Şimdi Ara

150000 de araç alınır mı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
3.100
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • 100000den sonrası piskolojik baskıdır.Gözüne km göstergesi hep batacaktır.Arabanın çıkaracağı sorunlar da cabası
  • 1 yıl içinde araç bu kadar yol yapmışsa hayra alamet deyildir derim eyer ciddi bir fiyat indirimi yapılacaksa düşünülebilir ama aynı fiyata daha az kilometre yapmış daha düşük bir model bulabilirsen daha iyi olur
  • Arkadaşlar herkese teşekkürler. Ama bazı konular var.

-Araba bir senede bu kadar yol yapmamış iki senede yapmış. Araba 2003 ün sonunda alınmış şimdiyse 2005 in sonu yani iki yaşında.

-Bir de herkes riske girersin iyi de çıkabilir kötü de diyor. Servise götürüp ekspertiz raporu alsam, daha önceki yapılan servis bakımlarının dökümünü çıkartsam, anlayan bir ustaya göstersem yine de riski azaltmış olmam mı? Başka yöntemler de var mı?

-Araba tanıdığım birinin yani bana kakalama durumu olmayan birinin. Ama uzun zamandır görüşmüyoruz arabayı görmedim.

-Bayram nedeniyle arabaya hala bakamadım ilk fırsatta incelicem. Ondan sonra birkaç şey daha sorarım herhalde...
  • BAK KARDEŞİM.
    ŞİMDİYE KADAR HER BİRİNİ 1 YILDAN AZ OLMAMAK ÜZERE 8 FARKLI ARABA KULLANDIM. ŞU ANDA DA ROVER 620 Sİ KULLANIYORUM. EĞER ALMAYI DÜŞÜNDÜĞÜN BORA'DA: EN KÜÇÜK BİR DARBE, DEĞİŞEN, BOYA YOKSA BU ARABA ALINIR. 150 BİNDE OLSA BİLE 19 MİLYAR İYİ RAKAM. ARACIN 2003 KASIMINDA TRAFİĞE ÇIKTIĞINI VARSAYALIM. 24 AYDA 150 BİN KM. 24 AY YAKLAŞIK 730 GÜN EDER. BU ARABA HERGÜN KULLANILDIĞINA GÖRE 150.000 / 730 = GÜNDE 205 KM EDER. BU GERÇEKTEN ÇOK FAZLA. ANCAK BU KM BAHSETTİĞİN GİBİ ŞEHİRLERARASI YOLDA YAPILMIŞSA, HERGÜN BU KİLOMETREYİ SADECE 1 KİŞİNİN YAPABİLMESİ ÇOK ZOR GİBİ GELİYOR BANA.
    ARABAYI SADECE 1 KİŞİ KULLANMIŞSA, KULLANAN KİŞİ DE İYİ BİR ŞOFÖRSE,
    ARABANIN BAKIMLARI TAM ZAMANINDA YAPILMIŞSA VE KAZASI VE DEĞİŞENİ YOKSA (KÜÇÜK DOKUNMALAR DAHİL), YANİ ARAÇ ZİL ORJİNALSE,
    SENİN YAPACAĞIN MASRAF NELER OLABİLİR?
    1-BASKI, BALATA, BİLYA BİTMİŞ OLABİLİR.(İŞÇİLİK DAHİL 500 MİLYON)
    2-FREN BALATALARI BİTMİŞ OLABİLİR. (İŞÇİLİK DAHİL 150 MİLYON)
    3-EĞER DEĞİŞİLMEMİŞSE TRİGER KAYIŞI VE GERGİ BİLYASI BİTMİŞ OLABİLİR. (İŞÇİLİK DAHİL 100 MİLYON) (TRİGER KAYIŞI VE GERGİ BİLYASI 120 BİNDE DEĞİŞMİŞ OLMASI LAZIM)
    4-LASTİKLER ESKİ OLABİLİR (400 MİLYON).
    5-HAVA FİLTRESİ, BUİJİLER, YAĞ, YAĞ FİLTRESİ DEĞİŞMESİ GEREKEBİLİR.(İŞÇİLİK DAHİL 120 MİLYON)
    BU 5 MADDENİN TAMAMINI YAPTIRMAN GEREKİRSE YAKLAŞIK 1,5 MİLYAR YAPAR.
    19 MİLYARA DA ARABAYI ALIRSIN 20,5 MİLYARA 2004 MODEL BORA ALMIŞ OLURSUN.
    ANCAK ARABANIN KESİNLİKLE EN KÜÇÜK BİR DARBESİNİN OLMAMASI 1. ŞART.
    KÜÇÜK BİLE OLSA DARBE, BOYA VARSA HİÇ BAKMA BİLE. VW MOTORLARI DOĞRU KULLANILDIĞINDA HARARET YAPTIRILMAMIŞSA RAHATLIKLA 500 BİN KM YAPARLAR.

• bende 157 binde marea aldım iyiki almışım kullanan adam araba gıg dese servise götürmüş arabadan tık ses gelmiyor hiçbir bakımını aksatmamış sıfır arabadan farksız arabada rahat olunca deymeyin keyfime
  • kazası yoksa + servis bakımlarıda yapıLmış..aLınmamak için bir sebep yok zaten bu motorlar 300 bine kadar dayanır..
  • kazası yoksa
    bir kişi kullanmışsa
    bakımları zamanında yapılmışsa
    temiz kullanılmışsa
    .........
    yinede almaaaaa
    daha temiz bir arabayla olan fiyat farkının iki katını harcasan yine o temiz araba gibi olmazzz
  • ŞİMDİ, 21 22 MİLYARA 1999 MODEL 50 BİNDE BORAYI ALMAK MI,
    YOKSA 19 MİLYARA 2004 MODEL 150 BİNDE BORAMI ALMAK MANTIKLI.
  • hadi aldın diyelim..sorun da cıkarmadı...keyfin yerinde..1sene kullandın paraya ihtiyacın oldu satmak zorunda kaldın..1senede de 10000km yaptın diyelim...nasıl satmayı düşünüyorsun 3yaşında 160000km deki bir arabayı...satarsın ama güzel bir zararla..bence o araba alıcaksan eger(ciddi ciddi fikrimdir) kullan kullanabildigin kadar satmaya niyetli oldugun zmaana yakın da saglam kaskolardan birine kasko yaptır..perte cıkar...ama yok..sen alıp da zararına da satsam bana koymaz benim 100000i aşmış arabalara merakım var dersen orasını bilemem...
  • GÖRKEMKAZAN KARDEŞ
    ŞİMDİYE KADAR KAÇ ARABA ALIP SATTIN BİLMİYORUM.
    BENİM ŞU AN KULLANDIĞIM ARAÇ 8. ARABAM. O KM ALDIĞIM VE 8 AYLIKKEN EV ALMAK İÇİN SATTIĞIM FABİA DIŞINDA HİÇ BİR ARABAMDAN ZARAR ETMEDİM. HATTA HEPSİNDEN KÂR BİLE ETTİM.
    ORJİNAL (DİKKATİNİ ÇEKERİM ORJİNAL:YANİ HİÇ DEĞİŞENİ, BOYASI OLMAYAN DİYORUM) 2.EL BİR ARABADAN ASLA ZARAR ETMEZSİN. TABİİ KENDİN HAŞAT ETMEZSEN ARABAYI.
    ARABADAN ZARARI SADECE 0 KM ALIP 1 YIL KULLANMADAN SATMAK ZORUNDA KALIRSAN ZARAR EDERSİN. ZATEN KİLOMETRESİ FAZLA OLDUĞU İÇİN GERÇEK DEĞERİNİN 5-6 MİLYAR ALTINDA ALIYOSUN ARABAYI. BÖYLE ARABALARI GALERİCİLER ALIYORLAR 19-20 MİLYARA. KİLOMETRESİNİ DÜŞÜRÜYOLAR 40 BİNE. SONRA PAZARDA 27-28 E SATIYOLAR.
    BURDA ÖNEMLİ BİR KAÇ AYRINTI VAR. 1.SAHİBİNDEN, 2.ORJİNAL KİLOMETRE, 3.BAKIMLARI ZAMANINDA
    VE LAYIKIYLA YAPILMIŞSA, 4.KESİNLİKLE KÜÇÜK BİLE OLSA DEĞİŞEN VE BOYA YOKSA, ARAÇ TEMİZDİR.
    VEEEEE. BU DURUMDAKİ ARAÇ ALINIR.

• senin kadar araba değiştirmişliğim yok...ama 150000 bu ya ve araba daha 2yaşında...buarada km düşürme olayını bi galerici yakınımdan duymuştum..sırf alfa alıp alfa satıor..çogu kişinin bu işi yaptıgını ve kendisinin de bu işi yaptıgını yoksa piyasada barınamıyacagını itiraf etmişti bana..aracın gercek km sini örenmenin de bi yolu yokmuş ayrıca..
  • artık eskisi gibi araçlar kolay elden çıkmıyor
    heleki çok kullanılmış araçlar

tüm galericiler 300.000-500.000 km den bahsediyorlar
    ama öyle değil
    hangi araba olursa olsun 150,000 den sonra ekonomik ömrünü doldurmuş bir sürü parçası oluyor
    buda sana külfet olarak geri dönüyor
    benim 12. arabam 160.000 de tüm arkadaşlarım çok temiz diyor ama değiştirlmesi gereken parçalar neredeyse arabanın fiyatına eşdeğer
  • İKİMİZDE AYNI ŞEYİ SÖYLÜYORUZ İŞTE.
    KRİTERLER UYUYORSA, YANİ SAHİBİNDEN, KAZASIZ VS...ALINIR DİYORUM BENDE.
    KAZA VARSA ZATEN 1000 KM DE OLSA BİLE BAKMAM BEN O ARABAYA.
    AYRICA VW MOTORLARI İÇİN 2 YIL YA DA 5 YILDA YAPILMIŞ FARKETMEZ, 150 BİN KM FAZLA DEĞİLDİR.
    BEN ÖYLE ARABALAR BİLİYORUM Kİ: HER HAFTA 2250 KM YAPIYO ADAM. TRABZON İSTANBUL ARASI GİDİŞ DÖNÜŞ. BU 2 YILDA 104 HAFTADA 234 BİN KM YAPAR.
    BİR DE ARABA ÖNEMLİ. TOFAŞ OLSA ELBETTEKİ ALINMAZ. AMA ALMAN TEKNOLOJİSİ VARSA ALINIR.
    ARACIN KİLOMETRESİNİ ÖĞRENMENİN PÜF NOKTALARI VARDIR. İSTERSEN ONLARI DA ANLATIRIM.
  • iyi olur gerçekten..
  • ZOOMZOOM KARDEŞ ARABANIN MARKASINI MERAK ETTİM.
  • ARACIN KİLOMETRESİNİ TAHMİN:::::
    1. VİTES TOPUZU. (PÜTÜRLÜ OLMALIDIR. EĞER ÇOK PARLAKSA KM FAZLADIR.)
    2.DİREKSİYON SİMİDİ. (PÜTÜRLÜ OLMALIDIR. PARLAKSA KM FAZLADIR)
    3.DEBRİYAJ, FREN VE GAZ LASTİKLERİ. (AYAKLA BASILAN LASTİKLERDEKİ AŞINMA FAZLAYSA KM FAZLADIR.)
    4.KAPI TUTMA KOLLARI(AYNI ŞEKİLDE PARLAK YA DA FAZLACA SOYULMUŞ GİBİ OLMAMALIDIR.)
    5.KM SAATİNİN SÖKÜLEBİLMESİ İÇİN MUTLAKA VİDALAR VARDIR. BU VİDALARIN İNCELENMESİ VE VİDA BAŞLARINDA (TORNAVİDA TAKILAN YERLERİNDE) DEFORMASYON KM İLE OYNANDIĞINI GÖSTERİR.
    KESİN SONUÇ İSE :::::
    MOTORUN KOMPROSÖR ÖLÇÜMÜ İLE ORTAYA ÇIKAR.BU OLAY: SİLİNDİRLERİN HAVAYI SIKIŞTIRMASI ESNASINDA OLUŞABİLECEK KAÇAKLARIN ÖLÇÜMÜDÜR. YENİ MOTORDA BU KAÇAK ÇAK AZDIR.
    KM Sİ FAZLA OLAN MOTORDA FAZLADIR. İYİ BİR USTA %95 TAHMİNLE SONUCU SÖYLEYEBİLİR.
  • 98 626 Hb
  • Japon olsaydı sorun değil derdim ama bora ya 150000 biraz fazla.Ona değil aslında ama japon gibi al diyemem işte..
    quote:

Orjinalden alıntı: forgotten2006

Arkadaşlar herkese selamlar.

Ben de forumdaki birçok kullanıcı gibi araba değiştirmeyi düşünüyorum. 150000 km de 2004 model bir bora trendline buldum. Araba servis bakımlı en ufak bir problemi yok. Yakın bir tanıdığımın arabası. Daha servisten yeni çıktı bütün bakımları yapıldı. Aracın 150000 de olmasının nedeni hergün aynı güzergahı gidip gelmiş (Çerkezköy-İstanbul). Bu model boraların piyasası 24-29 milyar arasında değişiyor. Bu araba bana 19-20 milyar gibi bir fiyata gelicek. BU ARABA ALINIR MI? 150000 de olması çok büyük bir sorun mu? Bu kilometrede olması fiyatını ne kadar düşürür?

Anlayan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Herkese teşekkür ederim.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.