Şimdi Ara

10nm masaüstü işlemciler başka bahara kaldı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
0
Favori
2.677
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar nm değerlerine takılmayın. Onlar artık birer etiketten başka bir şey değil. Bu değerler gerçek kapı aralığını yansıtmayı bırakalı çok oldu. Bununla ilgili çok şey açıklandı. Dizilim şekli değiştirilinde bilmem kaç nm daha düştük diyorlar ama öyle değil.
    https://newsroom.intel.com/editorials/lets-clear-up-node-naming-mess/#gs.7bdcfh
    https://www.semiwiki.com/forum/content/7602-semicon-west-intel-10nm-gf-7nm-update.html

vs vs. sayıların hiçbir önemi yok bizim gibi son kullanıcılar için. Ürünler gelsin, testleri yapılsın kim daha az enerji ile daha çok performans verip görevini tamamlıyor göreceğiz. X ya da Y'nin fanlığını yapmanın bir anlamı yok bence.

• tostumm kullanıcısına yanıt
    amd etkigilinde gösterilen cinebench testinde i9 9900k dan daha iyi idi hemde eger i9 9900k dan çok daha ucuza çıkarsa olucakları siz düsünün

RYZEN 3000 CINEBENCH 2057

INTEL I9 9900K STOCK 2040
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ridianod

arkadaşlar nm değerlerine takılmayın. Onlar artık birer etiketten başka bir şey değil. Bu değerler gerçek kapı aralığını yansıtmayı bırakalı çok oldu. Bununla ilgili çok şey açıklandı. Dizilim şekli değiştirilinde bilmem kaç nm daha düştük diyorlar ama öyle değil.
    https://newsroom.intel.com/editorials/lets-clear-up-node-naming-mess/#gs.7bdcfh
    https://www.semiwiki.com/forum/content/7602-semicon-west-intel-10nm-gf-7nm-update.html

vs vs. sayıların hiçbir önemi yok bizim gibi son kullanıcılar için. Ürünler gelsin, testleri yapılsın kim daha az enerji ile daha çok performans verip görevini tamamlıyor göreceğiz. X ya da Y'nin fanlığını yapmanın bir anlamı yok bence.
    Burada herkes yonga uzmanı, bunların ticari isimlendirme olduğunu söyler durursun ama herkes bildiğini okuyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 25 Nisan 2019; 16:7:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: asko56

amd etkigilinde gösterilen cinebench testinde i9 9900k dan daha iyi idi hemde eger i9 9900k dan çok daha ucuza çıkarsa olucakları siz düsünün

RYZEN 3000 CINEBENCH 2057

INTEL I9 9900K STOCK 2040
    Ucuzunu pahalısını konuşmuyorum, biri yapar 100'e satar diğeri 500'e. Nm dediğiniz nm hakkında soruyorum nerede 7nm dediğiniz işlemcinin üstünlüğü, kötü dediğiniz işlemcinin değerini yakalamış anca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 25 Nisan 2019; 15:38:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Buffon The Legend

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    2700x ile enerji tüketimleri hemen hemen aynı.
  • asko56 kullanıcısına yanıt
    14nm** var sonra 14nm // en sevileni ise 14nm $$$$$

• i3-8121U 10nm

• Doğmamış çocuğa don bicmeyi doğru bulmuyorum.islemciler gelsin etraflıca bir görelim o zaman daha ayrıntılı konuşulur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    siz hala nm denilen işlemci transistör boyutunun olayını anlamamış hani nerede benim performansım deyip duruyosunuz. nm işlemcinin performansını etkilemez daha düşük nm aynı sayıda çekirdeğe aynı boyutta ön belleğe sahip işlemcinin aynı saat hızında daha düşük enerji ile çalışmasını sağlar. Aynı zamanda bir kalıptan daha fazla işlemci üretilmesi sağlanır maliyet düşer üretici daha ucuza satar tüketici daha ucuza alır az güç tüketen üst sınıf bir işlemciyi stok soğutucu ile giriş seviye bir anakartta stabil şekilde kullanırsın nm olayı budur

• quote:

Orijinalden alıntı: Buffon The Legend

Bu mesaj silindi.
    Valla oturup tartışmayacağım 2700x'de en az bir 9900k kadar güç tüketimi var. Overclock olabilmesi yonganın limitlerini gösterdiği için söylüyorum, overclock yap yapma hangi yonga daha kaliteli onu konuşuyoruz ya. Burada amd 7nm geçti intel 14nm'de eheh muhabbeti dönüyor ya onun için yazıyorum, hangisi daha ucuz beni ilgilendirmiyor, ben üretimi konuşuşuyorum, aralarında dağlar kadar fark yok diyorum, seneye de intel 14nm süreci geliştirir daha iyi yere gelir. Burada olay hakkında yetkin bilgiye sahip olmadan gereksiz konuşmaların bir anlamı da yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 25 Nisan 2019; 15:59:25 >
  • huseyincarnege kullanıcısına yanıt
    yansin intel

• Yalnız konuşulan amdnin sadece 8 çekirdekli işlemci değil 12 ,16 cekirdekli işlemcilerinide masaüstüne alinabilir fiyatla çıkaracağı.yani artık işlemcilerde sadece hız yarışı değil çekirdek yarısıda başladı.su işlemciler çıkmadan tam kesin konuşmak yanlış olur elbette ama nm düşürmek AMD ye ciddi yarayacak gibi duruyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: tokatli6061

siz hala nm denilen işlemci transistör boyutunun olayını anlamamış hani nerede benim performansım deyip duruyosunuz. nm işlemcinin performansını etkilemez daha düşük nm aynı sayıda çekirdeğe aynı boyutta ön belleğe sahip işlemcinin aynı saat hızında daha düşük enerji ile çalışmasını sağlar. Aynı zamanda bir kalıptan daha fazla işlemci üretilmesi sağlanır maliyet düşer üretici daha ucuza satar tüketici daha ucuza alır az güç tüketen üst sınıf bir işlemciyi stok soğutucu ile giriş seviye bir anakartta stabil şekilde kullanırsın nm olayı budur
    Sırf wafer başına işlemci maliyetlerini hesap edersen yanılırsın, o baştan kurulan fabrikanın bir yatırımı var, intel burada daha ucuza satmak istese satar. 7nm ara açıldı fakat 12nm'de aynı yaygara, sonuç 9900k'nın karşısında daha yavaş ve aynı gücü tüketen 2700x dikkat çekmek istediğim, firmaların yaptığı isimlendirme oyunları her zaman var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 25 Nisan 2019; 16:15:44 >

amd'nin mühendislik örneği yani tam hızında çalışmayan tam olmamış işlemcisiyle 9900k'yı cinebenchte karşılaştırdılar ve milim de olsa geçti.aynı çekirdek 8/16 dediler.yani 3600 3600x dedikleri işlemciler tahminim duman eder 9900k'yı öyle 5 ghz falan gelirse hatta 2700x bile 5 ghz olabilse dağıtır işte 3000 serisi 5 ghz olabileni hani hiçbir yenilik getirmese bile ki getirecek.3700x dediğin 24 çekirdek sen zar zor diyorsun hiç takip etmemişsin bu işi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: paco_ct

34 yıllık hayatımda intel işlemcilerini kullandım, amd bana göre yetersiz kalıyordu diye, şimdi amd bir atak yaptı ve intel'i gerçekten zorladı rahatını bozdu ama intel tarafı akıllanmamakta ısrar ediyor amd nin yeni neslini büyük bir merak ile bekliyorum düşündüğüm gibi gelirse intel,amd performansına yetişemiyecek ve kullanıcıların bir çoğu intel işlemcilerini amd ile değişecek bende dahil. amd i gerçekten tebrik ederim son dönemde sıkı bir çalışmaya girdi yiğidi öldür hakkını yeme
    Bence zorlamadı içinden geçti.

yine kavramları karıştırmışsınız nm ile isimlendirme numarasının bir alakası yok nanometrik küçülme pek çok avantajı getirir fiyat avantajı sadece bir tanesi. 7nm üretimle AMD hiç bir mimari geliştirme yapmadan 9900k dediğin işlemciyle aynı gücü tüketen fakat daha fazla çekirdeğe sahip bir işlemci yapsa senin 9900k yı ezer performans olarak ezer tükettiği güce oranla ezer fiyatta ezer çöp olur 9900k. isimlendirme oyunu dedğiniz şeyse örneğin gt 520 diye çıkardığınız bir ekran kartının işlemcisini sıfır yenilik ile isim değiştirip gt 620 yapmaktır yoksa 12nm üretimden 7nm üretime geçip üstüne mimari bazında iyileştirme yapıp adınada 3. nesil zen işlemci demeye isimlendirme numarası diyeceksek core i serisi 1. nesilden 9. nesle kadar bu numaradan ibaret bir seri olur
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.