Şimdi Ara

100 PUANLIK UZMAN SORUSU--ÇÖZÜLDÜ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
616
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar elimde 1 Wireless Modem,1 Access Point,1 USB Wi-fi dongle,1 PCI Wi-fi kart ,5 masaüstü PC ,5 Notebook var..Durum şu..5 masaüstü PC hub ile birbirine bağlı,Huba ilave ettiğim Access point ile 5 notebooku ağa dahil ettim...Benim makinede USB ve PCI "2 adet" wi-fi var.Benim makine kablolu ağa uzak fakat wireless modeme yakın olduğu için PCI kart ile Wireless modeme bağlanıyorum.USB wi-fi ile de access pointe bağlanıyorum.Amacım tüm kablolu ve kablosuz ağdaki makinelere internet vermek...Yapabilene yemek ısmarlayacağım valla..:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yosunluel -- 25 Nisan 2007; 23:16:07 >

• PCleri A,B, C diye gösterip paintle bir şekil çizseydin.
    Fakat özetle yapman gereken şu: İnternete bağlı olan bilgisayarın (seninki) internet bağlantısını paylaşıma açacaksın.
    Yada wireles modemden bir lan kablosu ile huba bağlatı kuracaksın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akinci -- 3 Nisan 2007; 7:00:24 >
  • yoo paylasıma acmasına gerek yok.
    Zaten 5 adet pc switch e bağlı değilmi switchte modeme bağlı ! kablosuz modem bu sanırım.bu modemde access point e bağlı notebooklarda wirlessla aynı networke düsücek zaten ! nasıl yapamadın ya bi paintte yaptıklarını cizip verdiğin ipleri yazarsan daha iyi yardımcı olabilirim.
  • Eğer 5 makine ve access pointin bağlı olduğu switch direk modeme bağlı ise bütün bilgisayarların tcp-ip ayarlarını otomatiğe al hepsi nete ve birbirlerine bağlanacaktır(birbirlerine bağlanmaları için bütün çalışma grup isimlerinin aynı olması gerekir tabi)...

Edit:İmla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi weneorn -- 3 Nisan 2007; 20:19:43 >
  • access poin kullanıyorsan arkada bir dört port bir arada birde wan yazan ayrı bir port olmalı eğer wan portundan swich bağlarsan laptoplar ayrı bir ağda olur ama acces point üzerinden diğer kablolu ağa bağlanır eğer üzerindeki dort porttan birine bağlarsan direk kablolu hattaki ağda olurlar. swichten modeme kablo çekmek zorundasın öbür türlü kendi üerinden internet vermeye kalkarsan ağda birbirleriyle haberleşirken hep senin bilgisayar paketlerin nereye gitçeğini belirlenmek zorunda kalınır bu extra yazılım daha önemlisi yuk getirir. bunun için modeme kablo çekmek en iyisi İlk anlattığım kısım donersek acces point kısmına wan veya dört porttan birisine bağlama tercihie göre acces pointi ayarlamalısın marka ve model soylersen ona gore nasıl yapçagını daha net tarıf ederim
  • quote:

Orjinalden alıntı: mustafaby

access poin kullanıyorsan arkada bir dört port bir arada birde wan yazan ayrı bir port olmalı eğer wan portundan swich bağlarsan laptoplar ayrı bir ağda olur ama acces point üzerinden diğer kablolu ağa bağlanır eğer üzerindeki dort porttan birine bağlarsan direk kablolu hattaki ağda olurlar. swichten modeme kablo çekmek zorundasın öbür türlü kendi üerinden internet vermeye kalkarsan ağda birbirleriyle haberleşirken hep senin bilgisayar paketlerin nereye gitçeğini belirlenmek zorunda kalınır bu extra yazılım daha önemlisi yuk getirir. bunun için modeme kablo çekmek en iyisi İlk anlattığım kısım donersek acces point kısmına wan veya dört porttan birisine bağlama tercihie göre acces pointi ayarlamalısın marka ve model soylersen ona gore nasıl yapçagını daha net tarıf ederim

Modeme kablo çekemem uzakta...Dediğin gibi benim makinenin (üzerinde hem usb hem pci wi-fi olan) üzerinden internet vermek istiyorum...Netmaster VG-213 Access Point...Yalnız kafamı karıştıran şu...Kablosuz Modem 192.168.2.1'de Access Point 192.168.1.1'de...Dolayısı ile aynı ağ kümesinde değiller...Benim makinede birşeyler yapmam lazım...

• evet arkadaşlar...Ne diyorsunuz...??

100 PUANLIK UZMAN SORUSU--ÇÖZÜLDÜ
  • öncelikle tüm cihazların ağ geçidi adreslerine ve dns adreslerine modemin ip adresini yaz..
  • Ya 1 sn anlamadıığım :D birisi 192.168.2.* Networkunde birisi 192.168.1.* Araya o pc 'yi koyduğunda ona windows server 2003 kurucanda RRAS service ile yapıcan :D onuda geç..

Yapacağın sey cok basit ama sen baya bi karıştırmışsın ortalığı
    Sonucta bunların hepsi internete cıkıcak ve aynı network'te olmayacakmı ?

Wirless modeminin ethernet portundan Switch'e bi kablo cek.
    pclerini Switch'e bağla.. onlar auto ip alsınlar internete cıkıcaklardır zaten.
    Modeminin wirless ayarları tamamsa laptoplarda ondan cıksın .. Access point koyacam diyosan illa access point farklı bi network id verme aynı Networkte olsunlar.
  • Access Point'i aynı ağ kümesine verebilirim.192.168.2.2 yaparım.Vista Ultimate kullanıyorum.Kablo işi yaş çook uzakta...Bende 17DBi'lik panel antenle alıyorum zaten...
    quote:

Orjinalden alıntı: west

Ya 1 sn anlamadıığım :D birisi 192.168.2.* Networkunde birisi 192.168.1.* Araya o pc 'yi koyduğunda ona windows server 2003 kurucanda RRAS service ile yapıcan :D onuda geç..

Yapacağın sey cok basit ama sen baya bi karıştırmışsın ortalığı
    Sonucta bunların hepsi internete cıkıcak ve aynı network'te olmayacakmı ?

Wirless modeminin ethernet portundan Switch'e bi kablo cek.
    pclerini Switch'e bağla.. onlar auto ip alsınlar internete cıkıcaklardır zaten.
    Modeminin wirless ayarları tamamsa laptoplarda ondan cıksın .. Access point koyacam diyosan illa access point farklı bi network id verme aynı Networkte olsunlar.

• WAN Internet Portu kablo veya DSL modeminizi Ethernet kablosu ile bağladığınız
    yerdir. Modem bağlantınız başka hiçbir porttan çalışmayacaktır.

Kullanım kulavuzunun bu kısmını okumaşsın galıba kablo hafici birşeyle bu alet internete bağlanmıyor.
    İkinci husus bir makınaya bağlı wireless adaptor sunucu gibi davranmaz burdan sonuç iki kart arası kopruleme yapsanda access pointini bu adopterlerden birine bağlantı kurduramazsın.
    Sonuç olarak istediğin gibi bir bağlantı kurulamıyor araya wireless bağlantıyı direkalıp dagıta bilen bir wirelless access point almasın d-link bu tarz bir urunu var ve bu yeni access pointten kablo ile ikinci access point olan netmasterin wan portuna bağlarsın
    d-link alırsan tek antenli modellerin antenlerini değiştirebiliyorsun
  • Access Point'in DHCP özelliğini kapattım ve aynı ağ kümesine dahil ettim.XXX.XXX.0.1 benim pc, XXX.XXX.0.2 Access Point...Ağdaki PC'lerin ağ geçidi IP'si benim makinenin IP'si,1.DNS'lerine ise Wi-fi modemin IP'sini yazdım...Finito....Fikir Beyan edenlere teşekkürler...Yemeği hakettiğini düşünen pm atsın :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yosunluel -- 25 Nisan 2007; 23:26:09 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.