Şimdi Ara

1945 yılına ait Berlin'den renkli görüntüler (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
522
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Renkli deyince eğlenceli bir şeyler var zannettim. Harp varmış.

Bu arada Hitlerci arkadaş kafayı neyle buluyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MUHAFIZ44

Bu arada Hitlerci arkadaş kafayı neyle buluyor?

Tekila içiyorum kanka, sana da tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eeTavus

quote:

Orijinalden alıntı: Dreatlord

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Indigo

quote:

Biz daha hızlı gelişirdik hocam. Coğrafi konum olarak Türkiye belkide dünyanın en önemli yerinde, ondan sebebiyetle geliştirmiyorlar, izin vermiyorlar. Ama Almanya da öyle bir durum yok.

Mümkün değil onlar.Savaştan önce sanayi deviydiler.Savaştan sonra tesisleri yaptılar.Hammadde de var.Bizde ne tesis ne bilgi vardı.Sovyetlerden birşeyler öğrenmeye çalıştık diğerleri sanayi konusunda yardım etmiyordu bile.

Sanayi devriminden sonra sanayi geliştirmelerine başlayamadan bir Napoleon istilası, ardından ise hammadde arayışına ve sömürge yarışlarına geç kalmalarına rağmen bu duruma gelmişlerdir. Fakat o zamanlarda Osmanlı Devleti daha rahat bir durumda görülmesine rağmen değildi, sürekli gelişmesi engelleniyordu.

Buna keza I. Dünya savaşından sonra bizde Mustafa Kemal gibi bir deha olmasına rağmen Almanya bizden daha hızlı gelişti, bunun sebebi de yine onların coğrafi konumlarının bir önemi olmaması ve Türkiye'nin Dünya'nın en önemli konumunda olmasıyla alakalı bir durum.

Biz Hatay ve Musul problemlerini halledemezken adamlar dünyaya kafa tuttu. Hatay ve Musul'u almak bu kadar mı zordu? (Gerçi Hatay çok kolay alınmış, Musul çok kolay verilmiştir.)

Tamamen coğrafi konumdan sebebiyetle ülkelerin gelişimi de onunla orantılıdır.

Amerika'nın dişe dokunur bir kara savaşında ilhak tehditi altında kalmamasından sebebiyle şu an bu kadar güçlüdür ve bu belki Britanya içinde söylenebilir.

Coğrafi konum her şey değildir fakat coğrafi konum her şeyden önemlidir.

Örnek verecek olursak şu anki dünyanın süper güçlerine bakalım;

1. Amerika (Kara savaşı ve dolayısıyla ilhak tehditi bulunmuyor.)
    2. Rusya (Kara savaşı ve ilhak tehditi dünyadaki en zor olan coğrafi konumda.)
    3. İngiltere (Kara savaşı tehditi ve ilhak tehditi yok denecek kadar az.)
    4. Almanya (Coğrafi konumunun pek önemi olmayan, istediği kadar gelişse dahi NATO'dan ötürü asla bir tehdit oluşturmayacak ülkedir.)
    5. Çin (20. Yüzyıla kadar avrupa için önemsiz bir coğrafi bölgede olduğu düşünülüyordu ve bundan sebeple nüfus olarak önüne geçilemedi ve bu nüfusun getirilerini şu an alıyorlar.)

Fransa: Türkiye'den hallice.
    Türkiye: Her an iç karışıklığa sürüklenebilir, gücü tam olarak bilinmiyor.
    İran: Bir süre kafa tuttu fakat şu an o da iplerini Amerika'ya verdi.
    Irak: Güçlüyüm ben dediğinden bu yana mahvoldu.
    Suriye: İç karışıklıktan kurtulamadı.
    İsrail: Amerika tarafından korunuyor.
    Yunanistan: Bitik
    İtalya: Bitik
    Mısır: Bitik
    Meksika: Halkı iğrenç bir durumda, Türkiye'nin 90larından kat kat beterini yaşıyor.
    Fas: Adını bile duymuyorum ben açıkçası.

Coğrafi konumun etkisini görüyoruz. Bu ülkelerin hepsi çok önemli noktalarda.

Varsayımlarınız tamamen Eğitim tabanlı bence Çin senelerdir kötü durumda idi adam akıllı yönetim oldu.Dünya devi oldular kim karşı durabildi?

Çinin dev olmasındaki en büyük etken nüfusu hocam, o nüfus sayesinde ekonomide ve üretimde muhteşem bir ivme kazanarak güç oldu. Çinin nüfusu 300-400 milyon olsa şu an bu kadar güçlü olamazdı.

Düzenleme: Nüfusununda bu kadar fazla olması coğrafi konum.

En büyük etken nüfus falan değil cahil kardeşim, nufusa baksaydı bu işler hindistan-brezilya gibi abd nufusunu katlayan ülkeler süper güç olurdu.

İktisadi gelişmenin duzinelerce farklı değişkeni yok, erken sermaye birikimini sağlayan ülkeler kendi sermaye sınıfını erken yaratmışlardır; Batı'nın ilk endustriyel bölge olmasının sebebi Amerikanın keşfiyle sağladığı hızlı sermaye birikimidir. Ancak 20. Yuzyılda Sscb, Japonya, G.Kore gibi ülkeler devletçi-korumacı politikalarla endustriyel ülkeler haline geldiler; bizdeyse sizin gibi cahil ırkçıların saçma sapan ekonomi politikaları ülkeyi 2. sınıf bir ucuz iş gücü ülkesi haline getirdi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hitler zaten akıl hastasının birisiydi kendi nefsi için milyonlarca insanı ölüme sürükleri. Youtube kanalında hitlerle alakalı bir belgesel var, bu belgeselde doktorlar geçmişe dönük tüm dökümanterleri ve kanıtları inceleyerek hitlerin uğuşturucu bağımlısı olduğunu tespit ettiler, hatta daha sonradan perkinson hastalığına yakalandığınıda tespit ettiler. Bu belgeseli ilk defa seyrettim, Videoda hitlerin sol elinin istem dışı tir tir titrediği açıkça görülüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: surfcasting

Hitler zaten akıl hastasının birisiydi kendi nefsi için milyonlarca insanı ölüme sürükleri. Youtube kanalında hitlerle alakalı bir belgesel var, bu belgeselde doktorlar geçmişe dönük tüm dökümanterleri ve kanıtları inceleyerek hitlerin uğuşturucu bağımlısı olduğunu tespit ettiler, hatta daha sonradan perkinson hastalığına yakalandığınıda tespit ettiler. Bu belgeseli ilk defa seyrettim, Videoda hitlerin sol elinin istem dışı tir tir titrediği açıkça görülüyor.

Link verebilir misiniz?
  • Hocam hangi link şu anda hatırlamıyorum, kaydetmemişim. Bulursam yazarım.
  • Büyük bir ihtimal bu video olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: muhur beste

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Dreatlord

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Indigo

quote:

Biz daha hızlı gelişirdik hocam. Coğrafi konum olarak Türkiye belkide dünyanın en önemli yerinde, ondan sebebiyetle geliştirmiyorlar, izin vermiyorlar. Ama Almanya da öyle bir durum yok.

Mümkün değil onlar.Savaştan önce sanayi deviydiler.Savaştan sonra tesisleri yaptılar.Hammadde de var.Bizde ne tesis ne bilgi vardı.Sovyetlerden birşeyler öğrenmeye çalıştık diğerleri sanayi konusunda yardım etmiyordu bile.

Sanayi devriminden sonra sanayi geliştirmelerine başlayamadan bir Napoleon istilası, ardından ise hammadde arayışına ve sömürge yarışlarına geç kalmalarına rağmen bu duruma gelmişlerdir. Fakat o zamanlarda Osmanlı Devleti daha rahat bir durumda görülmesine rağmen değildi, sürekli gelişmesi engelleniyordu.

Buna keza I. Dünya savaşından sonra bizde Mustafa Kemal gibi bir deha olmasına rağmen Almanya bizden daha hızlı gelişti, bunun sebebi de yine onların coğrafi konumlarının bir önemi olmaması ve Türkiye'nin Dünya'nın en önemli konumunda olmasıyla alakalı bir durum.

Biz Hatay ve Musul problemlerini halledemezken adamlar dünyaya kafa tuttu. Hatay ve Musul'u almak bu kadar mı zordu? (Gerçi Hatay çok kolay alınmış, Musul çok kolay verilmiştir.)

Tamamen coğrafi konumdan sebebiyetle ülkelerin gelişimi de onunla orantılıdır.

Amerika'nın dişe dokunur bir kara savaşında ilhak tehditi altında kalmamasından sebebiyle şu an bu kadar güçlüdür ve bu belki Britanya içinde söylenebilir.

Coğrafi konum her şey değildir fakat coğrafi konum her şeyden önemlidir.

Örnek verecek olursak şu anki dünyanın süper güçlerine bakalım;

1. Amerika (Kara savaşı ve dolayısıyla ilhak tehditi bulunmuyor.)
    2. Rusya (Kara savaşı ve ilhak tehditi dünyadaki en zor olan coğrafi konumda.)
    3. İngiltere (Kara savaşı tehditi ve ilhak tehditi yok denecek kadar az.)
    4. Almanya (Coğrafi konumunun pek önemi olmayan, istediği kadar gelişse dahi NATO'dan ötürü asla bir tehdit oluşturmayacak ülkedir.)
    5. Çin (20. Yüzyıla kadar avrupa için önemsiz bir coğrafi bölgede olduğu düşünülüyordu ve bundan sebeple nüfus olarak önüne geçilemedi ve bu nüfusun getirilerini şu an alıyorlar.)

Fransa: Türkiye'den hallice.
    Türkiye: Her an iç karışıklığa sürüklenebilir, gücü tam olarak bilinmiyor.
    İran: Bir süre kafa tuttu fakat şu an o da iplerini Amerika'ya verdi.
    Irak: Güçlüyüm ben dediğinden bu yana mahvoldu.
    Suriye: İç karışıklıktan kurtulamadı.
    İsrail: Amerika tarafından korunuyor.
    Yunanistan: Bitik
    İtalya: Bitik
    Mısır: Bitik
    Meksika: Halkı iğrenç bir durumda, Türkiye'nin 90larından kat kat beterini yaşıyor.
    Fas: Adını bile duymuyorum ben açıkçası.

Coğrafi konumun etkisini görüyoruz. Bu ülkelerin hepsi çok önemli noktalarda.

Varsayımlarınız tamamen Eğitim tabanlı bence Çin senelerdir kötü durumda idi adam akıllı yönetim oldu.Dünya devi oldular kim karşı durabildi?

Çinin dev olmasındaki en büyük etken nüfusu hocam, o nüfus sayesinde ekonomide ve üretimde muhteşem bir ivme kazanarak güç oldu. Çinin nüfusu 300-400 milyon olsa şu an bu kadar güçlü olamazdı.

Düzenleme: Nüfusununda bu kadar fazla olması coğrafi konum.

En büyük etken nüfus falan değil cahil kardeşim, nufusa baksaydı bu işler hindistan-brezilya gibi abd nufusunu katlayan ülkeler süper güç olurdu.

İktisadi gelişmenin duzinelerce farklı değişkeni yok, erken sermaye birikimini sağlayan ülkeler kendi sermaye sınıfını erken yaratmışlardır; Batı'nın ilk endustriyel bölge olmasının sebebi Amerikanın keşfiyle sağladığı hızlı sermaye birikimidir. Ancak 20. Yuzyılda Sscb, Japonya, G.Kore gibi ülkeler devletçi-korumacı politikalarla endustriyel ülkeler haline geldiler; bizdeyse sizin gibi cahil ırkçıların saçma sapan ekonomi politikaları ülkeyi 2. sınıf bir ucuz iş gücü ülkesi haline getirdi.

Irkçı değilim bu 1. herhalde önceki mesajlarımı okumadın.

2. ise nüfusunu katlayan ülkeler süper güç oldu diyebiliriz, Güney Amerika'dakiler dışında. Çünkü onlar sömürgelikten bir türlü çıkamadı, çıktıklarında ise kendilerini saran saçma sapan şeyler ile ilgilendiler, böyle yapılmak istendi. Keza öyle de oldu.

• Şeyh Sait isyanı sıkıntı oldu Musul konusunda. Bu vakitten sonra da biraz zor gibi.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.