların hepsinde glikoz ve mısır şurubu var. Bu iki şurup toz şekerden bile zararlı. Hepsinde diyorum çünkü öyle. Türkiye'de gerçek bal marketlerde satılmaz. Köylüden alabilirsiniz ancak, kilosu 1000-1500 lira civarında.

Bu yüzden pekmeze devam.

Hiç köye gitmediniz galiba. O kadar da coşmayın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu konudan sonra bende şekeri bırakmayı deneyecem biraz zor olacak ama çünkü herşeyde şeker var
    göbek büyüdü bi 5-10 kilo versem hiç fena olmaz aslında
  • quote:

Orijinalden alıntı: BumberShoot

Bir şey soracağım ekmek pilav yada karbonhidrat içeren herhangi bir gıda tüketiyor musunuz

Ekmek çok zararlı bir besin, pilav olarak bulgur pilavı her gün tüketiyorum

Pirinç arada sırada yağsız şekilde tüketmek pek de zararlı olmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: Luken Drew

Bugün şeker sürmedim ağzıma farkettiğim şey uzun süreli tokluk hissi yaşamadım bugün şekerle alakalı mı bilmiyorum ama tuhaf geldi. Meyve fazla yemeyen biriyim bugün normalden fazla yiyesim geldi şekersizliğe alıştıktan sonra ekmeği de bırakıcam tahmini 1-2 haftaya

Şuan alışmadığımız için can sıkıntısı çekiyoruz

Alıştıktan sonra her şey güzel olacak dostum

• podkayfom kullanıcısına yanıt
    Evet alisinca daha rahat olucak hersey.

• Rindaman kullanıcısına yanıt
    Who derken Dünya Sağlık Örgütününün paylaşımlarını araştırdınız herhalde. İlk makale 2011 yılında yazılmış temkinli yaklaşın derken ikinci makale tavsiye etmiyor. Ben sadece iyi amaçla yazdım. Yine de siz bilirsiniz. İyi akşamlar dilerim.
  • that sugar izlediğim en iyi belgesellerden...

tebrik ederim. uzun yıllar şekerle arana mesafe koymayı başarabilirsin umarım :)
  • Şeker o kadar zararlı olmasına ragmen normal bir gıda muamelesi görüyor... Satışı bile yasaklanmalıdır... Beyaz zehirdir...
  • podkayfom kullanıcısına yanıt
    Ekmekten kastınız beyaz ekmek ise beyazlatılmış buğday kullanıldığında dolayı sağlıksız ama normal buğday ile yapılan ekmek gayet besleyici ve sağlıklı

Pilav konusunda pirinç veya bulgur ikisininde kalorisi birbirine yakın tek fark pirinç pilavının glisemik indeksi fazla bu yüzden tercih etmeyebilirsiniz

Şeker konusunda ise eğer yediğiniz şeker kaynağı sağlam değilse karamelize olmuş isimsiz şekerlemeler jelibon yada kalitesiz tatlılardaki gibiyse sıkıntı olabilir ama diğer türlü şeker glikozdan ibaret ve aşırı tüketmedikçe hiç bir sorunu yok

• Vay arkadaş ben ölmüşüm o zaman kısaca ortalama günlük tüketimimi yazayım

Sabah kalkınca bir bardak nescafe 2 şekerli
    Kahvaltı ekmeğin %75 i, içerisine kaşar ve sucuk bol şekilde + en az 2 su bardağı çay 2 şekerli

veya 3 kaynamış yumurta yine bolca ekmek bal vs +çay

Öğlen yemeğini geç yiyorum iş nedeniyle akşam 4-5 i buluyor.

Tavuk Dünyası nda menü, Döner veya yine hamurlu bişeyler

bu yemekten sonra %99 tatlı birşeyler alırım kek,çikolata vb.

Mola saatlerinde nescafe yine içerim 2 şekerli

Akşam saatlerinde çok fazla yemiyorum ya hiç yemem ya da yine ufak tefek abur cubur :D

Burda yazılanlara bakılırsa tamamen zararım kendime, ama şekeri yine de azaltmaya çalışacağım.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.