Şimdi Ara

1600 Mhz Ram aldım fakat 1333 görünüyor/çözüldü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
1
Favori
5.964
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

corsair 2x4 1600 mhz ram aldım anakartımda destekliyor. fakat bilgisayar açılırken ramı okuduktan sonra memory informaionda 1333 mhz yazıyor. 1600 yapmak için bir ayar varmıdır ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prooge -- 20 Aralık 2012; 14:45:58 >

• Anakartınız ve İşlemciniz nedir ?

BIOS'dan Memory kısmından 1600 seçebilmeniz gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

Anakartınız ve İşlemciniz nedir ?

BIOS'dan Memory kısmından 1600 seçebilmeniz gerekir.

hocam anakartım: GIGABYTE 970A-DS3 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2000MHZ (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 ANAKART

işlemcim: AMD
    FX X6 6200 Soket AM3+ 3.8GHz 14MB Cache 32nm İşlemci
  • biostan yükseltebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sonyali

biostan yükseltebilirsin.

nasıl hocam ?

googleden mi araştırıyım ?
  • arastırmaya gerek yok aslında.
    günümüzde bioslar artık daha kolaylaştırılmış şekilde
    biraz biosta gezinirsen ram hızlarını göreceksin
    seçenekleri arsında 1600 ü seçersin olur biter
  • quote:

arastırmaya gerek yok aslında.

peki voltaj değelerini ayarlamak falan gerekmezmi ? direk 1600 yapmak zararlı olmaz mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: prooge

quote:

arastırmaya gerek yok aslında.

peki voltaj değelerini ayarlamak falan gerekmezmi ? direk 1600 yapmak zararlı olmaz mı ?

voltajı ellemene gerek yok değeri değiştir bir sorun çıkartmaz.
  • FX serisinin Default 1.866 Mhz desteği var, otomatik 1600 görmesi gerekirdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

FX serisinin Default 1.866 Mhz desteği var, otomatik 1600 görmesi gerekirdi.

evet bende şaşırdım kendisi görmesi gerekirdi
  • hyr voltajı falan elleme.
    gerçi 1600 ü görmesi gerkirdi ama neyse sen dene yinede
  • Biosta XMP profili vardır, onu seç, tamamdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: BoRaXiN

Biosta XMP profili vardır, onu seç, tamamdır

tamam hocam akşam eve gidince bi bakalım bulmaya çalışırım o profili :) fakat sizce neden kendiliğinden görmemiş olabilir 1600ü ?
  • quote:

quote:

tamam hocam akşam eve gidince bi bakalım bulmaya çalışırım o profili :) fakat sizce neden kendiliğinden görmemiş olabilir 1600ü ?

emin değilim ama bazı anakartlar otomatik görüyor, bazılarında da kendin seçiyorsun galiba. Benim ramler 2133 mhz ama anakart otomatik olarak 1600 görüyor, XMP profil seçince 2133e geçiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoRaXiN -- 17 Aralık 2012; 12:19:25 >
  • quote:

quote:

quote:

emin değilim ama bazı anakartlar otomatik görüyor, bazılarında da kendin seçiyorsun galiba. Benim ramler 2133 mhz ama anakart otomatik olarak 1600 görüyor, XMP profil seçince 2133e geçiyor.

hocam seninki intel benimki amd anakart orda bi farlılık olabilir mi?

• quote:

quote:

quote:

quote:

hocam seninki intel benimki amd anakart orda bi farlılık olabilir mi?

Ben hiç amd anakart kullanmadım, o yüzden bilemem.

• Bellek SPD ayarlarından kaynaklanıyor. Intel işlemciler XMP profil varsa direkt görüyor ancak AMD işlemcilerin direkt görmesi için AMP profili de olması lazım. Bazı belleklerde var bazılarında yok.

200 Mhz baz frekansı ve voltajla oynamadan çarpanı 8.0 yapınca 1600 olur. 970 çipsetli Gigabyte anakartlar 1600, çarpan 8.0, 1333 çarpan 6,66, 1066 çarpan 5,33 veya 800 çarpan 4.0 ile gelir. Default bırakırsan P-II işlemcilerde 1066, FX işlemcilerde 1333 görür. Ancak bellekte AMP profili destekleniyorsa doğurdan ayarlar.

Bunun sebebi AMD işlemcilerde yoğun şekilde desteklenen geriye uyumluluktur. İşlemci yavaş olan eski belleklerde de çalışabilsin diye. Aksi takdirde 1600 bellek varken FX otomatik 1866 seçse sistem açılmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 18 Aralık 2012; 12:16:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: melikulupinar

Bellek SPD ayarlarından kaynaklanıyor. Intel işlemciler XMP profil varsa direkt görüyor ancak AMD işlemcilerin direkt görmesi için AMP profili de olması lazım. Bazı belleklerde var bazılarında yok.

200 Mhz baz frekansı ve voltajla oynamadan çarpanı 8.0 yapınca 1600 olur. 970 çipsetli Gigabyte anakartlar 1600, çarpan 8.0, 1333 çarpan 6,66, 1066 çarpan 5,33 veya 800 çarpan 4.0 ile gelir. Default bırakırsan P-II işlemcilerde 1066, FX işlemcilerde 1333 görür. Ancak bellekte AMP profili destekleniyorsa doğurdan ayarlar.

Bunun sebebi AMD işlemcilerde yoğun şekilde desteklenen geriye uyumluluktur. İşlemci yavaş olan eski belleklerde de çalışabilsin diye. Aksi takdirde 1600 bellek varken FX otomatik 1866 seçse sistem açılmaz.

hocam bu güzel bilgiler için teşekkürler fakat nerden nasıl yapabilirim adım adım anlatma imkanınız var mı ?

• BIOS menüsünden ayarlanır.

Bellek konfigürasyonu ayarlarını Auto veya SPD yerine Manuel olarak seçmek gerekir.

200 Mhz baz frekansını değiştirmeden bellek çarpanını (Memory multiplier vs) 8.0 yapınca 1600 olur.

Zamanlamalar ise biliniyorsa elle ayarlanır (9.9.9.29 vb) bilinmiyorsa Auto yada SPD bırakılır.

Menü isimleri anakart ve BIOS türüne göre değişebilir.
    Gerekirse tel açabilirsiniz. (Bkz.Profil)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 19 Aralık 2012; 10:41:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: melikulupinar

BIOS menüsünden ayarlanır.

Bellek konfigürasyonu ayarlarını Auto veya SPD yerine Manuel olarak seçmek gerekir.

200 Mhz baz frekansını değiştirmeden bellek çarpanını (Memory multiplier vs) 8.0 yapınca 1600 olur.

Zamanlamalar ise biliniyorsa elle ayarlanır (9.9.9.29 vb) bilinmiyorsa Auto yada SPD bırakılır.

Menü isimleri anakart ve BIOS türüne göre değişebilir.
    Gerekirse tel açabilirsiniz. (Bkz.Profil)

tamamdır hocam akşam eve gidince deneyeyim inş. olur
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.