Şimdi Ara

14 MBPS'den 3 MBPS'e düşüş - ADSL Hat Kablo Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
2.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

16 mbps'e kadar limitsiz internet bağlattık ttnet yaklaşık 10 gün önce. Hız ölçtük 3 mbps'i geçmiyordu. ttnet'i aradık, bazı yeni müşterilerin hızları limitleniyormuş 3 mbps'te falan diye saçma bişeyler duymuştuk, ona istinaden. İşte ttnet kendi dns'lerini girmemizi falan söyledi, öyle yapınca 2,75'e düştü hız

Her neyse, sigorta kutusu üzerinde buvatta (yeni binadayız) 3 odadan gelen tel hattı kabloları yukarıdan kutududan gelen ile bağlanmış. Yani ev için 3 tane 2+1 kablo (cat3 sanırım) kutudan gelen 2+1 damarlı kablo ile bağlanmış bu buvat içinde. 4 adet maviler bağlı ve 4 adet beyazlar bağlı. Ben bunları ayırdım, sadece salonun hat kablosunu kutudan gelene kafalarına jack çakıp konnektör ile bağladım. Google dns zart zurt derken 4 mbps hızı gördüm. Sonra ttnet kutudan uzaklaştıkça hız düşer falan dedi de 16 mbps 3'e düşer mi dedim, ona bişey demediler her zamanki gibi biz bilmeyiz modu.

Sonra ben buvattaki kutudan gelen hattı direkt modeme bağladım, yani salondaki duvar hat prizinden değil de direk sigorta kutusu üzerindeki buvatın içindeki kutudan gelen kabloyu direkt modeme bağladım ve test ettim. 1 ms ping ve 14 mbps hız. 3-4 kerede test ettim problem yok. Tekrar salondan baktım farklı kablolar deneyerek ve salonun hat bağlantı kablosunun yerlerini falan değiştirerek veya priz hat soketi değilde direkt duvarden gelen salon hat kablosunu modeme baplayarak ama ne yapsam yine 4 mbps'i geçemedim.

Şimdi tek görünen buvattan salona giden kablodan kaynaklı bir problem. Bu kablo mavi+beyaz ve 1 adet şeffaf plastik içinde +1 kablosu olan bir kablo. Ama buvatta kutudan gelen kabloda aynı yani. Desemki kutudaki veriyi bu kablo taşımıyo daireye, buvata kadar taşımış. Demekki buvat-salon arası kablo tipinden ziyade ya kalitesinde bir problem var, ya biyerinden bişey var, bilmiyorum. Başka bir ihtimal yoksa yeni kablo çekicem. Ne tavsiye edersiniz? Cat5 veya 6 veya marka veya başka kablo v.s. Yada kablodan değil şundandır denilecek bir şey olabilirmi? Modem Zxyel VMG-1312, splitter yok (yalın internet kullanıyorum) direkt bağlı.

Yardım ve öneriler için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cilimpuli -- 29 Şubat 2016; 14:35:39 >

• Modem arayüzünden adsl hat değerlerini atın.
  • sanırım istediğiniz bu
    Bu mesaja eklenen görseller:

14 MBPS'den 3 MBPS'e düşüş - ADSL Hat Kablo Tavsiyesi 14 MBPS'den 3 MBPS'e düşüş - ADSL Hat Kablo Tavsiyesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cilimpuli -- 29 Şubat 2016; 21:10:39 >

• Buda buvattan direkt modeme bağlantı yapınca..

Bu mesaja eklenen görseller:

• Bu şekilde kalsın cat5 de işini görürde cat6 tam olsun.
  • Vdsl'e gecmeyi düşünürseniz hattınız büyük ölçüde kaldırır yüksek hızları.

o duvar içindeki kabloda ya ek var, yada paslanmada olabilir. bu veriyi bukadar düşürüyorsa sıkıntı büyük. @AMC'nin dedigi gibi mesafeyi ölçün cat6 kablo ile hat çekin.
  • Buvattan salona gelen kablo ne salon tarafından asılınca geliyo ne buvat tarafından. Sıfır ev yahu daha 1 yaşında bile değil. Yani heryere yıkıp yeni binaya çeviriyolar ama o kadar kötü malzeme kullanıyorlar ki sadece görseli var. Sırf ticari yani. Adam sıfır binaya telefon hattı çekmiş denememiş bile demekki. Artık kablo nasıl takılmışsa hiç kıpırdamıyo. Mecburen ev içinden hat çekicez.

Yani salon duvar prizine buvattan mesafe düzgün şekilde duvar köşelerinden gelsen 15 mt'yi geçmez. Direk yolun ortasından çeksen 7-8 metre anca var. Cat6'da yoktu dün koçtaşta Cat5 vardı atom marka 25 mt poşette. Onu alsam iş görür mü? 36 TL falan dı.

Benim hat yüksek hızları kaldırır belki de bütçe yüksek internet masraflarını kaldırmaz yani Bu tarife bile nekadar daha bilmiyorum. Bizde dediler kutu talebinde buluncanız önce kutu yok bina da, yeni bina diye. Bizde bulunduk, o arada internet başvurusuda zorunlu istediler. Bir tek hat alcanız mı yalın mı dediler, başka bişey sormadılar. 2-3 ay sonra geldi bağlandı. Ha birde limitsiz mi olsun dedi. Öyle ADSL VDSL falan ücret ti falan dı hiç bişey sormadılar. Bizde kutu ve internet gelsin diye bişey demedik. Birde bağlanmadan önce modeminiz varmı diye arayıp sordular. Ben aradım da öğrendim bağlandıktan sonra 16 mbps'ye kadar limitsiz ADSL paketi olduğunu. Bi 10-15 gün sonra da faturayı görürüz, o zaman kopar feryat yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cilimpuli -- 1 Mart 2016; 9:20:51 >

• cilimpuli kullanıcısına yanıt
    Hocam bir elektrikçi ye gidin chat6 kablo isteyin metresi 1-1.5 lira civarında ucuna da telefon jaki çaktırın direk modeme bağlayın

Yapı marketlerde pahalı satılıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tahminen hat çekilmiş. üzerinede sıva yapılmış. telefon hattı oldugundan önemsenmemiş olabilir elektrik borusu konulmadan o hat çekilmiş olabilir.

aslında tam tersi olması lazım. bölgenizde fiber olmasa bile gelecege yönelik hareket etmek lazım yani metresi 0.50 - 1 lira olan o borudan koy ne kaybedebilirsin dimi
    istedigin zaman boru içinden fiber'de çekersin , veya kabloyu değiştirmek istediginde rahatça değiştirirsin.
  • Abi artık sadece görüntü var. Güzel görüntüye sahip en ucuz malzeme nedir o. 1 yaşında olmayan evin banyosunda dolabındaki spot mu paslanmadı duşakabindeki ahizenin borusumu patlamadı, dış kapısımı çökmedi, oo oooo, neler neler. Haa baktın mı sıfır bina ama kalitede bina yaşı gibi sıfır.

İşte evin köşelerinden ilk kabloyu çekecez. Artık 20 yıl sonra her tarafı kablo olur bu gidişle.
  • 16mbps tarifeye geçtim benim hattım en fazla 4ü mü alabiliyor? Bunun çözümü nedir? Binadaki internet kabloları mı yoksa altyapıdan mı kaynaklıdır? Yardımcı olur musunuz

"DSL Port Details Upstream Downstream
    Line Rate: 0.807 Mbps 4.128 Mbps
    Actual Net Data Rate: 0.797 Mbps 4.096 Mbps
    Trellis Coding: ON ON
    SNR Margin: 16.7 dB 21.3 dB
    Actual Delay: 0 ms 0 ms
    Transmit Power: 12.2 dBm 18.7 dBm
    Receive Power: 4.7 dBm 4.7 dBm
    Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
    Total Attenuation: 23.8 dB 40.0 dB
    Attainable Net Data Rate: 1.093 Mbps 8.988 Mbps"
  • 9 mbit alabiliyorsunuz max. kablolarınızda sıkıntı olabilir. ama sizin hattınızı 4 mbite sabitlemişler.

apartmanda oturuyorsanız apartman girişinde kapaklı bir kutu vardır. onun içinden kendi hattınızı bularak hemen orada modemi baglayarak deneyin. hat degerleri yükselirse sizin de o kutudan evinize kadar olan kabloda sıkıntı vardır büyük ihtimal.

eğer değişme olmazsa telekomu arayarak hattınızı 8 mbite yükseltmek istediginizi söyleyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: McCarty

9 mbit alabiliyorsunuz max. kablolarınızda sıkıntı olabilir. ama sizin hattınızı 4 mbite sabitlemişler.

apartmanda oturuyorsanız apartman girişinde kapaklı bir kutu vardır. onun içinden kendi hattınızı bularak hemen orada modemi baglayarak deneyin. hat degerleri yükselirse sizin de o kutudan evinize kadar olan kabloda sıkıntı vardır büyük ihtimal.

eğer değişme olmazsa telekomu arayarak hattınızı 8 mbite yükseltmek istediginizi söyleyin.

hocam rahatsız ediyorum ama öğrenmek istediğim bazı şeyler var. öncelikle bu 9megabiti yükseltmeyi biz yapamıyor muyuz bu tamamen ttnetin elinde mi? boşa para vermek istemiyorum. 4mbite sabitlemelerinin nedeni ne olabilir? ayrıca benim hattı nası bulucam? deneme yanılmayla mı

• modeme nekadar hız gelirse telekom okadarını verebilir. size max 9 geliyor. neden 4e sabitlemişler bilmiyorum ancak baglantı sürekli kopmasın diye garanti olması açısından böyle düşük oranlara sabitliyebiliyorlar.

siz telekomu arayın 8 mbite yükseltilmesini isteyin. baktınız baglantı stabil. kopma olmuyor aynen devam. ancak kopma olursa 6 mbit olarak sabitlenmesini isteyin.
  • quote:

modeme nekadar hız gelirse telekom okadarını verebilir. size max 9 geliyor. neden 4e sabitlemişler bilmiyorum ancak baglantı sürekli kopmasın diye garanti olması açısından böyle düşük oranlara sabitliyebiliyorlar.

siz telekomu arayın 8 mbite yükseltilmesini isteyin. baktınız baglantı stabil. kopma olmuyor aynen devam. ancak kopma olursa 6 mbit olarak sabitlenmesini isteyin.

hocam sanırım anlamıyorum özür dilerim ama tekrar sormak istiyorum neden 9 geliyor buna bi yapılcak bir şey yok mu? onun dışındakileri anladım akşam kontrol edicem teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: amyfm

quote:

modeme nekadar hız gelirse telekom okadarını verebilir. size max 9 geliyor. neden 4e sabitlemişler bilmiyorum ancak baglantı sürekli kopmasın diye garanti olması açısından böyle düşük oranlara sabitliyebiliyorlar.

hocam sanırım anlamıyorum özür dilerim ama tekrar sormak istiyorum neden 9 geliyor buna bi yapılcak bir şey yok mu? onun dışındakileri anladım akşam kontrol edicem teşekkür ederim

neden 9 geliyor
    bölgenizde fiber yoktur.
    santrale uzak olabilirsiniz.
    turktelekomun fiber saha dolapları bölgenizde yoktur ,
    varsa uzak olabilir.
    saha dolabindan evinize kadar olan kablo sıkıntılı olabilir.
    Apartman içerisinde hatlarda problem olabilir (örnek bu konuyu açan arkadaşın ki gibi)

Bunlardan biri muhtemelen sizin 9 mbit almanızı sagliyor.

Sizin sadece son madde de müdahaleniz olabilir. digerlerine yapabileceginiz hiçbişey malesef yok.

Birde telekom bu interneti satarken her zaman e' kadar diyor. 8 mbit'e kadar , veya 16 mbit'e kadar. garantisini vermiyor. 16 veririm diyor ama hattın desteklerse 16 alirsin. eğer desteklemezse en fazla hattın ne desteklerse onu alabilirsin diyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: amyfm

quote:

neden 9 geliyor
    bölgenizde fiber yoktur.
    santrale uzak olabilirsiniz.
    turktelekomun fiber saha dolapları bölgenizde yoktur ,
    varsa uzak olabilir.
    saha dolabindan evinize kadar olan kablo sıkıntılı olabilir.
    Apartman içerisinde hatlarda problem olabilir (örnek bu konuyu açan arkadaşın ki gibi)

Bunlardan biri muhtemelen sizin 9 mbit almanızı sagliyor.

Sizin sadece son madde de müdahaleniz olabilir. digerlerine yapabileceginiz hiçbişey malesef yok.

Birde telekom bu interneti satarken her zaman e' kadar diyor. 8 mbit'e kadar , veya 16 mbit'e kadar. garantisini vermiyor. 16 veririm diyor ama hattın desteklerse 16 alirsin. eğer desteklemezse en fazla hattın ne desteklerse onu alabilirsin diyor.

hocam çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için sağ olun yapacak bi şey yok. bi önceki oturduğumuz yerde fiber vardı son hızına kadar alıyodum buraya geldik paketimizi değiştirdiklerini desteklemediğini söylediler ultranete geçtim. hız sadece 16lık pakete geçtik ve hiçbir şekilde orda desteklemez,çekmez diye bilgi verilmedi. neyse yapıcak bir şey yok 8-9la idare edicez artık.tekrardan teşekkür ederim iyi günler dilerim

• Rica ederim size de iyi günler. artık telekomun fiber döşemesini bekleyeceksiniz. o da ne zaman olur bilinmez.
  • cilimpuli kullanıcısına yanıt
    hocam hattınızda vdsl var hipernet geçebilirsiniz.
  • Yeni yıl ADSL 16 Mbit'e kadar 50 GB AKN'li paketmiş benim ki, 59,90 TL. Baktım tarifelere aradım ttnet'i. Fiyat aynı 24 Mbps'ye kadar 75 GB AKN'li Hipernet var VDSL. Ona geçelim dedim aynı fiyat madem. Aynı dedi 2-15 gün sürer dedi. Onayladım 5 dakika sonra modemin hat ışığı turuncu oldu. Hemen VDSL geçişi oldu yani. Hız testi yaptım 22.34 download hızı çıktı. Süper oldu bu iş ya. Hem hız arttı hemde 25 GB AKN arttı.

Cat6 kablo çektim, şu anda emanet duruyo, haftasonu pervaz dibi kapı kasnağı falan derken güzelce çekecem hattı artık.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.