Şimdi Ara

12 yıldır yurtdışındayım sorular varsa alabilirim genşleeer

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
1
Favori
1.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • tr ye yılda minimum 1 maksimum 2 kere gelir 10-20 gün arası kalırım.
    sorular varsa alayım.ülkeler değiştirdim. bu 3.ülkem. iş amaçlı gidiyorum yurtdışındaki türk şirketlerde çalışan elektrik mühendisiyim.
    yaşadığım ülke - çalıştığım firma - sektör -gerçek adım - trdeki memleket gibi sorular harici soruları cevaplayabilirim.
    tr ye emekli olunca belki dönerim. onun haricinde dönmeyi düşünmüyorum.
    birikim yaptım biraz daha birikim yapıyım amerikadan ev alıp yerleşicem. şuan da alacak durumum var ama biraz daha stokluyup öyle amerikaya gidicem.
    amerikada birikim yapmak zor orda kazansan da harcıyorsun. araştırmalarım onu gösterdi.amerikada yaşayan çoğu kişi ile görüştüm o kadar para yapıyosan hiç gelme buraya diyorlar.

tr de maaşlar çok düşük. alım gücü düşük. emekli olunca tr heryerden daha mantıklı onun haricinde mantıklı değil.

• Ya ne sorumuz olacak, bi git ya

Merak etmiyoruz sizi ve vasat hayatlarınızı, öğrenin artık şunu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ersunvanderyanal kullanıcısına yanıt
    vasat falan değil :)
    vasat olsa şuan havalimanında olurdum ve ilk uçakla tr ye dönerdim.

12 yıldır dönmediğimize göre daha iyi.

tabiki avantajları ve dezavantajları var ama teraziye koyunca avantaj ağır basıyor demekki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pakaji -- 19 Ocak 2019; 17:17:22 >
  • pakaji kullanıcısına yanıt
    Rus kızlar nasıl hocam?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuwafuwaboy -- 19 Ocak 2019; 17:47:13 >
  • Mühendisler yurtdışında kolay bir şekilde iş bulabilir mi?

Çalıştığın ülkenin vatandaşlığını alabiliyor mususn

• pakaji kullanıcısına yanıt
    Şaka yapıyorum

• Benim ilk 21 yılım bulgarda geçti para dert olsada alkol, eğlence, diskolar (eskiden tabi) baya ucuzdu. Doyasıya yaşadık o günleri

Şimdi geriye sadece güzel hatıralar kaldı

2002 - 2004 yıllarındaki memleketteki gittigim disko mekan

Buraya en az 40 defa gitmişimdir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Cheritto -- 19 Ocak 2019; 17:44:54 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Yasama izni ve calisma izni almak kolaymi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • oçin krasiva. çok rus ile deneyimim oldu,nice uykusuz sabahlar.. number 1 hocam russkaya davoşşka. nickim önceden pokajy şimdi pakaji. rus kızın birine pakaji mne lyubov dedim sonra bi yumulduk.. 1-2hafta önce ingiliz bitane vardı bildiğin obez. yani ruslar açık ara öndeler o konuda. at at.

• greenkitt kullanıcısına yanıt
    ingilizce çok iyi olacak ve gittiğin ülkedeki dili bilmen çok avantaj. üstüne iş deneyimin varsa ve ayak oyunları yerine işine odaklanırsan işin kolay,iş bulursun ve senelerce çalışırsın.

iş bulunca otomatik olarak çalışma ve oturma izni alıyorsun. genelde çalışma izinlerini ilk başta 1 yıllık veriyorlar sonraki sene yine 1 yıllık veriyorlar sonraki yıllar 3 yıllık veriyorlar ve ardından 5 yıllık çalışma ve oturma izni veriyorlar. çalışma oturma izni olunca yurtdışında banka hesabı da açabiliyorsun.

vatandaşlık olayı oturma çalışma izninden daha zor. eğer o ülkeden biriyle evlenirsen çok kolay ama evlenmezsen zor. şartlar ülkeden ülkeye değişiyor. bazı ülkeler 5yıl ikamet edene vatandaşlık veriyor bazısı 10yıl.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pakaji -- 19 Ocak 2019; 18:42:1 >
  • Yurtdışında Türkiye'ye ve Türklere bakış açısı nasıl?Akıllarına ne geliyor Türk denilince?Kötü mü iyi mi?
    Bunun dışında ırkçılık gibi olaylar başına geldi mi?
  • size tavsiyem ünide yazları ilerde gitmeyi düşündüğünüz ülkeye gidin orda mcdonalds ta mı yardırıyorsunuz benzin istasyonunda pompacı mı oluyorsunuz artık naaparsanız yapın ama tutunun orda gerisi gelir ve mcdonalds ta çalıştığınız ülkede gün gelir yönetici gün gelir işveren olursunuz.

• türkleri araplarla aynı görüyorlar hocam. türkçe ile arapçanın aynı dil olduğunu düşünenler bile var. ha türk demişsin ha suriye demişsin çok farketmiyo onlar için.

arap neyse türk o onların gözünde. ırkçılık tabiki var ama herkes kendi dünyasında öyle aşağılama yok. sadece o bizden değil diye düşünüyorlar o kadar.

• Öğrenci olarak gitmek, kolay mı ve avantaj sağlar mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Myhunter kullanıcısına yanıt
    yurtdışına ne kadar önce gidersen o kadar iyi ama herkesin maddi durumu olmayabilir o yüzden yaz tatilinde gidin dedim. durumunuz varsa ilkokula yada üniye orda başlayın çook daha avantajlı olur. üniyi orda bitirmek çok avantaj

• peki yurt dışında çalışabilmek ve kalmak için bir iş yerinden davetiye gerekli mi? atıyorum ben gittim bir şekilde orada nasıl tutunacaksın onu merak ediyorum.vize sıkıntı iş bulma nasıl olacak merak ediyorum burda ki türk şirketleri ile gitmeye kalksan yine torpil gerek(gözümle gördüm).o yüzden oraya gidip başvurabileceğim bir yer var mı mesela bir işe nasıl başvururum ne gerekli mesela.diplomanın olup olmaması bir fark yaratır mı?çalışma iznini nasıl alacaksın aklımda bu sorular var.gitmek isterim ama şöyle elle tutulur bir iş bulsam güvence bulsam 1 dk durmam.dilimde var az çok.hep isterim ama nasıl?
  • hocam gittiğim şehiri vs sormayın demişsin de bari o zaman geçim olaylarından biraz bahset. alım gücünden, yaptığın işin kazancı yetiyor mu, tek mi yaşıyorsun, ülkede suç vs işleri nasıl, insanlar birbirlerine güveniyor mu yoksa burda ki gibi herkes birbirinin kuyusunu mu kazmaya çalışıyor, bulunduğun ülkeye türkiye'den gelmek nasıl oluyor, zor mu kolay daha var soruda aklımdakiler bunlar şimdilik
  • Silver_Code kullanıcısına yanıt
    türkiye de memur olan, stressiz işi olan,iyi kötü geçinen,ailesiyle sıkı bağları olan, iyi arkadaş ortamı olan birisi yurtdışı düşünmesin.

Yurtdışı düşünmesi gerekenler. 1-asgari ücretle geçinmeye çalışanlar. bu adamlar gidip avrupada yada kişi başına düşen gsyh nın yüksek olduğu bir ülkede yine asgari ücretle çalışsa çok daha mantıklı.

2- türk bir şirket aracılığı ile yurtdışına gitme kapasitesi olan insanlar.bilgisayar inşaat elektrik mühendisi veya teknikeri olanlar için uygun olabilir. bu en mantıklı seçenektir çünkü gittikleri yerde başka türklerde vardır ve şartlar tr ye göre daha iyidir.

3- yukarıdaki katagorilere girmeyen üni mezunları. bu adamlar mümkünse yazın çöp toplama bile olsa turist vizesi alıp gidip yurtdışında bulunmalı ve çalışmalı.

iş olmadan yurtdışında oturum ve çalışma izniniz olmaz ve 3-6 ay içinde paketlenirsiniz. banka hesabı açamaz kaçak duruma düşer ve sürünürsünüz. iş olmadan stoktan para yiyerek kalamazsınız. stoktan para yiyerek max 6ay ayakta kalabilirsiniz zaten babanız çok sağlam değilse.

bu nedenle iş kesinlikle bulmalısınız. turist vizesi ile gidip ordaki fırsatları araştırmanı tavsiye ederim.

• oozen59 kullanıcısına yanıt
    ben yurtdışına çıktığım günden beri hiç 1aylık maaşımın tamamını yemedim. yarısını bile yiyemedim.hep büyük kısmını biriktirdim. ama bu şartlar kişiden kişiye mesleğine çalışkanlığına işyerine vs göre değişir.

yurtdışında satınalma gücü tr ye göre çook çoook yüksek. yurtdışında herkesin altında tr ye göre çok daha lüks araba vardır ve bu arabaları tr ye göre çok daha rahat almışlardır. yurtdışında çoğu ülkede enflasyon çok daha azdır bu nedenle sen uyurken alım gücün düşmez. fakat bir türk olarak yurtdışı hastaneler pahalıdır

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.